26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Hitler byl pro Peroutku víc než gentleman

Jako mlha nad Čerchovem (vtipný lidový příměr) vleče se kauza ´Hitler je gentleman´ spojená s urputným hledáním článku téhož názvu, a tím pádem pokračuje vyhraněná kampaň vůči jedinci, jehož zmíněný text údajně před časem zaujal a uvízl mu ve fotografické paměti, zveřejněný prý ´někde vlevo dole´ na stránkách prvorepublikové politicko-kulturní revue Přítomnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Horák 18.4.2019 21:57

Peroutka ve svem článku Němci, Češi a židé

z roku 1939 mimo jiné napsal.... židovství otrávilo německý organismus a ten se jako každý organismus otravě brání....

Kolik by za to dnes dostal ? To Kaslová hájí ?

L. Novák 19.4.2019 5:49

Re: Horákovy bludy

Běžte do prdele s takovými bláboly! Neurčitý text bez přesného udání zdroje, odkud jste ho opsal...

P. Svoboda 19.4.2019 12:55

Re: Horákovy bludy

Článek "Němci, Češi a židé", Přítomnost 22.2.1939, je ke stažení na:

www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_22_2.pdf

D. Mach 18.4.2019 21:25

Všichni zapomněli ...

... jen pan Macků si vzpomíná na vše. Jak je to stáří někdy nechtěně směšné.

P. Han 19.4.2019 0:06

Re: Všichni zapomněli ...

Pan Macků si ani tak nevzpomíná na vše, jako spíš poctivě studuje zdroje. Prvoplánovým blbečkům to může přijít směšné, oni by takové úsilí nikdy ničemu nevěnovali. Ale stáří v tom asi nehraje roli, z mladých blbců obvykle vyrostou staří blbci. Věřím, že ani vy stářím nezmoudříte.

D. Mach 19.4.2019 7:49

Re: Všichni zapomněli ...

Ano, doufám že do stáří s charakterem vaším nebo pana Macků nezestárnu. To by bylo na provaz.

V. Petr 18.4.2019 18:40

Beneš k znovuobsazení Porůří

"Roku 1936 jsem do Paříže osobně vezl tajnou nótu, ve které se říkalo, že pokud by se Francie, v souladu podmínkami z Versailles, rozhodla intervenovat, splní Československo své spojenecké závazky. Roku 1936 zradila Francie samu sebe a pak už jí nebylo zatěžko zradit kohokoliv dalšího." E. Beneš.

Srovnejte s Peroutkovým postojem k témuž. Peroutka vlastně jedná v duchu BRITSKÉ mnichovanské politiky, která má svůj počátek nejpozději roku 1926! Mnichov je od začátku do konce dílem Chamberlaina, Daladier byl k podpisu v Mnichově dotlačen Brity!

M. Prokop 18.4.2019 21:19

Re: Beneš k znovuobsazení Porůří

Francie a GB za Chamberlaina byly tak nastejno, ovšem GB s námi smlouvu neměla.

Peroutka to viděl reálně.

L. Severa 18.4.2019 15:04

Výrok pana prezidenta

jako by byl omluvou za to že má, no gentlemanský vztah, k pochybným vládcům. Jako by řekl: "Vidíte, i Peroutka se neprojevoval k Hitlerovi nějak odtažitě". Autor zde pronáší soudy ze současného pohledu a dost neobjektivně. Na příklad: "Již v říjnu 1933, v době vzrůstající moci nacistického Německa, se Peroutka prezentoval mj. tímto názorem: „Hitlerismus je teprve ve slavnostních počátcích: skoro všechna životní vážnost ho teprve čeká a tak je možné, že se vyvine do zcela jiné podoby, než je ta, která nás nyní znepokojuje a že sám bude mít strachu dost.“ (!!!) Což nelze v takto formulované pokloně tušit obdiv?" Opravdu netuším, protože je tam zřetelně uvedeno "že nás něco znepokojuje". Autor sugestivně prokládá text vznikem koncentráků, jako by Peroutka mohl vědět co se v nich děje. O těch hrůzách jsme se dověděli až po válce! Peroutka byl také přece jen člověk s lidskými vlastnostmi. Z obav o svůj život mohl za Protektorátu napsat pod hrozbou něco co nechtěl. Nevím. Za komunistů podepsali někteří , no VIP, různé petice a anticharty. A to zpravidla hrozily jen existenční postihy, ne jako Peroutkovi, který se nakonec koncentráku stejně nevyhnul. Vztyčovat prst nad našimi předky není fair. Již to tady zaznělo, když byla řeč o podpisu smlouvy Beneše se Stalinem za války. "Jak mohl, s takovým..." To je dnešní pohled! Tenkrát stále vzpomínky na Mnichov, spojenectví Stalina se západem, jen tak pro zajímavost, tajný český pozdrav: " Stálý, nový zdraví" (Stalinovi zdraví). Při kritizování našich předků bychom si měli zamést před vlastním prahem.

V. Církva 18.4.2019 15:56

Re: Výrok pana prezidenta

Ano Peroutka byl jen člověk a Hitlera podcenila skoro celá Evropa. Třeba i my na jeho místě. Ale článek i výrok Zemana (ten zmínil až jakýsi obdiv) je o tom že se Peroutka mýlil. Pokud to co autor píše je pravda znamená buď a) Peroutka se v Hitlerovi mýlil, zdálo se mu že je větší gentleman 2)Peroutka už od roku 1933 a určitě 1936 autocenzuroval. V roce 1936 možná, v roce 1938 určitě, a předtím?

Jestli to co se tu píše o Peroutkovi bylmobdiv k Hitlerovi, nebo jeho podcenění je pak diskutabilní, ale ne evidentní.

J. Jurax 18.4.2019 19:01

No, podcenila skoro celá Evropa - my už od roku 1936 stavěli pohraniční opevnění proti Německu a taky Maďarsku.

A že by Peroutka už od roku 1933 a určitě 1936 autocenzuroval mi nepřijde pravděpodobné. Proč by to dělal?

M. Prokop 18.4.2019 21:21

Re: Výrok pana prezidenta

"Z obav o svůj život mohl za Protektorátu napsat pod hrozbou něco co nechtěl."

Nemohl. Seděl v koncentráku. Němci jeho články vyhodnotili jinak, než ex post vrchní hradní čučkař.

D. Šimáček 18.4.2019 14:03

anebo

https://kostlan.blog.respekt.cz/ferdinand-peroutka-1938-1939-kapitulant-pred-nacistickym-nemeckem/

K. Janyška 18.4.2019 13:48

Tehdejší intelektuálové byli zmateni socialismem všichni.

I Karel Čapek chválil sovětskou ústavu a dokonce ve svých dopisech TGM navrhoval zavést u nás fašismus. Socialismus má mnoho podob, i tu Hitlerovu, a je to přesvědčení o tom, že lidé mohou řídit lidský svět. Nemohou však, lidská mysl byla kulturní evolucí vyvinuta jako adaptační, informační a konkurenční uzel spontánního řádu lidského světa, ne jako součástka velkostroje pod názvem lidský svět.

Až F.A.Hayek přinesl do věci jasno a doslova šokoval svět svojí Cestou do otroctví z roku 1944... Dzp.

V. Petr 18.4.2019 17:51

Fašismus nebyl nacismus. Fašistický režim pod jiným

názvem panuje v celé EU, ve skutečnosti tu je fašismus, který by ještě nebyl tak špatný + rudozelený neomarxismus, což je to nejhorší, co vůbec existuje!

M. Klas 18.4.2019 11:19

Proč?

Přiznám se, neměl jsem sílu přečíst celou tu dlouhou obhajobu lží pana presidenta. Jen se zeptám: Proč ji pan autor zplodil teď? Nemáme jiné problémy?

M. Starý 18.4.2019 12:09

Škoda, že jste to nedočetl, ten konec je nejlepší. Autor je překvapen, že jeho článek odmítli jak Ovčáček s Mynářem, tak i "barrandovský" Soukup. Možná je to proto, že uznali, že ostudy s Peroutkou už bylo dost...

V. Církva 18.4.2019 16:00

Re: Proč?

Tak z článku je viditelné že autor musel sbírat nějaké důkazy z mnoha článků Peroutky i to, že jeho zjištění a závěry nikoho nezajímaly.

J. Jurax 18.4.2019 19:11

Ehm ... z článku jsem nabyl dojmu, že autor má své závěry podložené fakty. Že ona fakta nejenže nevyvracejí, ale dokonce trochu nahrávají tvrzení pana prezidenta, je přinejmenším zamyšleníhodné.

Obhajobou lži bych článek rozhodně nenazval už jen proto, že není doloženo (a ovšem ani vyvráceno), že by se v tomto punktu prezident mylil nebo dokonce lhal, tedy vědomě vyslovil nepravdu.

M. Starý 18.4.2019 11:17

Po bitvě je každý generál - teď všichni víme, co byl Hitler zač. Ale museli to nutně vědět v 30. letech? Podobně jako pánové Seifert, Uhde, Kundera a jiní hned v počátku “neprokoukli" stalinský režim a psali oslavná díla. Čas nám dává odstup, který umožňuje hodnotit události v širších souvislostech. Avšak přítomnost nás nutí hodnotit přítomnost a činit závěry a rozhodnutí právě teď. A to je mnohem těžší.

D. Šimáček 18.4.2019 14:44

Re:

jestli si myslíte , že se to dalo utajit.....

Pouhé dva měsíce vlády stačily Hitlerově NSDAP k zřízení prvního koncentračního tábora v Dachau (22. března 1933).

V prvních letech nacistické vlády byly koncentrační tábory určeny především pro politické odpůrce režimu (v rétorice NSDAP „nepřátele státu“), zejména komunisty a sociální demokraty, ale také pro homosexuály, Romy, Svědky Jehovovy (a další „asociální živly“), mezi vězněnými bylo samozřejmě nemalé procento Židů.[8]

Od roku 1935, kdy byla uzákoněna rasová a biologická méněcennost „neárijského“ obyvatelstva Německa (Norimberské zákony), byli do koncentračních táborů posíláni také Židé.

P. Grigar 18.4.2019 15:12

Re:

.. v období nástupu Hitlera, stejně tak i ruských bolševiků, byl dostatek odpůrců, kteří od začátku měli jasno, co bude následovat, a to bez ohledu na jejich vzdělání. O neprokouknutí vámi uváděných pánů mám silné popchybnosti, dle mého se vezli na vlně, dokud v rámci vnitrostranických půtek nevsadili na slabou kartu.

J. Jurax 18.4.2019 19:20

Jistě, v období nástupu Hitlera, stejně tak i ruských bolševiků, byl dostatek odpůrců, kteří od začátku měli jasno, co bude následovat.

Ale dlužno dodat, že mnohem víc bylo těch, jimž to jasné nebylo a že se našli i tací, kteří nacistickou i komunistickou, potažmo bolševickou, ideologií vzývali. A nebylo jich též málo najmě v případě ideologie komunistické.

P. Zinga 18.4.2019 11:09

Pro neznalé: fašismus není pouze Hitler

Fašismus byl (je) politický, sociálně-ekonomický směr, jehož přívržencem byl i náš "osvoboditel", americký president Wilson.

Vlastně ho už máme: podstatou fašismu je korporativismus.Už dnes jsou vlády řízeny nadnárodními korporáty a na demokracii si pouze hrajeme. Ti intelektuální levičáci hrají pouze roli užitečných idiotů.

Myslím, že Peroutka by dnes psal do Respektu.

M. Klas 18.4.2019 11:16

Re: Pro neznalé: fašismus není pouze Hitler

Tak snad jen jediné, co lze napsat: Hitler vůbec není představitelem fašismu. Pletete si Německo s Itálií, trochu si to ujasněte. "Fašistické Německo" byla ruská (sovětská) propaganga.

J. Pražák 18.4.2019 12:58

Mýlíte se.

V Německu nebyl fašismus, ale nacionální socialismus. Ke změně pojmů se uchýlili komunisté, protože se jim "nehodilo do krámu", když se stali původní kamarádi nepřáteli (nacionální socialismus a internacionální socialismus).

M. Kolář 18.4.2019 11:05

fascinace dnes

Odsuzovat intelektuály a další občany Československa hluboce psychologicky zaangažované do projektu tehdejšího státu za jejich obtížné vyrovnávání se s deptající katastrofou 30. let je snadné. U Zemana se v jeho nezvládnutém projevu, kdy charakteristicky přecenil své intelektuální možnosti, Peroutka stává málem nacistou, člověkem který nacismu propadl v jakémsi obdivu. To je nesmyslný závěr , a pozná to každý, kdo někdy okusil Peroutkův svérázný vyjadřovací styl v jiných textech .

Pokud jde o tu fascinaci, bylo by mnohem aktuálnější věnovat se ostudné fascinaci dnešního prezidenta republiky mocnými zločinci dnešního světa. Současný prezident republiky vykazuje v jiném kontextu servilitu k vládnoucím zločincům v Číně a v Rusku v takové míře a takovým způsobem, že to naší republiku dehonestuje a karikuje.Zrádce Zeman tak nečiní na ničí nátlak, je to záměr, kterým zasahuje vlasteneckou a demokratickou složku národa a současně tím nepřímo vyjadřuje opovržení platným konstitučním omezením své moci, kterým je ke své nespokojenosti vázán ..

P. Zinga 18.4.2019 11:15

Re: fascinace dnes

Není mi známo, že by Zeman obdivoval Merkelovou, Sarkozyho, Blaira, Obamu, Clintonovou, Allbrightovou či Bushe ml.

M. Starý 18.4.2019 12:20

Peroutka byl fascinován Hitlerem a Zeman je fascinován Zemanem.

P. Grigar 18.4.2019 15:17

Re: fascinace dnes

.. Peroutka byl především snob se sklonem k elitářství, proto pro něho nebylo nijak obtížné přijímat systém, proklamující elitnost jednoho národa či skupiny vyvolených. Nebyl sám a nezůstal posledním..