26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Zelení blokují výstavbu přehrad…

V souvislosti s letošním suchem se vyrojily články o potřebnosti nových přehrad. Pokud však chceme vybudovat nové přehrady, budeme muset bojovat s ekology. Oni to sice myslí dobře, ale nedomýšlejí důsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Macků 31.8.2018 12:16

Re: Přehrady nejsou všechno.

Také jsem to někde četl, ani bych se tomu nedivil. Vcelku bych se vsadil, že nakonec bude postavena přes protesty nějaká málo užitečná předražená přehrady a stranické rozpočty všech znepřátelených parlamentních stran si polepší. A všichni svorně budou tvrdit, jak je to užitečné proti záplavám a proti suchu (dle momentální situace, za sucha bude prázdná a za velké vody plná).

J. Lukavsky 31.8.2018 13:34

Re: Přehrady nejsou všechno.

"obnovu selských rodů" A jak chcete ty selské rody obnovovat? Statky jsou přestavěny, pole pronajata a ve vsi hospodaří tak 2-3 velcí farmáři. Na pronajaté půdě, čili z cizího krev neteče a bez řepky a dotací by stejně zkrachovali. Potomci sedláků dělají ve městě nebo tam za prací dojíždí. Pár nadšených šílenců hospodaří, ale ti to nevytrhnou. Krajina je zdevastovaná, meze slavně rozorány a - vrátit to zpátky? Jak? Meliorace se dají zacpat, pokud se nezanesly samy. Ale vztah k půdě, svým koním a kravkám a statku po pradědovi, to se jen tan nevrátí.

J.L. end

P. Rada 31.8.2018 14:56

Re: Přehrady nejsou všechno.

Ano trend k osobní vazbě na půdu se nejspíše nevrátí dříve než se relativně pohodlnou těžbou/drancovačkou vyčerpá snadno dosažitelné ale pro budoucnost už neobnovitelné bohatství uložené pod zemí v podobě surovinových zásob. To dnes zatím nese víc tak soukromé zemědělství relativně uvadá - a po nás potopa.

Jednou s těch energetických surovin využívaných průmyslem a dalšími lukrativnějšími obory je přitom příznačně uhlí a obecně fosily. Uhlíkem se tak atmosféra dnes sytí 100x rychleji než průměrnou sopečnou činností. Toto právě navozuje změnu klimatu a tedy i změnu vzdušného proudění které někde nese neobvykle mnoho vláhy a jinde naopak neobvykle vysušuje krajinu. Změnu standardní situace u nás pozorujeme na už několikaletém vysychání krajiny.

Kremlík by tyto změny podnebí zřejmě rád hodil na "zelené" vystupující prý proti stavbě přehrad - ačkoliv i v uvedeném článku se píše doslova:... "Ekologové a hydrobiologové".

Máme ale před volbami - tak proč i několikaleté katastrofální sucho nezkusit alespon politicky zneužít aby se dominantní drancovačka co možná nezadrhla. Vždyt s toho nakonec "těží" většina společnosti daleko víc jak s lesnictví či zemědělství.

J. Jurax 31.8.2018 11:28

No jo, houby tomu rozumím, ale přijde mi, že ta naprševší voda by se zadržovat měla. A k tomu se mimo jiného hodí i přehrady.

A zelené nebrat, oni mají vypěstované odrůdy protestující proti čemukoliv.

P. Rada 31.8.2018 11:48

Re:

Ti co suchu v krajině více odborně rozumí, tak uvádějí, že voda by se měla zadržovat co možná přímo tam kde spadne. Tedy zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Takže s prvou částí rámcově souhlas.

Pokud ale jde o politickou interpretaci sucha, tak té už kdekdo zdánlivě rozumí podstatně více, osobitěji a paradoxně se vyjadřuje jednoznačněji - jak jste ostatně předvedl.

J. Nový 31.8.2018 13:36

Re:

Ale to se přeci s přehradami nevylučuje.

P. Rada 31.8.2018 14:03

Re:

Čím větší přehrada tím větší odlehost místa dopadu srážek od místa zadržení. S mého pohledu se to tedy s růstem velikosti přehrad naopak spíše vylučuje.

R. Hanuš 31.8.2018 15:25

Re:

Co to pindáte. Co má přehrada společného s tím, jestli se v krajině udělají remízky, rybníky, poldry, nebo se zruší meliorace na Šumavě.

P. Rada 31.8.2018 21:40

Re:

"Pindáte" nejspíše sám.

Společné/limitující jsou přeci investiční limity. Pokud prostředky někdo promrhá na stavbu přehradních monster - nutně nebudou na jiné projekty.

J. Kavalír 31.8.2018 13:56

Re:

Jen je problém zadržet najednou třeba 100 mm vody, která spadne na pár čtverečních kilometrech a o 10 km dál je sucho.

J. Ráž 31.8.2018 10:56

Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Je jasné, že životadárné dlouhé mírné deště, ketré umožnily vodě čas se vsáknout, jsou minulostí. Rychlých přívalových dešťů a dlouhodobých období sucha, kdy půda tvrdne a nepřijímá vodu, bude přibývat, studny budou vysychat a vodu do vodovodů nebude odkud brát. Protipovodňová opatření, narovnaná koryta potoků i malých řek, meliorace a nevhodná osevní skladba obrovských svažitých lánů polí, odvádí rychle dešťovou vodu od nás a tak zásobujeme vodou okolní státy a sami se jím zbavujeme.

Zejména jako velkokapacitní zásobárny pitné vody jsou přhrady jediným efektivním řešením. Kdo bojuje proti stavbě přehrad je (dopňte si sami) a rozhodně nemyslí na budoucnost.

PS. Proti stavbě novomlýnských nádrží nejvíc řvali zelení fanataci. Kdyby se na ně bral ohled, tak by z Jižní Moravy byla dnes Sahara.

P. Rada 31.8.2018 11:13

Re: Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Pane Ráži půdní sucho je dnes nejen v okolí Novomlýnských nádrží nebývalé a některým místům u nás hrozí až pouštní statut.

https://www.google.com/search?q=intersucho&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-pristim-stoleti-nas-ceka-horko-a-sucho-muze-tu-vzniknout-i-polopoust-53284?dop-ab-variant=3&seq-no=1&source=hp

Zapomínáte už jen na prostý fakt, že v západní Africe sahá právě Sahara až k oceánu. Poušt tedy může/nemusí vzniknout i v těsném sousedství sebevětší vodní plochy. Klíčem k řešení tajemky je převládající typ vzdušného proudění a nikoliv "řvaní" jakkoli barevných fanatiků.

M. Prokop 31.8.2018 11:22

Re: Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Barevní (zelení) fanatici jen blokují řešení, která by pomohla.

P. Rada 31.8.2018 12:04

Re: Zadržet vodu u nás je jedinou šancí pro život?

O tuhle šanci pro život ale možná přijdeme jakmile si neodpustíme razantní zasahování do klimatického systému a to zejména v dnešní astabilní geoklimatické situaci.

Jak si pan Prokop představuje, že barevní fanatici blokují např ozelenění západní Sahary?

Pokládám sice za možné, že jacísi zelení fanatičtí skřítci pohybují molekulami vody směrem pryč od Sahary a právě tak jak to pozorujeme - ale přijde mi logičtější/jednodušší předpokládat, že tam prostě převládá východní proudění a kontinentální klima s tlakovými výšemi.

Podobně nad dalšími vodními plochami srtoupá nahoru spíše teplý vzduch jak sudený a v případě stejných teplot pak ten vlhčí.... Na jakkoli barevných fanaticích takto navozený pohyb vzdušné hmoty pramálo závisí. Když se k tomu navíc ta všenesoucí koule roztočí přidají se setrvačné síly.... a na kontinentech vzniknou příslušné oblasti více či méně vlhké. Samotná výstavba vodní plochy ale vůbec nemusí ovlivnit sucho ve svém povodí. Dokonce jej může v některých případech i posílit oproti situaci kdy by taková nádrž byla zasypána např štěrkem.

M. Prokop 31.8.2018 12:12

Re: Zadržet vodu u nás je jedinou šancí pro život?

Mně stačí ti místní melouni, necítím potřebu řešit Saharu.

M. Prokop 31.8.2018 11:21

Re: Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Jasného není v podstatě nic. Tedy, kromě těch, kteří z toho jasně žijí.

Každopádně neuškodí nějaká ta zařízení na zadržování vody vybudovat, ta se šiknou tak jako tak.

M. Šejna 31.8.2018 9:42

poznámka ke grafům pana Kremlíka

Pan Kremlík předložil grafy ukazující počet přehrad stavěných v jednotlivých letech. Tady bych měl připomínku:

pokles výstavby přehrad v současnosti není ani tak způsoben ekologickými fanatiky, jako spíš tím, že většina potřebných voních nádrží byla po světě už vybudována. U přehrad nelze postupovat stylem "každý rok další desítky nových přehrad", protože už jaksi není kde stavět. To platí i pro Česko. Pokud vím, tak se uvažuje už jen o spoutání Berounky jednou či dvěma přehradami. Zbytek řek už je pro přehrady nevyužitelný.

J. Kavalír 31.8.2018 10:03

Re: poznámka ke grafům pana Kremlíka

A co Opava (Nové Heřminovy)? Tam se o tom (jen) mluví už od povodní v r. 1997.

P. Rada 31.8.2018 11:05

Re: poznámka ke grafům pana Kremlíka

Ano - přehrady dokáží regulovat průtoky a omezovat dopady zejména menších povodní. Ale o věcné aspekty v článku zřejmě tolik nejde.

Už jen to jeho nekorektní místění pod hlavičkou "Ekologie". Dál se však hned píše na politické téma, je připomenuta vina za vleklé přírodě i ekonomice velmi škodlivé sucho:

...."Zelení blokují výstavbu přehrad... ale ze sucha viní globální oteplování"....

Zřejmým cílem patrným hned s prvé věty je tedy přenést afekt provinění z několikaletého už ničivého sucha na posměch pol. protivníkovi a další výsměch pojmu ekologie.

Máme přeci před volbami a jsme na portálu NP.

A. Alda 31.8.2018 10:21

Místa pro přehrady je dost a dost.

Co třeba Střela, Úslava, Radbuza, Otava...

Každém horním toku i středním každé řeky by mělo být nejméně po jedné přehradě.

Rožmberkové dokázali z vyprahlých Jižních Čech, kde bylo podnebí stejné jako na Jižní Moravě, udělat "Zemi zamyšlenou", šťavnatou a skrytou ve vodním oparu, plnou zeleně a zvěře. Oni to docílili stavěním rybníků, my bychom měli postavit přehrady, ať se takto k lepšímu promění celá země.

J. Svoboda 31.8.2018 10:24

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

Jmenovat řeky taky dovedu, ale na vhodné lokality pro přehrady jste si netroufnul ...

Pěkný den.

M. Valenta 31.8.2018 10:36

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

On generál to bere po vojensku a ne podle vhodnosti.

A. Alda 31.8.2018 12:50

No tak například

Na Střele může být přehrada před Plasy, u Mladotic, pod Strážištěm a asi tak na dvaceti dalších vhodných lokalitách.

Na Radbuze může být přehrada před Bělou nad Radbuzou nebo za Hoštěticemi.

Na Úslavě může být před Ždírcem a hlavně na jejích přítocích před Bližanovi a pod Kramolínen.

Na Otavě může být pod Mouřencem v Aníně. Taky na Ostružné by mohla být před Velharticemi.

V. Braun 31.8.2018 13:47

Re: No tak například

Zaujalo mne vaše tvrzení o vyprahlých Jižních čechách, které zavlažily až rybníky. Máte pro toto tvrzení nějaké důkazy? Pokud ano rád se na ně podívám, osobně jsem četl spíše o bažinaté krajině, která tam existovala před rybníky.

Z. Lapil 31.8.2018 11:08

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

S tím suchým podnebím jste si jist? Proč?

Já si ze školy vzpomínám na krajinu dříve bažinatou, k zemědělství nevhodnou. Právě voda z těch bažin měla být a (a evidentně byla) soustředěna do rybníků, čímž došlo k vysušení okolí a jeho zemědělskému využití. Taky intuitivně bych čekal, že v pánvi se bude voda spíš shromažďovat.

Takhle natvrdo jsem to z prvního rychlíku nenašel, ale Nová řeka měla být stavěna pro odvedení záplavových vln na Lužnici od rybníka Rožmberk a na wikipedii se na třech tomu věnovaných řádkách taky řeší odtok vody, ale o suchu není zmínka. Že z toho Štěpánek Netolický a spol. udělali naprostou nádheru, na tom se evidentně shodneme.

Mmch: vlastně docela nedávno jsem se dozvěděl, že něco podobného bylo a zčásti dodnes zůstává na Pardubicku: https://www.nase-voda.cz/tipy-na-vodni-vylety-naucna-stezka-pernstejnskymi-rybniky/. Tam to bylo s těmi rybníky místo bažin určitě tak, jak píšu.

A. Alda 31.8.2018 12:52

To jsem četl.

Nevím už, kde a kdy, ale utkvělo mi to v paměti.

Z. Lapil 31.8.2018 14:01

Re: To jsem četl.

Díky.

Mně se dokonce občas stane, že jsem si naprosto jist dvěma věcmi, které nemohou být pravda zároveň.

P. Portwyn 31.8.2018 13:55

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

V Chrudimském muzeu na to byla docela zajímavá výstava.

J. Ráž 31.8.2018 11:04

Re: poznámka ke grafům pana Kremlíka

To je nesmysl. Vhodných lokalit, zvláště v horních tocích mnoha řek,zejména v moravských prameništích, je ještě dost. Že zmizí některá romantická údolí a několik tisíc lidí bude muset změnit svůj domov, není příliž velkou cenou za udržitelný život budoucích generací milionů lidí v naší kotlině....zdůrazňuji to lidí!

M. Šejna 31.8.2018 9:37

dnes souhlas s malými výhradami

Pokud pan Kremlík nepíše o globálním oteplování, mají jeho články hlavu a patu. K ekologickým aktivistům bych přidal jednu kouzelnou skutečnost:

V dobách výstavby vodních nádrží Nové mlýny už tehdy ekologičtí aktivisté prosadili, aby nádrže měly o 85 cm nižší hladinu vody, než projektovanou. Když pak přišly v 21.století povodně, nadrže nebyly schopné zadržovat povodňovou vlnu a tak jedna z funkcí těchto přehrad díky ekofašistům nefunguje. Nefunguje ani původní záměr na zavlažovací kanály, a to také díky požadavku ekofašistů na nižší hladinu nádrží.

V současnosti se chystá výstavba dálnice D52 z Brna do Vídně, která má vést přes hráz přehrady. A tady znovu nastoupili ekofašisté a protestují, protože dálnice prý zničí cenný ekosystém vodních živočichů a rostlin. Jaksi jim uniká, že ještě před 30 lety tam žádný takový ekosystém neexistoval, protože tam žádná vodní plocha nebyla.