17.10.2018 | Svátek má HedvikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


IZRAEL: Slovo k novému základnímu zákonuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 93, poslední: 26.7.2018 9:27, přehled diskusí

Co na to král Šalamoun?:
Autor: J. Lukavsky Datum: 25.7.2018 10:37

"sionisté museli nejprve přimigrovat na arabský BV. A v letech 1947/1948 vyhnat většinu tam po generace žijící Araby" No nějak jste přeskočil např. Starý zákon. Nejsem znalcem, ale pokud si vzpomínám tak tam žili Kanánci čili Filištíni (kdo před nimi nevím), s těmi Židé částečně bojovali a částečně se mísili. Delší dobu tam Židé měli svoje i mezinárodně uznaná království (David, Šalamoun....), pak je Římani (po delší době soužívání) částečně vyhnali a a přejmenovali tu provincii z Israele na Palestinu. Židé se navrátili masivně opravdu po II.sv. válce. Přicházeli ale do krajiny více méně pusté jak dosvědčují cestovatelé z té doby. Také když potom začali kupovat od Arabů kusy pouště tak se šejkové plácali do břicha smíchy jací jsou to idoti. No ale když viděli co dělá kapkové zavlažování a americké dolárky tak dostali vzteka. Kdo by se divil, to jednoho namíchne!

J.L.

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 25.7.2018 16:43

Jenomže doba krale Salamouna je na mile vzdalena tomu co tam bylo rekneme v roce 1850. Blizky vychod se zmenil, stal se svetem arabským. Izrael neni nic jineho nez pokus do arabského sveta umístit stat vychodo a stredo evropskych Zidu/zidu. A ono to skřípe. Nepopiram pravo Zidu/zidu zit na BV. Popiram pravi stredo a vychodoevropskych Zidu/zidu si na BV zalozit stat a Araby vyhnat. Ano, nebyla ta oblast huste osidlena, ale pomer Zid:Arab byl 1:10.

etnikum? Národ?:
Autor: M. Hanko Datum: 24.7.2018 17:03

Co vlastně kvalifikuje Palestince na národ či etnikum? Na základě čeho lze říct, že by MĚLI mít svůj vlastní stát? Odkdy jsou doklady o tom, že se sami chápou jako jeden lid (a nikoliv jen jako arabové, žijící na jistém území)? Mají svůj jazyk? Charakteristickou kulturu? Jak daleko sahá historie jejich literatury? Jejich vědy? Kteří jsou jejich významní panovníci a jak hluboko své dějiny sami tradují?

PROČ by tato v zásadě ničím nespecifická skupina Arabů vlastně MĚLA mít svůj stát?

Re: etnikum? Národ?:
Autor: D. Novak 721 Datum: 24.7.2018 18:12

Protože se jako národ cítí. Určitě je lze považovat za národ spíše než spatlaninu Židů/židů rozesetých po celém, kteří se často ani stejným jazykem nedomluvili-jidiš/hebrejština/ruština.

Srovnejte se Slováky, kteří se obrodili až v 19.století. Do té doby nic.

Re: etnikum? Národ?:
Autor: M. Hanko Datum: 26.7.2018 9:16

No, k těm Slovákům, pokud já vím, tak datují svůj původ (jako národa) až kamsi k Pribinovi (825 n.l. či tak nějak). Stránka historie Slováků na wiki je poměrně bohatá a takového Jánošíka, který žil kolem roku 1700, známe asi všichni. A i pokud jde o to vámi zmiňované obrození, tak právě v tomto národním obrození v 19. století máme řadu Slovenských spisovatelů, básníků apod. Kdy měli Palestinci své národní obrození? Ze KDY známe nějakého prvního palestinského "Pribinu" či Jánošíka? V neposlední řadě mají Slováci také svůj vlastní jazyk. Děkuji Vám za ten příklad se Slováky - myslím, že přesně ukazuje to, co jsem chtěl říct.

No a co se týká Židů, tak zde žasnu, že to vůbec srovnáváte. Židé mají třítisíciletou historii. Mají svůj vlastní jazyk, mají své vlastní náboženství (Palestinci mají jazyk společnými se všemi ostatními Araby a náboženství též společné se všemi Araby. Mimo jiné i proto jsou právě "jen" araby a ne samostatným národem). Dva tisíce let Evropa Židy prokazatelně rozeznávala. Všichni víme, jak ve středověku žili v Ghetech, co všechno směli dělat a co ne, jaké vlastnosti se jim připisovali - tudíž zejména Židé jako lid evidentně tisíce let existují. Svůj odstup a separaci od většinové společnosti si udržují právě proto, že celou tu dobu prokazatelně sní o znovuzaložení svého rozehnaného státu. Tím je ostatně podmíněn příchod jejich Mesiáše, kterého očekávají.

Co Palestinci? Rozeznává je svět tisíce let, jako židy? Lze prokázat, že ONI SAMI se tisíce let chápou jako národ? Ke komu oni sami vztahují počátky své státnosti, podobně jako vámi zmiňovaní Slováci k Pribinovi a Židé k Abrahamovi, Izraelovi a dalším praotcům?

Ten rozdíl podle mě už snad ani nemůže být větší.

Re: etnikum? Národ?:
Autor: M. Hanko Datum: 26.7.2018 9:27

No a že oni sami se jako národ cítí - já bych upřesnil, že se jako národ cítí DNES. Lze alespoň doložit, že se jako národ cítili v době založení Izraele, v roce 1948? Pokud já vím, tak strategii "vydávání se za národ" vymyslel až Jásir Arafat v 70. letech.

A tím jsme u druhé věci. Palestinci ŘÍKAJÍ, že se cítí jako národ. Cítí se tak ale OPRAVDU? Není to jen strategie, vymyšlená jejich nedávnými vůdci, jak dosáhnout svých politických cílů? (likvidace Izraele, např.?) Pokud já vím, tak když např. v letech 1950-1967 patřil Západní břeh pod Jordánsko, tak naprosto neusilovali o jakýkoliv vlastní stát. Patřili pod arabské Jordánsko, tedy BYLI VE SVÉM - protože nic jiného než arabové oni nejsou.

Astonův židovský stát:
Autor: J. Klepal Datum: 24.7.2018 9:03

Aston v NP 25. září 2010 v příspěvku nazvaném Havlův hlas rozumu napsal: Václav Havel odpověděl na otevřený dopis, v němž ho čeští stoupenci Palestinců žádali, aby se veřejně nezastával židovského státu, čteme ve zpravodajství. Zde si dovolím vložku: vžilo se označení "židovský stát". Je to hnusné označení, třebaže ho mnozí kolegové používají bezděčně, jako nějaké "epiteton ornans". Izrael je prostě stát, jako je Bolívie stát nebo Nepál je stát nebo Česká republika je stát. Takže jde prostě o Izrael.

Mezitím byl tento úsek Astonova textu smazán. Proč tak učinil, pokud vím, nikdy Aston nevysvětlil, ani okolnosti, které jej k tomu vedly. Zákon nyní přijatý v Izraeli, který pan Stejskal bez skrupulí a s obvyklým ignorováním souvislostí obhajuje, nyní pouze dokazuje to, co se stalo již dávno běžnou praxí a co zcela vylučuje dvoustátní řešení izraelského problému. Je totiž stále zřejmější, že demokratické jednostátní řešení Izrael nemůže prosazovat, protože by musel přijmout téměř jisté demografické změny v blízké budoucnosti řádu několika desítek let. Proto mluvit o Izraeli jako o demokratickém státě je značně pokrytecké, ve skutečnosti by se Izrael měl považovat za rasistickou vojenskou diktaturu.

Jiný pohled.:
Autor: M. Jandáková Datum: 23.7.2018 22:51

Prostě jen - jiný pohled:

Izraelský spisovatel A.B. Jehošua změnil po padesáti letech názor na vytvoření dvou států, kterou dříve prosazoval. Zajímavý rozhovor:

https://video.aktualne.cz/dvtv/izraelsko-palestinsky-konflikt-dva-staty-jsou-iluze-na-zapad/r~ba2c18da6d4211e8a911ac1f6b220ee8/?redirected=1532378682

Číslo pro zajímavost:
Autor: M. Hanko Datum: 23.7.2018 21:43

Na ČT v titulcích právě čtu, že za 1. pololetí letošního roku zahynulo v Mexiku v důsledku válek drogových kartelů 16.000 lidí.

To je víc, než bylo všech ztrát za celou dobu Palestinsko-Izraelského konfliktu.

Nelegálnost osad?:
Autor: M. Hanko Datum: 23.7.2018 21:25

Proboha, co je nelegálního na tom, KOUPIT si či jinak si obstarat od nějakého vlastníka pozemek na Západním břehu a usadit se tam? Oni snad ty pozemky někomu konkrétnímu KRADOU? Oni snad vyženou nějakého araba a na jeho majetku se pak usadí?

IMHO zakazovat Židům usazovat se na Západním břehu je to samé, jako když si Čech koupí nemovitost v Německu, Velké Británii nebo kdekoliv jinde. Samozřejmě to udělat může, je to naprosto v pořádku a stejně tak by mělo být v pořádku když se Žid usadí na Západním břehu. A to I KDYBY šlo o území naprosto cizího státu, což není.

Re: Nelegálnost osad?:
Autor: P. Grigar Datum: 23.7.2018 22:18

.. když oni ti Židé soustavně zapomínají po příchodu na Západní břeh prohlásit se za imigranty. Opravdu by mě zajímaly reakce na takový postup. Abbáse by toho mohl trefit šlak. A já bych mohl konečně hrdě osobně podpořit nějakou imigraci. To by zase sluníčkáře trefil šlak...

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 23.7.2018 22:32

Zakladaji je mimo hranice Izraele. Pokud si Cech koupi v Nemecku pudu, tak ale netvrdi ze si na te pude muze zbudovat stat ci ten pozemek pripojit k Cr.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Izraelské_osady

Re: :
Autor: M. Hanko Datum: 24.7.2018 16:54

Ale pokud já vím, tak kritizován je právě už jen ten fakt, že se tam Izraelci usazují. NIKOLIV to, zda to území chtějí či nechtějí připojit k Izraeli.

Kromě toho - od jakého data jsou podle Vás hranice států neměnné? Kdy došlo celosvětově k tomu zlomu, že s hranicemi států již nelze hýbat a nemůže se již stát, že se částí jednoho státu stane to, co mu dříve nepatřilo?

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 25.7.2018 0:38

Jenze oni se chteji usadit tam kde uz nekdo jiny je usazený. A ten jiný si nepřeje aby se tam usadili. Hranice statu se mění jejich vzajemnou dohodou. A nebo na zaklade rezoluce rb osn. Ta nenavidena Osn je dobrá pro male staty. Alternativou k mezinarodnimu pravu je pravo silnejsiho. Sioniste se chovaji jako naciste. Zabiraji uzemi menecennych narodu...

Re: neměnné hranice států ...:
Autor: K. Dvořák Datum: 25.7.2018 11:30

Jiste, hranice statu se meni, i staty vznikaji a zanikaji. Viz treba Izrael ... nejdrv kdovi co, pak provincie rimske rise, potom skoro dva tisice let pouha vzpominka, v soucasnosti stat, ale dovedu-li vas relativismus ohledne hranic do dusledku, proc by tu mel Izrael byt za padesat, sto let? At uz v soucasnych hranicich ci vubec? Ne, ze bych po tom nejak volal ...

Selektivní právo:
Autor: D. Novak 721 Datum: 23.7.2018 15:14

Pan Stejskal si selektivně vybírá z rezolucí OSN jen ty které se mu hodí. O rezolucích kde se píše "o nemožnosti získání území válkou", či "o nelegálnosti židovských osad" mlčí.

Izrael je rasistický stát. Segregované školství, pro Židy a Araby, přičemž na jednoho arabského studenta jde méně peněz než na židovského. A o tom kdo smí vlastnit v Izraeli půdu ani nemluvě. Představte si, že bychom tu měli školy pro Čechy a pro Židy oddělené... .

Re: Selektivní právo:
Autor: V. Chromec Datum: 23.7.2018 15:50

Arabové v Izraeli mají své školy, aby se mohli vzdělávat ve svém jazyce. Na izraelských univerzitách samozřejmě studují jak Židé, tak Arabové. Váš příspěvek o "segregovaném školství" je tedy zcela nesmyslný.

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 23.7.2018 16:21

Takze segregovane je. Duvod jste popsal. Ja s nim nesouhlasim. Ta segregace tam je prave kvuli penzum. Na arabskeho studenta dava Izrael mene nez na zidovskeho.

Re: :
Autor: V. Chromec Datum: 23.7.2018 19:39

Také v ČR máme na Těšínsku i školy s polským vyučovacím jazykem, určené pro děti z tamní polské menšiny. Na Slovensku zase mají školy s maďarským vyučovacím jazykem pro děti z místní maďarské menšiny. Je naprosto normální a správné, že v zemích a regionech s nějakou početnější národnostní menšinou je příslušníkům této menšiny zajištěno vzdělávání v jejich rodném jazyce. Učit se v mateřštině je samozřejmě snazší než v cizím jazyce.

Umíte si představit, že by se arabské děti měly vzdělávat v hebrejštině, kterou se teprve učí?! Právě tohle by byla skutečná diskriminace!

Zda existuje nerovnost v oblasti financování, o tom nemám informace. Možné to je. V každém případě se ale zastoupení arabských studentů na izraelských univerzitách v posledních letech výrazně zvyšuje, takže i zde nastává zlepšení.

Re: :
Autor: V. Církva Datum: 23.7.2018 20:45

A ještě si ty ťulo zjisti kolik daní v Izraeli odevzdají Muslimové a kolik Židé. Možná by pak ti diskriminovaní byli Židé, protože platí mnohem víc než dostávají. Řekněme že podobně u nás vzdělávání Romů stojí poměrně víc než poměrné daně placené Romy a Čechy. To že to tak je, je naše dobrosrdečnost a snaha pomoct Romům dohnat vývojové zpoždění, ale neměla by to být povinnost jak se nám snaží tvrdit “lidskoprávní” aktivisté.

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 24.7.2018 0:34

Predpokladam ze dane jsou pro vsechny v Izraeli stejne. Pokud chceme kvalitu skolstvi pro nejakou skupinu merit podle odevzdanych dani, tak co skoly pro deti zaměstnanců a osvc. Skoly pro deti lekaru a skoly pro deti uklizecek?

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 23.7.2018 16:40

Arabské deti se ve školách povinné učí hebrejsky, v židovských školách je arabstina nepovinna. Takze můžou studovat spolu. Jenze jde o penize.

:
Autor: J. Zaoralek Datum: 23.7.2018 17:34

To máte tak, pane Novák. V českých školách se také učí všichni češtinu povinně. I když tam chodí děti jiné narodnosti, je to česká škola. Druhý jazyk si obvykle voli ze dvou možností. Máte s tím problém?

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 23.7.2018 19:29

A mame segregovane, tedy oddelene skoky pro Čechy a jiné národnosti? Nemame! Nejsme stat apartheidu.

Re: :
Autor: V. Chromec Datum: 23.7.2018 19:41

Jak píšu výše, na Těšínsku jsou i školy s polským vyučovacím jazykem pro děti z místní polské menšiny. Jsme tedy stát apartheidu?! :D

:
Autor: D. Novak 721 Datum: 23.7.2018 20:47

Jenze kdyz se dite z toho Tesinska odstehuje s rodici do Prahy, tak se bude ucit v ceske skole. Arabske se bude v Izraeli ucit vzdy v arabske. Mezi Zidy nesmi. Vice. V googlu Izraelsti Arabove jako obcane druheho radu. Je tam pekna bakalarka prace pani Kupove.

Re: :
Autor: V. Chromec Datum: 23.7.2018 21:31

Naprosto není pravda, že arabské dítě v Izraeli nesmí do židovské školy. Většinou ale arabské rodiny tuto možnost nevyužívají. Arabské školy mají pro ně kromě výuky v rodném jazyce i tu výhodu, že se tu děti podstatně více učí o arabských dějinách, kultuře a náboženství, než by tomu bylo ve škole židovské.

Na Googlu se píše všechno možné, to není argument. Čísi bakalářská práce nemusí být zrovna věrohodný zdroj.

Izraelští Arabové mají izraelské občanství, právo volit i být voleni, stejně jako právo studovat na izraelských univerzitách (kde jejich zastoupení v posledních letech rychle roste). Nějakým formám diskriminace čelit mohou, mluvit o apartheidu je ale hrubě nespravedlivé.

1***:
Autor: J. Kanioková Datum: 23.7.2018 21:37

Re: Selektivní právo:
Autor: P. Grigar Datum: 23.7.2018 21:20

..98% půdy v Izraeli vlastní stát a svým občanům ji pronajímá za velmi symbolické částky. Současně má zákonem zajištěné předkupní právo na půdu v osobním vlastnictví v případě jejího prodeje. Těžko může etnická skupina trvající na likvidaci státu očekávat od téhož nějaká privilegia. Ono známé "zpátky do říše" mívá neblahé konce. K tomu rasismu.. víte například jak vypadají Falašové - Etiopští Židé? S vámi je opravdu legrace.

Proboha, zase jeden antisemita fanatický..:
Autor: J. Kanioková Datum: 23.7.2018 21:40