26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VODA: Blýská se na lepší časy

Na první pohled se zdá, že nejdůležitější tuzemská zemědělská výstava Země živitelka v Českých Budějovicích se zabývala zejména bilancí letošní úrody a ztrát. Důležitější ale je, že se na ní domlouvaly konkrétní kroky, jak snížit dopady projevů sucha.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 11.9.2018 11:46

Vcelku se mi to líbilo,

než jste se začal navážet do Ústavy.

P. Kubáč 11.9.2018 10:21

I přes mírný optimismus obavy zůstávájí

Státní správa si uvědomila, že by nebylo špatné vrátit se ke zdravé krajině 100 a více-leté minulosti. OK buďme rádi.

Přesto se trochu bojím aby proces, který má k takové krajině vést neskončil jako mnohé jiné akce vymyšlené současným režimem - solární energetika, sociální bydlení, reformy penzí, školství a mnohé další...

P. Rada 11.9.2018 14:54

Re: I přes mírný optimismus obavy zůstávájí

Ano. Jsem také rád, že takový proces konečně snad začal i u nás ale aby se rozvíjel musí mít hnací sílu.

Lidská pohodlnost a vidiny snadných zisků tou silou zřejmě nebudou a tak se zdá, že zas převáží zpozdilá a proto neúčinná reakce omezující míru návratu k půdodní krajině ale navozující alespon minimální aliby, že dotyční zcela neignorovaly podněty, které konstruktivněji jednající země dokonce v našem sousedství řeší už celá desetiletí.

Další hnací silou ale může být i včasná adekvátní obava až strach s důsledků zpozdilé reakce. Zpoždění ale už tak jako tak máme enormní. Jen za letošek jsem totiž v bilanci srážek v Praze zaznamenal schodek už přes 300mm. Takovéto shodky palatící pravděpodobně pro daleko rozsáhlejší oblasti ale jen mírná změna legislativy nemůže srovnat.

K. Krejčů 11.9.2018 9:42

A ještě

navrhuji potrestat zločince, kteří v 50tých až 80tých zlikvidovali malebně se vinoucí potůčky, drobné rybníčky. Potoky narovnali, vodu rychle odvedli. Rozorání mezí raději nezmiňuji - to byl zločin nejen vůči přírodě, ale i vůči lidem.

K. Janyška 11.9.2018 9:13

Však ono začne zase lít jak z konve a budou to vyhozené

prachy. Kraválisti a zkomáravolisti... Dzp.

M. Šejna 11.9.2018 11:37

no jistě, Kajane

A když je sucho, tak podle Kajana jsou vyhozenými penezi pro změnu vybudované protipovodňové hráze. ... Dzp.

J. Kavalír 11.9.2018 14:10

Re: Však ono začne zase lít jak z konve a budou to vyhozené

Kremlík také 20 let tvrdí, že se neotepluje a před nedávnem zde publikoval článek, ve kterém kritizoval nepřipravenost nemocnic a domovů pro seniory na letní vedra - chybí v nich klimatizace. A proč by v nich měla být, když se neotepluje, to jsme tak zpohodlněli? Až vám jednou přestane téct voda z vodovodu nebo bude jen na příděl, tak se budete divit a nadávat, že někdo včas nereagoval na měnící se situaci.

P. Rada 11.9.2018 14:38

Re: Však ono začne zase lít jak z konve a budou to vyhozené

Dávám vám zapravdu jen za pojem "měnící se situace" bych považoval za výstižnější uvést krizi typu která na planetě nenastala už nejméně 55milionů let.

Zcela ignorovat takto dramatické a dokonce geohistoricky ojedinělé situace hrozící rozvratem civilizace mohou jen velmi stupidní, patologicky zaujatí či naprosto neinformovaní lidé.

M. Valenta 11.9.2018 8:49

U Klausů ještě teče voda,

tak bych se nějakými remízky, rybníčky či močálky vůbec nezaobíral.

M. Šejna 11.9.2018 9:01

pane Valento

voda teče nejspíš i u Kremlíka. Ten by si ale měl po včerejším svém článku zjistit, zda mu voda náhodou neteče díky energetické lobby. V takovém případě by měl rychle odmontovat svoji vodovodní přípojku.

:-D

P. Rada 11.9.2018 8:04

Co všechno se ještě bude muset stát?

Uvedená opatření vítám. Jak je vidět i s článku nepřicházejí však jako včasná prevence od kompetentních a racionálně uvažujících osob v národohospodářském sektoru - ale až jako jejich opožděná reakce na tragický vývoj místní podnební situace a reakce na fakticky vzniklé lidské hospodářské ztráty. Tragická situace v přírodě je ještě nejvýmluvnější ale ta nemá své zastoupení.

Někdo kompetentní tedy tyto nebývalé lidské ztráty právě odkládáním změn legislativy de facto spolu-zapříčinil ale jak se zdá nebude za ně už postižen.

Nepostižitelnost je motivována asi i tím, že jako lidé držíme při drancování přírodních zdrojů odnepaměti jako tlupa pospolu. Vždyt s toho máme zisky prakticky všichni. To že krátkdobé a v důsledcích nedomyšlené, zůstává pravidelně stranou nepovšimnuto. Možná také proto, že konec konců jsme tím nahradily vykořistování člověka člověkem a i to přináší velkou vnitrospolečenskou úlevu. Přírodní prostředí však naopak pravidelně víc trpí.

Jak dlouho nám takové pokrytectví asi tak může vydržet? Vždyt jsme dlouhodobě fakticky jen jeho nadstavbou která se jen momentálně více opírá o kouzelno surovinovou a fosilní berličku. Co se asi ještě bude muset stát aby lidské počínání na planetě bylo v zápětí svými nasiteli alespon nazýváno pravými jmény? Vždyt to co nastalo nyní je jen o zmírnění dopadů lidského drancování přírody - nikoliv o konci těchto praktik a v tomto smyslu dál pokračování pokrytecké a sebeklamného jednání.

M. Šejna 11.9.2018 8:14

pane Rado

letošní sucho není žádná "místní podnební situace". Příští rok může být klidně mimořádně deštivý.

Nezaměňujte globální oteplování s občasným obdobím sucha nebo dešťů.

P. Rada 12.9.2018 7:48

Re: pane Šejno

Mám za to, že se mýlíte pod vlivem plané naději na zlepšení tíživé situace a možná na podkladě údajů celoroční bilance srážkovosti. Na vleklý vývoj spíše k suchu - které ale usnadní pro přes pokles vegetace rozvoj přívalových povodní - ukazuje i vývoj indexu SPEI12 už od roku 2000. Zejména pak po roce 2014 i měřený vývoj hladin podzemních vod.

Klimatologicky je sice důsledné počkat na vyhodnocení až 30letého období ale odtávání severního Atlantiku je realitou už dlouhodobou a pokles gradientu teploty od polu k nám je rovněž už dlouhodobý klimatologický trend.

Jsme přitom geograficky poblíž rozhraní sil kde soupeří proudy vzduchových mas od polární čepičky (A) s prouděním středních šířek (B).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry

Polární oblast ale bude postupně dál relativně posiovat a s ní poklesne vlahý vliv atlanský který. Ten dosáhne tak do oblasti německa ale hory kolem nás jej srážkově odstíní. Zimní srážkovost pak spíše odteče i pro malé nadnulové navýšení teplot a tak zbývá srážkovost ze severojižního střetu vzduchových mas která ale pravidelně zas naopak hrozí povodněmi jak v roce 2002 - které rovněž znamenají riziko a rychlý odtok. Mě proto naděje na zlepšení situace sucha jen na základě pravděpodobnostní míry srážek, vyznívají jako liché.

K. Janyška 11.9.2018 9:48

Re: Co všechno se ještě bude muset stát?

Jste kraválista a zkomáravolista. Spontánní síly a řád vesmíru se nás na nic neptá. Našim úkolem je umět se na něho adaptovat, ne s ním bojovat. To je vyhozené úsilí. Na to prostě nemáme, jsme jejich poroduktem, ne autory... Dzp.

B. Rybák 11.9.2018 16:33

Re: Co všechno se ještě bude muset stát?

Představa, že současné lidstvo nahrazuje vykořisťování člověka člověkem stále intenzivnějším vykořisťováním přírody je naprosto nesprávná!

Po té co "zelený" aktivizmus se stal státním náboženstvím a ovládl v bývalých západních demokraciích rozhodující masmédia, vysoké školy, důležité soudy... vytvořil pro sebe jako každé státní náboženství moc, která je s demokracií neslučitelná!

To, že brání svobodnému vědeckotechnickému bádání je neodpustitelný zločin! Lidstvo by mělo naší přírodě umožnit maximální expanzi do blízkého vesmíru a přesunout do něj své technologie!

To, že nutí státy, kterým by eventuální oteplení klimatu prospělo, k tomu aby financovaly boj proti němu, je projev neuvěřitelného ekologistického imperializmu, který by ty finance zneužil pro sebe!!!

P. Rada 11.9.2018 21:37

Re: Co všechno se ještě bude muset stát?

Pane Rybáku nejde o představu - jde o realitu!

Taky jsem si jako kluk myslel, že máme na planetě dost zdrojů k cestám do vesmíru. Realita je ale např o tom, že jej nejspíš přeměníme na nevyužitelné skládky změti odpadů navršené s konzumních výrobků vyráběných jen pro růst spotřeby a oběmu peněz v oběhu.

O ekonomiku mi naopak jde. Největší příjem má totiž lidstvo s ekosystémových služeb které převyšují celosvětové HDP zhruba dvojnásobně. je nse s tímto zdrojenm nedá tak snadno čachrovat na burze... Když o tento dominantní zdroj lidé přijdou - přijdou o civilizační podstatu a s nadějemi na cesu do vesmíru bude právě konec - a přitom bude sluneční kotouč žhnout pomalu víc a víc až palnetu Zemi sežehne. To je už dobře známá a astronomicky nezávisle ověřitelná vývojová dráha hvězd slunečního typu. Země má sice ještě miliony let času ale lidé surovin tak sotva do konce století a energií k jejich recyklacím se začíná nedostávat protože už století přes veškerý technologický pokrok klesá výtěžnost ttěžby energií - zatím roste jen masivnost a masivnost rabování surovinových zdrojů.

M. Šejna 11.9.2018 7:55

samej ekologickej aktivista

tak se zdá, že na Zemi živitelce to byl samej ekologickej aktivista hájící zájmy energetické lobby. Tak se totiž tady včera pan Kremlík vyjádřil o všech, kteří se snaží bojovat proti suchu.

A nejen Kremlík. Včera Kremlíkův útok na lidi, snažící se bojovat proti suchu, podpořili i místní diskutéři Houžňák, Novák 475, Harabaska, Prokop atd...

D. Polanský 11.9.2018 6:39

Už aby to bylo.

Tyhle věci lze lehce zrealizovat i bez dotací. Zase je to o kšeftu.

M. Prokop 11.9.2018 10:22

Re: Už aby to bylo.

Taková perlička: Za mez nebo remízek platíte větší daň, než za pole.

M. Šejna 11.9.2018 11:30

to není tak úplně pravda

daň se platí podle toho, jak je pozemek definován v katastru nemovitostí. Pokud je mez nebo remízek definován v katastru jako orná půda, platí se daň z orné půdy. Pokud je definován jako ostatní plocha pak je daň vyměřwna z ostatní plochy, a ta je opravdu mimořádně vysoká.

Z uvedeného plyne, že pokud chce někdo na svém rozsáhlém poli udělat meze nebo remízky, nesmí je parcelně oddělit od zbytku pole a už vůbec nesmí změnit jejich způsob využítí.

J. Skála 11.9.2018 13:41

Re: to není tak úplně pravda

To zní přesně jako návod k obcházení zákona. Neměl by tu kravinu napravit sám zákonodárce? (To je blbé slovo, co? Ti neumětelové v poslaneckých lavicích nám "darovali zákony"!)