26.4.2019 | Svátek má OtoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Maďaři, množte se. Stát vás podpoříŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 87, poslední: 20.2. 2019 20:10, přehled diskusí

Re: Důkazy:
Autor: L. Novák 475 Datum: 19.2.2019 18:24

Například... jeden jediný? Najde se?

Nejde jenom o zmiňované podmínky i finanční.:
Autor: V. Kotas Datum: 19.2.2019 7:31

I u nás jde o to, že rodina alespoň s dvěma dětmi, byla/bude vždy víc, než singl, kdejaké menšina, politická neziskovka. A média nebudou neustále strašit, jak je drahé mít děti a vychovávat je. A ženy nebudou odkládat první těhotenství nad 35rok svého věku.

Re: Nejde jenom o zmiňované podmínky i finanční.:
Autor: V. Kotas Datum: 19.2.2019 7:37

Samozřejmě k tomu patří i dostatek příležitostí k seznamování, jako tomu bylo za vzniku husákovských dětí. Tancovačky při kdejaké možné příležitosti, odpolední čaje, přírodní kina, atd. Přes mobil, internet si mladí k sobě " nečuchnou ", zda si voní.

Více dětí = více poplatníků?:
Autor: J. Strakoš Datum: 19.2.2019 5:42

Jen aby v Maďarsku nezjistili, že více dětí neznamená více daňových poplatníků v budoucnu, ale může taky znamenat více lidí na sociálních dávkách.

:
Autor: R. Tichý Datum: 19.2.2019 7:32

Myslim, ze to tak neni. Deti v dnesni dobe nemaji hlavne ti, kteri "prilis premysleji a pocitaji" a na ty je cileno. Tem, ktere zminujete, je chudoba a neperspektiva lhostejna, stejne deti maji.

Re: :
Autor: Z. Lapil Datum: 19.2.2019 17:23

Kupodivu nejste s předřečníkem ve při. Protože dětem takových rodičů je perspektiva také lhostejná a snadno se tak ocitají mezi příjemci dávek.

Průběžný důchodový systém dnes = letadlo:
Autor: L. Novák 475 Datum: 19.2.2019 5:10

Hledají se další daňoví poplatníci, aby v budoucnu bylo z čeho platit...

Je to také ale jediný funkční systém se státní zárukou. Potíž je v tom, že stát vytváří (prostřednictvím ČNB) tak nevýhodné podmínky pro spoření (plánovaná inflace a nízká úroková míra), že spořit soukromě ztrácí smysl.

Žádné důchody bezdětným:
Autor: J. Horský Datum: 19.2.2019 9:31

Naopak: Průběžný důchodový systém je jediný správný - děti živí své přestárlé rodiče. Problém je ovšem v tom, že tyto děti živí i bezdětné starce, kteří nové přispěvatele nevychovali.

Stačila by tedy drobná modifikace současného systému - žádné důchody bezdětným. Vydělávali za života dost, aby si na stáří našetřili.

I těm, co děti mít nemohli ?:
Autor: J. Kanioková Datum: 19.2.2019 17:20

Re: I těm, co děti mít nemohli ?:
Autor: J. Horský Datum: 19.2.2019 19:22

Samozřejmě. I ti si mohou našetřit na stáří. Pár let starý údaj (údajně z ČSÚ) uvádí rozmezí 1,5 až 2,5 mil. na dítě:

https://www.nasepenize.cz/kolik-stoji-vychova-ditete-8-milionu-muze-byt-malo-12581

Nebo si přepočtěte výdajový podíl rodinného rozpočtu na dnešní příjmy rodiny, to už je originál od ČSÚ, vychází to stejně:

https://www.czso.cz/csu/czso/na_nasich_strankach_najdete_novou_publikaci_naklady_na_vychovu_a_vyzivu_deti_v_roce_2003

Tyto náklady bezdětní nemají, přesto k stáru čerpají benefity, které jim "předplatili" rodiče, kteří si tyhle peníze neužili, ale investovali do své (a bohužel i jejich) budoucnosti.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: Z. Lapil Datum: 19.2.2019 17:21

Pak se ovšem dostaneme k otázce, jak se to bude lišit od žádných státních důchodů.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: J. Horský Datum: 19.2.2019 19:36

Zcela zásadně.

Bezdětné, kteří si během celoživotního mejdanu nenašetřili, samozřejmě nenecháme uhynout ve škarpě. Dostali by sociální příspěvek (nikoli důchod) na úrovni životního minima. Případně by dožili v nějakém chudobinci.

Pro fertilní by tak zbylo více k výplatě důchodů i při zachování dnešních odvodů na důchodové pojištění. Samozřejmě by se nerozdělovalo rovnostářsky, ale součinem počtu vychovaných dětí a zdaněného příjmu za život krát koeficient. Pro manžele, ale i nesezdané či registrované partnery by platilo společné zdanění, aby nějaký boháč s harémem nemohl vyfakovat své "maminy", až přestanou být atraktivní. Výpočet by degresivně afinoval k nějakému stropu.

V podstatě by na celou důchodovou reformu stačila excelová tabulka s využitím iteračních procedur.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.2.2019 9:30

Aha. Takže se to pro bezdětné nebude jmenovat důchod.

Neříkám, že je to od základu špatně, ale podstatu - průběžné státní placení, to zachovává. A neřeší to "daňovou kvalitu" potomků.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: J. Horský Datum: 20.2.2019 10:58

Hlavně se bude lišit výše "dávky" vs. "důchodu". Dnes je životní minimum 4.100,-Kč, průměrný důchod 11.807,-Kč.

O žádné "státní placení" nepůjde. Rozdělí se jen to, co se vybere od ekonomicky činných. Podle výkonnosti hospodářství a výše mezd se tedy mohou důchody rok od roku lišit.

Daňová kvalita potomků je pojata jako zkopírování daňové kvality rodičů. Obvykle to tak bývá, těžko vymyslet něco spravedlivějšího a zároveň jednoduchého. Možná jste přehlédl, že (díky součinu) nedostanou ŽÁDNÝ důchod ani rodiče třeba 10 dětí, kteří v životě nepracovali. Tím se zajistí:

a) Spravedlivé rozdělení starobních důchodů.

b) Stabilita důchodového systému navždy.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.2.2019 11:30

Rozumím. A přehlídl :-).

Pořád si ale myslím, že není dobré, když veškerou zodpovědnost přebírá stát. Myšlenka, že by se důchody měnily podle aktuálního výkonu hospodářství nevypadá vůbec špatně, jen si nedovedu představit, že by se důchody rok co rok měnily a dokonce příležitostně snižovaly.

Podle mě se na stáří lze zajišťovat nejenom penězi (jasně, úplně bez nich to nejde), ale třeba tím, že to, co si člověk v nájmu šetří na knížce, aby ho nakonec nevystěhovali, může jiný člověk vrazit do vlastního bydlení, ve kterém lze bydlet nějakých 15-20 let i déle skoro zadarmo (elektřinu atd. teď nepočítám, tu platím i jako nájemník).

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: J. Horský Datum: 20.2.2019 13:04

Já mám, pane Lapile, v tomto směru 2 problémy. Jednak tuhle reformu nosím v hlavě nejmíň 5 let, jednak nemám čas ji sepsat a vytvořit modelovou tabulku. Proto mé útržkovité odpovědi vypadají jako nekoncepční. Zkusím ucpat pár děr dosavadního výkladu:

- důchodový účet by byl (jako v minulosti, než jím Klaus zamáznul manko v rozpočtu) odpojený od ostatních daňových výnosů, živen by byl pouze z důchodového pojištění. Stát by pouze garantoval (nutno uzákonit) jeho nedotknutelnost státní mocí. Vzhledem k průběžnosti by na něm nezůstávaly (skoro) žádné prostředky, nelákal by tedy příští zloděje.

- na (možném) snížení důchodů nevidím nic špatného. Sděluje se tím důchodcům, že vychovali své děti špatně a ty dost nevydělávají.

- základní teze zní: Bedětní jsou paraziti důchodového systému. Šetřit by tedy museli jen bezdětní, částečně pak ti s 1 dítětem. Ostatní by se nemuseli starat o nic a brali by více, než dnes. To mám za spravedlivou odměnu, že pracovali a vychovali 2 či více dětí. Co dělají bezdětní, to důchodový systém nezajímá - není tu pro ně.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.2.2019 14:20

Nemyslím, že by to nebyla koncepce, dává to smysl.

ALE: zákon se dá přijmout, zákon se dá zrušit. Viz "odškodnění" církví. Byl přijat zákon, ještě nebyl pořádně naplněn a už se ty peníze zdaňují. Vyprávět by mohli i fotovoltaci: byl přijat zákon (to, že s ním zásadně nesouhlasím, není v téhle souvislosti důležité), na jeho základě bylo investováno docela dost peněz, ty se ani nestačily vrátit a už se ten zákon redukuje. Dáte snad ruku do ohně za to, že důchody z pojištění nebudou následně zdaněny? Nebo že to nedopadne jako v Argentině, kde stát prostě zbankrotoval a NEMÁ? Venezuela má k něčemu podobnému dobře nakročeno, Řecko z podobného průšvihu vytáhlo samo sebe za vlasy a teď sedí na ostrůvku uprostřed bažiny a pořádně neví, co dál... To, že je něco v zákoně, fakt není jistota.

ALE: pokusíte-li se jako parlament snížit důchod, lidi vás sežerou dřív, než zasednete.

Technické ale: lidi se rozvádějí, znovu berou, znovu rozvádějí... Tu excelovou tabulku bych nechtěl dělat. Nemluvě o tom, že z plovoucího důchodu závislého mimo jiné na tom, jestli BIS nebo kdo našeptá Babišovi, jestli má nebo nemá zakázat Huawei, mám trochu mořskou nemoc. Méně poeticky - důchody bezprostředně závislé na rozhodnutí vlády (budeme dotovat železnici nebo zvýšíme důchody?) jsou nebezpečně závislé na aktuálních politicích.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: J. Horský Datum: 20.2.2019 16:10

Žádný lidský úradek, třeba zákon, není nezměnitelný. Pravidla, která si nadefinuje společnost (parlament, armáda, monarcha, diktátor, kdokoli mocný), odrážejí kulturu té společnosti. Je to sice těžko změřitelné a velmi subjektivní kriterium, ale nic lepšího nemám. I takový lidský život je riskantní podnik, bez výjimky končící smrtí - odmítneme ho, když v něm není dost jistot?

Půvab reformy spočívá m.j. v tom, že všechny údaje, potřebné k nakrmení té excelové tabulky, už dnes úřady shromažďují, takže jediná novost by byla v jiném nastavení společném zdanění, než bylo v minulosti (nyní už ani to není).

Moje reforma je samozřejmě politicky neprosaditelná ve společnosti, plné rozmařilosti, neodpovědnosti a hypertrofovaných lidských práv. Jsme zkrátka v sestupné fázi známého oblouku:

Z otrocví k naději - s nadějí do boje - bojem k vítězství - vítězstvím k blahobytu - blahobytem k apatii - apatií k porážce - porážkou do otroctví.

Jistě ani Vás netěší pozorovat úpadek vlastní civilizace. Kdo by řekl, že to půjde tak rychle?

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.2.2019 17:24

Optimismus čerpám od Karla Čapka. Pračlověk Janeček, znáte?

"Povídám," ozval se Janeček drbaje se zamyšleně na zádech. "Uvidíš, že zas nic nepřinesou. To dá rozum: s těmi jejich nanicovatými koštěnými oštěpy - A já pořád říkám synovi: koukej, žádná kost přece není dost tvrdá a pevná, aby se z ní dělaly oštěpy! - To přec musíš uznat i ty jako ženská, že ani kost, ani paroh nemá tu tento - takovou průbojnost, víš?".....

Tam to vede! To jsou ty jejich vynálezy! Pořád budou něco vymýšlet, pořád budou něco nového zavádět, až všechno zhuntují a zničí - A já říkám," zvolal pračlověk Janeček v prorockém osvícení, "že dlouho to už trvat nebude!"

http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-capek/kniha-apokryfu-2.html#ixzz5g5aJLOuL

Prý je to k užití jen pro osobní účely, ale diskuse je už včerejší a my za to taky nic nedostanem, tak to snad přežijou :-).

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: J. Horský Datum: 20.2.2019 20:10

Ne, tohle jsem neznal, pračlověka Janečka si pamatuju jen z večerníčků o Machovi a Šebestové (opisoval Macourek?). Děkuji za odkaz.

Hezký večer, pane Lapile, a zase někdy.

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: L. Novák 475 Datum: 19.2.2019 18:21

Vy jste obyčejný blb - parazit. A ekonomicky negramotný k tomu... Komouš nebo sosan...

Re: Žádné důchody bezdětným:
Autor: J. Horský Datum: 19.2.2019 19:39

Tak jeden potrefený impotentní houser se přece ozval, dokonce s argumentační kanonádou. Udělal jste mi ohromnou radost, "Nováku 475"!!!

Je vidieť , autor je odborník ...:
Autor: D. Rajninec Datum: 19.2.2019 4:39

...na Maďarsko ! Maďarsko sa s nízkou pôrodnosťou "úspešne" potýka nie posledných 20-30 rokov , ale od 50. rokov , čo je už 50-60 rokov ! Žiadny generálny tajomník to nevyriešil a nevyrieši to ani Orbán s tými jeho fantasmagoriami .

a co baby boomers?:
Autor: T. Kohout Datum: 19.2.2019 4:26

Nudná "husákovská televize" jako jeden z hnacích motorů zvýšené porodnosti? No, nevím.

(Nemocnice na kraji města byl obecně hodně sledovaný program a Hovory H zatím v TV ještě nic nepřekonalo)

Co fungovalo jistě a není připomenuto, jsou baby boomers. Tedy po válce se rodilo více dětí (snad na oslavu konce války, konečně mír = více dětí) a tato generace se dostala do věku, kdy se plodí děti. Novomanželské půjčky nebyla špatná věc, na 1. dítě odpis 2000, na 2. odpis 4000 Kčs, ale jistě to nebylo hnacím motorem. Nicméně, určitě jsem si spočítal, kdy mít 2. dítě...

Re: a co baby boomers?:
Autor: D. Rajninec Datum: 19.2.2019 4:44

Hlavným hnacím motorom bolo z 60-70% , že ak chceš bývať urob so decko a ešte lepšie hne ́d dve deti! Hne ́d si poskočil v poradovníku na byt o 50-100 miest na záruku - do roka a dňa bývaš- ! Dostať byt pre bezdetných manželou bolo priam nemožné !

Bol to diabolský plán ako si zaviazať človeka .

Pro ekonomické analfabety ze včerejší diskuse:
Autor: M. Varadinková Datum: 19.2.2019 1:56

Schoříka, Vence a jejich hloupou přištěkávačku:

...Pokles míry zisku v ČR je dán předně silným mzdovým růstem uplynulé doby...

... Při současném enormním růstu mezd, umocňovaném přidáváním ve státní sféře a legislativním zásahy typu navyšování minimální mzdy, se podniky ocitají v následující situaci. Na jedné straně je růst mzdových nákladů podněcuje k vyšší investiční činnosti a navyšování produktivity, na straně druhé ovšem ten samý růst mzdových nákladů vytváří nepříznivý tlak na jejich marže, který je může od celospolečensky žádoucí míry investic odradit. Administrativní a legislativní tlak na růst mezd – na rozdíl od přirozeného tlaku tržního – tak představuje stále rizikovější „hru s ohněm“....

Fttps://www.kurzy.cz/zpravy/479328-ziskovost-ceskych-podniku-je-nejslabsi-minimalne-od-roku-1999-hrajeme-si-s-ohnem/

Re: Pro ekonomické analfabety ze včerejší diskuse:
Autor: M. Varadinková Datum: 19.2.2019 1:58

Oprava odkazu

https://www.kurzy.cz/zpravy/479328-ziskovost-ceskych-podniku-je-nejslabsi-minimalne-od-roku-1999-hrajeme-si-s-ohnem/