18.6.2019 | Svátek má MilanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Doktoráty a habilitační práceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 12.7. 2018 23:12, přehled diskusí

Re: Neuskutečnitelné:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 10:33

Souhlas.

Re: Rovněž několik poznámek::
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 10:32

Opisování sice je a bylo zakázáno, ale vždycky se opisovalo. Kdo říká, že nikdy neopisoval, tak většinou lže. A kdo chce tvrdit, že v reálném životě vystačí jen s tim, co má v hlavě?

Re: Ale jděte:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 10:31

Docela dobrý ukazatel, co se od dotyčné nebo dotyčného dá čekat. Což je u lidí se značnou pravomocí dost důležité.

Re: NIKDY NIKDO NEOBVINIL MALOU, ŽE KOPÍROVALA VÝSLEDKY:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 10:30

A navíc (a hlavně) to udělala tak blbě, že se to dá poznat a dokázat. Navíc 2x + fixlování advokátní praxe.

Takže, ať raději chová králíky.

Vy jděte do háje, předsedo komunistů, se vzděláním. :
Autor: K. Janyška Datum: 12.7.2018 10:17

Kdybyste ho měl, nikdy byste jím nemohl být. Věděl byste, že lidský svět je spontánní řádem a socialismus, tedy i komunismus, coby jeho druh, jsou jeho rakovinou... Dzp.

NIKDY NIKDO NEOBVINIL MALOU, ŽE KOPÍROVALA VÝSLEDKY:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.7.2018 10:16

V podstatě okopírovala jen téměř nepodstatnou "vatu," která se, bůh ví proč, vyžaduje, ač ji skoro nikdo nepotřebuje.

Rovněž několik poznámek::
Autor: B. Rameš Datum: 12.7.2018 10:13

1) ano, podvádějících politiků bylo více a nikoli každý rezignoval, jako paní Malá. Chyba systému.

2) retroaktivita je blábol. Podstatná je skutková podstata, nikoli metoda usvědčení. Před třiceti lety nebyly testy DNA (no, první byl proveden v kriminalistické praxi v roce 1987), to neznamená, že na jejich základě nelze odsoudit či osvobodit za dnes třicet let starou vraždu.

3) měly by se prověřit všechny práce, opisování bylo zakázáno vždy, bez ohledu na úroveň software. I když, popravdě, nechápu, proč si z vysokoškolského titulu děláme takové zlaté prase, znám spoustu hovad s titulem a spoustu schopných a inteligentních lidí bez něj.

Ale jděte:
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 10:09

téměř všechny ty závěrečné práce jsou jen formalitou, která se musí splnit, aby člověk dostal kýžený glejt. Nikdo je v drtivé většině nečte a v drtivé většině k ničemu jinému neslouží. Tak proč dělat tolik povyku kolem toho, jestli je někdo opsal svými slovy a někdo je pro lenost okopíroval i s chlupy, když to teď počítače umožňují. A zase jen díky počítačům se na to dá přijít.

Re: připomeňme pana Kalvodu ...:
Autor: P. Lenc Datum: 12.7.2018 10:04

Ano, ale to se do nynější politické situace jaksi nehodí...

připomeňme pana Kalvodu ...:
Autor: J. Houška Datum: 12.7.2018 10:01

Skutečnost, že Kalvoda po problému s titulem okamžitě odstoupil, je všeobecně známá. Na Wikipedii dokonce píšou, že to uváděl jako jediný důvod svého odstoupení.

Autor Jiří Svoboda byl v 90. letech, kdy se toto stalo, aktivní politik, dokonce nějaký čas předseda KSČM. Je v podstatě vyloučené, že by si výše uvedenou skutečnost nepamatoval, a měl-li pochybnosti, měl si to ověřit třeba na té Wikipedii.

Vyplývá mi z toho jediný závěr - autor sprostě lže a spoléhá se na to, že více než 20 let staré události většina čtenářů nezažila nebo si je už nepamatuje. A musím se přiznat, že ač je autor bývalý komunista, takhle natvrdo jsem to od něj přece jen nečekal.

Kdyby :
Autor: Ś. Svobodová Datum: 12.7.2018 9:49

Kdyby byli prověřeni a následně mediálně odhaleni všichni titulovaní, do vydíracích složek by pak zbývaly jen prkotiny: co kdo kdy nevhodného řekl, co vlastní, s kým zahýbá.

Existují levnější řešení:
Autor: M. Pivoda Datum: 12.7.2018 9:45

Jiří Svoboda: "...Pokud v době, kdy konala paní Malá státnice, neexistovaly softwary dnešních schopností, nebylo možné neoznačené citace, tedy plagiáty, odhalit. ..."

Pokud vysokoškolský učitel na vysoké škole nemá přehled o svém oboru, nemůže kvalifikovaně posoudit studentovu práci. Nemohl ani včera, nemůže ani dnes.

S použitím specializovaného software může unikátnost studentské práce posuzovat ve volném čase i noční vrátný a vyjde to pak český stát mnohem levněji.

Fascinující chucpe soudruha režiséra:
Autor: J. Lepka Datum: 12.7.2018 9:44

a jak se sám pochlubil vysokoškolského učitele. Poněkud soudruh zapomněl, že bordel v titulech zavedli jeho genossen, dokonce si na vědní obor povýšili i ekonomické fantasie jistého filosofa 19.století, tam ovšem doktorát udrželi, aby se měli souzi čím chlubit. Kupodivu si gerontokracie netroufla stejně devastovat i medicínské tituly ( ta by nešlo, aby jim hemoroidy léčil jen PromLek, že), ale stále budou bolševikomilci operovat konstantou Kalvoda a přitom ten se jako jediný zachoval jako chlap a čestně hodil ručník do ringu. Přitom hlavní důvod jeho dehonestace byla fotografická paměť díky níž mohl snadno a rychle vyvrátil politicky účelové lži slibovačů světlých zítřků.

Re: Především by bylo dobré:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 9:28

Podvodnice zůstane podvodnicí i v houfu dalších podvodníků.

Proč?:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 9:27

No protože se dotyčná dostala tam, kam se vůbec dostat neměla.

Prověřit všechny ostatní pan Svoboda klidně může, když začne dělat místo kecání.

Jo a podvod zůstává podvodem zcela bez souvislosti s tím, jaké jsou k dispozici prostředky k jeho odhalení. To není žádná retroaktivita, opisovat se nesmělo ani v době "vypracování" dotyčných prací.

Ale jděte, soudruhu Svobodo.:
Autor: M. Malovec Datum: 12.7.2018 9:18

Tak zralý chlap a na takové čuňárny si myslíte. Stejně Vám paní Malá nedá.

Kdo tvrdí, že něco neopsal do diplomky či jiné:
Autor: D. Stirský Datum: 12.7.2018 8:44

práce, je pokrytec nebo čestná výjimka. Je rozdíl, jde-li o ouřadu, kterému nařídili, že musí být Bc. Pak ten nešťastník donucený ke studiu cosi vypotí a byť je úroveň "nic moc", jde spíše o formalitu. Jinak jistě bude vypadat práce budoucího egyptologa. Myslet si, že v tisícovkách prací student vždy objeví něco nového, převratného, je blud. Student by měl ukázat, že je schopen z řady zdrojů (dnes i v cizím jazyku) sepsat vlastními slovy logický, srozumitelný text, jenž bude odborně na výši a který zájemcům umožní si o tématu počíst a získat relevantní informace. Ona dáma však zřejmě postupovala stylem "kopírovat blok", a to už je příliš. Toho bych se neodvážil ani v r. 1984, kdy jsem smolil diplomku já. Čili o žádnou retroaktivitu nejde.

Re: Neuskutečnitelné:
Autor: V. Němec Datum: 12.7.2018 8:37

Naprostý souhlas.

Re: A hlavně:
Autor: M. Klas Datum: 12.7.2018 7:36

A také jsou nepřijatelné řeči, že tehdy platil na uvádění zdrojů jiný zákon! To je naprostý nesmysl, svou diplomku jsem psal ještě na stroji před mnoha lety a mohu s klidným svědomím říci, že jsem veškeré zdroje uvedl. Ostatně jsem to napsal v prohlášení. Ona sprostě lhala!

A hlavně:
Autor: M. Klas Datum: 12.7.2018 7:33

A hlavně jste nezmínil, že pan Kalvoda měl práva kompletně vystudovaná a po svém "průšvihu" okamžitě z politiky odešel. Tato sebereflexe paní Malé chybí.

Především by bylo dobré:
Autor: P. Boublíková Datum: 12.7.2018 7:02

projet antiplagiátorským software co nejvíc diplomek bývalých spolužáků Malé, i z nižších a vyšších ročníků. Pak by se zjitilo, zda náhodou takové praktiky nebyly na těch školách běžné. Pokud ano, těžko vinit Malou, že si sama nezvedla laťku výš, než bylo požadováno. Chtít něco takového po studentech je sci-fi.

Ale koho už to teď zajímá...

Re: Neuskutečnitelné:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 12.7.2018 4:34

Źádné komise. Dělat to budou ti, kdo jí konkurují. Většinou jsou to lidé z vlastní politické strany. Nejtvrdší politický boj se vede ve vlastní straně. Obuvník se zedníkem nevedou konkurenční boj. Ale dva pekaři v jedné vesnici skoro vždy. Nabízejí skoro totéž. Jeden uspěje, druhý méně nebo vůbec.

A je to tak dobře.

Re: Neuskutečnitelné:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 12.7.2018 4:29

Ale stejně by se hon nekonal, kdyby to prostě neopsala. Slušný student ví, co má označit citací a označí to. Nikdo by se na ni v tom teoretickém úvodu (rešerši problému) na ni nezlobil. Kdyby to udělala jednou. Ale ona to udělala dvakrát a v době, kdy věděla, že elektronická kontrola textů existuje.

Na druhé straně měla příležitost odhalit, jak to je u ní s pojímáním toho, co je špatně, při své obraně. Tam nejvíc prozradila, že se na ministryni spravedlnosti nehodí. A prozradila navíc i jak je na tom s chápáním, s tvorbou vět a tak.

souhlas:
Autor: M. Steiner Datum: 12.7.2018 4:18

Ovšem, kdo to bude dělat? Je u nás pozoruhodné, kolik lidí má diplom, když jakékoliv schopnosti k originálnímu myšlení a tvůrčí práci zcela scházejí. Naopak u těch, kteří pravidelně publikují, jsou tyto aspekty pod kontrolou veřejnosti.

Ovšem při politice má rozhodující roli zákulisí a mnohdy nenahraditelné známosti z VUMLu, Stb apod.

Neuskutečnitelné:
Autor: M. Varadinková Datum: 12.7.2018 2:46

Software umí porovnávat pouze texty, které jsou v elektronické formě. Pakliže někdo studoval před 30-40 lety, tak svou diplomku naťukal na psacím stroji, stejně jako jeho předchůdci, na které navazoval (a od kterých by případně mohl opisovat). Takže si dost dobře nedovedu představit, kdo by je všechny zpětně dohledával, zejména pak ty, které dotyčný (schválně?) neuvedl v seznamu použité literatury. A kdo by je dodatečně převáděl do digitální formy, aby je následně šlo nějakým softwarem porovnávat.

Nevím, jak na humanitních (okecávacích) oborech, tam se to nejspíš dá opsat úplně celé, ale na technických oborech ta teoretická část (rešerše) prostě bývá opsaná z různých zdrojů, protože tu současnou úroveň poznání nevynalezl až daný student při své závěrečné práci. Nezačínal od nuly, ale musel vyjít ze základů, které postavili jiní, tedy ze znalostí, které si k danému tématu nastudoval (a tím pádem i opsal) z jiných publikací. V tom ale přece nespočívá podstata té jeho diplomky. Ta je až v nějaké jeho vlastní práci, tedy v uskutečnění nějakého vlastního měření či experimentu, vytvoření něčeho, vyhodnocení výsledků, potvrzení/nepotvrzení nějakého předpokladu a dospění k nějakému závěru. A to je jakousi jeho "přidanou hodnotou", která už se obvykle odnikud opsat nedá. A především za to by měl být hodnocen. A pokud v této části byla diplomka Malé v pořádku, tak ten hon na ni vnímám jako ryze účelový. Kdyby byla ministryní ne v Babišově, ale v nějaké pravdoláskařské vládě, žádný hon by se nekonal.

Jasně,:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 12.7.2018 1:44

tuto kontrolu svých diplomových a jiných prací by měl udělat přímo každý už při rozhodování, zda se nedat na politiku. Měl by si projít svou minulost a když v ní shledá nemorálnosti nebo přímo nezákonosti, tak by se na politiku dávat neměl.

Protože během jeho politického působení, zejména když začne stoupat na žebříčku politické významnosti, se jeho minulost probere. A takové věci budou medializovány.

Každý politik má samozřejmě soupeře, v jiných stranách a zejména ve vlastní straně, tam je politický boj nejtvrdší.

To, že se probírají prohřešky politiků je velmi dobře. Ano, souhlasím s autorem, že akademické tituly a jejich získávání by mělo být prověřováno u všech politiků. A nejen jejich vzdělání.