24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Zrada vzdělanců?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 55, poslední: 10.2. 2019 21:40, přehled diskusí

Albert Einstein: Z mých pozdějších let, Proč socialismus ? :
Autor: K. Janyška Datum: 10.2.2019 20:52

Byl to úplný magor ve společenských vědách. Vždyť zábranou socialismu je samotná lidská mysl, která je uzlem spontánní řádu lidské interakce a lidského světa, ne součástkou stroje zvaného marxisty zorganizovaná společnost... Dzp.

Školství, obzvláště to takzvaně humanitní:
Autor: J. Vintr Datum: 10.2.2019 17:11

už dost dlouhou dobu produkuje absolventy s vymytými mozky s naočkovanými levicackými "ideály". Někdo si prostě vychovává užitečné idioty pro své plány likvidace bílé civilizace. Tato likvidace už probíhá delší dobu a je stále zřetelnější. Přesto si toho téměř nikdo nevšímá. Efekt vařené žáby funguje. Už by naši civilizaci mohl zachránit jen zázrak.

Pane Podracký:
Autor: P. Aron Datum: 10.2.2019 14:19

Napsal jste to hezky a výstižně. Za mě naprostý souhlas.

Není to zrada vzdělanců, je to jejich nevzdělanost, která :
Autor: K. Janyška Datum: 10.2.2019 8:47

z nich dělá velmi nebezpečnou sílu, viz Albert Eistein: Proč socilismus ?, když mají rozhodovat o věcech občanských a celého lidstva. Udělal jsem si vlastní průzkum, zda něco tihle lidé vědí o spontánním řádu obecném a zejména o spontánním řádu lidského světa. Na nikoho takového z nich jsem nikdy nerazil. Samozřejmě, že i mezi běžnými lidmi a - nic. To je prostě lidská tragédie číslo jedna, neboť spontánní řád je totiž podstatou úplně všeho, co drží pohromadě nebo se k sobě má. To lidé nevymysleli, na to nikdy neměli, to samo.

Vzdělanci, i toho nejvyššího stupně, jsou jen oboroví specialisté, bohužel. Proto byla špičkovými vědci vygenerována kompozitivní teorie, která ve věcech lidského světa tuto věc ozřejmila. Kdo má zájem. Ať si kupí a přečte docela útlou knížku Osudná domýšlivost od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, který teorii spontánního řádu, se kterou přišel Giambattista Vico už koncem 17.století, dotáhl zatím nejdále... Dzp.

Dost přesné,:
Autor: M. Prokop Datum: 9.2.2019 22:23

až na to Rusko a Čínu. Jiné tradice, jiné cíle, než demokratický stát.

A co soudruh S. K. Neumann?:
Autor: S. Netzer Datum: 9.2.2019 16:00

Ten tvrdil zrovna tak jako autor, že "intelektuálové jsou odloučení od lidu": "intelektuálština" je buržoazní přežitek - "Intelektuál je zvláštní odrůda vzdělaného člověka měšťanské epochy ... Je to krajní důsledek dělby práce na tělesnou a duševní, která vědomí "myslitelovo" oddaluje od skutečného světa a přivádí je na "čisté" myšlenky teoretické, filozofické, poetické atd."

Soudruh S. K. Neumann byl asi taky konzervativní myslitel.

Re: A co soudruh S. K. Neumann?:
Autor: V. Podracký Datum: 9.2.2019 17:38

Téměř každou věc lze zpochybnit tím, že se najde něco v komunistickém režimu, aby se tím argumentovalo. Když budu chtít postavil novou fabriku, lze také argumentovat tím, že přece komunisté budovatelským úsilím stavěli průmysl. To snad nemám stavět tu novou fabriku, protože bych byl jako komunisté? Krajně ubohá argumentace.

Re: A co soudruh S. K. Neumann?:
Autor: M. Prokop Datum: 9.2.2019 22:24

Je to ale pokus o argumentaci, toho si ceňte. Dotyčná obvykle jen nadává.

Re: A co soudruh S. K. Neumann?:
Autor: B. Mráz Datum: 9.2.2019 23:09

Autor o voze, vy o koze -tedy o sobě..

Mimochodem, NENÍ PRAVDA, že evropské země nemají:
Autor: V. Petr Datum: 9.2.2019 15:14

společnou tradici, která by je spojovala. Je to celá staletí trvající společný boj PROTI ISLÁMU. Jedině tak se evropské národy nakonec ubránily a mohli vytvořit civilizaci, kterou sice přejaly z části i jiné světadíly, ale pro primitivní "intelektuály" je najednou fuj...

Re: Mimochodem, NENÍ PRAVDA, že evropské země nemají:
Autor: P. Zinga Datum: 9.2.2019 17:09

Společný boj přišel až když měla Evropa namále. V začátcích, když bylo ještě možné Osmany zabrzdit a Byzanc volala o pomoc, tak se na ni Západ vy*ral.

No jo, Byzanc byla Východ...

Re: Mimochodem, NENÍ PRAVDA, že evropské země nemají:
Autor: M. Prokop Datum: 9.2.2019 22:25

Nikdy nebyl společný. Třeba Francie se s islámským Tureckem ráda spojila, když se jí to hodilo.

Quo vadis?:
Autor: M. Jandáková Datum: 9.2.2019 14:46

..."rozbíjení národního státu není překonávání, dokud není jiný použitelný vzor"

Moc hezky formulováno. Ale on ten vzor jistě existuje. Černý na bílém. V šuplíku, do nějž nakukovat není umožněno profánním, určeným k manipulaci. Demokracie se neosvědčila: moc drobí moc. )

Souhlas !:
Autor: L. Severa Datum: 9.2.2019 13:56

Jen poznámka k těm "sjednotitelům národů". Nedávná minulost i současnost svědčí o tom, že ten "nacionalismus" stále žije. Viz např. Jugoslávie, ČSR a nyní Španělsko. Proč tlačit na pilu, nechejme přirozený vývoj na příštích generacích !

Dokud nebude existovat "evropský" jazyk, tak budou:
Autor: J. Chaloupka Datum: 9.2.2019 13:28

jazyky mateřské a tudíž národní. A také tím jazykem musí mluvit politici, kteří Evropu chtějí vést, takže nejen francouzky a polsky, případně německy, ale evropsky.

Re: Dokud nebude existovat "evropský" jazyk, tak budou:
Autor: I. Mertl Datum: 9.2.2019 13:44

Jazyk nemusí mít moc společného se státem, milý pane. To by v USA musela být jako státní jazyk nějaká američtina, v Brazílii brazilština, atd. atd. Nemáte to vy národovci snadné, co?

Člověče, v USA je úředním jazykem (americká) angličtina a :
Autor: V. Petr Datum: 9.2.2019 14:28

v Brazílii portugalština. Podstatné je, že je to jeden společný jazyk a je absolutně nedůležité, že se jím mluví i někde jinde. Snaha amerických multi kulti může vést jen k tomu, že část USA bude opět připojena k Mexiku!

Bývalý německý kancléř Helmut Schmidt mě dost šokoval když řekl, že si neuvědomil, jakou překážkou evropského sjednocení bude jazyková různost. To se dá překonat jen tím, že se bude mluvit anglicky, ale běžní lidé cizí jazyky moc neumějí (resp., ač se je učili ve škole, se jimi nedomluví).

Re: Dokud nebude existovat "evropský" jazyk, tak budou:
Autor: M. Prokop Datum: 9.2.2019 22:28

Nemusí, ač obvykle má.

Co je důležité, to je politický národ toho kterého státu. Ten klidně může být i při různých jazycích, viz třeba Švýcarsko.

Pokud ovšem není, jako třeba v EU, Belgii, ČSSR, SFRJ, SSSR, R-U, tak společný stát nefunguje.

Nemáte to vy internacionalisti snadné, že?

Není to zrada vzdělanců, je to jejich nevzdělanost, která :
Autor: K. Janyška Datum: 9.2.2019 10:02

z nich dělá velmi nebezpečnou sílu, když mají rozhodovat o věcech občanských a celého lidstva. Udělal jsem si, a stále v tom pokračuji, vlastní průzkum, zda něco tihle lidé vědí o spontánním řádu obecném a zejména o spontánním řádu lidského světa. Na nikoho takového z nich jsem nikdy nerazil. Samozřejmě, že i mezi běžnými lidmi ne. To je prostě lidská tragésie číslo jedna, neboť spontánní řád je totiž podstatou úplně všeho, co drží pohromadě nebo se k sobě má. To lidé nevymysleli, na to nikdy neměli, to samo.

Vzdělanci, i toho nyjvyššího stupně, jsou jen oboroví specialisté, bohužel. Proto byla vědou vygenerována kompozitivní teorie, která ve věcech lidského světa tuto věc ozřejmila. Kdo má zájem. Ať si kupí a přečte docela útlou knížku Osudná domýšlivost od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, který teorii spontánního řádu, se kterou přišel Giambattista Vico už koncem 17.století, dotáhl zatím nejdále... Dzp.

Re: Není to zrada vzdělanců, je to jejich nevzdělanost, která :
Autor: P. Grigar Datum: 9.2.2019 22:37

Usus sine doctrina quam citra usum. (Quintilianus)

Dobrý článek:
Autor: V. Pokorný Datum: 9.2.2019 9:52

od pana Podrackého. Intelektálové a vzdělanci nyní většinou společnosti ne snad přímo opovrhují, ale mají za to, že oni jsou ti, kteří mají spasit svět. I intelektuál nebo vzdělanec může být, a i bývá někdy, grázl prvního řádu.

Re: Dobrý článek:
Autor: M. Mikulec Datum: 9.2.2019 10:02

Pravda. Někdy mám pocit, ze by těm obyčejným daňovým poplatníkům s chuti nedemokraticky odepreli volební právo.

Re: Dobrý článek:
Autor: V. Pokorný Datum: 9.2.2019 12:01

Zdravím, no, vždyť takové pokusy jsou. Mějte se.

Re: Dobrý článek:
Autor: M. Martinelli Datum: 9.2.2019 14:38

pane Pokorný, mám pocit, že těch grázlů prvního řádu neustále přibývá...

Ano,:
Autor: Z. Klouček Datum: 9.2.2019 9:42

mám v zásadě stejný názor. Nevím, jakou by měli mít společnou identitu lidé, obývající Evropu, po přípoadném "rozpuštění" národů (a jistě i států), když by do Evropy bezpochyby volně proudili i původně Neevropané. Nejspíš by to m.j. vedlo k zániku či marginalizaci národních kultur, přepisování historie či rozbití tradičních mezilidských struktur a vztahů. Proč potom na takovém místě, podobném mezinárodnímu letišti, žít? Já to nechci!

Re: Ano,:
Autor: V. Pavelka Datum: 9.2.2019 10:08

Pan Kundera , opět manifest ,komunismus zůstává v lidech jak v koze , pořád ta touha intelektuálů votravovat vzduch tím správným co jsme vymysleli v kavárnách , dopr.ele.!

Re: Ano,:
Autor: S. Netzer Datum: 9.2.2019 10:24

O manifestech původem z IVK to platí taky?

Re: Ano,:
Autor: I. Mertl Datum: 9.2.2019 13:21

Milý příteli s pochybnou nejen interpunkcí, i to první Československo vymysleli v kavárnách ti votravní intelektuálové.

Československo nemusel nikdo moc vymýšlet, snad :
Autor: V. Petr Datum: 9.2.2019 14:32

jen spojení Čechů a Slováků. Z rakousko-uherské monarchie odešli koncem WW1 dokonce i Maďaři, kteří měli nejrozsáhlejší autonomii, jakou vůbec mohli dostat.

Re: Československo nemusel nikdo moc vymýšlet, snad :
Autor: M. Prokop Datum: 9.2.2019 22:30

První odešli němečtí Rakušani, jen tak pro zajímavost.