26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Kdo ničí globální obchod? Technologie!

Americký prezident stáhl podpis pod víkendovým prohlášením schůzky nejvyspělejších liberálních ekonomik G7 v kanadském La Malbaie, ve kterém se státy zavazují usilovat o snížení celních bariér, netarifních překážek i dotací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 13.6.2018 11:02

Re: Jedna věcná připomínka k článku

Banány pěstují na Islandu už léta. Jak pomeranče a kávu, nevím.

Ovšem ne každý má to (pochybné) štěstí žít na rozhraní zemských desek a mít z toho takový nadbytek geotermální energie, že si můžou vyhřívat chodníky, aby se nemuseli hrabat se sněhem...

J. Svoboda 13.6.2018 13:45

Re: Jedna věcná připomínka k článku

Nechodím do marketu na Islandu, takže jejich banány mě nezajímají...

Pěkný den.

V. Novák 13.6.2018 14:56

Re: Jedna věcná připomínka k článku

To byla drobná připomínka toho, že není až taková fuška vypěstovat je lokálně pod LEDkama na poli za městem. Pokud je dost levné energie a dovoz je drahý, takže pěstování lokálně pod LEDkama na poli za městem se vyplatí.

M. Pivoda 13.6.2018 9:40

Žijeme v technologické době a tempo se zrychluje

Moji MBA studenti se osobně ode mne (v předmětu Inovace) dozvěděli již před deseti lety, že za deset, nejpozději 15 let, bude podstatně omezen dovoz levných výrobků z Číny. Made in China tehdy bylo velmi aktuální. Již před deseti lety jsem svým MBA studentům sdělil, že se dovoz nevyplatí, když bude možné vyrobit věci lokálně levněji a bez rizika zhoršení mezinárodních vztahů s negativními dopady na obchod výrobků.

Bohužel si dnes nemohu ověřit, zda tato včasná informace byla pro studenty zdrojem konkurenční výhody v jejich podnikání.

Nepředpokládám, že MBA studenti tráví čas studiem blogu Neviditelný pes. Takže mé zprávy o budoucí umělé inteligenci zde jen dráždí místní důchodce, kteří se těch světlých (nebo naopak velmi tmavých) zítřků asi nedožijí.

Z. Lapil 13.6.2018 11:47

Re: Žijeme v technologické době a tempo se zrychluje

Obávám se, že skutečnost, že se nevyplatí draze kupovat (= složitě získávat), když si můžu levně (= snadno) udělat sám, byla známa už Kopčemovi. Jinak nevím, proč by měl takovou radost, že se mu podařilo rozdělat oheň.

Pro neznalé: https://www.databazeknih.cz/knihy/lovci-mamutu-903?c=all

M. Pivoda 13.6.2018 19:24

Pro Z. Lapila

Vážený pane Lapile: vy jste si vyzobl jen to, co se vám hodí k argumentaci, a opomenul to, co bylo v mém textu nejdůležitější.

Tím nejdůležitějším byl časový rámec pro očekávaný technologický vývoj: 10, max. 15 let. To je pro strategické plánování velmi důležitý údaj. A ten časový rámec se skutečně naplňuje.

Podnikatelský úspěch spočívá v zahájení podnikatelské činnosti v určitém odvětví/oboru v dostatečném předstihu před konkurenty. Někdejší generální ředitel IBM, Low Gerstner, někdy v roce 2001 (tehdy jsem učil na University of New York in Prague) se vyjádřil o odvětví informačních technologií takto: This is an industy where being first is almost as important as being right.

Pro srovnání: Jeden z diskutujících na Neviditelném psovi (absolvent české vysoké školy specializované na IT, nikoliv MBA) nám zde před časem sdělil, že jednat v předstihu je pošetilé. Nebudu toho dnešného důchoce zde jmenovat, ale doporučoval bych mu vrátit svůj vysokoškolský diplom.

P. Lenc 13.6.2018 8:59

Podle

nadpisu jsem se domníval, že se dozvím něco objevného.Bohužel, má domněnka byla pouze domněnkou...

Z. Rychlý 13.6.2018 8:26

Finmag?

Těžké zklamání.

F. Houžňák 13.6.2018 8:21

Trump hlavně dožral velkou Evropskou Únii svým

návrhem, že se teda udělá zóna volného bezcelního obchodu mezi USA a EU, resp. G7, když se jim tak nelíbí ta americká cla. To museli být Juncker a Merklovka na mrtvici, a taky se o tom už (v Evropě) nikde nepíše. To je nakonec ovšem smysl Trumpových akcí, cla zrušit, protože na tom vydělá ten, kdo je flexibilní a podnikavý, tedy USA, a prodělá ten, kdo nic takového neumí, tedy EU.

J. Svoboda 13.6.2018 10:36

Re: Trump hlavně dožral velkou Evropskou Únii svým

Blufoval, po kolikáte už ...

F. Houžňák 13.6.2018 10:53

Jakto blufoval, ostatní to odmítli,

tak co. Prd víte. You can always call a bluff.

J. Kanioková 13.6.2018 19:50

Neblufoval

R. Langer 13.6.2018 6:06

Asi jste usnul

na sluníčku, pane autore, a něco se vám zdálo... ;-)

F. Houžňák 13.6.2018 8:16

Obvyklé nesouvislé žvásty tohoto pána,

nic nového pod sluncem.

J. Vintr 13.6.2018 3:55

V případě cel na dovoz oceli z Činy

cla nezakonzervují neefektivní technologie, ale naopak. Můžou oživit americký ocelářský průmysl, který před lety dumpingové ceny z Číny prakticky zlikvidovaly. Když americké firmy přiměřeně nevydělávaly, neměly na nové technologie, které by zefektivnily výrobu aby mohly konkurovat levným dovozům. Pokud cla umožní, aby byla výroba oceli v Americe opět rentabilní aby se mohlo investovat do nových technologií, technologický pokrok ji nepochybně udělá konkurenceschopnou i bez ochranářských opatření

J. Svoboda 13.6.2018 5:14

Re: V případě cel na dovoz oceli z Činy

Já bych zdražil o 25% všechno. Tím se to stane pro výrobce všeho rentabilní a během pár let jsme nejkonkurenceschopnější země na světě :o)

Z. Rychlý 13.6.2018 8:25

Re: V případě cel na dovoz oceli z Činy

Rozdíl mezi zdražením všeho a zdražením dovážených komodit vám asi unikl.

J. Svoboda 13.6.2018 10:36

Re: V případě cel na dovoz oceli z Činy

Moje navrhované zdražení zahrnuje všechno, čili i dovážené komodity :o)

Pěkný den.

Z. Rychlý 13.6.2018 15:49

Re: V případě cel na dovoz oceli z Činy

Takže to "asi" na vás neplatí. Vy ten rozdíl vůbec nevnímáte doopravdy.