20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

Boj o státní službu

Služba, to je slovo s emotivním nábojem. Obsahuje pojem služebnost, tedy zároveň práci, stejně jako schopnost pomoci. Proč tedy máme na krku tolik let trvající zákon o státní službě, když jde o to, pracovat a pomáhat ve prospěch státu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 14.7.2014 7:58

Re: Zásadním nedostatkem hodnocení "výkonu"

oprava: ....a ta je pod tlakem státní administrativy pomocí sabotování požadavků politiky.

I. Schlägel 14.7.2014 8:17

Re: Zásadním nedostatkem hodnocení "výkonu"

Jinými slovy, chcete po státní správě, aby si prostřednictvím politiků sama sobě "utáhla šrouby". Myslím, že se oba dost načekáme ;-)

V. Hlisnikovská 14.7.2014 6:50

Zabetonovaní

ODS se rozčiluje, zatím v těch orgánech měli zabetonované své členy a příznivce. Ale je fakt, že ať si vyhledám kteréhokoliv politika, každý je v nějaké dozorčí nebo správní radě, a pokud možno v několika najednou. Prostě, vyzobávají co se dá.

F. Žůrek 14.7.2014 6:36

Konečně Neff pochopil, o co v politice jde

Jde o prachy, o prachy a o prachy!

K tomu slouží klamání, chytračení a mnohdy přímo podvody. O V. Klausovi raději ani nemluvím, jak využil či zneužil politickou stranu ODS.

Téměř nikdo nebyl ochoten se zastat třeba J. Čunka a potažmo lidovců. A tak Kalousek s knížetem měli navrch. Nyní má navrch A. Babiš zcela zákonitě.

Tak se prostě u nás dělá politika. Končím s krátkou úvahou.

J. Kombercová 14.7.2014 8:01

Re: Konečně Neff pochopil, o co v politice jde

Františku, Františku... co si neuděláte sám, to mít nebudete.

M. Berka 14.7.2014 6:27

Podle mne...

1. Jsou tu politici za šašky už přes 20 let.

2. Stačí pracovní smlouvy na dobu delší než funkční období politiků.

3. Stačí transparentní obsazování funkcí veřejnými výběrovými řízeními.

Přemíra zákonů vede jen k tomu, že nakonec nikdo konkrétní za nic nenese odpovědnost. Bylo to přece podle zákona, ne? Viz. veřejné zakázky.

P. Maleček 14.7.2014 6:18

Služební zákon coby maska rozkrádání státu

Místo toho trdlování kolem zákona, který zabetonuje jednu politickou garnituru na státních úředních a manažerských postech by stačilo povinné zveřejňování smluv ve veřejném sektoru s podmínkou, že dosažené ceny musí odpovídat cenám mezi soukromými subjekty. A bylo by z 90% po korupci.

Ale kdo by pak do té politiky a vysokých postů státního aparátu lezl, že. Nakonec by si musel lid vládnout sám. A to by pak byl teprve bordel.

J. Vyhnalík 14.7.2014 3:41

Jiný, důležitější problém

Zabetonování stávající garnitury může někomu vadit, někomu vyhovovat, ale to není hlavní problém. Ten spočívá v tom, že byrokracie začne žít svým životem podle Parkinsonových zákonů.

Bez ohledu na výsledek voleb, bez ohledu na politické programy, budou vznikat zákony a vyhlášky reflektující primárně úřednický pohled na problematiku. Můžeme se zaklínat odborností, jak chceme, ale ti politici musejí alespoň jednou za čas skládat účty před voliči. Úředníci ovšem budou žít svůj vlastní život ve svém vlastním světě. Co to znamená? Další snížení vlivu politických stran a Parlamentu. Byrokratický aparát se postupně propojí s bruselskou byrokracií a budou řídit zemi na dálkové ovládání z Brusele. Politikům zbude role jenom jakéhosi folklorního přívěsku a volby budou mít na budoucí vývoj vliv asi jako festival ve Strážnici.

P. Hlosta 14.7.2014 7:42

Re: Jiný, důležitější problém

Tomuto se říká šedá zóna vlády. Tedy že státní byrokracie v podstatě vládne za stavu kterékoliv navolené politické reprezentace. Klientelismus je v tom nedílnou součástí. Nelze zbourat klientelismus, aniž by se nezrušila šedá zóna vládnutí a naopak. Politické vedení ve státě je jen statování, které je vždy poplatné jednou už dané moci státní byrokracii - administrativě.

Pak je i logický ústup občanů od zájmu o věci společné pro všechny, nebo-li neochota se účastnit maskování skutečností. Toto je pak příčina udržování status quo.