26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

USA: Poznámky k příjmovému aspektu amerických voleb

O nedávných volbách v USA toho bylo napsáno víc než dost, ale jeden aspekt téměř unikl pozornosti – další zvyšování rozdílů ve volebním chování mezi bohatými a chudými. Vlastně jen Ivo Strejček dal do své analýzy velmi stručnou zmínku, že „puklina mezi liberální velkoměstskou levicí a konzervativním venkovem se prohloubila.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 4.12.2018 18:55

Souhlas,

s velkou částí jeho argumentace souhlasím.

V. Braun 4.12.2018 19:04

Re: A není to snad svatá PRAVDA?

Přesně, nějaká vazba na realitu pana Hampla evidentně nezajímá, hlavně že článek zaujme.

J. Kanioková 4.12.2018 19:25

Rozhodně větší vztah k realitě vidím v úvahách autora,

než ve vaší argumentaci. Akorát nevěřím v "zhroucení USA". Snad i tam převáží sympatie k logice a zdravému rozumu.

M. Valenta 4.12.2018 9:18

To jsou paradoxy

Republikáni nadbíhají dělnické třídě a demokraté těm méně potřebným.

U nás jsme ale ještě dál. Všichni tu nadbíhají dělnické třídě a zatracují inteligenci. Důvod je ovšem prostý. Politická cesta vzhůru jde tímto směrem podstatně rychleji a snáze.

V. Petr 4.12.2018 16:23

Milý pane, "pracující inteligent" byl komunistický název

pro skupinu povolání. Něco jiného je "intelektuál," to je diagnóza, ke které patří naopak neschopnost smysluplné práce a snaha živit se žvaněním nesmyslů!

K. Janyška 4.12.2018 9:04

Základním problémem všude na světě, je demokarcie,

coby vláda mnohdy velmi zločinných většin, dokonce složených z ještě zločinnějších menšin, tedy totalita většin vůči jenotlivci. A to bez institucionalizované kontroly jediným právem pravým, právem soukromým. A vy, sociologové, odborní apologeti socialismu, jděte do háje. Váš obor byl skutečně jako věda o socialismu založen.

Nikoho z vás jsem nikdy neslyšel říci, že jedinou možností existence lidstva je jeho spontánní řád, který je k socialismu právě opačný. Důkaz je rozpad tzv. světvé socialistické soustavy, v čele s SSSR... Dzp.

M. Moravcová 4.12.2018 8:59

Souhlasím.

Díky.

F. Houžňák 4.12.2018 8:51

Ano, ale nejedná se o negativní, ale pozitivní

zpětnou vazbu. Negativní zpětná vazba působí PROTI změně, která ji vyvolala a tak ji tlumí a vede ke stabilitě, pozitivní vazba změnu naopak posiluje a vede k nestabilitě. Neplést s hodnocením změny (jako se zjevně děje v článku) jako pozitivní nebo negativní.

M. Prokop 4.12.2018 8:27

Mám potvrzeno od dvou přátel žijících v USA,

že to dokonale "sedí". Bohužel.

V. Braun 4.12.2018 21:01

Re: Mám potvrzeno od dvou přátel žijících v USA,

A mě zase tři přátelé povídali, že je to poněkud jinak. Bohudík. Kolik přátel vytáhnete teď, pane Prokope, bude to dost na to, aby to bylo statisticky validní?

J. Richter 4.12.2018 8:22

Tebe mám rád Hampl..

kdy bude zase nějaká přednáška s ukázkami bojových umění na téma Jak se bránit muslimské invazi? A bude Chuck Norris?

J. Schwarz 4.12.2018 12:45

Re: Tebe mám rád Hampl..

Chucka Norrise zabil v souboji Vladimír Putin, to ještě nevíte?

Z. Rychlý 4.12.2018 6:00

Souhlas.

Domnívám se, že popisované jevy souvisí se strukturálními změnami ve společnosti. V sektorech zemědělství, průmysl, služby dochází v důsledku efektivity k velkým změnám. V USA cca 3% obyvatel pracuje v zemědělství a uživí nejen USA, ale ještě vyváží. 15% pracuje v průmyslu a dokáže vyrobit vše myslitelné i nemyslitelné, potřebné i hovadiny. Co dělá zbývajících 82% ? Pracuje ve službách. Některé jsou potřebné, některé jsou samoúčelné. Problémem je, že ne všichni, kteří jsou nuceni opustit svůj sektor, v němž trávili podstatnou část života, ne všichni se někde ve službách "najdou". Bývalý tavič má dělat finančního poradce? Co s takovými lidmi? To je jeden problém.

Druhým problémem je ono přerozdělování, v článku dobře popsané. Důsledkem toho přerozdělování je ztráta možnosti zbohatnout klasickým podnikáním. "Podniká" se v dotacích a jiných "přerozdělovacích" mechanismech. Bohatství vytvořené v sektorech zemědělství a průmyslu je ve větší a větší míře nesmyslně a neproduktivně promrháváno ve "službách" pomocí různých přísavek u státních cecíků a podobných odkláněčů. Babylon.

Ale asi to tak má být, a při pádu do černé díry se rychlost rotace zvyšuje. Jsme na cestě do černé díry, nebo jinam? Taky nic moc.

J. Schwarz 4.12.2018 12:42

Re: Souhlas.

Nejspíš jste uhodil hřebíček na hlavičku. Sposta těch "služeb" je umělých a zcela zbytečných. Stačí se podívat na všechna ta "opatření" k ochraněí bezpečnosti a zdraví Lidu, kolik je nových povinností, revizí, zpřísněných norem a zkusit porovnat dnešní nemocnost s nemocností a úrazovostí před padesáti lety, kdy nikdo nic podobného nevyžadoval a jeden neměl dojem, že by "žil nebezpečně". Ke každé další buzeraci stačí floskule "i kdyby to mělo zachránit jediný lidský život...", nějakou analýzou potřebnosti nových regulací se nikdo nezajímá. Důležité jsou jen nové úřednické pozice, výběr dodatečných poplatků a buzerace těch, co něco nedej Bůh opominou.

D. Spal 4.12.2018 4:32

A zdroj dat?

Autor neuvádí zdroj svých čísel, ale každopádně jsou v rozporu s údaji uváděné renomovanými zdroji. Stejně jako číselné údaje jsou liché i závěry autora.

Zde jsou výsledky voleb podle statistiky Cornell University.

https://ropercenter.cornell.edu/polls/us-elections/how-groups-voted/groups-voted-2016/

J. Pokoutný 4.12.2018 8:22

Re: A zdroj dat?

děkuji. Prošel jsem za komunistů VŠ v ČSSR, kdy jimi bylo školství zamořené (povinný vstup do KSČ, chtěl-li člověk na škole zůstat), a když čtu, jak sněhové vločky, obdivovatelé Bernie Sanderse a Ocasio-Cortezové, reagují na lidi s jiným názorem, mám nějak problém věřit jakýmkoli statistikám, které v podobném prostředí vznikají.

P. Lenc 4.12.2018 9:54

Re: A zdroj dat?

Statistika "vytvořené" univerzitním levičákem je asi tak pravdivá jako lidská práva v Číně.

R. Langer 4.12.2018 11:23

Re: A zdroj dat?

Ha ha ha. :-P

J. Kanioková 4.12.2018 19:09

Chachacha... renomované zdroje

Věřit průzkumům je velká naivita

P. Labaj 4.12.2018 2:09

Kladná zpětná vazba

S článkem velký souhlas.

Jen technická: není to negativní zpětná vazba (tedy záporná), ale jedná se o kladnou zpětnou vazbu.

Takže správně by to asi mělo znít, že je to kladná zpětná vazba, případně opisem "je to zpětná vazba, která se ve výsledku projevuje negativně".