26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KAŠMÍR: Hrubost vojenského sukna?

Mezi asijskými sousedy Indií a Pákistánem opět přituhuje. Až se na zeď maluje čert nové války. Kdyby k tomu došlo, byl by to již pátý pokus řešit vzájemné politické spory vojenskými prostředky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 10.3.2019 10:17

To není protiamerická propaganda, nýbrž konstatování skutečnosti zejména z doby afghánské války sovětů. A ano, Pákistán se orientuje i na Čínu najmě v posledních dvaceti letech.

J. Pospíšil 10.3.2019 3:20

Re: Skvělé!

Takže ano. Obyvatelstvo opustilo hinduismus nebo budhismus. Alternativou bylo opustit tento život. Nebo chvíli platit s perspektivou, že kdykoliv může nastat to opuštění života. Tak to bylo s islámem všude a vždycky.

A tak je to psáno i v koránu. Opakovaně v mnoha verších, vždy dost jednoznačně. Nemusí vás zabít hned, jen můžou. Můžou vás také po nějakou dobu nechat žít. Pokud ovšem budete platit a podrobíte se, uznáte nadřazenost jejich víry a nebudete se moc projevovat. Je načase si ho konečně přečíst.

Nebo si najděte alespoň překlad slova islám.

J. Babička 10.3.2019 3:02

Re: Z těch 565 indických států a státečků

Ghándí měl výborný

nápad, na řešení židovské otázky, vyzval židy, aby všichni židé na celém světě

ve stejný den, spáchali sebevraždu, byl originální. Zrovna jako ten, aby

britští vojáci odmítli střílet na nacisty a nabízei jim místo toho jim květiny.

J. Babička 10.3.2019 2:57

Re:

Nač ta protiamerická propaganda?

Pakistán je spojenec ČÍny, která ho používá jako protiváhu k Indii. Pokud od Pakistánu američané něco potřebují, nechá si to velmi dobře zaplatit. Jinak USA podráží, kde může

Indie dobře ví, že proti jejímu čínskému nepříteli ji Rusko nepomůže, ale je dobré s ním laškovat a znervosnovat Čínu

J. Jurax 9.3.2019 16:08

Chápete to špatně. Jde o konstatování stavu.

Proč by to Britové měli dělat? Jednak na něco podobného neměli ani sílu, jednak popsaný způsob jim umožnil ovládnout Indii a využívat její zdroje s podstatně nižšími náklady a v neposlední řadě i humánněji.

J. Jurax 9.3.2019 16:01

Chovat slušně ... to nelze, ledaže by muslimů bylo málo a byli slabí, a i tak prudí, jak patrno ze zkušenosti evropských zemí, jenž se pošetile nechaly zamuslimit. Ale je-li muslimů víc než kritické množství, je spor nevyhnutelný, neboť v koránu je to psáno jasně. A to slovo spor v sobě obsahuje cokoliv od náboženských bouří a destabilizace státu neustálým tlakem na islamizaci a vznikem enkláv, kam moc státu nedosáhne, přes terorismus a ozbrojený boj proti nevěřícím až po občanskou válku.

J. Jurax 9.3.2019 15:48

No jo, moslemíni ... kde jsou vyznavači Alláhovi, tam je nebezpečno, dokud nezískají moc a vládu, aby mohli ujařmit, eventuálně, dovolí-li to situace, pobít nevěřící psy, neboť tak to ukládá korán, resp. jeho možný výklad, a protože Alláh je veliký. A potom je tam nezřídka nebezpečno taky.

Bohužel islámský Pákistán je pevný spojenec USA, kdežto převážně hinduistická Indie se tak nevyhraňuje a nerozpakuje se mít dobré vztahy i s Ruskem, což dodává mocenskému, teritoriálnímu a náboženskému sporu další dimenzi.

K. Salajka 9.3.2019 11:46

Já sí

naopak myslím, že každá změna hranic představuje nebezpečný precedens a kdyby se muslimové chtěli chovat slušně k těm, kdo se islámu nepodřídí, nepotřebovali by samostatné státy.

J. Kraus 9.3.2019 10:44

Z těch 565 indických států a státečků

zdaleka ne všechny byly protektoráty. A Britové mnohdy odmítali žádost jejich rádžů o oficiální britskou pomoc, zejména o zavedení fungující administrativy a tím o zefektivnění středověkého či spíše prvobytně-pospolného hospodaření. Nemohli prostě stihnout vše. To za prvé. Za druhé: v první válce o Kašmír bylo zavražděno asi dva miliony civilistů, často bestiálním způsobem a z toho byla drtivá většina, skoro všichni, hinduisté. To byl údaj obecně známý, z internetu včetně korektní wikipedie ale skoro zmizel. Tak aspoň https://plus.rozhlas.cz/krvavy-zrod-indie-a-pakistanu-dva-miliony-mrtvych-a-rany-ktere-se-hoji-dodnes-7688337. Mimochodem onen slavný Gándhí na jedné straně mluvil o nenásilí, na druhé podporoval přepadání vlaků se zásobami jedoucích přes Assam na barmskou frontu, včetně plenění a vyvražďování cestujících. V každém případě mluvil o nespokojenosti ujařmených a odmítl to masové vraždění odsoudit. To vše když se zdálo, že Japonci vyhrají, no a později Britové takovou slavnou figuru nemohli zostudit. S tím přepadáním a paralysováním jediné přístupové trasy měli Britové velký problém, o kterém se ale ani tehdy neslušelo moc mluvit, podobně jako o pravé příčině pádu Singapuru, kdy indičtí vojáci masově odhazovali zbraně, konservované, podle japonské propagandy, vepřovým sádlem, odcházeli do zázemí a nechali britské a australské jednotky s odkrytými boky.

A z doby dřívější: https://www.youtube.com/watch?v=QlBV53MSlsg

P. Lenc 9.3.2019 9:39

Re: Vy se mi zdáte, PPK:

Naprosto přesné pane Pokoutný.On je autor vůbec "hlava".

J. Pokoutný 9.3.2019 7:09

Vy se mi zdáte, PPK:

Tak "Dědictví koloniální éry bylo totiž neuvěřitelně komplikované. Na

Indickém poloostrově existovalo celých 565 drobných monarchií, jež byly

britskými protektoráty."? Chápu správně, že měli Britové vytvořit skutečné Indické císařství, zakázat indickou šlechtu, nejlépe poslat ke zdi, a zavést diktaturu třeba po ruském imperiálním způsobu? Teda, voni sou hlava! Ale také to vypovídá o vašem způsobu uvažování. Co že je ... vlastně plus.

J. Kovaříček 9.3.2019 1:12

Skvělé!

Autor tohoto textu si zaslouží jedničku za výkon politické korektnosti. Píše: "V sedmém století zde vznikl nezávislý stát, jehož obyvatelstvo posléze opustilo hinduismus nebo buddhismus, aby přijalo islám." Kašmír byl důležitým místem hinduismu a rovněž Buddhismu. Islam byl do této krásné země vnesen za panování dynastie Shah Miri někdy ve 14. století. Byl to právě Šah Miri, též známý jako Sikandar, kdo nastolil v zemi zákon šaria. Nemuslimové, tedy infidels, byli přinuceni platit daň jizya, rovněž nastalo systematické ničení hinduistických i buddhistických chrámů a symbolů. Obyvatelstvo pochopitelně přijalo islám, bylo to příjemnější než přijít o hlavu. No a tak se tam ten mírumilovný islám projevuje dodnes.