26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Z Afghánistánu je nutno okamžitě odejít!

Musíme odejít. A to nejen my, ale všechna cizí vojska. A nejen to, nikdy se tam nemělo jít. Je směšné tvrdit, že supermoderní robocopové kráčející pasteveckými vesnicemi chrání na konci světa bezpečnost České republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 8.11.2018 15:34

Re: Když odejdeme a vrátí se Tálibán

Taliban se nemá kam vracet, protože Afghánistán ovládá. Přinejmenším v noci.

Š. Hašek 8.11.2018 20:09

Re: Když odejdeme a vrátí se Tálibán

Je to venkoncem jedno.

NATO a naši hrdí chlapci ovládají pásmo tří kiláčků za plotem svých zotavoven. A jen ve dne. A musí mít ráno vodu po holení.

Zkráceno, lidově.

A. Alda 8.11.2018 12:41

Pane Jakle, při vší úctě,

tentokrát s Vámi nesouhlasím.

Například v tom, že dnes Talibán ovládá větší území: při začátku americké invaze ovládat celý stát, a to oficiálně. A že Talibán poskytl zázemí pro al Kaidu, která zorganizovala a provedla útok na americké mrakodrapy, to je zcela nepochybné.

Naši vojáci do Afganistánu jít nemusí. Ani jeden jediný. Všichni jsou na těch misích na základě vlastní přihlášky, nikoli rozkazem proti jejich vůli.

A někde své vojáky cvičit musíme. Doufám, že nebudeme potřebovat to, co se tam naučili, i u nás doma.

V. Student 8.11.2018 12:50

Re: Pane Jakle, při vší úctě,

Velmi dobrý příspěvek, pane Aldo.

V. Novák 8.11.2018 12:40

Jednou z Afghánistánu odejdeme.

Za rok, za deset let, za padesát,...

A troufnu si předpovědět, že odejdeme jako všichni okupanti od Alexandra - jak spráskaní psi.

D. Polanský 8.11.2018 11:42

I Brežněvovi se tam nechtělo,

tušil že je to na průser, ale Suslov, Andropov a další na něj tlačili, že se tam bojuje za dělnickou třídu, ačkoliv v té době tam nebyl ani jeden dělník. I ústavu jim napsali, takovou rolnicko-dělnickou. My jim napíšeme zase demokratickou, přitom tam demokracie nebude do konce Světa.

O. Dvořák 8.11.2018 12:04

Re: I Brežněvovi se tam nechtělo,

Říkáme "ani Brežněvovi".

Z. Pešek 8.11.2018 11:00

Ani jsme tam neměli jít.

Američani a Vietnam, Sověti v Afganistánu, USA v Afganistánu, slepé uličky...traumata a slepé uličky.

J. Vintr 8.11.2018 10:53

Jak autor přišel na to

že Tálibán má autentickou podporu většiny Afghánců? To se ho spíš bojí, protože západním vojákům není jejich politiky dovoleno s Talibanem zatočit. A ne že by to nešlo. S moderními válečnými technologiemi by to neměl být takový problém.

P. Grigar 8.11.2018 11:09

Re: Jak autor přišel na to

.. ono to s tou podporou domácího obyvatelstva bojovníkům za svobodu téhož bývá dosti často sporné, někdy nadšená, jindy vynucená. Posloužím příkladem z naší historie v blízkém okolí, na Moravě v době německé okupace došlo k vyvraždění obyvatel hájenky a jejímu vypálení, připsáno na účet jagdkommanda SS, operujícího v prostoru, důvodem prý podpora partyzánské skupiny. Po osvobození v rámci vyšetřování zjištěno, že hajného i s rodinou zavraždili právě partyzáni, nechtěl jim dát prase z chlívku. Následně ukázkově ututláno,prý vrhnutí stínu na zásluhy odbojářů.. atd. Tož si to přeberte jak chcete.

V. Církva 8.11.2018 11:24

Re: Jak autor přišel na to

Tak to je první rozumný argument dnes. Bylo by dobré vědět jestli Afghánci podporují Taliban ze strachu, nebo dobrovolně. Zjistit to jde jen dvěma způsoby 1) pokusit se udělat hodnověrný výzkum, což není snadné, pokud se ti lidé bojí 2) Rozpoutat větší teror než Afghánci, a počkat ke komu se připojí, to je ale nehumánní a proti "evropským hodnotám".

Ś. Svobodová 8.11.2018 12:33

Re: Jak autor přišel na to

Afghánistán byl, co se týče islámu, poměrně tolerantní ke všem jeho podobám. S nástupem Tálibů nastoupil ten nejradikálnější a nejkonzervativnější islám. Všichni obyvatele mírnějšího vyznání se podrobili, nebo byli zabiti. Jak tedy udělat hodnověrný výzkum?

V. Církva 8.11.2018 20:51

Re: Jak autor přišel na to

Možné to je, pak teda at 2)? Proč máme jinak dělat jen cíle.

J. Vintr 8.11.2018 14:29

Re: Jak autor přišel na to

Zjištěno to už bylo. A to účastí Afghánců ve volbách, kterou Tálibán zakázal a dotvrzoval svůj zákaz vražděním voličů i kandidátů.

P. Grigar 8.11.2018 18:45

Re: Jak autor přišel na to

.. pane Církvo, částečnou, byť nepřímou odpvědí na vaši otázku je fakt, že mezi mužskou částí obyvatelstva není výrazný zájem o službu v bezpečnostních složkách státu. Tak jim tu "svobodu" budou muset vybojovat cizinci? Jenže s tím zase někteří domácí nebudou souhlasit, což se už projevuje. Patová situace...

J. Vintr 8.11.2018 19:48

Re: Jak autor přišel na to

Když v Afghánistánu vstoupí člověk do armády nebo k policii, stane se on a jeho rodina automaticky terčem pro Taliban. Takže ta "neochota" je naprosto pochopitelná a nemá nic společného se sympatiemi ke komukoliv. Pokud by se Talibánu nedával prostor, aby si mohl dělat co chce a skutečně se proti němu bojovalo, nepochybně by výrazně stoupla ochota místních se k tomu připojit.

P. Grigar 8.11.2018 19:59

Re: Jak autor přišel na to

.. což ovšem nemá logiku. Kdo má proti Talibanu bojovat, když ne místní. Cizinci s flintou tam byli, jsou a budou nežádoucí vetřelci. Třeba takoví ti Sověti...

V. Církva 8.11.2018 20:57

Re: Jak autor přišel na to

Tady mi něco nehraje. Pokud lidé nechtějí vstupovat do ozbrojených sil ze strachu z Talibanu, znamená to že buď je Talibánců hodně a mají hodně udavačů u sousedů ale pak berou místní spolupracující se Západem jako zrádce. Z informací které mám je toto pravda (rodina překládající našim vojákům dostala azyl).

Nebo je Taliban mnohem krvelačnější. Pak jsem zase u bodu 2)přitvrdit nebo odchod. Proč mají být naši vojáci cílem?

J. Vintr 8.11.2018 21:44

Re: Jak autor přišel na to

Problém je v tom, že vinou západních politiků západní vojáci s Talibanem v podstatě nebojují a politici s Talibanem dokonce vyjednávají. Takže se dá těžko očekávat nějaká iniciativa od Afghánců. A to, že místní lidé spolupracují s Talibanem, je dáno tím, že Taliban netrpí žádnými humanistickými ohledy a nemá problém toho, kdo s ním nespolupracuje, jednoduše zlikvidovat i s celou ŕodinou, zatímco od západních vojáků Afgháncům za spolupráci s Talibanem absolutně nic nehrozí.

P. Grigar 10.11.2018 10:17

Re: Jak autor přišel na to

.. z čehož vyplývá, že na teror Talibánu vůči vlastnímu nespolupracujícímu obyvatelstvu je nutno ze strany zahraničních vojsk odpovědět ještě tvrdším terorem proti domorodému nespolupracujícímu obyvatelstvu. Čímž dojde k naprostému vyhubení téhož, Talibán ztratí domácí podporu a "rakóské voják opět slavně zvítězí"?

Pochopil jsem správně?

V. Církva 8.11.2018 11:19

Re: Jak autor přišel na to

No nechci se hádat, ale nepřipadá mi snadné zatočit s Talibanci skrývajícími se mezi místními (leda že by jste měl namysli pozabíjet všechny Afghánce, to je ale nehumánní a proti mezinárodnímu právu). A už vůbec nesmyslné je, že by někdo Západu bránil s Talibanem zatočit. Tak nějak mám odpozorované, že pokud se někdo dostane k moci a jde mu o kejhák, spojí se s kýmkoliv a udělá cokoliv proti nepříteli.

J. Vintr 8.11.2018 14:31

Re: Jak autor přišel na to

Pokud by Afghánci cítili, že s Talibanem chce někdo opravdu důsledně zatočit a ochrání je před jeho pomstou, nepochybně by rádi spolupracovali s odhalováním příslušníků Tálibánu.

D. Polanský 8.11.2018 11:45

Re: Jak autor přišel na to

Vy o vojenství víte tedy pramálo (byl jsem voják 23 let). Války se vyhrávají vášní, srdcem, odhodláním a urputností. A z toho není nic na naší straně. Slušný plat nestačí.

J. Vintr 8.11.2018 14:35

Re: Jak autor přišel na to

Ale dětem s těmi řečmi někam. Rozhoduje hlavně technická převaha. Díky satelitům, dronům a jiným technickým prostředkům se dnes nedá nikde schovat a spojenci disponují zbraněmi, před kterými se nedá uniknout. Stačilo by jen to všechno účelně použít.

P. Grigar 8.11.2018 20:05

Re: Jak autor přišel na to

.. tož už aby na každém rohu visel plakátek s vyobrazením uniformy Talibanu, aby ty drony, satelity a jiné technické prostředky nemasakrovaly nevinné kolemjdoucí obyvatelstvo. Jak se rozezná terorista od neteroristy před tím, než zaútočí? Povídejte...

J. Vintr 8.11.2018 22:02

Re: Jak autor přišel na to

V každé válce dochází ke ztrátám v řadách civilistů. Přílišné ohledy na civilní ztráty dávají velkou výhodu druhé straně, která se pak za civilisty schovává. Řešením by bylo snažit se primárně zabít vůdce Talibanu bez ohledu na civilisty, mezi kterými se ukrývají. Další samozřejmostí by mělo být důsledně odpovídat na každý útok ze strany Talibanu bez ohledu na to, že při tom mohou vzniknout i civilní ztráty. Při technické převaze západních vojáků by měl být každý Talibanec, který se odváží na ně vystřelit, už předem mrtvý. A dalším by mělo být vyhledávání bojovníků Talibanu mezi civilisty pomocí všech dostupných prostředků. Jednak se dá chemicky dokázat, že člověk před nedávnem držel v ruce zbraň a střílel, jednak se při větší snaze dá vždycky najít někdo, kdo je práskne. "Ochota" lidí je krýt by zákonitě klesala s úspěšností zásahů proti nim.

P. Grigar 10.11.2018 10:27

Re: Jak autor přišel na to

.. humanisti vás za tohle sežerou zaživa.

J. Vintr 8.11.2018 16:13

Re: Jak autor přišel na to

Jo, ještě k té vaší poznámce, že jste byl 23 let voják. Předpokládám, že to bylo v naší armádě, která nikdy s nikým nebojovala. Takže vaše "zkušenost" je míň nez nic.

J. Lepka 8.11.2018 10:36

Diskuzi na téma Afgánistán, by nesporně prospělo,

kdybyste používal vlastní mozek s vlastními myšlenkami, pane Jákle. Ale co čekat od hlásného trouby VK, že?

V. Církva 8.11.2018 10:55

Re: Diskuzi na téma Afgánistán, by nesporně prospělo,

Pane Lepka "plácando" nepotřebujeme. Téma vojenské přítomnosti v Afgánistánu nevidím osobně zcela jednoznačně, ale pan Jakl má argumenty, vy ne, tak jste mne přesvědčil, že má Jakl pravdu.