26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZHOVOR: Z Afghánistánu musíme odejít. Ale...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 53, poslední: 17.8.2018 3:44, přehled diskusí

"...paštunská matka už od malička svému synovi říká,:
Autor: K. Kocourek Datum: 16.8.2018 16:23

že se nesmí nikdy vzdát, že nesmí nikdy zradit, nesmí být zbabělec

a raději umře hrdinně v boji..."

Myslím, že tohle říkala svému synovi i leckterá evropská zámecká paní ještě kolem roku 1900. A Karel Čapek o tom napsal svoji poslední divadelní hru. Tak nevím, v čem bychom měli být horší, než Paštunci.

Musíme opravdu odejít?:
Autor: K. Kocourek Datum: 16.8.2018 16:11

Položil si už někdo otázku, jestli není stav drobné války mezi zeměmi našeho civilizačního okruhu a ostatními zeměmi normální? Zda tedy stav panující plus-mínus ve 20. století nebyla pouze anomálie?

Velké říše starověku vedly na hranicích drobnou válku prakticky trvale. Bohatá civilizace vždy přitahuje různé loupeživé kmeny ze svého okolí, zvláště když jejich bojovníci vlivem svého mizerného života nemají co ztratit. Římská říše zastavila svoji expanzi někdy za prvních císařů, ale dokázala se udržet dalších pár století, kdy její hranice byly téměř pořád pod náporem barbarů. Nakonec se zhroutila kvůli vnitřním rozbrojům.

Další otázka je, kde máme hájitelné hranice. Možná to není zrovna v Afghánistánu (Římská říše taky jednou posunula svoje hranice až na Antoninovský val, avšak po nějaké době uznala, že bude lepší se stáhnout na Hadriánův val, který šlo levněji hájit), ale pokud bychom se museli bránit na hranicích ČR, tak už je nejspíš pozdě.

Pokud chce někdo namítnout, že nejsme žádná říše jako Čína nebo Řím, tak to je sice pravda, ale jsme společenství států, které svoje vzájemné vztahy urovnává na principech položených Vestfálským mírem. Ostatní říše nic takového neznaly, je to pro ně cizorodý prvek, protože nad udržování rovnováhy mocností staví nějaký univerzální princip jako náboženství (Islám) či filosofii (Konfucius). Když nebudeme držet pohromadě, pohltí nás nějaký jiný systém, ovšem ke škodě celého světa, protože jedině my dokážeme řešit problémy, které před lidstvem stojí.

Re: Musíme opravdu odejít?:
Autor: V. Novák Datum: 16.8.2018 17:18

S prominutím - která neřímská země ležela mezi Antoninovským valem a Římem?

Nějak si nevzpomínám...

Re: Musíme opravdu odejít?:
Autor: K. Kocourek Datum: 16.8.2018 18:22

Nerozumím otázce

Re: Musíme opravdu odejít?:
Autor: V. Novák Datum: 16.8.2018 19:31

No, mezi námi a "valem v Afghánistánu" je celkem dost zemí.

Antoninův val ležel na severní hranici Římské říše, která byla v té době jednotná a člověk mohl přejet z Aexandrie až na ten val, aniž by se ocitl za hranicemi, i Středozemní moře bylo Římské jezero.

Takže příměr je to poněkud nepřiměřený.

Re: Musíme opravdu odejít?:
Autor: K. Kocourek Datum: 16.8.2018 22:33

Tak ona je taky z vojenského hlediska dost změněná situace. Za 2. světové války se obrana budovala do značné hloubky (Sověti u Kurska například 300 km, ačkoli průběhem bitvy z větší části nevyužito). A to ještě neexistovaly mezikontinentální střely. Dneska je obrana globální záležitost. Afghánistán je obdoba předsunuté římské pevnůstky někde v severní Africe (Limes Tripolitanus).

Je velký rozdíl, jak se tehdy budovala obrana v lesnatém severu (zeď) a v pouštním jihu (řetězec pevnůstek). Antoninův val jsem uváděl spíš jako příklad, kdy nějaká říše vyhodnotila obranu jako příliš vysunutou a poněkud se stáhla. Z Afghánistánu se možná taky stáhneme, ale rozhodně bych si od toho nesliboval, že tím pohraniční válka skončí. Takže rozhodování je o tom, kde chceme my tu válku vést, protože ji nějakou formou povedeme zcela jistě.

Re: Musíme opravdu odejít?:
Autor: P. Grigar Datum: 16.8.2018 21:00

.. na otázku zda musíme opravdu odejít zkusím odpovědět protiotázkou.. jsme schopni to tam vyhrát?

Re: Musíme opravdu odejít?:
Autor: K. Kocourek Datum: 16.8.2018 23:07

Vždyť píšu, že možná nejdo o to, abychom tam vyhráli, ale abychom tam udržovali stav bránící nepříteli přijít k nám. Klidně stovky let. Takhle to fungovalo v historii odjakživa.

Uvažování vítězství / porážka je typické pro války dvou "západních" protivníků odhodlaných zbavit jeden druhého vojenských kapacit "totální válkou". Ale tady se jedná o konflikt, kde jedna ze stran je "nezápadního" typu. Jejich tradiční způsob vedení války jsou krátké ničivé nájezdy. My je nemůžeme zničit (spíš nechceme, protože atomovky by to samozřejmě dokázaly), oni nám můžou jenom okopávat kotníky. Důležité je, že válku dokážeme přenést na jejich území. Protože my si tu teď žijeme relativně dobře, zatímco oni žijí v bídě. Když je to baví takhle pokračovat... Tak kdo vyhrává?

Nemůžeme se divit Donaldovi, že prská:
Autor: M. Krátký Datum: 16.8.2018 16:06

na nepatrné finanční příspěvky států NATO - všichni se tváří ( tváříme ), že nás ze všeho zase Amíci vysekají. Před 30 rokama jsme všichni měli armádu po zuby vyzbrojenou a teď PRD. I Němci mají armádu ubohou, přesná čísla neznám, ale je to chudičké, i když mají třeba 150 tanků, tak je jich 38 nepojízdných - u nás skoro stejně. Ale to není hlavní průser - ten spočívá v tom, že se sem do Evropy valí nepřetržitý dav našich muslimských nepřátel a magoři z ÚV EU tomu tleskají. Levičáci už 150 let vedou Evropu do záhuby - začalo to sjednocením Německa a pak přijel Vladimír Iljič v utajení německým vlakem a s taškama plných peněz dělat revoluci v Rusku, k němu se přidal Stalin, Hitler, Musollini, náš Kléma atd masoví vrazi a dnes to dokončuje Merkelbaba s úchylem Macronem a v jednotlivých státech neomarxisti - i u nás je jich plný Parlament včele s gaunerem Andrejem a magorem v čele KSČM

Re: Nemůžeme se divit Donaldovi, že prská:
Autor: V. Čermák 376 Datum: 16.8.2018 17:28

A za to sucho může taky Andrej, že?

:
Autor: P. Papež Datum: 16.8.2018 19:36

Se svoji monokulturku řepky a kukuřice rozhodně.

Re: :
Autor: V. Čermák 376 Datum: 16.8.2018 21:08

Snižuje uhlíkovou stopu, tak jen ve vaší přehřáté hlavě...

existují nějací Afghánci, potažmo Afghanistán?:
Autor: T. Hraj Datum: 16.8.2018 15:13

Člověk by ty Afghánce obdivoval za jejich nezlomnost a odhodlání po staletí vzdorovat nejrůznějším vetřelcům. To by ale musely plynout z jejich sounáležitosti a hrdosti na to, že jsou Afghánci. Vypadá to ale u nich spíše na nepodmíněnou apriorní fanatickou posedlost krutostí, protože vzájemně se nenávidí přibližně stejně jako nenávidí jakékoli cizince.

Re: existují nějací Afghánci, potažmo Afghanistán?:
Autor: V. Novák Datum: 16.8.2018 17:20

Aghánistán je (byl před sovětským pokusem o socialismus a NATOvským o demokracii a bude až odejdeme) na úrovni českých zemí někdy za Bořivoje až Václava, dosud nesvatého. Boleslavské budování státu jej teprve čeká...

:
Autor: D. Rucker Datum: 16.8.2018 19:29

Tak to notně přeháníte. TO TAM přece nemůžete srovnávat ani s Kelty...

Re: :
Autor: V. Novák Datum: 16.8.2018 19:35

S Kelty ne, ti byli hodně civilizovaní.

S Čechami za Václava, který vládl jedině Pražsku a hned vedle měl Pšovany, Lučany, Dúdleby,... a ti se nevzájem prali jak jim přišlo milo, ano. Boleslav Ukrutný to všecko ukrutně sjednotil a vytvořil stát - a tam se ještě Afghánistám nedobabral.

Armáda neschopná uhlídat hranici s Rakouskem :
Autor: P. Kubáč Datum: 16.8.2018 12:53

To je veselá představa.

Když vojsko neumí ubránit stát, kterému patří - je vlastně jedno pod jakým velením a kde jsou jeho jednotky.

Re: Armáda neschopná uhlídat hranici s Rakouskem :
Autor: Š. Hašek Datum: 16.8.2018 13:35

Máte pravdu.

Islámský jazyk:
Autor: J. Ptáček Datum: 16.8.2018 10:34

Meč je pravdomluvnější, než kniha. Je to jediný jazyk, kterému rozumějí křesťané i židé.

Pronesl saudskoarabský imám Ísá Asírí

Vy jděte třeba do háje, generále.:
Autor: K. Janyška Datum: 16.8.2018 8:54

Já vím o co jde a válku s necivilizovanci je nutné vést tam u nich, ne u nás... Dzp.

Žádný američan ani evropan:
Autor: D. Polanský Datum: 16.8.2018 7:43

na realitě Afg. nic nezmění. Ví to všichni, takže zájmy budou asi jiné, než je láska a pravda.

Re: Žádný američan ani evropan:
Autor: J. Jelínek Datum: 16.8.2018 8:37

Já to tušil! Má tam zájmy pražskokavárenská vítačsko-sluníčkovská liberálně neomarxistická lůza! V čele s vrahounama z volstrýtu.

" než je láska a pravda.":
Autor: M. Prokop Datum: 16.8.2018 8:53

Třeba bezpečnost?

Re: " než je láska a pravda.":
Autor: Š. Hašek Datum: 16.8.2018 13:56

Vy se bojíte, že Vám na zahradu dorazí vesničan z afghánského údolí???

Re: " než je láska a pravda.":
Autor: V. Novák Datum: 16.8.2018 17:22

A sklidí tam Prokopovi mák...

Re: Žádný američan ani evropan:
Autor: V. Kain Datum: 16.8.2018 13:21

Tisíce tun opia nejsou k zahození.Komu je asi určeno?Kdopak si na tom mastí kapsy?

Re: Žádný američan ani evropan:
Autor: Š. Hašek Datum: 16.8.2018 14:04

Kdopak si mastí kapsy na úvěrech firmě Lokheed Martin, Boeing, .... . Z deseti největších zbrojovek světa jich sedm sídlí a bere prachy v "nejmírumilovnější zemi světa". V zemi, která zásadně "brání domovinu" vždy na druhé straně Země. Asi jako když Wehrmacht bránila (branná moc) Drážďany v běloruských vesnicích, u Stalingradu ....... . Taky v Birkenau.

Znám jinou velmoc (všichni jsou z ní pokakaní), která si hlídá zásadně jen "pár metrů za plotem". Sakra hlídá.

Re: Žádný američan ani evropan:
Autor: J. Sedlář Datum: 17.8.2018 0:42

Ta sedla, jen furt koukám, kde je úderka P&L aby Vám to správně vysvětlila. To by tak hrálo hlídat si pár metrů za plotem (byť s příslibem, že k Vašemu plotu se nepřitáhne NACO ani o píď, gdyž teď kapánek vyměknete).

Re: Žádný američan ani evropan:
Autor: V. Novák Datum: 16.8.2018 17:22

Všichni po cestě.

hlavně jsme...:
Autor: V. Kříž 191 Datum: 16.8.2018 7:23

... tam neměli lézt! tahle manie Američanů - přinášet dobro a lidská práva a spravedlnost atd., atd., možná platí v civilisovaném světě, ale v Afghánistánu a čirokém okolí vnucujeme obyvatelům něco, čemu nerozumnějí, co nechtějí, co je přímo proti jejich přirozenosti. žádní naši či jiní vojáci tam nemají umírat, protože jejich smrt je zbytečná. jak bojovat proti lidem, kteří si neváží svého života? můžeme se divit, že na životě ostatních jim pramálo záleží?