16.1.2018 | Svátek má Ctirad
RECENZE: Pavel Renčín, Jméno korábu - Jak (se) žijí sny

12.11.2007 0:05

Jméno korábu Pavel RenčínTOPlistPro novou knihu Pavla Renčína jsem bez váhání běžel hned, jakmile vyšla. Voněla novotou a já ji převracel v rukou se zasněným výrazem, nemoha se dočkat, až si někde v klidu sednu. Taková je síla dobrého jména, které si Pavel udělal svými povídkami a především prvním románem.

Čekal jsem nějakou další Nepohádku, a tak mě překvapila jednak podoba knihy, daná změnou vydavatele, jednak její tloušťka, či spíše tenkost. Po prolistování mě zaujaly a zároveň znejistěly kresby Jarmily Marešové, které přivály vzpomínky na dávno ztracené příběhy z dětství. Ač výborně dokreslují tón vyprávění, shledávám v tom osobně marketingovou chybu, protože se tak knížka na první pohled řadí mezi dětskou literaturu, kterou ale rozhodně není.

Svojí vzácnou poetiku dotáhl Pavel ve Jméně korábu zřejmě k absolutnímu vrcholu. Žánrově, pravda, vychází asi nejvíce z pohádek, ale to, co dětský čtenář neocení, a co právě dělá z knihy na českém trhu výjimečnou, je úžasná hra s jazykem (Vlnky namazané máslem oživily celý obzor. Koráb jim rozbíjel hlavy nejněžněji, jak dokázal. Kradl se mezi nimi jako manžel vracející se pozdě domů…), hluboké, často melancholické a bolavé vhledy do duší hrdinů a až filozofické úvahy.

Děj, který by se dal popsat, knize v podstatě chybí. Je sérií zážitků z cesty za nadějí a za jménem korábu, které je mnohem víc, než se zdá, a za jehož nalezení budou námořníci spravedlivě odměněni. Ještě spíš je pak sérií komunikačních tanců šesti hlavních a dvou vedlejších postav, tanců plných lásky i nesnášenlivosti, tanců, během nichž se všichni učí být sami sebou.

Kniha je sladkobolnou lyrickou skladbou vyprávějící o tom, jak je těžké být sám a jak je ještě těžší být s někým. O tom, jak stojí za to mít rád.

Autor v ní nastavil nový směr a s přehledem si pojistil pověst jednoho z nejvýraznějších českých spisovatelů.

Pevnostní hodnocení: 85%.

Jméno korábu
Renčín, Pavel

Nakladatel: Euromedia Group - Knižní klub
Obálka: Jarmila Marešová
Redakce: Marie Bernardová, Alena Peisertová, David Dvořák
Rok vydání: 2007
Počet stran: 160
Rozměr: 150 x 230
Provedení: hardback
Cena: 199.00 Kč

DejF Stefanovič


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...