23.5.2018 | Svátek má Vladimír
RECENZE: Pavel Renčín, Jméno korábu - Jak (se) žijí sny

12.11.2007 0:05

Jméno korábu Pavel RenčínTOPlistPro novou knihu Pavla Renčína jsem bez váhání běžel hned, jakmile vyšla. Voněla novotou a já ji převracel v rukou se zasněným výrazem, nemoha se dočkat, až si někde v klidu sednu. Taková je síla dobrého jména, které si Pavel udělal svými povídkami a především prvním románem.

Čekal jsem nějakou další Nepohádku, a tak mě překvapila jednak podoba knihy, daná změnou vydavatele, jednak její tloušťka, či spíše tenkost. Po prolistování mě zaujaly a zároveň znejistěly kresby Jarmily Marešové, které přivály vzpomínky na dávno ztracené příběhy z dětství. Ač výborně dokreslují tón vyprávění, shledávám v tom osobně marketingovou chybu, protože se tak knížka na první pohled řadí mezi dětskou literaturu, kterou ale rozhodně není.

Svojí vzácnou poetiku dotáhl Pavel ve Jméně korábu zřejmě k absolutnímu vrcholu. Žánrově, pravda, vychází asi nejvíce z pohádek, ale to, co dětský čtenář neocení, a co právě dělá z knihy na českém trhu výjimečnou, je úžasná hra s jazykem (Vlnky namazané máslem oživily celý obzor. Koráb jim rozbíjel hlavy nejněžněji, jak dokázal. Kradl se mezi nimi jako manžel vracející se pozdě domů…), hluboké, často melancholické a bolavé vhledy do duší hrdinů a až filozofické úvahy.

Děj, který by se dal popsat, knize v podstatě chybí. Je sérií zážitků z cesty za nadějí a za jménem korábu, které je mnohem víc, než se zdá, a za jehož nalezení budou námořníci spravedlivě odměněni. Ještě spíš je pak sérií komunikačních tanců šesti hlavních a dvou vedlejších postav, tanců plných lásky i nesnášenlivosti, tanců, během nichž se všichni učí být sami sebou.

Kniha je sladkobolnou lyrickou skladbou vyprávějící o tom, jak je těžké být sám a jak je ještě těžší být s někým. O tom, jak stojí za to mít rád.

Autor v ní nastavil nový směr a s přehledem si pojistil pověst jednoho z nejvýraznějších českých spisovatelů.

Pevnostní hodnocení: 85%.

Jméno korábu
Renčín, Pavel

Nakladatel: Euromedia Group - Knižní klub
Obálka: Jarmila Marešová
Redakce: Marie Bernardová, Alena Peisertová, David Dvořák
Rok vydání: 2007
Počet stran: 160
Rozměr: 150 x 230
Provedení: hardback
Cena: 199.00 Kč

DejF Stefanovič


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...