24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Letníci a zimníciŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 51, poslední: 11.11.2018 19:30, přehled diskusí

Zimní čas neexistuje!:
Autor: J. Chvojka Datum: 11.11.2018 19:30

Jen SEČ

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.11.2018 23:54

No, jsem příznivcem normálního místního času - v poledne slunce v nadhlavníku. Takže zimník!

Udivuje mne, že doktor věd:
Autor: I. Lyčka Datum: 8.11.2018 20:59

používá termín zimní čas. To jse snad normální místní čas. Nebo ne přímo místní, ale odpovídající časovému pásmu, ve kterém se nacházíme.

Jsem také letnik Astone:
Autor: D. Havránek Datum: 8.11.2018 20:48

ale ortodoxni! Kde je ta barikáda?

Autore:
Autor: F. Kopecký Datum: 8.11.2018 20:17

ten takzvaný zimní čas je ve skutečnosti středoevropský standardní čas. Takže pokud padne rozhodnutí o zrušení tzv.letního času, je další řešení nasnadě....

11.11. 1918:
Autor: M. Klas Datum: 8.11.2018 14:31

Sešla se tady spousta znalců času, chtěl jsem s Vámi tedy konzultovat tuto věc: Konec Velké války je datován 11.11. 1918 v 11:00 hodin. Jakým časem se tento konec řídil? Pocitově podle mě šlo pravděpodobně o středoevropský standardní čas. Souhlasíte, nebo máte jiný názor?

Myslím, že ne.:
Autor: A. Alda Datum: 8.11.2018 16:29

Šlo o

Greenwich Mean Timečili GMT.

Ten konec se totiž odehrával hodně západně od nás. U nás to skončilo už před tím.

Re: Myslím, že ne.:
Autor: M. Klas Datum: 8.11.2018 16:32

To ano, ale šlo o ukončení bojů na západní frontě, což je Francie a ne GB. Marně hledám nějaký relevantní odkaz...

Střídání času z normálního na letní:
Autor: M. Krátký Datum: 8.11.2018 12:33

vždy propagovaly a zaváděly totalitní režimy - narodil jsem se 1943, kdy střídání nařídil Hitler, po válce jsem rostl pod normálním časem a pak to střídání zase zavedli komunisti ( první světovou válku nepamatuji takže ji vynechávám ) Bojovat s přírodou je nesmysl - tečka CZ

Proboha:
Autor: M. Malovec Datum: 8.11.2018 12:24

chcete-li jiný než SEČ, udělejte si ho. Vstávejte za tmy a bděte do pozdních hodin, ale ty, kteří musejí ráno do roboty ze svých experimentů vynechte a dopřejte jim alespoň pár dnů, kd mohou vstávat za slunce.

Nevím, co je to zimní čas. Takový žádný nemáme.:
Autor: A. Alda Datum: 8.11.2018 11:37

Momentálně se u nás úředně řídíme podle času středoevropského, což je takový čas, kdy poledne připadá na okamžik, kdy je Slunce nad Jindřichovým Hradcem nejvýše, což je jen nepatrně dříve než je Slunce nejvýše nad Prahou.

Od jara do podzimu míváme u nás zavedený letní čas (pamatuji dobře doby, kdy nebýval), což je takový čas, kdy poledne připadá na okamžik, kdy je Slunce nejvýše na Istanbulem.

Celý ten povyk spustil Brusel úmyslně pro to, aby lidem předhodil kost. Aby přestali kritisovat EU a muslimskou invazi, ale hádali se o to, kdy má v jejich zemi nastat poledne.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.11.2018 14:31

"Celý ten povyk spustil Brusel úmyslně pro to, aby lidem předhodil kost. Aby přestali kritisovat EU a muslimskou invazi, ale hádali se o to, kdy má v jejich zemi nastat poledne"

Přesně tak!

Hle, jak je EU demokratická! Když jde o prkotinu, dovolí lidu vyslovit názor. V důležitých věcech ale ne - invaze migrantů a obrana hranic, podpora OZE, gender šílenosti, tlak na zničení národních států, centralizaci do brusele a federalizaci a tak dál a podobně - lid by nemusel rozhodnout správně!

Jsem tedy zimník:
Autor: J. Jurax Datum: 8.11.2018 14:33

Mám za to, že v poledne má být slunce nejvýš ...

Také patřím mezi příznivce letního času,:
Autor: J. Lepka Datum: 8.11.2018 10:46

nevadil by mi ani celoročně, žel však SEČ odpovídá pásmovému času a de facto nemá smysl si tím lámat hlavu. Ráno mi žaludek stejně řekne své, ať je sedm nebo osm hodin a naplňuje tak geniální definici J.Wericha :"Čas si vymysleli lidé, aby věděli od kdy do kdy a kolik za to".

P.S. Taky to mohl být M.Horníček, nevím přesně kdo to pustil z forbíny do světa.

V tomto případku:
Autor: B. Rameš Datum: 8.11.2018 10:15

se hlásím pod bojovou zástavu letníků. Jsem vyzbrojen dvěma hodinkami náramkovými (žel nefunkčními), naopak funkčními dvěma elektronickými a jedním mechanickým budíkem, jakož i mobilním časoměrem včetně budíku, též několika měřiči času zabudovanými v různých výdobytcích vědecko-technické revoluce jako jsou rádia, televize, pečící trouby, počítače stojné i hybné a podobné potvory. Světlejším večerům Nazdar!

Veškeré mudrlanty nad přirozeným et cetera časem bych rád upozornil, že čas sice evidentně existuje, ačkoli fyzikálně nemáme nejmenší ponětí oč jde, nicméně jeho parcelace, měření a užití je čistě lidský konstrukt, na kterém není "přirozeného" zhola nic.

Re: V tomto případku:
Autor: P. Rada Datum: 8.11.2018 10:30

Přirozeného zhola nic?

Přirozené na "času" např. považuji např. plynutí jedním směrem - asymetrie času.

(K bojovým zástavám se ale v realitě pravidelně nehlásím).

Re: V tomto případku:
Autor: J. Lepka Datum: 8.11.2018 10:40

Tady jste zabrousil, milý Rado do fyziky, to je přece jen jiná parketa než váš obvyklý boj.

Jedině SEČ.....:
Autor: J. Laurin, Ing. Datum: 8.11.2018 10:11

Ono... tento konstrukt se používá ve všech odvětvích života.... Mediální "ohýbači"(mezi něž musím, bohužel, počítat i pana NEFFA) udělají z nepravdy pravdu... z věci normální nenormální a pak TI, kteří chtějí NORMÁLNOST jsou pranýřováni.. u nějakého času to jde přejít.. ale třeba, když vlastenectví je zaměňováno s nacionalismem... to se mi otvírá kudla v kapse.. a sama...

Re: Jedině SEČ.....?:
Autor: P. Rada Datum: 8.11.2018 10:23

Považte, že Vámi zminovaná "Normálnost" je pravidelně pojem vstažný a tak i SEČ je relativním konstruktem odvozeným od času ve světě.

http://www.in-cas.cz/

Pokud jde o nadhazované daleko problematičtější pojmy jako vlastenectví, národnost... pak afektivnost ke které se hlásíte může být tuplovaně na pováženou.

Vševědoucí je pouze Bůh, nikoliv politici.:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.11.2018 10:07

Kmet, důchodce Ondřej Neff může spát tak dlouho, jak se mu zachce. Bez ohledu na to, zda je zimník nebo letník. Při referendu o letním či zimním času proto není třeba počítat hlasy důchodců - a tím snad to referendum vyjde levněji.

Zajímavějším diskusním tématem by mělo být, kdo je kompetentní rozhodovat o věcech veřejných (Res Públika = věc veřejná). Včera jsem v TV shlédl cestopis o Uzbekistánu, kde napochodovali místní rakváči-fousáči s turbany (Rada Starších), aby za stát Uzbekistan rozhodli, zda nakoupit či nenakoupit zbraně od Američanů.

Napadlo mne, zda by o konkurenceschopnosti Česka mohli či dokonce měli rozhodovat například čtenáři Neviditelného psa, místní Rada Starších. Nejpočetnější návštěvníci webových stránek Neviditelného psa jsou důchodci, z nichž někteří se zde vytahují svými minulými doktoráty, ale v roce 2018 nejsou schopni si ve Wikipedii vyhledat například termín "umělá inteligence".

Rozhodování v EU se opírá o EU hodnoty? Pokud tomu tak skutečně je, pak je to v pořádku. Letní či zimní čas je ale indiferentní k EU hodnotám, takže bude lepší se na toto téma občanů EU zeptat přímo. Vševědoucí je pouze Bůh, nikoliv politici.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.11.2018 14:18

UI po mém soudu nepochopila ... mimochodem, Vy jste přinejmenším věkem rovněž důchodce a doktorátem se vytahujete též, není-liž pravda?

Re: :
Autor: R. Langer Datum: 8.11.2018 18:34

Tak, ovšem o Pivodovi na rozdíl od Neffa nikdo nikdy neslyšel. :-D

Jedině SEČ.....:
Autor: J. Laurin, Ing. Datum: 8.11.2018 9:58

Pane Neffe... Opakovat to budu stále.... Nemáme "zimní" čas, ale "středoevropský" SEČ... to je NORMÁLNÍ čas pro tuto zeměpisnou polohu. Naučte se používat přesnou terminologii, když už o tom "moudře" mudrujete.... Děkuji.

:
Autor: P. Janoušek Datum: 8.11.2018 9:54

Na barikády kvůli tomu nepůjdu, ale chci SEČ.

Já jsem pro střídání:
Autor: P. Remeš Datum: 8.11.2018 9:32

Co je lidstvo lidstvem, vždycky (až do nástupu elektrifikace !!) platilo, že cyklus bdění a spánku kopíroval cyklus východu a západu slunce. V létě se prostě vstávalo dřív než v zimě (a to o dobré tři hodiny) a nikdy se výrazně nebdělo do hluboké noci. Evoluce to tak chtěla a vždycky to bylo něco naprosto normálního vstávat v létě dřív než v zimě. Střídaní času je v tomto ohledu možná nechtěně, ale přesto zcela zjevně aspoň nějakým pokusem o přiblížení se k běžné lidské přirozenosti ....

Re: Já jsem pro střídání:
Autor: J. Hejna Datum: 8.11.2018 11:18

To je ale blbost.

Je "pokusem přiblížit se přirozenosti"? Ráno nebo večer?

To já to nechápu víc:
Autor: I. Polák Datum: 8.11.2018 9:29

Proboha, proč se nějakým letním/zimním časem zabývám já, důchodce a pan Neff který má tzv. svobodné povolání a rozhodně nechodí nikam denně na 8:00. A kdyby ano, proč měnit čas a ne prostě ten začátek pracovní doby v tom a tom podniku.

Ale zase o něčem se každý den psát musí a takhle málo konfliktních témat je nedostatek.

Re: To já to nechápu víc:
Autor: P. Remeš Datum: 8.11.2018 9:35

Ono nejde o jeden podnik, který by měnil pracovní dobu. Společnost už je příliš provázaná a díky elektrifikaci se zcela nepřirozeně za posledních sto let posunula do podivné pozice spaní a tím i celospolečenského nefungování až do hlubokého dne. V létě je to naprosto patrné. Pokud by byl v létě zaveden zimní čas, bylo by světlo už od půl čtvrté ráno!

Re: To já to nechápu víc:
Autor: J. Laurin, Ing. Datum: 8.11.2018 10:04

Jaképak... v létě zaveden zimní čas... žádný "zimní" čas není definován.... máme POUZE SEČ čas a jeho variantu +1 platící od března do října... Pojem "zimní" čas je vymyšlen idioty, kteří nemají... bohužel... :-) pojem o čase.... :-)

Re: To já to nechápu víc:
Autor: I. Polák Datum: 8.11.2018 10:30

Souhlasím s vámi. Samozřejmě, že blbost je to střídání letní-zimní čas. Ale kdyby bylo o tom závazné referendum, což by mělo být(!), já jako důchodce bych k němu buď nešel, nebo bych šel a hlasoval podle toho co by si přáli mé pracující děti, když by mne požádali....

Jinak, nastavte si na hodinách co chcete, slunce si stejně vyjde tak jak vyjde. Ale kdo má furt přeštelovávat všechny ty kuchyňské trouby, mikrovlnky a auta. Ale ten průšvih, když to střídání zruší od nejbližšího jara a všechny mobily a počítače se naopak přeštelují samy... :-)