17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

ČÍNA: Potěmkinova vesnice

Zčeřenou hladinu českého rybníka rozbouřila návštěva čínského presidenta. Pražský hrad kvůli tomu vybudoval Potěmkinovu vesnici, kterou jen v nepatrné míře ‚pošpinili‘ čeští demokratičtí aktivisté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 3.4.2016 20:13

Pěkná historka s těmi Mongoly.

Něco podobného zažil Tartarin z Tarasconu někdy před sto padesáti lety v Alžírsku s tamními Židy. Však taky Číňané byli považováni za Židy Asie a po odchodu Britů leckde byly původními obyvateli na čínské přistěhovalce pořádány pogromy. Kde byli čínští přistěhovalci silní, tam se ale země výrazně pozvedla a původní obyvatelé se nějak ztratili z dohledu. Mongolští lovci se nepříjemnou zkušeností jistě poučili, podobně jako Tartarin, a příště si dali na Číňany pozor. To jen západní velkomanažer nabíhá pořád na stejné vidle.

Ale k věci. Čína neví co s penězi, tedy co s dolary, kterými ji rotačky FEDu zaplavují a jistě pilně pracuje na tom, aby tento zbytečný mezičlánek mezi sebou a světem vyřadila. Až ten okamžik nastane, musí jí zbýt těch dolarů co nejmíň – pak už budou bezcenné. To za prvé. Za druhé, jak se během doslova pár desetiletí mohla Čína tak vyšvihnout? Proč to Západ připustil? Bezpochyby se vyšvihla zásluhou nikoli svojí, ale právě západních politických „kapitánů průmyslu“, kteří ani nevědí, jak jejich firmy fungují a kteří dělají strategická rozhodnutí ke zděšení a zoufalství středního managementu i dělníků. A je asi taky něco jiného outsourcovat výrobu do Bangladéše nebo do nějaké malé evropské země a do Číny. Ne že bychom v těch našich montovnách nedokázali něco opajcnout a vyrobit ve vlastní režii, s nějakým počátečním kapitálem a za zlomek ceny a časem to vylepšovat, ale komu to prodat? Předpokladem zprvu je přístup na trhy chudších zemí coby nenápadný odrazový můstek, ale základem je vědomí sounáležitosti národa, tedy vlastenectví a tvrdý nacionalismus. Jeden každý Číňan proti západnímu ďáblovi, s širokým čínským úsměvem, paralysujícím oběť. Vlídná a tvrdá xenofobie. Kdybychom něco pajcovali my, Západ by s námi rychle zametl, proti velké Číně nemá zbraň a ostatně Čína rychle přechází od pajcování k samostatnému technickému vývoji.

J. Kraus 3.4.2016 20:16

dokončení

Jak je v článku pěkně popsáno, vidíme expansi milionů vlastenecky motivovaných jednotlivců z Číny na Západ, kde vstřebávají všechnu chytrost a usazují se na důležitých místech, aniž by se pochopitelně přestali cítit Číňany. Zápaďan je jako malé dítě rozhazující zlaťáky, není rovnocenným partnerem. Pusťme si na youtube cokoli čínského – je v tom většinou radost a optimismus. „Buy British“, vyzvala tuším koncem 70.let M.Thatcherová Británii, a mladí Britové s pohrdáním a úšklebkem bojkotovali to, co jim establishment vnucoval. Číňané, podobně jako Rusové, mají důvod k hrdosti i ke strachu, když vidí stále rychleji se hroutící Západ. Málo naplat, Západ nás předstihne i v tomhle a je na čase dívat se co dál, až zůstaneme sami. Čínské dolary by mohly, jako už v některých špatně vedených zemích, otevřít cestu masám Číňanů. Krátce před ukrajinskými událostmi se psalo, že Ukrajina pronajme Číně tisíce km2 země, na níž budou hospodařit čínští rolníci. Nebýt převratu v Kyjevě, asi by už tam byli. Doufejme, že Rusko si své západní předpolí uchrání.

M. Prokop 3.4.2016 21:52

" Doufejme, že Rusko si své západní předpolí uchrání."

To bych Ukrajincům nepřál.

Číňani si pronajímají nebo kupují, Rusové berou.

J. Jurax 3.4.2016 23:17

Re: " Doufejme, že Rusko si své západní předpolí uchrání."

Číňani si pronajímají nebo kupují, Rusové berou. V konečném důsledko to ale vyjde nastejno.