22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Další krize bude „vymyšlená“Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 17, poslední: 7.11.2018 8:55, přehled diskusí

Jestli v r. 2008 byla krize, tak jsme cca čtyřicet let:
Autor: J. Chaloupka Datum: 4.11.2018 21:49

žili v těžké krizi, ale nevěděli jsme o tom a mysleli jsme si, že je to normální.

HDP USA roste, ale to vám:
Autor: V. Lunák Datum: 4.11.2018 20:22

přece samo o sobě nedefinuje cyklus. To je až odchylka aktuálního HDP od trendu (potenciálu). Dle odhadu IMF je letos poprvé HDP USA nad svým trendem, a to o cca 0,4 p.b.

Je nepochopitelné:
Autor: J. Kouřil Datum: 4.11.2018 19:28

že prezident nejvyspělejšího státu na světě si nedá poradit od někoho, kdo ekonomice rozumí. A je to úžasné, že máme tak geniální ekonomy jako je pan Kovanda. Škoda, že jen na papíře.

Trump dělá jednu skvělou věc, měli bychom taky:
Autor: K. Machala Datum: 3.11.2018 21:20

A tu autor jaksi zapomněl zmínit. Dereguluje. Za každou nově přijatou regulaci jsou dvě nebo víc poslány do historie. Deregulace nese plody, ekonomika šlape. Burza neporoste neustále do výšin, ale není vše jen o burze. Trumpa jsem se kdysi bál, říkal věci, co vypadaly nedobře. O těch clech například (jenže ta nepříliš rozumná cla vyvažuje nabídkou EU, aby vzájemný obchod byl úplně bez cel - jenže EU na to neslyší, dělá hluchou, pak se člověk dozví, že cla USA byla vždy vůči EU nižší než naopak, a Trump se tak dostává do jiného světla).

Taky mi při hodnocení toho, jestli přijde krize nebo ne, chybí hodně jakákoliv zmínka o EU. Ta naopak stále víc reguluje a roste každé desetiletí pomaleji a pomaleji. Začíná dělat i další nesmyslné kroky (typu podpora ilegální čili nezákonné imigrace). Euro je špatně postavené, vede k předlužování. Právo je už jen cár papíru od no-bail-out klauzulí o tom, že jedna země nesmí v eurozóně pomáhat druhé, přes nedodržování Maastrichtských kritérií (poměrně masové a dlouhodobé) až po Dublin, přístup ke svobodě médií, newspeakový význam slova "liberální" a "demokracie" a dvojí metr vůči členům (např. nevadí ti, co drží politické vězně na západě kontinentu, ale vadí ti, co vyhánějí Sorosovu univerzitu). Jestli z toho nehrozí průšvíh, tak potom už asi z ničeho.

Re: Trump dělá jednu skvělou věc, měli bychom taky:
Autor: M. Prokop Datum: 3.11.2018 21:22

Ano.

Nejdůležitější nebylo zmíněno:
Autor: J. Pražák Datum: 3.11.2018 18:17

Příčinou budoucí krize je hlavně "kvantitativní uvolňování" a velmi nízké úroky. Takže se vyplácí kupovat i předražené akcie na dluh. K tomu nízké úroky vyhnaly ceny nemovitostí. Až se úroky zvýší, tak začne krize, budou bankrotovat firmy, banky i jednotlivci.

Re: Nejdůležitější nebylo zmíněno:
Autor: M. Prokop Datum: 3.11.2018 21:21

Ceny nemovitostí zde vyhnaly jednak nízké úroky, druhak a IMHO ještě více, administrativní problémy výstavby.

Re: Nejdůležitější nebylo zmíněno:
Autor: J. Pražák Datum: 7.11.2018 8:55

Kdo má projekt dobře připravený a navržený tak, že nebude škodit okolí, tak nemá se stavebním povolením problémy.

Oni si někteří chytráci myslí, že stavební úřady jim vše musí povolit. Např. na Praze 6 stavební úřad udělal takové zvěrstvo, že "změnou stavby před dokončením" na stavbě, na níž se ještě nekoplo ani do země , ale pouze se sejmula ornice, povolil stavbu úplně jiné, větší administrativní velkobudovy na Bořislavce. Peníze KKCG dělají i na stavebním úřadě zázraky....

Ekonomická krize? Spíše problém jak zaplatit dluhy!:
Autor: F. Žůrek Datum: 3.11.2018 18:02

Domnívám se, že dnes má ekonomickou převahu Čína nad celým světem. Co z toho však vzejde, tož to nevím.

Jen zas další krize nekrize:
Autor: D. Spal Datum: 3.11.2018 17:20

Příští krize bude stejně vymyšlená jako ta minulá. Pár špatných bank a firem zkrachuje, akcie padnou a nezaměstnanost vzroste. Potom se akcie zase za rok dva tři vrátí na své staré hodnoty a za chvilku bude zas vše při starém. Mezitím budou novináři křičet Sodoma Komora a finanční experti předpovídat všechny možné divoké scénáře, protože takové cancy se dobře prodávají. Hloupí své akcie v panice prodají a chytří je za hubičku skoupí. A tato šaráda se opakuje se železnou pravidelností co bylo lidstvo lidstvem a veřejnost vždycky znovu a znovu naletí. A tak chudí chudnou a bohatí bohatnou a jiný to už halt nebude.

A co se týká obchodní války, tak tu začala Čína, Trump jen dělá, co se udělat musí a na co politici před ním neměli odvahu.

Smrdí to smrdí.:
Autor: K. Janyška Datum: 3.11.2018 9:40

Bez znalosti spontánního řádu lidského světa jsou lidi v háji. Viz pro tuhle věc Soukromé peníze od F.A.Hayeka... Dzp.

A proč by:
Autor: M. Těhanová Datum: 3.11.2018 8:56

pořád něco mělo růst. Čas od času je potřeba nějakého zboží saturovaná a není ho tolik potřeba, takže chvíli se sníží výroba.

Stejně se mi zdá, že celý ten "růst" je tažen jen zvyšováním cen všeho a virtuálním hraním si na burze. O skutečnou hodnotu věcí už dávno nejde.

Názor laika - pozorovatele dění.

Re: A proč by:
Autor: P. Lenc Datum: 3.11.2018 9:47

Jo, s tím zvyšováním cen a nejen jich jste se trefila.

Re: A proč by:
Autor: M. Prokop Datum: 3.11.2018 16:13

Růst znamená jen to, že se napřesrok budeme mít o trošku lépe než dnes a vloni. Pokles opak.

Pan Kovanda to líčí naprosto přesně, jde o náladu lidí spotřebovávat. Leknou se, spotřeba klesne, klesne tak zaměstnanost, mzdy, další pokles nálady ...

S hraním na burze to nesouvisí, to není příčina, ale následek.

Možná by bylo dobře:
Autor: J. Síbek Datum: 3.11.2018 8:51

kdyby se autor konkrétně rozepsal v čem to předzásobování spočívá.Po zkušenostech s čínskými výrobky bych se raději moc nepředzásoboval.

Trump se rve za svobodu většiny z nás,:
Autor: D. Polanský Datum: 3.11.2018 7:40

třebaže my víme, že nakonec prohraje. Ale bojuje! Bez těch co doopravdy v minulosti bojovali a umírali, by nebylo dnešní svobody.

:
Autor: L. Popovský Datum: 3.11.2018 6:02

Ať už to dopadne jakkoliv, tak to Trump zkusil. Svoboda není zadarmo, je potřeba za ní zaplatit. To my nejsme. Doufám, že jen zatím.