27.6.2019 | Svátek má LadislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Jak předvídat černou labuťŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 7.9.2018 21:46, přehled diskusí

:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.9.2018 21:46

Kohout: "Neschopnost standardní ekonomie vysvětlit krizi (tím méně ji předpovědět) zapříčinila popularitu pojmu "černá labuť": naprosto neočekávaný jev, který nelze nijak teoreticky uchopit."

Mne spíše tíží neschopnost ekonomů uchopit pojem velké technologické příležitosti = zlatá labuť. Je již v dohledu.

rok 2008 v Česku:
Autor: M. Šejna Datum: 7.9.2018 11:51

Během září 2008 jsem zjistil, že nám najednou výrazně pokles počet zájemců o nemovitosti. Zájem klesl skoro na nulu. Začal jsem tušit velký ekonomický problém. Tehdy jsem o tom psal v diskuzích na internetu, že se k nám řítí v plné síle ekonomická krize, protože lidé přestali kupovat zbytné věci. Většina hurá-ekonomů se mi v diskuzích vysmála s tvrzením, že u nás krize není a nebude.

Když se v září 2008 projednával rozpočet na rok 2009 a socaní tvrdíli, že je nereálný, protože lze očekávat problémy kvůli nastupující ekonomické krizi, prohlásili tehdejší pravicoví "experti na ekonomiku" toto:

- Topolánek: žádná krize není a nebude, a kdo to tvrdí, rozšiřuje poplašnou zprávu.

- Kalousek: jedná se o finanční a nikoli ekonomickou krizi, takže nás se to netýká.

- Klaus: je to jen rýma, která za brzy přejde

Re: rok 2008 v Česku:
Autor: L. Novák 475 Datum: 7.9.2018 16:06

Jasně, Šejno, od vašeho vstupu coby profesionálního propagandisty a agitátora ČSSD Na NP se z vás vyklubal ekonomický génius se schopností předvídat vážné hospodářské problémy států... :-D

no jasně, Ladislave Nováku 475:
Autor: M. Šejna Datum: 7.9.2018 16:18

narozdíl Nováka 475 - profesionálního bolševického propagátora a agitátora na NP - jsem odhadl nástup krize v Česku zhruba půl roku předtím, než to došlo i Novákům 475 a jemu podobným bolševickým zmetkům.

Re: rok 2008 v Česku:
Autor: I. Vermis Datum: 7.9.2018 20:41

To je hezký, ale kterej z nich teda ten Šejna je? Topolánek, Kalousek, nebo Klaus?

Když hoří, nestarejte se o cenu vody!:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.9.2018 9:41

Když začne svítat, nestarejte se o cenu Úsvitu!

Řekla bych,:
Autor: M. Těhanová Datum: 7.9.2018 9:29

že to přelévání papírků z účtu na účet nemá na fungování ekonomiky valný vliv. Jestliže něco má dnes hodnotu 100,- a zítra 1,- koruny, jakou to má ve skutečnosti vlastně hodnotu?

Představte si, že přestane fungovat skutečná ekonomika, čili jakákoli výroba,čehokoli potřebného pro lidi. Zůstane jen finanční sektor a jeho " produkty". Co se asi stane, bude lidské společenství fungovat?

Naivní názor?

Re: Řekla bych,:
Autor: M. Prokop Datum: 7.9.2018 10:23

Vliv pochopitelně má. Na tu jakoukoliv výrobu prostě potřebujete finance a finanční sektor je těmi produkty obstarává. Jistě, občas je to hodně složité, ale v zásadě je to takhle.

Cena rohlíku je celkem jasná, výrobní a obchodní náklady, nějaký ten zisk pro všechny zúčastněné. Jak určíte cenu firmy? Cena baráků nebo i výrobků nestačí, ještě je třeba ocenit perspektivy. No a to právě dělá finanční sektor, aby lidé věděli, do které firmy investovat a do které ne.

Re: Řekla bych,:
Autor: M. Těhanová Datum: 7.9.2018 11:18

Hodně zjednodušeně to napíšu - finance získáváte tím, že máte něco hmatatelného, co můžete s někým směnit. Dřív to bylo jiné zboží, později vznikly peníze a těmi se platilo. Samozřejmě se i v té dávné době muselo myslet na náklady a nějaký zisk, aby se mohlo dál vyrábět. A tak to fungovalo do doby, než začali být někteří pažraví a vymýšleli jak vydělat, aniž by museli moc pracovat.

Myslíte, že je správné takové hospodářství, kde jeden pracuje a pět a víc zprostředkovává prodej? Může mít ten jeden nějaký valný zisk?

Vy jste si nevšimnul, že poslední dobou se celý ten " ekonomický růst" sestává jen ve zvyšování ceny peněz?Je to věčný koloběh a nepočítá se s tím, že čas od času je společnost zbožím saturovaná a tedy přirozený růst není možný.

A cena peněz roste aritmetickou řadou, aniž by byla čímkoli podložena.

Klidně se mi smějte, že jsem naivní, jen tak si nad tím přemýšlím.

paní Těhanová:
Autor: M. Šejna Datum: 7.9.2018 11:59

říká Vám něco pojem "dělba práce"?

Když totiž něco vyrábíte, musíte to dokázat také prodat. V současné době nadbytku výrobků je mnoho lidí schopno vyrábět cokoli. Ale smysl té výroby je pouze tehdy, když pro výrobky najdete odbyt. No a o ten odbyt výrobků se stará těch "pět a více zprostředkovatelů".

:
Autor: J. Jurax Datum: 7.9.2018 20:12

No, vyrobené je celkem bezcenné. Celý cyklus končí až prodejem vyrobeného. A až jsou prachy na účtu.

A prodat za rozumnou cenu se ziskem je taky kumšt. Zejména když produkt je jaksi zbytný a lze bez něj docela dobře žít. O čem je koneckonců reklama, jež Vám podsouvá, že bez nejnovějšího a nejtenčího mobilu nemůžete žít, ač stařičká nokia plně vyhovuje Vaším potřebám?

Re: :
Autor: M. Těhanová Datum: 7.9.2018 20:48

Mě šlo o jiný úhel pohledu. To, co píšou pánové nad vámi já chápu docela dobře.

:
Autor: J. Jurax Datum: 7.9.2018 21:13

No, reaguju na Vaše "Myslíte, že je správné takové hospodářství, kde jeden pracuje a pět a víc zprostředkovává prodej? Může mít ten jeden nějaký valný zisk?".

To zprostředkování prodeje je taky práce, bez níž by ten Váš jeden co pracuje umřel hlady ... :-)

Čo bolo, to bolo. :
Autor: K. Janyška Datum: 7.9.2018 8:51

Terazky som majórom ja, Babiš...Dzp.

Ono to jde:
Autor: K. Pavlik Datum: 7.9.2018 2:29

Autor predpoklada ze kazdy kdo si mysli ze dojde ke krachu nema nic lepsiho na praci nez to rychle rict vsem.

No tom krachu hodne investoru vydelalo sortovanim napriiklad tech dvou spolecnosti s podivnym jmenem - svete div se, misto aby to ti investori psali do novin tak to holt udelali a vydelali miliony.Pokud maji ekonomicke modely, a asi maji, tak se tim nechlubi.