26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FEJETON: Ohlédnutí kupředu

Loučím se s rokem 2018 s vděkem. Vzpomínali jsme v jeho průběhu na kdeco, na dobré i na zlé. Zvláště pak připomínání vzniku Československa bylo důstojné i radostné a bylo bez trpkosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 4.1.2019 6:01

Re: Ladislav Písařík není sám, kdo interpretuje události jinak

Máte pravdu, ale voliči by věděli, kdyby nezanikl Prognostický ústav.

M. Pivoda 3.1.2019 20:47

Ladislav Písařík není sám, kdo interpretuje události jinak

Čeští historici musí na české historii ještě pořádně popracovat. Dosud pracovali jen na povrchu - a tam se nechali "opít rohlíkem".

Jenže dnes je mnohem důležitější popracovat na naší budoucnosti. Tu lepší interpretací naší minulosti ovlivníme jen málo. Ale samozřejmě je poctivé vědět KDO JE KDO. A toto dosud čeští voliči neví.

J. Jelínek 3.1.2019 17:37

Re: Já čas na roky nedělím. Všechno je procesem kontinuálním.

Myslíte Jolandu? Ta vidí všude jen velký špatný a na všechno by sypala sůl. A vysoko míří. Tak na tu nemám.

L. Písařík 3.1.2019 17:08

Re: Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda, že v té " druhé vl

Máte pravdu,pane Kotasi, ale tady nebyli lidé se zkušenostmi z politiky a vlády, většina jich byli amatéři a podle toho se taky dopouštěli chyb. Pro účely dodržení protokolu a diplomatických zvyklostí museli angažovat někoho, kdo to znal, to byl Čalfa. Dost jsme na to doplatili, něco doplácíme dodnes.

L. Písařík 3.1.2019 17:00

Re: 2 poznámky

ŚIKA PAMATUJI, ten chtěl pouze reformovat socializmus - o něco později se to pokusil udělat Gorbačov a vidíte, jak mu to pěkně vyšlo, reforma probíhá na Kubě, ale na hodnocení je moc krátká doba. Uvidíme, když se dožijeme. Mimochodem, Kuba je moc pěkná zem, je asi v době, kdy u nás začínala JZD, taková bukolická. Kdo tam nebyl, jeďte na poznávačák, dlouho to tam takové nebude. Varadero můžete klidně vynechat, jsou i lepší pláže, ale pokud chcete zjisit, jak vypadá all inclusive po kubánsku, tak to doporučuji.

L. Písařík 3.1.2019 16:48

Re: Já čas na roky nedělím. Všechno je procesem kontinuálním.

Safra, vy byste mohl z fleku dělat tu babu yagu z Bulharska.

L. Písařík 3.1.2019 16:44

Pane Neffe,

taky už mám nějaký rok a dovolím si dodat svůj pohled.

Rok 1968 byl v režii KGB - o vzrůstající nespokojenosti v tehdejší ČSSR štebetali vrabci a to nejen mezi lidem, ale i mezi čekateli na místa ve věrchušce. I dozvěděl se Brežněv, znervoznělý z poněkud rozeklané hranice míru a sociaĺizmu a navíc z odporu prezidenta Novotného k jeho nabídkám, že vybudováním základen CA nás bezpečně ochrání. A když KGB zapracovala mezi čekateli, jelo to podle sovětského scénáře, víte sám, jak rychle v srpnu 1968 přesvědčili našeho prezidenta i vládu. KGB je nemusela mlátit, stačilo pohrozit, že u nás vznikne Bilakova dělnickorolnická vláda a Svoboda i tehdejší vláda zahynou při cestě letadlem zpět. S lidem to bylo horší, ale vždy se nějaká krysa najde, tehdy jménem Husák, který vyrostl a začal utahovat pomalu, ale pořád, až měl národ tám, kde si ho Brežněv přál - znormalizovaný.

Pokud se týká roku 1989 - to už organizovala tehdejší STB pod velením dalších čekatelů na funkce. Ale zvrtlo se to, nebyla podpora CCCP, tam bylo právě překabátění, a neodvážila se ani tehdejší vláda zasáhnout vojensky, masakrovat vlastní lidi už se nosilo jen v rozvojových zemích pod maskou národně osvobozeneckého boje. Uhráli to s Havlem, vše proběhlo v klidu a kdo věděl co, kde a s kým, měl i čas se řádně zaopatřit. Nastala "blbá nálada" a myslím, že trvá doposud.

A nakonec - otcem perestrojky v CCCP nebyl Gorbačov, ale Ronald Reagan, ten přesvědčil Gorbyho, aby dopřál lidu taky trochu svobody, je zbytečné vyhazovat rublíky za zbraně, na Ameriku prostě CCCP nemá a Gorby to věděl. Gorby to chtěl dát jako reformu socializmu, ale Gorby to nedal, rozjelo se mu to pod rukama tak, že to už nemohl zastavit.

Konec házení klacků pod nohy všem, kterým na republice záleží, to přeji do nového roku všem, co se snaží.

V. Kotas 3.1.2019 11:49

Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda, že v té " druhé vl

Ano, nebýt Gorbiho, tak nebylo nic i když by se ti druzí snažili sebevíc. Takže u nás by to padlo i bez Havla, byli jsme poslední z RVHP.

Z. Lapil 3.1.2019 11:28

Re: Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda...

Já v pohádkách moc honěnej nejsem, ale nebyl on spíš utopický komunista? Utopický = takový ten co se domníval, že lidi pracují nejraději pro druhé a zadarmo?

:-)

J. Hajský 3.1.2019 11:18

Re: Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda...

Jediný osvícený diktátor byl král Miroslav. Ale to je pohádka.

F. Navrátil 3.1.2019 11:15

Re:

Věděl jsem, že se někdo nachytá a nebude číst pozorně. Píši "poctivých technokratů"! Pokud považujete za "poctivé" Klause a spol., tak vám závidím váš všeobjímající optimismus.

J. Fridrich 3.1.2019 10:52

Vy pijete po ranu ? V tom prognostaku byli prave ti technokrate..

Z. Lapil 3.1.2019 10:33

Re: Já čas na roky nedělím. Všechno je procesem...

Všechno je procesem kvantovým :-).

Ale vážně: vteřina, rok i století nejsou dělítky. Jsou prostým popisem. Kalendář je věcí dohodnutého systému souřadnic: nikde není psáno, že den musí mít 24 hodin dělených na 60 minut po 60ti vteřinách, ale je to docela dobré řešení. Přinejmenším proto, že v desítkové soustavě dokážete tu desítku beze zbytku rozdělit na poloviny a pětiny, zatímco dvanáct (krát pět = 60) na polovinu, třetinu, čtvrtinu a šestinu. A tu šedesátku navíc na pětinu, desetinu, dvanáctinu, patnáctinu a třicetinu.

Nevím, je-li to dostatečně spontánní, ale matematika a spontánnost nejsou zrovna synonyma, takže mi to Hayek snad odpustí. Vbi (Vlastně bez ironie).

J. Jelínek 3.1.2019 10:28

Re: Já čas na roky nedělím. Všechno je procesem kontinuálním.

Zavřít Babiše? To dříve zamrzne peklo a budeme vědět, kdo zabil (nechal zabít) Mrázka. A Ráth bude v Kuřimi dělat knihovníka.

F. Navrátil 3.1.2019 10:26

Re: Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda, že v té " druhé vl

Tigrid či Medek byli propagandisté. V té době bylo třeba poctivých technokratů. Bohužel, takových se nedostávalo a tak za oponou krásných slov o pravdě a lásce to vzala do paprčí parta z Prognosťáku. Výsledek tomu odpovídá.

Z. Lapil 3.1.2019 10:21

Re: Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda...

Nekvalitní politici jsou, nerad to říkám, "naše" volba.

Gottwaldova poválečná vláda byla zvolena +- svobodně. Podle zákona byla vlastně i její "rekonstrukce" v r. 1948. Opravdový problém byl ten, že poúnorovou vládu nebylo možné "odvolit".

Ti politici, kteří "vládnou" dnes, se na svá místa dostali se souhlasem občanů. Ne všech - osobně bych Babiše v životě nevolil a Zemana jen velmi podmínečně, ale dostali většinu a bohdá ji jednoho dne nedostanou. Podobně Fiala, Okamura, Piráti i ti bolševici jsou v parlamentu proto, že je někdo volil.

Alternativou je diktatura. Někdy osvícená (Marie Terezie; Gorbačov), někdy méně (když o tom teď přemýšlím - jisté prvky osvícenosti lze přiznat i tomu Severokorejci, co nevím, jak se přesně jmenuje), někdy vůbec (Husák? Za toho se sice za názor nevěšelo a pokud si člověk vysloveně nekoledoval, hrozila mu nejvýš kotelna, ale marně se pokouším vzpomenout na jakýkoliv náznak pozitivního programu). A diktatura má tu vlastnost, že když máte smůlu na diktátora, máte prostě smůlu. A je jaksi podstatou diktátorů, že většinou máte tu smůlu a volby buď nejsou vůbec, nebo jsou to volby jako ty úplně první: Bůh přivedl Adamovi Evu a řekl Vyber si.

Moje oblíbená: Na vládu nenadávám, protože vím, že kdyby se to mělo dělat líp, musel bych to jít dělat sám.

K. Janyška 3.1.2019 10:01

Já čas na roky nedělím. Všechno je procesem kontinuálním.

Ale kalendář nerespektovat by bylo samozřejmě smrtelné. Mně spíše zajímá, kdy zavřou Babiše a to bez ohledu na rok... Dzp.

V. Pavelka 3.1.2019 9:15

Jo

Pěknej novej p.Neff a díky za Psa.

J. Fridrich 3.1.2019 9:10

Re: Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda, že v té " druhé vl

To je vaše hodnocení a váš pohled - a to je ta demokracie, která se k nám díky těm lidem jako byli R. Reagan, G. W. Bush senior, Margaret Thatcher, Gorbi - a také náš V. Havel VRÁTILA a my tady můžeme svobodně hlásat své vidění Světa.. Někdy je to ale skoro hrozné číst to, co lidé píší pod možností ANONYMITY Internetu..

V. Kotas 3.1.2019 8:39

Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda, že v té " druhé vl

Spolu s V. Havlem, se natlačilo do politiky mnoho nekvalitních lidí, kteří byli navíc mimo realitu, z praxe.

T. Kohout 3.1.2019 6:39

2 poznámky

1) hodně těch vystudovaných Slováků zase zůstalo v té Praze.

2) nenavázala Čína náhodou na Šika. Teng byl takový jejich Šik. Docela mu to vyšlo, možná i Šikovi by to vyšlo.

J. Fridrich 3.1.2019 6:32

Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda, že v té " druhé vl

Souhlas, vidím to podobně.. Jen je škoda, že v té " druhé vlně " politiků po odchodu Václava Havla a jeho skvělých spolupracovníků, např. Tigrida, Medka - přišli-natlačili se do politiky zcela nekvalitní lidé - odborně a hlavně morálně pokleslí a proto nejsme DÁL - a mohli jsme být..