21.5.2018 | Svátek má Monika
RECENZE: Neil Gaiman & Michael Reaves, Mezisvět

19.2.2008 0:05

Mezisvět Neil Gaiman Michael ReavesTOPlistJoey Harker je středoškolský studentík, schopný zabloudit v našem světě, v domě, kde žije od narození. Ale to mu nebrání orientovat se dokonale při pohybu mezi světy paralelními. V nich jsou další a další Harkerové, a všichni dohromady stráží integritu a rovnováhu všehosvěta a brání jejímu narušování.

Příběh kategorie „pro dospívající mládež“ (neboli Young Adult) je přesně určen pro tuto skupinu čtenářů. Joey se na začátku představuje jako outsider a taky se tak chová, postupně ale je vtažen do složitého boje mezi frakcemi, které se snaží stáhnout co nejvíce světů pod svoji vládu. Harkery obě strany používají jako navigační přístroje svých lodí putujících mezi světy, a ti se naopak snaží zachránit vratkou rovnováhu i své vlastní životy. Vzdálenou analogií jejich pozice je Stráž času, oni jsou pak spíše Stráž prostoru. Při putování ze světa na svět Harkerové procházejí Mezisvětem, který také této knize dal jméno. Plný podivností a podivných bytostí, nepřátelský ke každému, past i záchrana při útěku.

Protože to je příběh pro dospívající mládež, je tu silně akcentovaná složka dospívání. Nenajdeme tu citová vzplanutí typu Romea a Julie, ve dnešním kvapem se měnícím světě se autoři mnohem více soustřeďují na hrdinu jako takového. Joey tu má svého mentora, velmi nekonvenčního učitele jménem Dimas, který jak svéráznými výchovnými metodami, tak svými poznámkami postrkuje Joeye kupředu, pomáhá mu překonávat strach z neznáma a povzbuzuje ho před začátkem jeho tovaryšské cesty.

Přestože příběh je dosti košatý, dějově je ve své podstatě jednoduchý, jde vlastně o několik postupných zkoušek, posouvajících Joeye z dětství do dospělosti, z naivity do reality. Prostředí, kterými prochází, jsou zajímavá a zpestřují jinak poměrně prostý příběh. Gaimanův rukopis - tady jeho invence - překrývá příspěvek jeho spoluautora, přestože je zřejmé, že výsledek je skutečnou společnou prací obou. Jeho práce na knize - ať již vlastní psaní, nápady, komentáře a především vliv na Michaela Reavese - měla na výslednou kvalitu nezpochybnitelný vliv.

Mezisvět mohou číst i dospěláci, byť pro ně Joeyova tovaryšská cesta ztrácí již své kouzlo očekávání a přesouvá se do kouzla vzpomínání. Škoda jen, že cena v poměru k rozsahu knihy je poněkud nadprůměrná.

Hodnocení: 60%.

Neil Gaiman & Michael Reaves: Mezisvět (Interworld)
překlad: Ladislava Vojtková
obálka: James Jean, grafická úprava: Vertigo CZ, a.s.
Polaris, 2007
183 stran, 199 Kč, brožované
ISBN 80-7332-109-3

pagi


Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...