26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

POLITIKA: Tak už zase ty dělnické peníze

Předseda SPD pan Tomio Okamura v důsledku absence statisíců migrantů v ČR našel nového nepřítele a tím je svobodný český lékař.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 16.4.2019 14:25

Jinak, říkal bývalý děkan z jedné vysoké školy že ví o

studentovi, který (tehdy, je to několik let) studuje už osmým! rokem a na žádné škole nedokončil ani první ročník! Na jeho škole prý už byl dvakrát...

Toto snad je ošetřeno jenom nad těch 26 let.

Jinak, Vaše údaje jsou z části zastaralé, "

"Od 1. ledna 2010 se pro výpočet starobního ani invalidního důchodu doba studia nehodnotí ani před ani po 18. roce věku. Předchozí nároky (doba do 31 .12 .2009) však zůstávají zachovány." https://www.naseduchody.cz/studium-duchod.html

V. Braun 16.4.2019 21:39

Re: Jinak, říkal bývalý děkan z jedné vysoké školy že ví o

Jen poznámka k té zastaralosti - "pokud chtějí, aby se jim doba započítávala na důchod" svědčí o tom, že informace mám aktuální

M. Pivoda 16.4.2019 9:49

Blíží se doba: "Studujete za robotické peníze!"

Vodvářka: "Poprvé jsem výrok o tom, že studuji za dělnické peníze, slyšel od jednoho předáka-komunisty při prázdninové brigádě na koksovně NHKG v Ostravě, který se mi snažil vysvětlit, že vlastně jen díky němu mohu dosáhnout na svůj životní cíl."

Blíží se historická doba, kdy vám budou vyčítat, že studuje za úplně jiné peníze, nikoliv ty dělnické: "Studujete za robotické peníze!"

I. Širůček 16.4.2019 11:07

Re: Blíží se doba: "Studujete za robotické peníze!"

S tím bych si hlavu nelámal, vždyť jeden ze zákonů robotiky zní: Robot nesmí ublížit člověku! A vyčitat to budou moci zase jen roboti...

M. Pivoda 16.4.2019 11:17

Blíží se doba

Blíží se doba, kdy se může říkat: "Studujete (nebo přípdně i diskutujete na Neviditelném psovi) za robotické peníze, kterým předcházely inženýrské peníze, kterým předcházely dělnické peníze."

V. Petr 16.4.2019 11:21

Ta doba se možná blíží, ale je to v podstatě stejný nesmysl,

jako byste roku 1900 tvrdil "Studujete za peníze parních strojů..."

M. Pivoda 16.4.2019 11:23

Studujete za ...

Studujete za peníze Neviditelné ruky trhu!

M. Mikulec 16.4.2019 9:13

Pan Okamura

je v parlamentu v opozici, těžko tedy muže prosazovat nejake zákony. Je už dost pozitivní to, ze se problemum, které nechává zbytek sněmovny v klidu, vůbec věnuje.

Kdo odchází z republiky za praci, obvykle se vrátí až na důchod, pokud se vůbec vrátí.

Lékaři sami bijí na poplach k odchodům absolventů: věkem presluhuji, jiní slouží dlouhé směny - ale je špatně, když o tom mluví vámi neoblíbený pan Okamura? Trochu objektivity k té tendenční nenávisti, autore.

L. Zach 16.4.2019 9:28

Je jistě dobře, že o tom pan Okamura mluví. Jen bych mu doporučil, aby více přemýšlel o tom, co říká. Jinak by mohl vypadat jako idiot.

Spíš ale myslím, že idiot není - ví asi dobře co říká i jakým uším je to určeno...

M. Mikulec 16.4.2019 9:34

Re:

Rozhodně ventiluje nosná témata, jako exekuce. Zato taková ODS jde do voleb za alkohol v krvi- to je přece něco tak zbytečného a okrajoveho.

Š. Hašek 16.4.2019 9:12

Máte tam spoustu chybek.

"Svobodný" zaměstnanec nemocnice (lékař), se státním platem, je asi tak "svobodný", jako plátce státní zdravotní daně (pacient). Příště to malinko učesejte, máte přece školy.

Možná ale, že jste se chtěl v článku věnovat hlavně politickým otázkám kolem strany SPD. Měl jste jít rovnou k věci. Okamura asi státní zdravotní daň a studium "zdarma" nevymyslel.

J. Kulheim 16.4.2019 8:57

Nic není zdrama, ani studium.

Někdo ro zaplatit musí. Proč by to měli být anonymní občané? To by mělo být financováno z daní. Za financování studia na střední a vysoké škole by měl být zodpovědný student. Úkolem státu by mělo být, aby měli všichni, kiteří chtějí studovat, možnost vypůjčit si za rozumných podmínek, na studium pemíze. To by mohlo býžt ve firmě půjčky nebo smlouvou s podnikem, který by studium financoval. Povinností státu by mělo být postarat se o kvalitní základní vzdělání.

Také jsem studoval "za dělnické". Bylo to v době, kdy rodičům sebrali majetek a pokud bychom neměli "záhumenku", tak bychom těžko přežívali. Po 15-ti letech praxe vydělávala dojička o 1000 KČS víc než já.

V současnosti studují "zdarma" studenti, kteří mají větší kapesné, než některé rodiny příjem nebo z čeho musí přežít důchodce. Po ukončení studia odejdou za lepším. Každý může žít tam, kde se mu líbí. Může tam odejít po základní škole a studovat v zemi, kde chce žít.

K. Janyška 16.4.2019 8:56

Naše zdravotnictví je postaveno ma špatném základě.

Dobrá, svobodný lékař, ať tedy začne vybírat peníze za své služby od pacientů a nekrade je z veřejného pojištění. Svobodný občan je a má být cílem veškerého politického snažení a má šéfovat i zdravotnímu systému, skrze zdravotní pojišťovny. Ty nesmějí mít právo na roční výpovědní lhůtu od klienta. On musí mít možnost odejít okamžitě a vzít s sebou i průměrný měsíční zdravotní podíl na jednoho občana ČR.... Dzp.

Š. Hašek 16.4.2019 9:02

Re: Naše zdravotnictví je postaveno ma špatném základě.

Vidím to stejně, pane Janyško. Naprosto stejně!

L. Zach 16.4.2019 9:31

Ovšem realita je, že 30 Kč za (ne)platbu u lékaře pomáhá vyhrávat volby (nebo alespoň nabrat "větší než malé množství hlasů"). Ať se nám to líbí anebo ne (což je můj případ).

R. Meišner 16.4.2019 8:50

malá oprava

...statisíce migrantů u nás opravdu nejsou-- ale jsou např. v Německu,- a tam už se počítají na miliony. a teď malá otázka pro pana Vodvářku: jak je to daleko? kolik kilometrů je to např. z Aše přes zelenou hranici do Selbu? -jojo, jak málo stačí ke štěstí, když člověk nezná ani základní mapu a neumí domyslet všechny souvislosti---také bych někdy chtěl být aspoň na chvilku takovým božím dítětem.........

Š. Hašek 16.4.2019 8:49

Pane Vodvářko,

dost jste se rozohnil nad "nesvobodou" absolventů lékařských fakult.

Život není až tak volnočasová aktivita ..... Ostatně "služba vlasti" (pár let) by dnešním mladým až tak neuškodila. Asi by se nejvíc nakrkli ti humaneurogender - protože ti by na příkaz museli mýt záchody, zametat ulice, ....... jinak nevím, k čemu se tak mohou hodit.

A nějak jste si nevšiml, že se platí zdravotní daň - žádné pojištění. Pacient získává politiky stanovenou péči, do které nelze moc kecat. Uznávám, že na přání značné části veřejnosti, na moje přání nikoliv.

Zdarma není nic a mnozí studenti by se divili "kolik jejich rodiče zaplatili na daních"!!! Okamura s těmi problémy nemá nic společného, pokud jste si nevšiml.

J. Jurax 16.4.2019 13:46

"mnozí studenti by se divili kolik jejich rodiče zaplatili na daních"

Inu, na dani z příjmů zaplatili míň, neboť student je pro účely výpočtu této daně vyživovaná osoba, na níž přísluší odpočet do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu). A to na jedno dítě či studenta 15 204 Kč ročně, na druhé dítě či studenta 19 404 Kč ročně, na třetí a každé další dítě či studenta 24 204 Kč ročně.

Z. Rychlý 16.4.2019 8:47

Ten výrok:

Studuješ za naše peníze, jsem slýchával taky. Byla to jen částečná pravda. Aby mě rodiče umožnili studium, museli se velmi uskrovnit, tatínek byl invalidní důchodce. Tehdy jsem si nepřál nic jiného, než abych dosáhl na nějakou půjčku a mohl rodičům jejich podporu ponechat a studovat za vlastní. Pokud ten výrok Tomio takto opravdu řekl - je to neobratný pitomec.

Ale spíš měl na mysli obecný problém s návratem investice do VŠ studia. Řešení určitě jsou a měla by být hledána. Ale to klubko problémů je hodně zamotané. Platit studium alespoň částečně? Tomu brání nejen hluboko zakořeněné české rovnostářství, ale konec konců i odpor vysokoškolských učitelů, kteří by pak museli snášet podobné výroky, tentokrát od studentů. Já tě platím, takže častěji vypisuj konzultace a termíny zkoušek, profesůrku. Jseš tady od toho, abys mi sloužil na cestě ke vzdělání. No kdo by stál o takové soutěživé a náročné prostředí? Výsledkem je prostředí nenáročné, pohoda a líheň blbých světoborných nápadů.

Náš systém VŠ je přebujelý a nekontrolovatelný. Žebříčky kvality de facto neexistují. Má smysl do toho ještě přilévat další soukromé peníze?

K panu doktorovi posílám vzkaz. Drtivě jste to vy lékaři, kteří určujete zákonné podmínky studia, systému atestací a kvalifikování lékařů. Vždyť parlament je z třetiny samý doktor, nebo alespoň dříve byl. Poradci - samá kapacita. Tak proč se vám to nelíbí, proč si neprosadíte spravedlivé podmínky? I pacienty za rukojmí se nestydíte vzít. Je něco shnilého ve státě lékařském.

A. Reček 16.4.2019 8:51

Re: Ten výrok:

Jen dodám, že hodnocení T. Okamury autor udělal velmi dobře.

Š. Hašek 16.4.2019 9:04

Re: Ten výrok:

Řekl bych, dodám, že hodnocení kohokoliv v politice (tedy volené politice) provádějí voliči. Přečetl jste si hodnocení jednoho voliče.

Moje poznámka nemá nikterak vztah k mým volebním preferencím.

L. Zach 16.4.2019 9:34

Už jsme s panem Rečkem a autorem 3. Tak pro pořádek...

Z. Frys 16.4.2019 8:33

Není jediný důvod

proč by vzdělání nemělo být za plné, volnotržní peníze. A to nejen VŠ, ale i střední a základní vzdělání. BTW, povinná základní školní docházka je násilně vynucená, nevolnická, otrocká. Každý nechť si zařídí pro své děti to nejlepší dle svého uvážení.

Totéž platí o zdravotní péči. Tedy za běžné, volnotržní peníze. Buď za plnou cash platbu u zdavotnického zařízení, nebo přes běžné, komerční zdravotní pojištění. Optimalní variantu si jistě každý najde sám. Současný model centrálně řízeného zdravotnictví na základě plošné zdravotní daně a ministerských úhradových vyhlášek je stále plně komunistický. A chtít po lékařích, aby po studiu museli to studium nuceně odpracovat, je opravdu nevolnictví. Chtít po pacientech povinnou platbu zdravotní daně je ovšem úplně stejné nevolnictví.

M. Valenta 16.4.2019 9:23

Re: Není jediný důvod

V principu máte pravdu, jednou z nevýhod tohoto Vašeho čistě tržního řešení by byl průměrný věk dožití kolem 50 let a tak je docela možné, že ani já ani Vy bychom tu už nebyli.

Z. Frys 16.4.2019 9:47

Re: Není jediný důvod

Můžete uvést nějaký argument, proč by měl být průměrný věk dožití 50 let při plně tržních zdravotních službách nebo jen tak plácáte? Já naopak tvrdím, že volnotržní finacování zdravotních služeb je efektivnější co se týče nakládání s prostředky a velmi pravděpodobě by se odrazilo i na lepším zdravotním stavu populace, neboť platba komerčního pojištění či rovnou cash by vedla k větší zodpovědnosti za své zdraví. Teď je to "zadarmo", však stát to přece zaplatí, tak co bych se o své zdraví staral. Je až s podivem, kolik lidí se domnívá, že stát má nějaké "magické" schopnosti řešit věci lépe než každý jednotlivý člověk. Opak je pravdou.

Mimochodem, ekonomickou stránku financování vzdělání a zdravotních služeb jsem už tady docela podrobně diskutoval s panem Juraxem pod některým z minulých článků pana Vodvářky.

M. Valenta 16.4.2019 10:53

Re: Není jediný důvod

Jeden z důvodů by byl, že polovina lidí, alespoň v prvních letech tohoto experimentu by si neplatila nic a za ušetřené peníze by nakupovala co asi - určitě ne zeleninu.

Z. Frys 16.4.2019 12:00

Re: Není jediný důvod

A vy za ně cítíte odpovědnost? Můžete jim dobrovolně pomoct. Nebo snad mám za ně cítit odpovědnost já? Musí za ně to rozhodnutí "pojištění nebo nezelenina" udělat někdo jiný, nějaká nadřízená autorita (Bůh, stát, apod)? Takže je má někdo - patrně stát - přinutit, aby si uzavřeli zdravotní pojištění, tak jak je nyní povinná zdravotní daň? To má ovšem etický háček, nebo spíš dva: 1) přinucením k "pojištění" za použití násilí dotyčnému odeberete část jeho svobody, 2) přinucením k platbě zdravotního pojištění mu vyvlastníte jeho soukromý majetek.

Z. Koutecký 16.4.2019 12:28

Re: Není jediný důvod

No, pane Frysi, čistě jen komerční zdravotní pojištění má jen málo západních států, pokud vůbec nějaký. Většinou ještě vedle takového pojištění existuje i povinné pojištění. Přečtěte si něco o existujících komerčních zdravotních pojištěních a jejich podmínkách. Víte, trochu mi ty úvahy o výhodách komerčního zdravotního pojištění připomínají nadšené články o tom, jak zrušení regulace nájemného vytvoří u nás skvělé podmínky pro přístupné bydlení pro každého. No, a jak to u nás dopadlo dnes vidíme všichni. Porovnejte si naši situaci třeba se situací v Rakousku, kde regulace nájemného do jisté míry stále existuje. Nic proti tomu, aby vedle povinného pojištění existovalo i u nás komerční zdravotní pojištění. Je to nakonec možné, ale nemyslím, že by o to měly naše pojišťovny valný zájem. Nesehnaly by pravděpodobně dostatek klientů, podobně jako při posledním pokusu o zavedení II. pilíře důchodového spoření. Při našich mzdách a cenách se není čemu divit

Z. Frys 16.4.2019 18:19

Re: Není jediný důvod

Ano, čistě komerční zdravotní pojištění má jen málo států, což ale neznamená, že to státní, povinné, vynucené násilím, je lepší. Přinejmenším je to neetické. Nechť stát nabídne státní zdravotní pojištění, ale umožní těm, který ho nechtějí, komerční pojištění i platby cash. Samozřejmě těm stát žádnou zdravotní službu platit nebude.

Ceny nájmů/bytů mají mnoho příčin: jsou to regulace, regulace, regulace ad infinitum...

V. Petr 16.4.2019 11:33

Váš návrh ovšem znamená, že toho, kdo si pojištění

nebude platit a nemude mít peníze cash necháte zemřít. V případě těch, kdo se "rozhodnou nepracovat" bych s tím osobně souhlasil, ale asi i v tomto bych byl v menšině.