24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠAMANOVO DOUPĚ: Zářijové události 1938Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 18, poslední: 12.9.2018 19:18, přehled diskusí

Letošní historické vzpomínání:
Autor: P. Harabaska Datum: 12.9.2018 14:02

se poněkud vyhýbá osudnému a ostudnému roku 1938. To je jen přirozené. Vždyť stále přibývá těch, kteří by rádi právě na onen rok a pak ještě více na rok 1939 zapomnělo. Dotyční sami nejlépe vědí proč.

Re: Letošní historické vzpomínání:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 19:18

Souhlas.

Nejen Německo:
Autor: F. Navr8til Datum: 12.9.2018 10:22

Nemělo by se zapomínat ani na nepřátelský postoj Polska a Maďarska. Zejména u Polska je to překvapující, protože každému muselo být jasné, že zničením Československa se obnaží jižní hranice Polska. Podle hesla Ostrawica granica, zaútočili v době Mnichova na Těšínsku. Otec sloužil u dělostřelectva a vyprávěl, že když mezi útočníky práskli pár šrapnelů, Poláci zahodili pušky na špagátech a mazali domů.

Re: Nejen Německo:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 10:35

Máte pravdu.

Po té Velké/první vojně, šikovně narafičené Vilémem (Němcem) bylo tady dost kostlivců ve skříni.

Ať je to jak chce, Hitler hrál vabank .... a v začátku s ním "mnozí neprozřetelně spolupracovali a vozili mír pro naši dobu, případně pár hraničních patníků od Dunaje nebo Ostravice".

Re: Nejen Německo:
Autor: P. Harabaska Datum: 12.9.2018 14:07

Poláci totiž byli přesvědčeni, že koně, jež používali ve své kavalérii, jsou lépe vycvičení nežli ti němečtí. A to až do té chvíle, než proti ním, jak ukazuje často promítaný záběr válečného filmového zpravodaje, na bezlesé pláni vyrazila řada německých tanků.

Mobilizaci v září 1938 předcházela ještě:
Autor: M. Krátký Datum: 12.9.2018 10:08

v květnu 1938 částečná mobilizace v důsledku "Bezprostředního ohrožení Československa nacistickým Německem což tedy vedlo v roce 1938 k vyhlášení dvou mobilizací" - viz Wikipedie

Můj otec - ročník 1909 byl v obou těchto mobilizacích ve funkci nižšího důstojníka až štábního kapitána - absolvent vysoké školy. Nerad o tom mluvil - jeho uniforma i s brigadýrkou visela ve skříni v komoře.

Re: Mobilizaci v září 1938 předcházela ještě:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 10:40

Já zas "nedorostl ještě tehdy" k vyprávění ........ Možná taky táta nechtěl, bylo to za Novotného, Husáka ......... někdy vyprávění mladým školákům by skončilo před nějakou hysterickou učitelkou se stranickým průkazem. Dneska, je to zajímavé, si ji představuji jako Langšádlovou. Ten kukuč a dikce!

Děkuji.:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 8:52

Potřebný článek a informace, zvláště pro mladší generaci.

Můj otec podléhal mobilizačními rozkazu ...... . Ale v dobách, kdy mohl a chtěl hodně vyprávět, jsem jaksi měl "modernější starosti". Ale aspoň něco.

Věřte mi,:
Autor: S. Rehulka Datum: 12.9.2018 8:41

nejsem zaměřený proti Němcům jako mnozí ze starší generace, ale díky současnému dění v Evropě chápu, proč Lady Margaret Thatcher, Prime Minister Britanie, byla ze zásady PROTI sjednocení Německa ! Ano, DDR (NDR) logicky muselo mít právo na SVOBODNÝ život, ale sjednocené, silné Německo JE TRADIČNĚ HROZBOU SOUSEDŮM !

( Zvláště, je-li tam vůdcem Adolfína !)

Re: Věřte mi,:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 8:58

Souhlas.

Ale, není to o "zaměření se proti Němcům". Je to suchá historie. Minimálně dvě války a plynové komory. Zkráceno.

Velice dobře si pamatuji ten údiv u státníků ("netibetských") nad "neotřelou" zahraniční politikou Václava Havla, zde tedy nad radostí z "vybudování nového staroNěmecka".

By mě zajímalo,:
Autor: J. Krejčí 336 Datum: 12.9.2018 8:05

na základě čeho Sud. Němci byli přesvědčeni, že když v pohraničních oblastech hospodaří 700 let a v potu tváře obdělávají svá kamenitá políčka, že také mají právo i s tím územím se připojit k Německu a vlastně posílit poražený stát z 1.války, který nesl největší vinu na jejím rozpoutání. Děkuju za poučení.

Re: By mě zajímalo,:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 9:09

Nebudu poučovat, nemám na to .....

To území již v devatenáctém století tíhlo k Bismarckovi, resp. Německo ho mělo zahrnuto jako ev. svoje území (Franfurtský program 1948). To území hlasovalo ve vídeňské Říšské Radě prakticky neustále "proti českému/moravskému živlu". Po velké válce (I. světová) problémy pokračovaly. Dále krize lehkého průmyslu zvláště v pohraničí, ........... podtrženo, sečteno ..... koukli se přes hranici a viděli roztáčená kola německého průmyslu ....... , nedocvaklo jim, že budou všade vdovy po sovětské kampani, že?

Jak říkal táta, Němec je Němec hochu. Jako cesťák dostával Sudety, ve třicátých letech ....... ale minimálně třetina z nich se cítila občany ČSR a Hitlera měli za gaunera. Málo - třetina/polovina. Někdy opravdu občané dělají blbosti ....

Psáno bez nároku na slovníkovou pravdu a opravdu nechci poučovat ......

Nebylo to žádných 700 let.:
Autor: A. Alda Datum: 12.9.2018 10:24

Přistěhovali se až po Třicetileté válce. I před sice u nás nějací Němci žili, ale prakticky jen ve městech, zejména v Praze. Ti všichni ale mluvili česky, protože čeština byla úřední řečí a teprve "obnoveným zřízením zemským" 1627 byla němčina s češtinou zrovnoprávněna (noví královští úředníci, dosazení vítěznými Habsburky, česky většinou dost dobře neuměli).

Re: Nebylo to žádných 700 let.:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 10:43

"Všechno by se ukočírovalo", nebýt toho gaunera s knírkem. I to pohraničí. Po něm, po nich (Němcích) pak už nezůstal kámen na kameni!

Re: Nebylo to žádných 700 let.:
Autor: P. Harabaska Datum: 12.9.2018 14:17

Mluvívá se o třech skupinách původu sudetských Němců: 1) Potomci starých Germánů, kteří, pravda, byli v Čechách dříve než slovanští Češi, především v pohraničních horách. 2) Příslušníci městského patriciátu po kolonizaci především horníky a obchodníky. 3) Kolonisté, nejpočetnější, na českém venkově po jeho vylidnění v důsledku třicetileté války a cholery. To jsou ty rozsáhlé oblasti, kde česká jména obcí znějí zkomolena v pozdějších jménech německých.

Re: Nebylo to žádných 700 let.:
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 15:23

Docela běžní "pozvaní". Chytří panovníci vždy pozvali ty, kteří něco uměli. Pracovitý lid znamenal sílu země. Dnes jde o voličské hlasy (docela prča!!!).

Blbí panovníci si pozvou ty, kteří řezají dívčí mušličku střepem a sousedovi useknou ruku/ruce/nohy. Variantně podřezají křesťana. Jedna bezdětná slípka z NDR je mustrem.

Srovnej si každý sám.

Samozřejmě Karel IV/Přemysl Otakar, celkem logicky oba nemohli předpokládat variantu s nadčlověkem jménem Hitler/knihkupcem Frankem/Konrádem s nečistou slovanskou krví, ..... atd.

:
Autor: B. Baron Datum: 12.9.2018 3:32

Ono se jaksi v dnešní době nehodí mluvit o tom co nám naši západní kámoši provedli.

Re: :
Autor: Š. Hašek Datum: 12.9.2018 9:17

Pravda. Jednak. A za druhé je třeba mít na mysli a připomínat, že velmoci (i dnes chřadnoucí) mají/měly na mysli svoje zájmy, nikoliv nějaké pohraničí kdes, tehdy. Francouz zas půjde na zteč proti německým kulometům/tankům kvůli Benešovi (nějakému)???

A musím připomenout, kterak nám dnes nějaký Telička/Kalousek vtlouká do hlav, že v brusele nespí, nejí a utrhují si od úst ......... aby ČR měla "pečené holuby u úst". Úsměvné a trapně bélbé od těch dvou. Nejen dvou, že?