3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

ARCHITEKTURA: Plečnik by měl radost…

Slovinský architekt Jože Plečnik (1872-1957) by měl jistě radost. Po více než dvouleté rekonstrukci se ve středu 20. června ve 12 hodin otevřely brány dvou zahrad, které upravoval ve dvacátých letech v areálu Pražského hradu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 26.6.2012 8:00

Takových článků víc!

Uprostřed všech pohrom, pletich a intrik, jimiž jsme denně bombardováni, je takovýto článek nejen potešením, poučením, ale i návodem, jak se chovat k památkám a stromům.  V současnosti jsme svědky, jak se naše města mění na městapařezů, dochází k masivnímu kácení i zdravých stromů, jen aby si nějaký současmý projektant splnil svůj "sen".  Díky tomuto článku jsem se dozvěděla, jak rozumně a citlivě si počínal architekt Plečnik, dal stromům tzv. dožít  a pro další výsadbu hledal další vhodná místa. Škoda, že si takto nepočínal projektantn revitalizace zámeckého parku ve Veselí nad Moravou, kde padlko plno zdravých stromů, které byly označeny za "pro park nevhodné".  Pohromou je tzv. schvalovací řízení, na němž se podílí spousta institučních článků - rada města, odbor životního prostředí, ochrany ptactva, brouků, kulturních památek, CHKO, krajské orgány  atd.atd., což znamená "Mnoho lovců - zajícova smrt". Volí se jednoduchá řešení - rychle vyčerpat peníze z EU v průběhu 3 let, to znamený rychle vše vykácet bez ohledu na následky pro lidi i mikroklima. Proč se nepoučíme od Mistrů jako byl Plečnik? Co může občan udělat proti zásahům tzv. dnešních moderních architektů?

Děkuji za inspirativní článek, který moc potěšil. Potěšila by mne i rada. Nazdar.  

A. Kelin 26.6.2012 7:40

Děkuji

Děkuji Vám, pane architekte, za dobré zprávy. Je jich v poslední době málo a o to víc potěší.

Grázlové jsou v lidské společnosti v naprosté menšině. Nicméně, hromadné sdělovací prostředky intenzivně budují virtuální svět, kde je drtivá většina slušných a pracovitých lidí prezentována jako zanedbatelná minorita a kde se jen krade a korumpuje. Zamýšlím se, zda jde o krátkozrakost novinářů nebo o zištnost vydavatelů, která takhle deformuje obraz současného světa a tím mění systém životních hodnot nové generace.

Ještě jednou díky za Váš článek a těším se na další!

A.K.