20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

Ať přestane I Čong-uk žvanit

"Virus ptačí chřipky zatím nemá lidský kmen," řekl generální ředitel WHO I Čong-uk, ale dodal, že se to blíží. Čteme o tom ve zprávě, že švýcarský Roche zvýší výrobu léku Tamiflu proti ptačí chřipce. Co dodat k informaci, že Roche uvedl, že jedná s dalšími výrobci léčiv a vládami, aby mohl výrobu Tamiflu zvýšit. Preparát je považován za relativně nejúčinnější lék v případě přenosu ptačí chřipky na člověka. Ptačí chřipka nemá lidský kmen. V Asii prý umřelo 60 lidí, tím nás media krmí už tři neděle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zlý virus 8.11.2005 8:27

Jsem virolog

 něco o virech vím a ptačí chřipka mě nechává ledově klidným.....
Čumil 8.11.2005 8:27

Ale FUJ!

maYda 8.11.2005 8:27

Re: Re: Je velmi neseriozni

No, zrovna dnes ráno jsem jedním uchem zaslechla v radiu, jak pracuje Evropská komise a mám z toho dojem, že je v případě ptačí chřipky úplně jedno, jestli naletí nebo nenaletí. Při tempu projednávacích procesů buď dávno stihne lidstvo vyhynout na ptačí chřipku včetně slavné "komis" nebo budou mít bulvarní časopisy a ženské magazíny pro uvědomělé pečlivé matky dávno jiný hit. A když v novinách vyjde, že komise rozhodla ve věci ptačí chřipky, moje dcera na  dotaz " babi, co to je ptačí chřipka" odpoví vnoučatům : "...jóó, milé děti, to já už ani nevím , to bylo hrozně dávno, snad jsem tenkrát chodila do třetí třídy - nebo do druhé ? se něco povídalo - ale to víte, mě už se to plete, co chcete v devadesáti..."
Peta 8.11.2005 8:26

Nano vlákna

Trochu jsem googlil. Tady http://www.radio.cz/cz/clanek/60117 pisou o nanovlaknech z TU Liberec. BTW Kdyz se pres ne bude filtrovat pivo, tak se nebude muset pasterovat ;-)
olaf 8.11.2005 8:24

Re: A jak je to s tou vakcinou kterou vyvinuli v Madarsku?

s tou rouškou se to má např. takto: http://www.novinky.cz/domaci/69208-vlakna-z-liberce-mohou-chranit-pred-ptaci-chripkou.html
Olina 8.11.2005 8:22

Nebuď jako malej Loula

To se asi stalo v pralese a říkají to oni. Mě už to preventivní zabíjení zvířat začíná připadat jako nepotlačitelná touha po zápalné oběti. Měl v tělě onen viru? Měl. Zemřel? Zemřel. Jedl ve středu kuře? Jedl. A vítězem je...salmonelóza.
herdekbabka 8.11.2005 8:20

nop obávám se že tohleto je další rekord -

k úvodníku - jen 48 diskutací - to už nepamatuji hodně dlouho - a že už něco pamatuji hmm
xmort 8.11.2005 8:19

Re: Re: Show must go on

tamiflu neni vakcina ale lek, ktery specificky blokuje jeden dulezitych stupnu v zivotnim cyklu chripkovych viru typu A a B. Chripkovych viruA a B jsou spousty, tamiflu blokuje nektere lepe a jine hure. Jak bude blokovat hypotetickou ptaci chripku az prijde (treba za tri roky) to lze jen stezi odhadovat. Kazdopadne ma mnohem lepsi sanci nez vakcina. Vakcina je ucinna vzdy jen proti jednomu jedinemu chripkovemu viru z desitek mozna stovek co jsou zrovna v obehu. Jsou k dispozici jednak vakciny s oslabenym virem, kde skutecne muze ve vzacnych pripadech  dojit ke komplikacim pokud dostanete chripku tesne po ockovani. Pak jsou k dizpozici take podjednotkove vakciny, ktere neobsahuji cely virus ale jen jeho slupku a tam zadne komplikace nehrozi.
maYda 8.11.2005 8:16

Re: Re: Re: Off topic - dotaz

pánové,
vůbec nevím, o čem je řeč, neb tomu taky rozumín jako  Stín právu, ale házet mě pro internetovou negramotnost do jednoho pytle s Kanukem si vyprošuju!!!! A Kanuk by zajisté nesouhlasil být v jednom pytli s takovým symbolem nepoctivosti, jako je OSVČ. On, který nikdy neukradl jedinou žárovku!
A odstavce mi to dělá úplně normálně, inu, je ten Microsoft pro ty méně inteligentní uživatele.
Aleš P. 8.11.2005 8:13

K článku

S článkem naprosto souhlasím.
Na celé zeměkouli kde žije cca  6 miliard lidí zemřelo 60 lidí na nějakou chřipku.
Mnohem více lidí zemře za 2 měsíce na našich silnicích.
Spíše by tedy měli udělat očkování agresivních řidičů.
Ptačí chřipka je největší blbost století.
A ještě jedna věc,je zajímavé jak lidé úzkostlivě lpí na životě.
maYda 8.11.2005 8:11

Re: Absurdni hysterie....

Záložáku,
není třeba " obětovat  poslední úspory". Očkování proti chřipce stojí cca 200Kč. Je pravda, že se vakcína nemusí " trefit" do viru, ale ono to jaksi zlepšuje imunitu celkově. Nechávám se očkovat proti chřipce několik let a od té doby mám v mnohem menší míře různé virózy i nechřipkového typu.
Na druhou starnu i pouhé zmírnění průběhu choroby vlivem Tamiflu má svůj smysl. Nakonec ani tak nejde o toi, chřipku vůbec nedostat, jako o to, přežít ji. Pokud možno bez dlouhodobých následků.
Tomáš 8.11.2005 8:04

Re: Show must go on

Přesně tak. Napsal někdy nějaký novinář, že TamiFlu je vakcína proti normální chřipce? Na ptačí chřipku je úplně neúčinná. Stále jsem ze článků nepochopil, jde-li o lék nebo očkování. Pokud to je očkování, tak už je skoro po sezóně. Není nic lepšího, než se nechat naočkovat a za 14 dní chřipku opravdu chytit (do oslabeného organismu).
loula 8.11.2005 8:02

Re: Re: víte, Vloulo,

Záložáku, nezlobte se, ale je těžké to pochopit. Nikdo netvrdí, že dítě hrající si na skluzavce má 60ti procentní pravděpodobnost, že se zraní. Ale dítě, které při hraní na skuzavce spadne ze skluzavky, tak tu 60ti procentní pravděpodobnost skutečně má.
Pokud vím, tak bylo indikováno asi 123 positivně zjištěných nákaz, a asi 60 lidí zemřelo. Souhlasím s tím, že lékařská péče v těchto zemích zcela určitě nezachytila všechny nákazy, a z toho důvodu je tento vzorek opravdu nevěrohodný. Ale už samotný průběh nemoci, který byl monitorován šetřujícími lékaři, je alarmující. Souhlasím s tím, že panika a hysterie tvoří nejlepší podhoubí pro ohromné kšefty, a že adekvátní opatření by bylo
a) organizačně se připravit na izolace a karantény případných postižených oblastí
b) maximum usilí věnovat vývoji očkovací vakcíny
b) vytvořit tým pro
K 8.11.2005 7:53

omezené zdroje

pročpak nám aston necituje zprávu Světové banky, ta je mu politicky přece mnohem blíž, a která odhaduje počet mrtvých ve spojených státen na 100 až 200 tisíc !!!!!!!!!!!!!!!! mrtvých a škody na 550 mld. $
když se věnuje focení, tak alespoň nikoho neohrožuje, ale takhle šíří poplašné zprávy !!!
Andy 8.11.2005 7:52

A když už jsme u té chřipky, tak v IDnes napsaný článek

Čeští pacienti zatím vakcínu proti chřipce nedostanou. Ačkoliv hlavní český hygienik Michael Vít v polovině října slíbil, že objednaných 125 tisíc kusů očkovací látky bude k dispozici ke konci měsíce nebo v prvních listopadových dnech, nestalo se tak. "Od té doby se situace změnila a zahraniční dodavatelé teď hovoří spíš o druhé polovině listopadu," poopravuje původní informaci Vítova zástupkyně Sylvie Kvášová. Lékárníci se však obávají, že ani tento termín nebude konečný. "Pořád volám distributorům, kdy už to bude, ale nikdo nic neví. Kdyby to mělo být v následujících dnech, tak si říkám, že by snad už něco vědět mohli," uvažuje pražská lékárnice Jarmila Dvořáková. A její kolegyně z lékárny Oldřichova v Praze Marta Měšťáková připomíná, že i když se v polovině listopadu vakcíny objeví, nebudou stačit pro všechny zájemce. "Přednostně budeme vakcínu poskytovat našim stálým pacientům starším 65 let. Původně jsme do pořadníku, který jsme zavedli, zapisovali i mladé lidi, ale to při tak velkém zájmu už nejde," popisuje situaci Měšťáková. "Objednala jsem dva tisíce vakcín, ale bojím se, že dostanu jen desetinu," dodává Dvořáková. Její obavy potvrzuje i Kvášová. "Výroba chřipkové vakcíny je specifická a od ostatních očkovacích sér se liší. Navíc ji nejde vytvořit do zásoby. Kapacity výrobců proto nemusí stačit na to, aby plně uspokojily poptávku," vysvětluje." mne poněkud vyvádí z míry. Jsme republika, která údajně prosperuje, naši politici mají peníze na spoustu poměrně zbytečných věcí, počínaje náhradami za auto dvakrát vyššími než průměrná mzda, přes velmi luxusní pracovní prostředí pražských paláců až po zástupy sekretářek, letadla, pracovní cesty v létě do Thajska a v zimě do Alp, platy jak vrcholoví manažeři, i když jen chrní ve sněmovně( a občas se vzbudí, aby se odplazili do kantýny nebo se šli domluvit na pěti v pět), za to by bylo vakcín, o jé. Takže jakýchpat stotisíc a něco vakcín. Snad deset milionů, ne, pánové a dámy.
dvd 8.11.2005 7:51

Re: Je velmi neseriozni

Domnívat se, že Evropská komise nikomu nenaletí je velmi neseriozní.
Andy 8.11.2005 7:45

Re: Astone, Vy jste zas jednou chytrej

Hnyku, i váš příspěvek je průměrný. Dodejte k tomu blábolu něco, co vyvrátí Astonovo ( a mé) podezření, že "ptačí chřipka" je další z řady humbuků, které skončí vybíjením milionů zvířat, nic víc. Jistě jste se o tom v hospodě něco dozvěděl.
Jan 8.11.2005 7:42

Show must go on

Stačí jedna chřipka a pár lidí si bude moct koupit mercedesa, někteří možná i letadlo. Možná je na čase začít do každé domácnosti prodávat speciální UV lampy pro ničení choroboplodných zárodků, speciální plastové obleky s vnitřním oběhem kyslíku a klimatitzací, dáme na trh více preparátů pro zvýšení imunity, atd..
Nevím, kolik za tuto promo akci s ptačí chřipkou dostanou novináři, ale zasloužili by si od farmaceutických firem hezkého ježíška!
Hnyk 8.11.2005 7:34

Astone, Vy jste zas jednou chytrej

Jestli někdo žvaní, tak Vy. Víc k tomuhle blábolu není co dodat. Ale jasně, pro průměrného Čecha který svoje vzdělání trvale doplňuje v hospodě takové články stačí.  
Tester 8.11.2005 7:26

Ignorujte

Test. Test.
brouk 8.11.2005 7:25

Re: Zase jenom "českonovinářské" pindy...

Jeste ze ti novinari pisou! Jinak bys na tom byl jako oni.
zalozak 8.11.2005 7:19

Re: víte, Vloulo,

statistika ma take sve zakonitosti a existuje neco jako spolehlivost vzorku. Pokud se bere v uvahu pouze pocet tech kteri byli jiz v tezkem stavu hospitalizovani nebo dokonce zemreli a nasledne se z tohoto poctu odvodi mira umrtnosti - jedna se o umyslnou manipulaci s fakty. Dokonce i u smrtelnych nemoci s vysokou nakazlivosti neni pravda ze se mira umrtnosti zvysuje linearne ... a navic v tomto pripade byl vzdat v uvahu pouze scenar extremniho sireni viru....
 
To je asi to same jako kdyby jste na zaklade toho ze ve vasem sidlisti spadlo minuly rok 10 deti z klouzacky a z nich si 6 zlomilo nohu odvodil ze dite hrajici si na klouzacce ma 60% sanci zlomeni nohy. Je to tak tezke pochopit 
 
Jinymi slovy, problem, ktery jiste ma byt v centru pozornosti WHO a tech kteri s nim neco mohou delat, se stal politicko ideologickym strasakem. 
 
Kdyby WHO prislo a reklo... je zde potencialni problem ktery by mohl eskalovat do velkych rozmeru. Proto je nutne problem podchytit...- treba i tim ze se investuje par desitek milionu do prislusneho vyzkumu nikdo by ani nepipl.
 
Misto toho se zorganizovala medialni kampan, doslova vytvarejici atmosferu "valecneho" stavu, hystarii a strach.... a pro jeho vyfutrovani se pouzila skolacky zmanipulovana statistika.
 
Skepticus Maximus 8.11.2005 7:08

Souhlas s Astonem

Je to čistě obchod se strachem.
xmort 8.11.2005 7:06

Re: Re: no lekarny uz vykupovat nejde

pokud vim tak tamiflu vyviinula firma gilead. a ta docela prosperuje. Je to firma specializovana na vyvoj protivirovych leku, mimojine protlacila klinickymi zkouskami i par "stofu" z laboratore dr. holeho z ustavu organicke chemie a biochemie AV CR.
Jinak mate pravdu - je jiste plno oddborniku kteri si tak trochu mnou spokojene ruce. pravdepodobnost vzniku viru skutecne ptaci chripky, ktera bude prenosna z cloveka na cloveka neni dnes o nic vyssi nez byla tak pred 5 lety. Tehdy ale varovani virologu nikdo nebral vazne. Soucasna humoristicka medialni masaz slouzi alespon jedne dobre veci - az si bude priste nekdo zadat o grant na zcela novy system produkce vakciny v "realnem case" ma realnou sanci penize dostat. A pak az skutecne prijde chripka (nebo jinej virus) muzeme byt pripraveni. Preji hezky den.
 
seattle-kirkland 8.11.2005 6:56

Re: Re: no lekarny uz vykupovat nejde

vazeny priteli -toho kenedyho nechal ubezdusit jeho pritel johnson a to prostrednictvim elitnich strelcu -spicky z cizinecke legie-byli dopraveni do us pres mexiko a zase tak zpet a strileli oba dva z parku a jak vis presne- ten udajny vrah byl jen nastrcenou figurkou a ti hosi z korsiky uz promluvili -no kdyz se chces neco dozvedet tak se dovis -ale to trva nez se dopatras..a nedelej si iluze o tom synkovi prohibicniho krale -ten zase takto tajne oddelaval sve nepohodlne a zacneme -herecka mm./a to si ji pujcovali s bobem/ presto byla obetovana na oltar hrdiny nej...spolecnosti sveta ..bud bez iluzi ...zdravim
Netřeba 8.11.2005 6:52

Dá se ptačí chřipkou spáchat sebevražda?

Olina 8.11.2005 6:46

Re: víte, Astone,

Jistě že 50% úmrtnost. Jenže podvyživených chudáků, co musí jíst kuřata chcíplá na chřipku. Neznám strategii farmaceutického průmyslu i když tuším, že to bude něco jako: ještě prachy, ještě prachy..., ale vím jistě, že mezi Českem a Vietnamem existují jisté nezanedbatelné rozdíly.
vloula 8.11.2005 6:35

víte, Astone,

problém není v tom, že na ptačí chřipku zemřelo asi 60 lidí (na obyčejnou chřipku jich zemře nesrovnatelně více), ale v tom, že tato chřipka má 50% úmrtnost a zatím není spolehlivá vakcina.
 
pišta 8.11.2005 6:29

Zkouška

Zkouška Zkouška Zkouška
Patahaki 8.11.2005 5:55

Re: Jo, a ten lek je jen malo ucinny

Ale je. Ale je to šíleně levné a nedá se na tom vydělat. Je to  KOLOIDNÍ STŘÍBRO. A prvek se nedá patentovat.  Vvvo ttom to je.......
 
Zabíjí všechny viry, bakterie, plísně .....   Na internetu se můžete informovat. Stačí jen vyhledat