27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

POLITIKA: Než důchodovou reformu...

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Halašta 17.6.2019 19:50

Re: Zopakovat matematiku ZDŠ.

Troll nebo jen momentálně zaostalý?

V. Novák 17.6.2019 18:38

Re: Uvědomte si, že průběžný systém, přes všechny jeho

I stát může zkrachovat a přestat vyplácet své povinnosti.

Ekonomika jako celek nikdy na 0 nespadne a průběžný systém se vzpamatuje automaticky.

P. Urban 17.6.2019 18:19

Správným směrem?

To znamená, že pokud bude přerozdělování peněz realizováno přes privátní penzijní fondy místo státního rozpočtu (pardon, penzijního účtu), tak těch peněz, respektive odpovídající produkce, bude víc?

V. Novák 17.6.2019 18:35

Re: Správným směrem?

Ne - míň.

J. Jurax 17.6.2019 18:39

Nebude jich víc. Ale budou adresně moje, neboť co tam vložím, to dostanu zpět. To u stávajícího průběžného systému nehrozí ani omylem každému, kdo má aspoň průměrnou mzdu.

Přímo předesílám, že předpokládám zhodnocení peněz ve fondech a pomíjím možnost, že zkrachuje. Nechci to zde rozvádět, to by bylo dlouhého povídání.

Mimoto bych mohl šetřit, resp. investovat i jinak než přes fond. To teď nemůžu, musím povinně krmit pro mne ztrátový systém a spořit si až nadto. Proto taky ti, kdo můžou, dávají do průběžného systému co možno nejmíň; táhnou to zaměstnanci, co tomu utéct nemůžou.

Tedy pokud bych ještě pracoval - jsem už důchodu a tato diskuze je pro mne ryze akademická.

K. Janyška 17.6.2019 8:46

Ale Babiš na to nemá.

Když už to pochopíte ? Podnikání a politika jsou dvě úplně rozdílné disciplíny. Krátkodobě zabulíkovaní lidé milují různé politiky, ale z hlediska dlouhodobého jim kopou do zadku. A může za to používaný model tzv. demokracie, která udělá i z lidí slušných, netýká se však Babiše, ten slušný není, lumpy... Dzp.

V. Čermák 17.6.2019 13:11

Re: Ale Babiš na to nemá.

Zdá se, že jediný, kdo na to má jste vy sám, Babišův věrný Satelite, Kapitalistický přijemče koblih různých vymožeností....

M. Krátký 17.6.2019 15:22

Re: Ale Babiš na to nemá.

376ka dnes perlí jednu kravinu za druhou - hezký den

V. Čermák 17.6.2019 16:54

Re: Ale Babiš na to nemá.

Hezký dne, k věci Nic, v šišce Hic....

L. Sindi 17.6.2019 8:07

Velka chyba, ze reformy neprobehly po plysaku. Tehdy by to lide skousli. Dnes se vsichni chteji mit dobre a co bude zitra malokoho zajima. Ani vlada zadne vize do budoucna nema.

V. Čermák 17.6.2019 13:12

Re:

Ono to půjde, až nastane ten správný čas....

D. Mach 17.6.2019 7:55

Potřebujeme nebo nepotřebujeme důchodovou reformu?

Ono po prvním přečtení by se chtělo i souhlasit, ale i amatér bez znalosti státních financů má několik ale. V loňském roce vláda vysála část peněz z privatizace určených na důchodovou reformu, a ekonomové to přešli bez hlasitějších výtek. A Kalouskova "důchodová reforma" se zvrhla v připojišťovací balíčky. Ty jsou ale určeny pro koho? Pro ty, kdo mají peníze na spoření. To jsou lidé movitější, kteří sice budou nadávat, že mají malý důchod, ale ve skutečnosti budou zabezpečeni dobře. Důchodová reforma, pokud by nějaká měla být, by se měla zaměřit na důstojné důchody těch lidí, kteří neberou z různých důvodů moc peněz a na připojištění při svých příjmech nedosáhnou. Až se autoři důchodových konceptů zaměří na ty, kteří to potřebují, a nebudou se tím vytvářet pouze další bankovní produkty, pak jim možná uvěřím. Ale celé to není můj případ. Spořím si, stát mi na to přidává, zaměstnavatel mi na to přidává, jen mám stále pocit studu, že beru a přitom nepatřím k těm, kterým by stát musel pomáhat, abych měl důstojné stáří.

P. Hlosta 17.6.2019 8:13

Re: Potřebujeme nebo nepotřebujeme důchodovou reformu?

Ano, důstojnost především. Zřekněme se důchodů ve prospěch potřebným a žijme z ruky do huby v celoživotní práci až do hrobu. Problém zůstane, protože potřebných jsou většina. Kdo nepotřebuje? Autorka zjevně nemá ponětí o tom, kolik lidí dnes po 65 letech věku je ještě schopno vykonávat své zaměstnání v takové kvalitě a objemu, aby měl peníze na běžné výdaje v životě. Kolik lidí toho věku má naspořeno tolik, aby mu to jistilo na stáří zaopatření toho nejdůležitějšího, jako je jídlo a bydlení. Zpravidla nebyla šance si našetřit, pojistit se dost vysokou pojistkou. Ovšem pochopitelně mohou se tihle důstojně odpravit ze života, aby společnosti nedělali problém. K tomu by mohla sloužit eutanázie.

Třicet let se důchodový systém řeší, ovšem jen kecy! Za tu dobu odešlo do daňových rájů nejméně bilion korun - sto miliard každý rok a více. Daňové úniky byly legální, akorát že dnes už se naplno tohle řekne.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lehky-topny-olej-30-let-svobody-kauzy-a-afery.A190610_121427_domaci_chtl

V. Kotas 17.6.2019 9:46

Re: Potřebujeme nebo nepotřebujeme důchodovou reformu?

A kolik z toho biliónu mohlo jít na důchody, jak bylo slibováno po šmirglu.

V. Kotas 17.6.2019 9:52

Re: Potřebujeme nebo nepotřebujeme důchodovou reformu?

Důstojnost a slušný důchod pro ty, kteří celý život pracovali poctivě, vychovali děti. To, že mnozí lidé pracují po odchodu do důchodu, je jim jen ke cti. Jen se nesmí zapomínat na to, že mnozí do dělají pro radost ze života - nechtějí zblbnout doma na gauči u televize.

V. Petr 17.6.2019 13:35

Pracují nebo nepracují?!

"To, zda tě práce těší, je tvoje ryze soukromá věc. Zaměstnavateli do toho vlastně nic není!"

Já se též cítím NAPROSTO NEDŮSTOJNĚ. Pro důstojný život bych potřeboval 200000 Kč měsíčně a to jaksi (nejen já) nemám!

V. Kotas 17.6.2019 17:37

Re: Pracují nebo nepracují?!

Takovej zaměstnavatel, mě důchodce nezajímá, když si neváží toho, že bych u něho pracoval. Seš u " lacinýho kraje ".

V. Halašta 17.6.2019 8:44

Re: Potřebujeme nebo nepotřebujeme důchodovou reformu?

Nevím o tom, že to byla "Kalouskova" reforma, cítím to jako snahu o její dehonestaci bez jiných argumentů.

Nebyly to žádné "připojišťovací balíčky", byl to pokus, který přinesl do důchodového systému více peněz a odlehčil by i základnímu pilíři, z kterého by brali i ti s nižšími příjmy. Že nakonec to peníze z důchodového systému vyvedlo je zásluha Sobotky a Babiše.

V. Petr 17.6.2019 13:47

Napsal jste NAPROSTÝ NESMYSL!

"Kalouskova" reforma by znamenala vyvedení části peněz z průběžného systému do "soukromých penziijních fondů," které by stejně byly nakonec rozkradeny.

PROTO se mluvilo o "nákladech penzijní reformy," ty "náklady" představují takto vyvedené peníze!!!!

V. Halašta 17.6.2019 14:58

Za to vy jste jistě napsal smysl, jen důkaz chybí

Kolik se toho rozkradlo z III. pilíře? Nic. A představte si, že II. i III. pilíř byly provozovány stejnými pojišťovnami podle stejného zákona. Jak to, že se nic nerozkradlo z III. pilíře ale vy jistě víte, že by se II. pilíř rozkradl? Protože nevíte NIC!

Účastník II. pilíře přidával do důchodového systému 2% své mzdy. To je navýšení. Matematiku ZDŠ snad ještě zvládnete. Pomocí jí jde také snadno spočítat, že i průběžný systém by na té reformě vydělal. Je to jednoduchý výpočet, jen ty úspory by se promítly až po nějaké době, až by začali účastníci II. pilíře brát důchody. To jsou i ty náklady, pro něž byla dočasně zvýšena DPH a kterou Sobotka s Babišem po zrušení II. pilíře jednoduše prož...jedli.

Z. Koutecký 17.6.2019 21:06

Re: Za to vy jste jistě napsal smysl, jen důkaz chybí

Pane Haštalo,zaměstnanec, který by vstoupil do některého z investičních fondů II. důchodového pilíře sice měl přispívat do tohoto fondu 2% své hrubé mzdy, ale také se 3% jeho příspěvku na státní důchodové zabezpečení převedlo do tohoto pilíře. Např. při současné průměrné mzdě 32 tis. měsíčně by se Vám tedy příspěvek do státního důchodového systému snížil o 960,-Kč/měs., poměrně k tomu by se Vám ovšem také snížil Váš příští státní důchod. Z platu by jste dále investoval 640,-Kč/měs., takže byste prostřednictvím nějakého investičního fondu spořil v II. pilíři na důchod celkem 1600,-Kč/měs. Výnos investičních fondů je v současné době nepatrný či záporný, a soudě podle současného vývoje inflace by ty Vaše úspory měly za 40 let maximálně hodnotu tak 10% naspořené částky, spíše byste však měl účet vyluxovaný. Nakonec, investovat do privátních fondů můžete těch 2-5% z platu i bez povinného 2. pilíře. Nabídek je spousta, jen si vybrat.

V. Halašta 17.6.2019 22:53

Re: Za to vy jste jistě napsal smysl, jen důkaz chybí

Komolte si, pane Kuno, laskavě jméno někoho jiného a základy investování vysvětlujte někomu, kdo má o to zájem.

Když nemáte co říct k mým argumentům, tak raději mlčte.

J. Jurax 17.6.2019 11:55

Důstojné důchody ... to je univerzální bič, jímž se potlačuje volání po větší zásluhovosti. Protože ti, kdož do systému přispívají víc, jsou v zájmu povinné solidarity bezostyšně okradeni. Proto taky každý kdo může, dává do systému co nejmíň; zachraňují to zaměstnanci, jímž je tato možnost odepřena. Protože ten, kdo do systému celé rozhodné období přispíval ekvivalent dnešních 40 tisíc, opravdu nemá důchod dvojnásobný proti tomu, kdo do systému celé rozhodné období přispíval ekvivalent dnešních 20 tisíc. Oba dostanou "důstojné" důchody nevýrazně odlišné.

Takže nemějte pocit studu. Jste-li schopen si spořit, patříte nejspíš k příjmové vrstvě, již stát přes všechno to zmíněné přispívání na důchodu stejně drsně obere.

V. Petr 17.6.2019 13:30

Vy jste ale dobračisko!

Ve skutečnosti stát na důchodech NESTYDATĚ OKRÁDÁ lidi s nadprůměrnými příjmy a od nich vybrané peníze přerozděluje těm, kdo se v životě moc nepředřeli (zjednodušeno).

ALE, mizerné důchody mají u nás zejména INVALIDÉ, kterých se, paradoxně, NIKDO NEZASTANE! Těm by se mělo pomoci, ne lenochům!

Veškeré fondové spoření je k ničemu, protože ty peníze by se rozkradly dříve, než by dotyční dospěli do důchodového věku.

A například VCŮBEC NECHÁPU, proč by pracující důchodci měli ještě platit důchodové pojištění, když se jim pak za rok zvedne důchod o 60 Kč měsíčně!

Z. Švrček 17.6.2019 7:24

Poučila, nepoučila,

vláda na nějaké poučení prdí. Voliči málokdy rozumí ekonomice a řeči čísel a ti co rozumí, jsou v menšině a té popletené většině se to těžko vysvětluje. Proto má vládní garnitura vnitřně jiné priority, než skutečně zdravé finance, obvykle spojené s jejich dalším zvolením.

J. Holíček 17.6.2019 5:07

To je pro Šictařovou oblíbený blábol.

Asi ty Next Finance dobře vynášejí bez jejího přispění, tak se může bavit literaturou.

Ostatně, důchodová reforma je oblíbenou písničkou všech politiků. Ať místo hloupé omáčky paní Šichtařová předloží jasný a ucelený koncept "důchodové reformy", ve kterém zajistit peníze pro budoucí generace a jak zároveň zajistí (zvýší) důstojné důchody jejím předkům.

Že výdaje na důchody jsou největší položkou rozpočtu vidí i žák první třídy. Že loni byl poprvé "důchodový účet" v přebytku by měla vědět sama.

Jestli tomu nerozumí a přesto o tom potřebuje psát, ať se zeptá Maláčové, to je podobná expertka jako ona. :-))

Z. Koutecký 17.6.2019 4:49

Dluhy za 50 let

Samozřejmě, paní Šichtařová, vy jste ekonomka a rozumíte tedy těm ekonomickým prognózám lépe než já, technik. Ovšem i mně je zřejmé, že dnešní ekonomický systém jede celkově na dluh a pojede tak asi dál, ať už HDP stoupá nebo ne. Kromě toho HDP nemůže růst do nekonečna a dluhy se navíc nesplácejí z HDP, nýbrž z příjmu, ať již státní nebo soukromé pokladny.

Ze statistik Eurostatu je zřejmé, že v roce 2012 byla v absolutních hodnotách zadluženost zemí EU o 50% vyšší než v roce 2007 (v ČR o 81%). Pak dále stoupala, i když mírněji, a v roce 2018 byla v EU jen o 9% vyšší než v roce 2013.I tak se celkově stávající dluhy považují za prakticky nesplatitelné.V ČR byl dluh v roce 2018 jen o 0,5% vyšší než v roce 2013. ČR tedy nehospodařilo v posledních letech zase až tak rozmařile. Kromě Německa, Dánska, Irska a Nizozemí, totiž stouply dluhy ve všech ostatních státech EU, např. ve Francii o 17%, Rakousku o 8,1%, Švédsku o 4,6% atd. Ani zadluženost domácností v ČR není tak vysoká jako ve většině států EU. Představuje jen cca 57% jejich disponibilního příjmu. Ve většině států je to 100 až 240%, méně zadlužené v poměru k příjmu jsou jen domácnosti v zemích jako Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko nebo Slovensko.

A úvahy o tom, co bude za 50 let je čistá sci-fi. Jaké bude složení lidské populace, jak velká bude migrace a jaké bude mít důsledky, zda a jaké vzniknou válečné konflikty a jaké budou mít následky, zda a kolik se bude výrabět robotů s umělou inteligencí, lidských klonů atd., o tom lze psát jen fantastické romány.

J. Holíček 17.6.2019 7:02

Re: Dluhy za 50 let

Laskavá reakce. :-))