26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Viděli jste veverku?

Před lety kolovala po webu informace, že v jistém městě Německa přivedli do školy krávu. Aby žáci viděli, jak vypadá. Že není fialová, jak by se jim mohlo zdát z obalu čokolády Milka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 18.12.2018 23:32

Odtržení od reálného světa venkova ... ty děti mají holt jiný, ale taky reálný svět. Venkov není jediná realita. Svět se mění.

Ty děti neviděly veverku, ale zato viděly třeba Jumbo jet ...

P. Portwyn 18.12.2018 17:24

Kontakt s realitou

u dětí prudce ubývá. Je to růstem životní úrovně, tím, že mnohé děti nemají mimo školu prakticky žádné povinnosti (jednou denně s košem k popelnicím a dost). Ono ani není co dělat... myčky, doma se leckde nevaří, zahrádka není, oblečení se nespravuje. Koníčky? Taky ne, modelářství appod. je pro pár exotů, co nečumí celé dny do smartphonu. Jakmile vyrostou ze stavebnic, je s manuální činností konec.

Děti už nechodí nakupovat, jako chodila naše generace. Zadáte příklad, kde máte napsáno "čtyři másla po 45 Kč", a děti se vás ptají, zda 45 korun stojí jedno máslo, nebo všechny čtyři dohromady. Teenageři, ne děti ve školce. Řadu z nich rodiče dokonale izolovali od světa. Ony třeba chodí na hudebku, na floorbal nebo tak, ale všechno je to v umělém prostředí.

Š. Hašek 18.12.2018 17:45

Re: Kontakt s realitou

Vidím to podobně.

Zvyšuje se podíl dětí se zaostáváním, které jste popsal. Píši záměrně se zaostáváním. U jejich rodičů je možno pozorovat zajímavý "postoj". Pokrčení ramen a povzdech "je jiná doba".

Asi doufají, že nová doba přinese "kliknutí na všechno" a společnost bude vzkvétat nesamostatností jednotlivců. A hodně z nich rozmazluje jedináčky.

K. Janyška 18.12.2018 18:20

Re: Kontakt s realitou

Je to jejich irelevantním vzděláním, které šíří školské systémy světa, vydávajíce konstruktivistický racionalismus za cestu k vývoji lidstva... Dzp.

P. Portwyn 19.12.2018 14:22

Re: Kontakt s realitou

Jasně. Za to, že rodiče nastavili v rodině úplně umělý režim, může vzdělávací systém.

Ś. Svobodová 18.12.2018 13:17

Otázka otázek

Bydlím 20km od Prahy a 50m od lesa, ve kterém trávím asi hodinu denně se svými psy. Kukačku jsem neslyšela mnoho let, vloni se mi podařilo zaslechnout datla a veverku jsem naposled viděla v městském parku v Olomouci, rok možná více nazpět. Rapidně ubylo drobného ptactva, všude samej kosák. Tak bych to těm dětem moc nepředhazovala.

R. Langer 18.12.2018 17:12

Re: Otázka otázek

Vrabci jsou v polích, a je jich dost, z měst je právě vytlačili větší zpěvní ptáci. Veverek, zajíců, prasat a jiné zvěře nám tady lítá habakuk, a to i po sídlišti. Datla v létě slýcháme velmi často. Kukačku taktéž. Také tu máme sovy, a viděl jsem i straky, které jsem nikdy dřív neviděl. O dravcích ani nemluvě, poštolky a káňata jsou tu zcela běžně. Bydlím na Hané v Prostějově. Nezdá se mi, že by si na tom příroda nějak pohoršila. Kromě těch debilních lánů řepky.

Š. Hašek 18.12.2018 18:26

Re: Otázka otázek

Jistě!

Někdy mám dojem, že poštolka v dobré náladě je "osaměle zvědavá", přiletí, udělá okruh a čučí na mě nad loukami jak slepice. Tedy s větší noblesou, to jo.

Dvě mladé kuny si jednou myslely, že jsem nějaká donášková služba na pečené myši ..... než jim to docvaklo, že jsem spíš hodnotil ev. límec pro manželku. Byly malé, na ten límec.

Klatovsko. Ale i v Praze máme "té havěti mraky". Teď si sýkorky myslejí, že budou pražené mandle v krmítku. Copak kradu?!

Š. Hašek 18.12.2018 17:50

Re: Otázka otázek

Nesouhlasím, paní Svobodová. Vůbec ne.

Jsem taky hodně venku.

Dovolím si malou poznámku - pokud jste v přírodě s několika šelmami (pes je šelma, pokud to tedy není polštářek na gauč) - tak si to všechno metelí pryč. Divocí tvorové nějak nekámoší s vlky, že? Zkuste chodit sama a také stát/sednout si v podvečerráno brzo a hodinu se ani nehnout, dějou se pak věci!!! Za to ručím!

A. Alda 18.12.2018 11:08

Výrobu másla jsem viděl nechtěně.

Jaxi se nám nepovedlo ušlehat šlehačku - bylo z toho máslo.

Dojení krávy i kozy jsem viděl, ale už dávno. Dnes se k tomu už skoro nedostane člověk ani na vesnici - čím dál víc to obstarávají robotické linky.

A trhání jahod? Některé děti ani nevědí, jak původní pravé lesní či luční jahody vypadají. Když do lesů nechodí, nemohou jahody trhat. A i některé z těch, co je trhají na zahrádkách, je v lese nepoznají. Já zase pro změnu nepoznám původní rybíz a angrešt - znám jen ten vyšlechtěný, staletí pěstovaný. Stejně bych asi nedokázal poznat původní pšenici dvouzrnku.

Š. Hašek 18.12.2018 12:50

Re: Výrobu másla jsem viděl nechtěně.

Já nejezdil zpočátku do maminčina rodiště moc rád, to víte - proti Práglu dost takové šmucig ...

Jenže dneska vím (i vodcamcaď), že houby furt nerostou a máslo má podmáslí!!! Včera to hlásili v TV jako objev Ameriky!!! Asi půjdu do televize a "budu přednášet o světě".

A jsem tam na chaloupce pečený/vařený, vono se stromama a Šumavou (divokou, v noci) jest wirklich jiná komunikace, než s Moravcem a Maláčovou.

Zkráceno, jak jinak.

M. Mikulec 18.12.2018 9:49

Mestskeho cloveka

politici snadno dostihnou, snadno oslovi, snadno zmanipuluji. Venkov je konzervativni. Ono se pro venkovany mnoho nezmeni I se zmenou rezimu, a zemedelstvi je stale dost tezka prace.

I. Širůček 18.12.2018 11:28

Re: Mestskeho cloveka

A hlavně to vstávání za svítání, či i ještě dříve, jako za císaře pána...

M. Mikulec 18.12.2018 12:17

Re: Mestskeho cloveka

Kravám změna letního a zimního času nikdy moc neříkala. To je pro měšťáky.

Š. Hašek 18.12.2018 12:55

Re: Mestskeho cloveka

Taky pšenici a Masarykovi.

Jedna sousedka mi řekla, při poznámce o štelování času, ať se vrátím ke koním. Skoro bych rád.

Je více pasující pro Zemi kůň ...... nebo Bartoš??? No, teď jsem si to kádrově (minimálně u Halíka) dost podělal. Uznávám, že dosti citové, málo matematiky. Nebo naopak.

Š. Hašek 18.12.2018 9:20

Hodnotím kladně.

Opravdu to tak vypadá, že poslanci naší jedné rádoby (už) digitální anarchostrany jsou stále moderní děti, které neví mnoho o reálném světě.

Mám dojem, že veverka a špinavé ruce od bláta potoka dítěti/člověku něco dá. Všechno souvisí se vším.

P. Lenc 18.12.2018 10:24

Re: Hodnotím kladně.

Ano.

K. Janyška 18.12.2018 9:08

Není. Ti co ho tzv. zkoumají jsou bez znalosti

kompozitivní teorie hloupí. Takže jsou výsledky neplatné... Dzp.

P. Urban 18.12.2018 9:21

Jak snadné je být chytrý

když platnost dává pouze teorie natolik složitá, že ji nikdo kromě mě nerozumí. Takže nemá cenu ji ani vysvětlovat ...

K. Janyška 18.12.2018 9:46

Re: Jak snadné je být chytrý

Špičková věda je vždy složitá... Dzp

M. Mikulec 18.12.2018 10:47

Re: Jak snadné je být chytrý

Špičková věda pracuje s matematikou. S matematickými modely. Jak jste na tom?

I. Širůček 18.12.2018 11:30

Re: Jak snadné je být chytrý

A co pak teprve špičková pavěda, třeba SŘLI! Tomu může porozumět jen opravdovej, nefalšovanej blbec!

R. Langer 18.12.2018 17:13

Re: Jak snadné je být chytrý

No, věda ano.

J. Berger 18.12.2018 12:36

Re: Není. Ti co ho tzv. zkoumají jsou bez znalosti

Pane Janyško, stále zde operujete kompozitivní teorií, které zřejmě nikdo kromě Vás nerozumí. Co takhle napsat článek do NP, abychom i my nevědomí se poučili a mohli tuto teorii používat? Je to, jak to vypadá, něco jako věda věd, kdo ji ovládá, rozumí všemu (něco jako dřív marxismus).

R. Langer 18.12.2018 17:15

Re: Není. Ti co ho tzv. zkoumají jsou bez znalosti

Tohle spíš vypadá na vědu věd, které rozumí pouze dva lidé na zemi. Autor, a pan Janyška. Ale nepochybuji, že obsahuje naprosto všechno. :-D

P. Portwyn 18.12.2018 8:24

Logicky tedy

jsou k nekritickému přejímání fake news náchylnější děti dobře situovaných a vzdělaných rodičů z velkých měst.

F. Houžňák 18.12.2018 8:43

No, přesně tak to je,

jak lze na vhodných příkladech ze svého okolí pozorovat. V Německu jsou všichni pokrokoví měšťáci pro to, aby se na venkově množili vlci. Kolega, který má jako koníčka hospodářství a nějaké kozy a ovce, mi vysvětloval, že sousedovi potrhal vlk několik ovcí a přesto, že Němci alibisticky vytvořili jakýsi fond na odškodnění takovýchto případů, nic mu nedali, že prý má plot okolo ovcí jenom metr padesát (což ovšem odpovídá pokynům ministerstva) a vůbec, že to stejně byl nějaký pes.

I. Širůček 18.12.2018 11:33

Re: No, přesně tak to je,

No, já jsem na vlastní oči viděl, jak pes vehnal koloucha z lesa na silnici přímo pod motorku ... naštěstí se motocyklistovi nic nestalo. Jestli kolouchovi, nevím, ale pes se nejspíš postaral o to, aby se stalo ... však co, svede se to na vlky...

J. Berger 18.12.2018 12:59

Re: No, přesně tak to je,

Kdekdo z ochránců zvířat je pro záchranu medvěda na Moravě (teď si tedy dal chvíli oddych) ale nikdo z nich jaksi neuvažuje kolik zvířat (ovcí) zabil. Co na to ochránci -že by jen některá zvířata, ovce ne? Viděl jsem i činnost bobrů a tak mne napadlo, že naši předkové dobře věděli proč medvědy, vlky, bobry atd. vystříleli.

Ś. Svobodová 18.12.2018 12:12

Re: Logicky tedy

Nikoliv. Jsou to děti rodičů, kteří se nevěnují přirozeným potřebám jejich vývoje. Tedy rodičů buďto velmi zaneprázděných (ať tím že mají dvě práce, nebo jsou velmi úspěšní), nebo líných, nebo extrémě chudých, nebo málo inteligentních. Mimochodem: zrovna někdy minulý týden jsem přemýšlela o tom, že jsem kukačku neslyšela asi tři roky. A když přemýšlím, kdy jsem viděla naposled veverku, už to bude více než rok. A to bydlím u lesa a denně v něm trávím cca hodinu se svými psy.