9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Brexitové Q & A

Milí čtenáři, dostávám poměrně dost dotazů týkajících se aktuálního dění kolem brexitu, které vzhledem k blížícímu se datu začíná připomínat bublající kotlík s gulášem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 18.3.2019 10:40

banány v Anglii?

Nigel Farage v jednom nedávném rozhovoru říkal, že v okamžiku po referendu si v euforii upřímně myslel, že je hotovo, že je vyhráno, že se to podařilo. Dnes prý musí uznat, že byl naivní, protože si prostě nedokázal představit, že by někdo dokázal zpochybnit, či snad zvrátit výsledek největšího přímého demokratického hlasování v historii UK.

Na stupnici banánovosti republik (a monarchií) bývala Británie tradičně úplně nejníže ze všech. Pokud se to změní, čemu budeme říkat Západ?

M. Mikulec 18.3.2019 10:33

EU je

jako islám. Připojit se muže každy (Turecko! Kosovo! Ukrajina!), ale odpadlictví se kruté tresta. Jedno se Unii povedlo dokonale: zdiskreditovat status referenda. Teď si prosťáčci i ideologove zaměňují příčinu za následek a obviňují referendum.

P. Lenc 18.3.2019 10:51

Re: EU je

Přesné!

R. Vacek 18.3.2019 8:37

Nechápu, jak se Československu,

státu s jednou měnou, společnou armádou podařilo tak snadno rozdělit na Česko a Slovensko. Teprve u Británie se ukazuje, že to je nemožné a ani zástupy schopných politiků a úředníků to nedokážou.

M. Šejna 18.3.2019 8:57

pane Vacku

Československo se rozdělilo "tvrdě". Dohoda se totiž týkala jen rozdělení majetku, nikoli budoucích vztahů mezi Českem a Slovenskem. Hned druhý den už stáli na hranicích celníci.

Britové tvrdý Brexit nechtějí. Proto je to s nimi tak složité.

M. Mikulec 18.3.2019 10:00

Re: Nechápu, jak se Československu,

EU nechce, aby Britové odešli. Už v roce 2016 měla začít jednání, ale EU s Merkelovou v čele požadovali rozvodové peníze. EU je lačná po penězích, ztráta obrovského trhu bude bolestivá a od toho se vše odvíjí. Jak to, ze si to nikdo nepamatuje?

M. Šejna 18.3.2019 10:17

alternativní historie?

v roce 2016 proběhlo teprve referendum, které ale bylo pro britskou vládu a parlament pouze informativní, nikoli právně závazné. Těžko tedy mohla začít jednání, když nebylo zatím o čem jednat. Britové si tehdy teprve sami vysvětlovali, co vlastně budou dělat.

Teprve v březnu 2017 Británie oficiálně oznámila odchod a začalo se jednat o podmínkách odchodu.

T. Hraj 18.3.2019 10:51

Re: alternativní historie?

To je pravda. Chybou (ba absurditou) na straně UK bylo, že o technickém provedení brexitu nechala jednat remainistku.

Ovšem obrovská nevůle na straně EU čouhá jako sláma z bot. Suverenitu, sebeodpovědnost a svobodu jednotlivců i států považuje extrémně levicově populistická EU za nezodpovědnost a hazard.

M. Šejna 18.3.2019 11:52

pane Hraji

stačilo, aby britský parlament minulý týden schválil brexit bez dohody, tedy tvrdý Brexit.

Není problém EU, že Británie chce odejít s dohodou, ale zároveň žádnou dohodu, výhodnou pro obě strany, schválit nechce.

Řešením je tvrdý brexit, na který Britové evidentně nemají koule.

T. Hraj 18.3.2019 12:12

Re: pane Hraji

Souhlasím, že měli hlasovat pro brexit bez dohody. Uvidíme, třeba k tomu ještě dojde. Odložení totiž není tak jednoduché, jak se zdá. Jak píše pan Kechlibar, odklad si nemůže jen tak odhlasovat jen jedna strana.

Britové "koule" prokázali v referendu. To jejich volení zástupci mají v rozkrocích bohužel cosi zoufale scvrklého a levicově, populisticky relativizujícího.

S. Sidlichovsky 18.3.2019 10:20

Re: Nechápu, jak se Československu,

Nejen peníze, žádali i další nehoráznosti. Znemožnit UK uzavírat vlastní obchodní smlouvyˇ(protože evropští výrobci nemohou soutěžit těmi s globálními, jak přiznává např. prezident irských farmářů), vytrhnout Severní Irsko z jurisdikce UK, ovlivňovat UK v řadě zásadních oblastí jako daně, státní podpora průmyslu, akceptovat EU regulace, jako podmínka pro obchodní dohodu, nazývají to "level playing field" (viz "Directivy EU pro jednání o Brexitu"), během tzv. implementačního období by měla UK přijímat všechnu EU legislativu, aniž by měla možnost jakékoliv obrany. Jakou bude mít EU motivaci zrušit tzv. irskou pojistku, když dosáhli všeho.co chtěli, to "zamkne" UK v celní unii a v podstatných částech jednotného trhu možná trvale. Macron už vyhrožoval, jak tzv. backstop použije jako páku proti UK, Sabine Weyand žádá, aby UK zůstala v celní unii trvale. Atd. Atd.

Vyděrači.

S. Sidlichovsky 18.3.2019 10:27

Re: Nechápu, jak se Československu,

Nejen May je vinna podpisem takové koloniální smlouvy. Přestože 2/3 UK a 3/4 v Anglii a ve Walesu volili "rozvod" - pak 2/3 poslanců volili "zůstat". Bude jim horko u příštích voleb.

1. průšvih a zároveň úspěch tábora "zůstat" bylo zvolení Theresy May. Po celou dobu udržovali v britské vládě převahu těch, kteří Brexit nechtějí v poměru nejméně 2:1.

M. Mikulec 18.3.2019 10:30

Re: Nechápu, jak se Československu,

Přesně tak. Když se z vyjednávání stane vydírání. EU přece musí exemplarne potrestat útěkáře. Co kdyby si kdokoliv jiný v EU dal za cíl odejít z té báječné Unie?

J. Kratochvíl 18.3.2019 10:40

Nechápu zase já

když je EU tak zlá a vyděračská, proč již za během tří let neodešla VB na tvrdo, tak jak se rozdělilo Československo. Asi to pro VB není tak jednoduché.

R. Brzák 18.3.2019 10:54

Re: Nechápu zase já

logika Vám nic neříká? V celku, kde jeden má obrovské možnosti dělat potíže a druhý chce odejít, je přeci jasné, že ten s mocí bude vytvářet takový tlak, aby odcházející vnímal, že to bude drahé... A to, že ve VB je politická garnitura jiného názoru, než jejich voliči, je dalším důvodem, proč Británie ještě neodešla.

S. Sidlichovsky 18.3.2019 11:34

Re: Nechápu zase já

Odpověděl jste i za mě

M. Prokop 18.3.2019 11:51

Re: Nechápu zase já

Snad nám sem pan Wagner dá Kohoutův sobotní článek na tohle téma.

P. Grigar 18.3.2019 13:07

Re: Nechápu zase já

.. tvrdý brexit nebude žádná procházka libosadem, ale v pozici britských politiků se mi větším rizikem jeví otevřená konfrontace s výsledkem referenda. V Británii jev nevídaný, proti dosavadním zvyklostem.

K. Salajka 18.3.2019 7:09

Díky

za přehled. Možná slyším trávu růst, ale nepokusí se naši vládci odložit volby pod záminkou brexitu ?. Nejsem si jistý, jestli je GB baštou proti nekontrolované imigraci. Nechtějí sice migranty z EU, ale otevřeli se migrantům z dominií a ti už ovládli řadu radnic a v mnoha lokalitách prosadili islámská pravidla.

P. Baum 18.3.2019 0:47

uvádění zpravodajských nepřesností na pravou mí

Dík za zajímavá vysvětlení! Bylo by hezké, kdyby se "Kancelář pro uvádění zpravodajských nepřesností na pravou míru" stala pravidelnou součástí Vašeho blogu - brexit zdaleka není jediné "aktuálního dění", které by si to zasloužilo....