9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

Betrizace

Polský spisovatel Stanisław Lem zemřel před sedmi lety. Byl to jeden z největších vizionářů dvacátého století a měl jedinou smůlu, že se totiž nenarodil v Americe. Jinak by zářil vedle Dicka a Bradburyho a myslím si, že by je přezářil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stuchlik 3.12.2013 7:44

Re: bez rizik to nejde

A navíc jisté procento lidí vždy půjde do rizika. Pokud ostatní nebudou ochotni jít do rizika proti nim hrozí nějaká forma ovládnutí.

R. Gramblička 3.12.2013 7:56

Re: bez rizik to nejde

vždyť vo to také pachatelům dobra jde. Lidé bez vlastního rozumu a zkušeností jsou lehce ovladatelní. Občané se změní na lid a ten je zárukou moci pro kastu dobroditelů. Ostatně nic nového pod sluncem.

O. Uživatel 3.12.2013 8:20

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 3.12.2013 7:35

nevím, nevím, Astone

každý sport a každá činnost člověka jsou rizikové. No a nevidímnic špatného na tom, že se člověk snaží proti riziku chránit. Stanislav Len ale psal o agresivitě a nikoli o ochraných prostředcích. Boxer musí být agresivní, ale ochrana jeho zdraví není omezování jeho agrsivity. hrači hokeje jsou obaleni chráničemi od hlavy až k patě, ale agresivita se u nich vyžaduje. Řidič formule 1 musi řídit agresivně, přesto je jeho vůz vbaven hromadou ochranných vymožeností a sám pilot vypadá skoro jak kosmonaut, aby byl chráněn před zraněním.

Mám pocit, Astone, že si pleteš ochranu člověka před rizikem zranění s omezováním lidské agresivity. Myslíš si snad, že když obalíš hráče amerického fotbalu chráničemi, že mu omezíš agresivitu?

L. Brabencová 3.12.2013 7:31

Dobré ráno

Každý strůjcem svého štěstí. Zákazy omezují svobodu jedince,pokud není ublíženo většině. EU si to konečně uvědomuje. Zákaz křivých banánů je toho svědkem.

O. Slavík 3.12.2013 7:23

Zákaz kouření je páchání dobra jako fík

... v tom má pí.Boublíková naprostou pravdu.Proti tomu principiální úvodníkář Aston principiálně mlčí .... v domnění, že bude filosofem. Tu-ááá.

:-)

:-)

D. Polanský 3.12.2013 7:20

Aston má pravdu, bez rizik to nejde,

když mi někdo slíbí 15% úrok a pak banku vybílí, nesmím se dívat a nekřičet státe pomůž mi.  Riskoval jsem, mohl jsem vyhrát, ale prohrál jsem. Když někdo někomu mně blízkému moc ublíží, a orgány v trestním řízení nic, musím jít sám a zabíjet i za cenu, že půjdu sedět.  Jiný svět je uměle vytápěný skleník.

P. Boublíková 3.12.2013 7:36

Re: Aston má pravdu, bez rizik to nejde,

Ale prdlačky, pro ochranu před násilím přece ten stát máme.... ale to je skoro tak všechno, co by měl stát dělat.

O. Uživatel 3.12.2013 7:40

Uživatel požádal o vymazání
V. Hajková 3.12.2013 7:05

To by bylo-

aby  to  ONDRAČKA   NEDOTÁHL   - do  křesla   ministra  vnitra .  Za  jeho   panování  na   TI-  poslala   tato   organizace  opět   ČESKO   -    do  větší  žumpy  korupce!!  Škoda   jen  ,  že  málo kdo  ví  jak  se  z  těchto  subjektivních  / mnohdy  blábolu/    tento  žebříček  hodnocení  tvoří.  Ani   člověka  nepotěší  ,  že  bratři   SLOVÁCI  -  jsou  natom  ještě  huře                            http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/transparency-v-cr-se-vnimani-korupce-oproti-lonsku-zhorsilo/1015311

V. Hajková 3.12.2013 7:08

Re: To by bylo-

http://cs.wikipedia.org/wiki/Transparency_International

K. Frauknecht 3.12.2013 7:13

:-))

Včera jsem ho zahlíd u Drtinky (po tu chvilku co jsem viděl, cca poslední 3 min., byla jak hodná starší sestra - nevídané :-))). Naskákaly mi pupínky velikosti nacistických přileb! No to nás čekaj věci.

V. Hajková 3.12.2013 7:25

Re: :-))

Přesně  p.  Frauknecht-   též  jsem  to  poslouchala!

P. Boublíková 3.12.2013 7:15

Re: To by bylo-

Řekla bych, že příchod Ondračky na ministerstvo vnitra vnímání korupce zázračně změní :-)

P. Boublíková 3.12.2013 7:17

Re: To by bylo-

http://www.novinky.cz/zahranicni/320944-horsi-nez-lesotho-a-rwanda-korupce-v-cesku-je-vnimana-jeste-hure-nez-loni.html

Ondračka s tím vnímáním pěkně zatočí! :-)

R. Gramblička 3.12.2013 7:24

Re: To by bylo-

kéž by radši zatočil s korupcí. To by se ale musel změnit politický systém země. Zajímalo by mě, jak Hájková přišla na to, že pan Ondračka svou funkci nezvládl. Sledovala snad dotyčná pani činnost TI pod jeho vedením?

V. Hajková 3.12.2013 7:28

Re: To by bylo-

Ale   naopak  vážený-   on  svou  funkci  zvládl  skvěle  -  škoda-  že  jste  si  nepřečetl,  co  je  vlastně  TI  za  organizaci-   na  čem  jsou  jejich  odhady  založeny  :-))))

E. Heusinger 3.12.2013 7:23

Žádný Ondračka,

to byl jen výkřik do tmy. Korupci si rozvracet nedáme!

P. Boublíková 3.12.2013 7:43

Re: Žádný Ondračka,

Fakt by mě zajímalo, do jaké míry se na vnímání korupce podílí typický český negativismus neboli remcavost. Tento faktor se totiž z toho bodování nedá nijak odfiltrovat.

Jinak co se týče korupce po plyšáku, čteme a slyšíme o mnoha velkých korupčních kauzách. Z každodenního života běžných lidí se však korupce skoro vytratila. Už téměř  neexistuje systém vzájemných úplatků podpultovým zbožím, různými výhodami a známostmi (téměř píšu proto, že tento systém známostí přetrvává např. ve zdravotnictví, kam nebyly prakticky vůbec vpuštěny tržní vztahy). Za mých mladých let neexistovalo dostat se na některé studijní obory bez tzv. tlačenky. "Nahoru" jsme ani za dob glasnoti nedohlédli, neboť na rozdíl od SSSR se u nás podařilo glasnosť udržet na uzdě, novináři nesměli o ničemzávadném psát  a obávám se, že "nahoře" korupce bujela stejně jako dnes.

E. Heusinger 3.12.2013 7:53

Ta korupce,

kterou zmiňujete jsou a byly jen mřenky. O té velké korupci se dozvíte jenom když korupčník "uklouzne" a skončí ve vězení nebo bradou vzhůru.

P. Boublíková 3.12.2013 8:00

Re: Ta korupce,

Pro můj osobní je život je důležitější možnost normálně fungovat bez korupce. Například jsem měla jistotu, že když moje děti podají dobrý výkon na přijímačkách, dostanou se na zvolenou školu a nebudu muset nikoho uplácet ani jinak intervenovat. Pro mě je důležité spoléhat se jen na sebe (v tomto případě na svou výchovu), nemuset se nikde doprošovat, mít čisté svědomí (např. že jsem korupčním jednáním nikomu neublížila) a ti nahoře ať se pro peníze třeba povraždí.

V. Hajková 3.12.2013 7:26

Re: To by bylo-

To  si  též  myslím  :-))))))

M. Berka 3.12.2013 6:35

Souhlasím s Astonem

i přes zjednodušení. Je potřeba vždy hooodně zbystřit, když se někdo nebo něco objeví a ví to za nás to, co je pro nás nejlepší. My to nevím, ale ON, nadstát to ví lépe...

Je vždy otázka, zda to není přece jen to nejlepší pro ty, kteří se v tom nadstátě angažují a žijí z něj. Voliči a obyčejní lidé jsou hloupí, neumí se správně rozhodovat a vládnout si, proto potřebují "ty nejlepší a nejchytřejší zastupitele" a to jsme přece my. HA HA HA.

J. Balcar 3.12.2013 6:22

Koaliční jednání

Nepoprali se, dohodli se že se budou dohadovat. Nic víc.

R. Gramblička 3.12.2013 6:30

Re: Koaliční jednání

...to už je dnes takový fenomén

M. Berka 3.12.2013 6:37

Re: Koaliční jednání

Korýtka jsou v kapse a tak není kam spěchat, odpovědnost zatím padá na Rusnoka a jeho TEAM...

J. Balcar 3.12.2013 6:48

Re: Koaliční jednání

Odpovědnost padá na Rusnoka? A komu se bude ten Rusnok zodpovídat, he?

P. Boublíková 3.12.2013 5:42

Úvodník velmi zjednodušuje

Existují totiž rizika, proti kterým se jednotlivec neubrání, a od toho je tady stát (případně nadstát - pokud je někdo ochoten se považovat za občana Evropy), jehož základní funkcí je své občany chránit. Například před válkou, před zločiny, před terorismem, před epidemiemi infekčních nemocí, před podvody, které jednotlivec nemá šanci odhalit (např. složení potravin), patří sem i bezpečnost silničního provozu atd. Do jaké míry se má stát v této ochraně občanů angažovat by měli sami občané rozhodnout - např. zda si většina přeje bezpečnostní kamery na ulicích a monitoring telefonních hovorů, nebo nepřeje (ačkoiv mám pocit, že kamery jsou všude a nikdo se na to nikoho neptal).

Dále existují individuální rizika, do kterých bychom si neměli nechat kecat, pokud si chceme zachovat alespoň současnou míru individuálních svobod. Například stojí-li můj dům osamocen uprostřed pozemku, mělo by být každému kulové po tom, jestli doma mám či nemám kouřové hlásiče a hasičák a udělanou revizi komínů (s tím, že pokud přivolám hasiče, musím je zaplatit). Ve skutečnosti je to jinak - musím udělat všechno pro to, abych hasiče nemusela volat, ale když je zavolám, zásah platit nemusím.

Domorodá vynalézavost skvěle vydrbala s nařízením EU týkající se veřejných koupališť. Evropské normy na čistotu bazénové vody jsou totiž tak přísné, že není ve finančních možnostech malých obcí je dodržovat. (Nehledě na to, že eurovoda v takovém eurokoupališti je nechutně studená, poněvadž se vyměňuje tak často, že se nestačí ohřát. Kromě toho, smí-li se člověk koupat v jakémkoliv pochybném husím rybníčku, proč nenechat na jeho úvaze, do jakého koupaliště vleze a do jaikého ne?) Většina koupališť na venkově tedy byla přeměněna na "požární nádrže", opatřena cedulí "Koupání na vlastní nebezpečí" a uživatelská výhoda je v tom, že za koupání v požární nádrži se nevybírá vstupné.

x

P. Boublíková 3.12.2013 5:43

Re: Úvodník velmi zjednodušuje

S ochotou přijmout individuální riziko souvisí i ne/prosazování zákazu kouření v hospodách, ale jak vidím, tak to se zrovna dnes Astonovi nehodilo do krámu.

R. Gramblička 3.12.2013 6:17

Re: Úvodník velmi zjednodušuje

to je jen vaše domněnka. Téma je to tak omleté, že spíš to nepovažoval za nutné zmiňovat