27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

Diktatura aktivismu

Kdyby Hospodin ze všeho nejdřív stvořil patentový úřad, nebylo by náboženských válek. Leč se tak nestalo, patentový úřad vymyslel až jeho vlastní výrobek a spolu s ním nastaly spory patentové. Včetně sporu o patent na život. A ten je na spadnutí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
loula 13.6.2007 6:44

Re: Re: Re: Re: Zvláštní Astone.

To máte pravdu, a myslím, že jsem četl o několika osvícených vynálezcích, kteří vědomě neuplatnili právo na patent pro svůj vynález s poukazem, že si přejí, aby jejich vynález bez omezení sloužil všem.

Standa 13.6.2007 6:35

Tvořivý duch

"Vždy se najde na zeměkouli místo pro tvořivého ducha, kam spár aktivistův nedosáhne." Aston nepatří mezi teenagery a měl by vědět, že hranice jsou nutné. Hranici by mělo tvořit svědomí a kdo zaručí, že věda tvořivého ducha ho mít bude? Jsme svědky zápasu vědy mající svědomí s vědou nemající svědomí. Pokud vyhraje tvořivý duch bez svědomí a hranic, je velmi velká pravděpodobnost, že ten tvořivý duch bude mít na svědomí zánik lidstva. Nejsme od  toho daleko a tomu vyhovuje podpora lidí s názory typu Astona.

jarda 13.6.2007 6:34

no ...

naštěstí jsou na glóbusu i lidé, kteří přemýšlejí a konají tak, že je pro ně nejmenší ekonomickou jednotkou právě ten glóbus :-))   ... určitě jste o nich slyšeli a mnozí se s jejich "vynálezy" setkali či setkáváte ... Kermit, Linux ... :-))  ... jsem pro ochranu autroských práv, ale časově hodně krátkou - tak od jednoho do tří let ... jinak se stejně nedá dost dobře uhlídat, co je co ...

Andrea 13.6.2007 6:32

Re: Re: Re: vždycky se najde Čína, co kašle na ekologii, lidská práva i rizika a jde tvrdě za svým prospěchem

a bude to vyrábět v bývalé Esce stejně jako tam teď balej cigára:))

Andrea 13.6.2007 6:30

Re: Ano, aktivismus, zájem lidí o věci veřejné, ochota angažovat se - to vždycky totalitním režimům vadilo.

Aktivismus, o kterém je řeč   je jen forma politického uskupení stejného charakteru jako je třeba ta vaše zmiňovaná Komunistická  nebo třeba Kapitalistická strana Česká ( hergot, to není špatný název pro stranu, možná bych mohla nějakou takovou založit a spoléhat se, že slabozraký starý bolševik se při volbách splete, uvidí KSČ a šup, hlas je v kabeli). S "ochotou ble ble " má společného jen tolik, že na ni jako na mrkev před oslí hlavou láká dvounohé osly.

Chránit přírodu a aktivně se podílet na zlepšování životního prostředí, lidského soužití a vůbec zkvalitňování společnosti lze i bez dirigismu nějakých fanatiků, kteří s plnou hubou zviřátek a deštných pralesů pravidelně končí jako papaláši s osobní gardou, flotilou auťáků a barákama v chráněných krajinných oblastech.

Nezávislé myšlení a konání pod taktovkou těchto politiků, neboť nic jiného nejsou je oxymoron. Občanská společnost , vize absolutní demokracie je to samé jako komunismus-  krásná představa, která může být naplněna jen bezzuzdným terorem. Kdyby Stalin měl k ruce Bursíka, tak by vymyslel Zeljonuju pabědu už ve čtyřicátém druhém.

rv 13.6.2007 6:27

Re: Re: Re: Zvláštní Astone.

Otázkou je, jestli je současné patentové právo optimální. Mnohdy se zdá, že neslouží k tomu, aby chránilo objevitele a umožnilo mu zavedení objevu do výroby, ale aby jeho využití blokoval.

Přitom pro rozvoj společnosti musí být výhodné, když ti hloupější a zaostalejší kopírují ty úspěšnější (vidím, jak žena šikovně myje nádobí, tak to budu dělat stejně). 

Kdyby byl patentový úřad v době kamenné, a první objevitel pazourku by si jeho výrobu patentoval, tak jsme možná stále v době kamenné.

jarda 13.6.2007 6:27

Re: vždycky se najde Čína, co kašle na ekologii, lidská práva i rizika a jde tvrdě za svým prospěchem

aha, ta Čína co má zkratku USA? :-))

MeV 13.6.2007 6:22

neni to tak jednoduche...

Ona to neni tak uplne trivialni otazka. Problem je v tom, ze spolecenske instituce (napr. zakony)casto zaostavaji za vedeckym vyvojem. Mimochodem, ja jsem take (spise) proti patentovani genu a to nejsem "aktivista" ve smyslu ve kterem to pouziva Aston. Bylo by to na dlouho debatu, ale chapu, ze ceske deleni na "hodne" a "zle" (v tomto pripade "aktivisty") je hold vetsine lidi blizsi nez nejake slozitejsi zamysleni, ktere nevede ke 100% jednoznacne odpovedi.

xx 13.6.2007 6:17

Re: Ano, aktivismus, zájem lidí o věci veřejné, ochota angažovat se - to vždycky totalitním režimům vadilo.

Ale kdepak, svaz dobrovolných domovnic při uličním výboru byla nevládní aktivita totalitním režimem velice vítaná, ať to bylo za nacistů nebo za komunistů. Teprve dnes se nemají kam vrtnout a proto zakládají nevládní organizace.

loula 13.6.2007 5:46

Re: Re: Zvláštní Astone.

myslím, že patentovat bakterií, která v přírodě existuje a já ji objevím jako první, asi nelze. Nové, dosud neznámé technologické využití bakterie, běžně v přírodě existující, asi lze (viz výroba piva, sýrů atd atd). A vypěstování bakterie, která v přírodě nikdy neexistovala (např genetickou mutací bakterie existující), to myslím patentovat také lze.

Rpuť 13.6.2007 5:26

Re: Re: vždycky se najde Čína, co kašle na ekologii, lidská práva i rizika a jde tvrdě za svým prospěchem

A navíc to nevykoupí, nýbrž obšlehne:))

SFK 13.6.2007 5:19

Re: Re: Zvláštní Astone.

Myslím, že nemá smysl, aby Aston rozváděl své úvahy tak, aby jim rozuměl každý. Vždy se najde někdo, kdo číst neumí, nebo nechce, nebo jednoduše nechápe. V horším případě svůj myšlenkový pochod ještě okomentuje a ani ten po sobě nepřečte- viz pan Novotný shora.

Novotný 13.6.2007 4:13

Ano, aktivismus, zájem lidí o věci veřejné, ochota angažovat se - to vždycky totalitním režimům vadilo.

A na ten komunistický s bojem proti všem formám dobrovolné a neorganizované ochrany přírody, jiných nevládních aktivit a nezávislého myšlení a konání, občanské společnosti atd. si pamatujeme, siudruhu Neffe, ještě velmi dobře. Budiž nám Váš hněv připomínkou, jak třeba je se lidí jako Vy obávat a stranit.

Pavel Kořenský 13.6.2007 3:55

Re: vždycky se najde Čína, co kašle na ekologii, lidská práva i rizika a jde tvrdě za svým prospěchem

:-) Čína to rozhodně nebude.

Pavel Kořenský 13.6.2007 3:52

Re: Zvláštní Astone.

vlku,

jsi si jist, že jsi správně pochopil psaný text ?

Aston píše právě těch "aktivistech", kteří se patentům ve vědě brání, mírně je ironisuje a dumá nad tím, kam ten aktivismus povede.

Asi to měl vysvětlit lépe, aby to pochopil každý, Jde o to, že Craig Venter Institute si nechal patentovat "free living organism that can grow and replicate" což popisuje jimi vyvinutou a synteticky vyrobenou bakterii a skupina aktivistů se brání a ječí, že tohle patentovat nelze.

Aston jen klade otázku, jestli kvůli křiklounům a aktivistům budou muset v budoucnu vědci prchat do jiných států či na jiné planety, aby mohli v klidu bádat a vymýšlet. Tohle nebezpečí bych nepodceňoval. Už dneska musí rodiče jednoho kluka letět za vysouzené peníze do Dominikánské republiky, aby tam ten kluk mohl podstoupit lékařský zákrok, jehož zákaz aktivisté v EU i USA prosadili a který tomu klukovi možná pomůže. Pokud bychom nenaslouchali pomatencům a aktivistům, možná by ten chudák kluk nemusel nikam létat a ten pokus o léčbu by mohl zkusit nějaký špičkový lékařský tým v nějaké naší nemocnici.

Petr Vileta, balík z Plzně :-) 13.6.2007 2:59

mozna nejen na Zemekouli

Mozna se pro utek tech chytrych za cas najde misto i mimo nasi Kulicku (modrou, ne zelenou ;-D ) Mozna se toho doziju jeste ja, ze v 3D televizi budou ukazovat, jak z cinskeho raketoveho polygonu prcha na Mesic nebo Mars skupina vedcu, nebo jak se osadnici na Marsu zacali rusenim radiovych signalu branit pred pristanim dalsich lodi ze Zeme.

Stachanov 13.6.2007 1:14

vždycky se najde Čína, co kašle na ekologii, lidská práva i rizika a jde tvrdě za svým prospěchem

zatímco v Evropě ještě protestují aktivisti, Číňani to s radosti koupí a vyvinou novější verzi. Otázka je, kdo s tímhle přístupem padne dřív na hubu.

vlk 13.6.2007 0:34

Ten je pod kobercem už dávno,

jenom my si tady plácáme játra - když už je to tedy dovolené ;-))

vlk 13.6.2007 0:32

Zvláštní Astone.

Patenty ve vědě špatně, autorská práva v umění (literatuře v daném případě) správně? Jistě lze diskutovat o nějaké přiměřenosti, ale z jakého hlediska? Napadá mne jenom jedno - celospolečenský prospěch - a toho se bojím. Zatím se vždy někdo považoval za jeho majitele a mluvčího...

Buvol 13.6.2007 0:31

Dost slabej ůvodník, když se snažej čunka zamést pod koberec ....

Cizinec Nenasinec 13.6.2007 0:25

Nelze nez uplne souhlasit

Prehnany ohledy na (casto totalne iracionalni) nazory ruznych spolecenskych skupin uz vazne omezuji pole vyzkumu a poskozuji vedu a tim padem taky obecny vyvoj spolecnosti. A "eticky ohledy" kterima se to zduvodnuje a ospravedlnuje jsou casto pouze spatne zamaskovane tmarstvi ktere reflektuje ruzny, uplne deformovany pohledy na svet, nabozenskeho a jineho podobneho puvoda.

Cizinec Nenasinec 13.6.2007 0:19

Nelze nez uplne souhlasit