27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

Chvála pokroku

Naši otcové a dědové znali aparátek zvaný krokoměr. Ten se nosil v kapse u kalhot, počítal kroky a podle toho se dala přibližně určit vzdálenost, kterou člověk v daném časovém intervalu ušel. Na podobném mechanickém principu fungovalo i počitadlo otáček kola bicyklu či tachometr v automobilu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 31.12.2012 8:34

Re: Klaus vodí "český trh" za ručičku

Má prostě na věc jiný názor, než vláda a parlament, to se v demokracii stává. Svůj názor pokud vím zdůvodnil. Parlament ho ale přehlasoval.

P. Rajman 31.12.2012 8:37

Re: Klaus vodí "český trh" za ručičku

Zde nejde o názory, ale politický program a ten je u páně Klause pokud jde o ČEZ, (který dozoruje jeho famílie) levičácký jako u nejskalnějšího bolševika

J. Vyhnalík 31.12.2012 11:20

Re: Klaus vodí "český trh" za ručičku

Stát (politici) rozhodují, kde se může těžit a kde ne. Stejně tak schvalují velké investiční projekty (dálnice, průmyslové zóny atd.) To, čeho ČSSD dosáhla je to, že na těchto projektech teď budou politici buď přímo, nebo nepřímo, přes kontakty na podnikatele, zainteresováni.

Místo výkupu pozemků za cenu místně obvyklou, budou se pozemky vykupovat za ceny maximální. Vydělají na tom majitelé pozemků a ti politici, kteří jim půjdou na ruku. Zaplatí to právě ti daňoví poplatníci (ne pokladníci).

Tomu se snažil president oponovat, ale politici, kteří se už těší na to, jak se pěkně zajistí na důchod, ho přehlasovali.

V. Nosek 31.12.2012 8:42

Re: Zase jako obyčejně dnešní první " výjimka " ?

Ne, mě připadá, že krávoviny píšete Vy.

F. Šimek 31.12.2012 8:26

Re: ČEZ vyrábí draho a s ohromnými přebytky

běž vařit uuuužasnou kulajdu a zklidni hormon....:-)))

J. Vyhnalík 31.12.2012 10:49

Re: ČEZ vyrábí draho a s ohromnými přebytky

Opravdu pletete dohromady věci, které spolu přímo nesouvisejí. Daně zvyšuje vláda, protože potřebuje peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti, policii, příspěvky do EU, armádu, školství, silnice atd., atd. a v neposlední řadě na úroky z dluhu.

Elektřina se zdražuje kvůli "geniální" zelené myšlence, že dražší, ale "zelená" elektřina zlepší efektivitu. Prosadili proto v rámci EU plán o povinném procentu elektřiny z OZE, kteréžto procento má neustále růst. Tento plán přijala a prosadila v ČR vláda Stanislava Grosse, oni neměli problém, protože ze začátku byla závazná procenta energie z OZE nízká a odpovídala zhruba tomu, co ČR získává z vodních zdrojů. Ovšem tento závazek vyžaduje procento energie z OZE neustále navyšovat. Proto ČSSD prosadila zákon zaručující majitelům OZE výkup 100 % jejich produkce za zaručené ceny určené vždy pro rok uvedení do provozu. Podobné zákony platí po celé Evropě. Rozvodné společnosti tedy vykupují draho elektřinu z OZE a levně z klasických zdrojů, ale spotřebitelé platí průměrné ceny, které kvůli vysokým cenám elektřiny z OZE stále rostou. Zastánci podpory OZE se původně dokonce netajili s tím, že jejich cílem je zdvojnásobení cen elektřiny.

Elektřinu ovšem nelze dobře skladovat a tak musí celkový příkon do soustavy odpovídat celkovému odběru. Za příznivého počasí OZE produkují elektřiny hodně, za nepříznivého nic. Dochází tak ke kolísání cen elektřiny na energetické burze, když fouká, cena elektřiny padá dolů. Takže distribuční společnosti jsou nuceny tu draho vykupovanou elektřinu z OZE prodávat hluboko pod cenou. Tyto ztráty opět platí koneční spotřebitelé. Klasické zdroje ovšem potřebujeme právě pro období nepříznivého počasí. Musíme tedy mít stejně uhelných a jaderných elektráren jako dřív, ale ty často vypínáme, nebo necháváme běžet na prázdno. Důsledkem je tedy to, že i energie z těchto zdrojů je dražší, protože se musí zaplatit provoz naprázdno a úvěry na výstavbu.

J. Vyhnalík 31.12.2012 11:10

Re: ČEZ vyrábí draho a s ohromnými přebytky

Zavedením povinné podpory OZE došlo tedy k tomu, že vedle nezbytných klasických zdrojů, máme navíc drahé OZE. V ceně za elektřinu platíme zákonem zaručené zisky majitelům OZE a navíc i zvýšené provozní náklady klasických elektráren. Vyšší ceny elektřiny způsobují zavírání energeticky náročných provozů a jejich přesun do zemí, kde je elektřina levnější (na východ). Roste tedy nezaměstnanost a klesá výběr daní.

Orientace na OZE způsobuje i vyšší pravděpodobnost výpadků dodávek elektřiny a větší odběratelé se tedy musejí jistit výstavbou vlastních generátorů, nebo malých elektráren. Tím se dále zvyšují jejich výrobní náklady, snižuje konkurenceschopnost, roste nezaměstnanost atd.

Do budoucna budeme kapacitu dostavěného Temelína potřebovat. Jeho výstavba nebude levná a tyto náklady bude potřeba postupně splatit. Pokud by ve výrobě elektřiny fungovaly tržní zákonitosti, nebyl by problém návratnost investice spočítat. Pokud ovšem do věci zasahují politici a zákony zvýhodňují majitele OZE proti ostatním, je nebezpečí, že zisky z nových elektráren nebudou stačit ani k umoření úvěru. ČEZ má silnou pozici, bez Temelína (nebo jiného stabilního velkého zdroje) nepokryjeme naši potřebu elektřiny za 15 let. Přitom stát svými zákony podporuje OZE, bez kterých bychom se obešli. ČEZ tedy může argumentovat tím, že i on by si zasloužil podporu a po státu ji chtít, třeba ve formě záruk na poskytnutý úvěr. Koneckonců stát je pořád většinovým vlastníkem ČEZ.

Skutečná modernizace je právě udržet rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektřiny s co nejnižšími náklady. Tedy novou výstavbu OZE podmínit závazkem jejich majitelů, že budou energii do sítě dodávat podle závazného předem schváleného harmonogramu a za cenu odpovídající, řekněme 80 % aktuální ceny na burze.

L. Krajicek 31.12.2012 1:12

. . . v lidských dějinách nakonec vždycky zvítězil rozum.

No jestli mu to zase bude trvat 700 let, jako tomu bylo od středověku do dnes, tak je nám to tady prd platný.

Obávám se, že proti deprivantům, kterým se říká politici, které si jednak volíme a jednak jako by se množili dělením, nemáme šanci.

J. Vyhnalík 31.12.2012 1:33

Re: . . . v lidských dějinách nakonec vždycky zvítězil rozum.

Hloupí lidé volí hloupé politiky. Kolik asi voličů rozumí tomu, jak funguje přenosová soustava a jaký je rozdíl mezi cenou výrobní (náklady) a cenou prodejní. Kolik procent populace rozumí důsledkům jaké má zavedení povinnosti vyrábět elektřinu z OZE?

Hlupáci volí hloupé politiky. Odpovědní politici by se bránili, ale politikáři, kteří za vrchol politického umění považují kalkulování s preferencemi a mediální masáže vítězí.

O. Kadlec 31.12.2012 2:33

Re: . . . v lidských dějinách nakonec vždycky zvítězil rozum.

Proč? Není důvod. Lidi nejsou až tak blbí. Kdyby věděli, že vy jste nejen chytřejší než politikáři, a nejen poctivější, ale dokonce budou mít levnější proud a ještěktomu bezpečnost, tak vás nikdo nemůže porazit. Počítat ještě lidi uměj. Proč tu příležitost tedy nezvednete? Stejně smýšlejících na kandidátku by bylo dost.

L. Krajicek 31.12.2012 3:10

Re: . . . Lidi nejsou až tak blbí.

Skutečně? Tak proč tedy, když jsou tak chytří, opakovaně nahážou do volebních uren politické strany a jména, z kterých jim do půl roku a na následující další tři a půl roku, přinejmenším běhá mráz po zádech?

Jen namátkou: Zelení a jejich Michaelové, Džamily a spol. Věci veřejné a jejich odnože s Radko-Víty, Karolínami a spol. Kdysi to byl Sládek, ale s tím aspoň byla sranda a před (ne)volbou prezidenta ho museli na tři dny zatknout a Dáša si mohla jen tak trochu písknout  :-)) 

J. Boleslav 31.12.2012 8:21

Re: . . . Lidi nejsou až tak blbí.

:-)))