26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Na kořen slovanské posedlosti

S jistým znepokojením pozoruji, kterak nejeden politikus český už zase natahuje nožku k slovanským tanečkům; i vyjímám ze svého archivu následující stránky a nabízím váženému čtenářstvu k podumání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 28.5.2018 19:27

Ano, vnímám to stejně,

no a tzv. Slovanů je navíc v ČR zhruba čtyřicet procent.

https://zpravy.aktualne.cz/potvrzeno-vetsina-cechu-nejsou-cesi/r~i:article:446551/

M. Drašner 28.5.2018 17:39

Tentokrát nemohu souhlasit, pane Frýborte

zejména v úvodní části, týkající se Byzance. Krátký náhled do historie by vás snadno informoval, kdyby ne přesvědčil, že dějiny Východořímské říše byly vždy bojem o UCHOVÁNÍ hranic, nikoli o expanzi, dokonce za 1000 let nepřijali myšlenku "svaté" (tj. nábožensky motivované) války. O větší část území po r.395 "Byzanc" přišla působením muslimů (Severní Afrika, Egypt, Sýrie, část Malé Asie), ovšem avarsko-slovansko-turecké (starobulharské) voje se rovněž činily - pro změnu na Balkáně. Takže brát oprávněnou byzantskou "reconquistu" na Balkáně jako expanzi, je mírně řešeno pomýlené. Jako reconqustu je koneckonců možné brát i postup německých panovníků proti Polabským Slovanům, kteří se až k Hamburku (a Hannoveru?) z východu rovněž prosekali,

J. Kanioková 28.5.2018 16:31

PROBOHA !

Oč vám jde, pane autore ? I vy trpíte konspirací ? Tak to jste mě tedy fakt překvapil. Nepříjemně.

Že mají lidi plné zuby EU, to vám nevadí ?

J. Kanioková 28.5.2018 16:46

Re: PROBOHA !

A nepochopím tu "slovanskou posedlost". Fakt konspirace.

V. Student 28.5.2018 17:00

Re: PROBOHA !

Autor, jinak - alespoň pro mě - klasa, se tady hlásí k EU, přičemž odpůrcům, za které ovšem považuje i kritiky, podsouvá šilhání po východě...co to do něj vjelo? Vždycky psal normálně. Že by mu někdo promluvil do duše? Kdo?

P. Portwyn 29.5.2018 17:07

Re: PROBOHA !

Všiml jste si té věty o "přestávce 1939 - 1945"? Pěkně kulantní označení brutální okupace.

Kde že to bydlí pan Frýbort?

V. Student 28.5.2018 15:21

No nevím.

Ať se to někomu líbí nebo ne, tehdy se kulturní rozmach opravdu odehrával s příchodem křesťanství. Bohoslužby v češtině, písmo (on to byl tehdy jakýsi makedonský dialekt, ale to je celkem jedno), to nám od bavorských kněží, kážících výhradně v latině, opravdu "nehrozilo". K Cyrilometodějskému období se můžeme hrdě hlásit (na rozdíl od mnoha jiných, pravda?)

Jinak hodně témat nacpaných do jednoho článku, dnes se řadím k těm, kteří byli u Frýborta zvyklí na vyšší laťku...:-(

J. Uzel 28.5.2018 15:05

Imperiální choutky věrozvěstů

Takže jste nám chtěl sdělit, že Cyril a Metoděj byli vlastně Stalinovi agenti? Jindy čtu vaše příspěvky rád, ale tohle vyžaduje hodně bujnou fantazii nebo dobrej matroš.

M. Valenta 28.5.2018 15:02

Místním bohatýtům

se tohle dozajista líbit nebude.

V. Novák 28.5.2018 16:01

Re: Místním bohatýtům

Lži by se neměly líbit nikomu.

P. Harabaska 28.5.2018 14:11

Dost článků pana Frýborta jsem přečetl

s uspokojením. Dnes se mi ale zdá, že tento článek psal spíše nějaký Abort. Prostě autor jaksi šlápl do - jak se to velkoněmecky řekne? - do šajsdreku.

M. Pesat 28.5.2018 13:03

jeste k tomu pismu/Cyrilici, vy modre gumicky

jeste k tomu pismu/Cyrilici, vy modre bolsanske gumicky. Rustina a jeji azbuka, to je pismo jehoz zakladem je recky alfabet, diky reckemu alfabetu byla zachovana spousta textu starovekych narodu, protoze Rekove/Byzanc je prelozila.Rekove vladli i Egyptu a soudruh faraon Ptolemaios zalozil Alexandrijskou knihovnu. Cyrilice vznikla na bazi reckeho pisma, BTW. v Gruzii pisi alfabetem.

Cest :-)

https://www.britannica.com/topic/Library-of-Alexandria

Latin and Greek bilingualism in Rome during the Principate (approx. 27 BCE to 284 CE) is long considered to have been monopolized by aristocrats through formal education. However, epigraphic, literary, and historical evidence demonstrates that the Greek language thrived in ancient Rome amongst the lower classes

http://anthrojournal.com/issue/october-2011/article/greek-and-latin-bilingualism-beyond-the-upper-class-in-the-ancient-roman-principate

V. Novák 28.5.2018 15:35

Re: jeste k tomu pismu/Cyrilici, vy modre gumicky

V Gruzii se psalo asomtavruli, nuschuri a mchedruli - dnes se používá to poslední - a žádné z nich není alfabeta. Z alfabety byla všechna vytvořena, ale alfabeta to není.

Zrovna tak arménské písmo bylo vytvořeno na základě alfabety, ale taky proto, že alfabeta se pro zápis místních jazyků nehodila.

Kdybychom psali cyrilicí, nemusel by Hus vymýšlet nabodeníčka.

M. Krátký 28.5.2018 12:14

Moc hezké povídání i čtení

a děkuji

F. Navrátil 28.5.2018 12:05

To tu ještě nebylo!

Cyril a Metoděj jako putinovští agenti Byzance.

J. Jelínek 28.5.2018 12:23

Re: To tu ještě nebylo!

Ale bylo, vliv Byzance na dění ve střední Evropě není objevem pana Frýborta a například proruské weby, Noční vlci a konec konců i vy jste příkladem, že "kulturní" expanze z východu straší dosud v hlavách mnohých slavjanofilů. Osobně dávám přednost latince před bukvicemi a stačí mi jeden Řím a jeden Jeruzalém.

F. Navrátil 28.5.2018 12:47

Re: To tu ještě nebylo!

Patrně jste nepochopil, že mise Cyrila a Metoděje byla mise civilizační. Oni nepřinášeli jen křesťanství (část obyvatel už křesťanství přijala), ale zejména vzdělanost a znalosti a výrobní postupy z oblasti zemědělství, stavitelství, zpracování kovů, tkaní textilu, výroby zbraní, šperků, atd. V době, kdy soluňští bratři patřili k nejvzdělanějším lidem své doby, pasovští biskupové byli negramotní a používali vulgární latinu. Trvalo ještě dlouho, než se vyrovnal rozdíl mezi východní vzdělaností a západním barbarstvím.

A. Alda 28.5.2018 11:24

A proč tedy píšete slovansky?

Pište si své progermánské názory germánsky a nás nechte na pokoji.

J. Jelínek 28.5.2018 12:25

Re: A proč tedy píšete slovansky?

Slovanky, ale ne bukvami. To je totiž dosti podstatné.

J. Jelínek 28.5.2018 12:26

Re: A proč tedy píšete slovansky?

tedy pardon - slovansky.

P. Portwyn 28.5.2018 11:06

"Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

Herr Frýbort, na něco jste zapomněl, co se týká toho Rakouska.

Ona totiž habsburská říše nevedla války s Ruskem, ale s Pruskem. Natýrliš. Ale chápu, jediné písmenko se přehlédne, když je potřeba ideologicky působit, nycht vár?

Pokud se mýlím, uveďte prosím nějaký vpád carských vojsk na české území. Prajzové nám sem vlítli opakovaně, my ve východních Čechách (pro vás Ostbémen) bychom mohli vyprávět. Rakousko byla hráz proti NĚMECKÉ rozpínavosti, když už. A turecké... jo, Turci, to dneska taky v podstatě jsou Němci... tak o tom radši taky mluvit nebudeme, že?

I. Širůček 28.5.2018 12:38

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

Tak třeba u Slavkova...

P. Portwyn 28.5.2018 14:02

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

V bitvě u Slavkova byli Rusové a Rakušané SPOJENCI proti rozpínavosti francouzské.

S. Rehulka 28.5.2018 12:50

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

Pane Portwyne, nemám rád Vaši przněnou němčinu (nerozumím jí, jenom se domýšlím), ale s tím, že Rakousko bylo hrází proti německé rozpínavosti máte pravdu. Ale pan Frýbort má pravdu také i proti té turecké (ale Vy ho asi nečtete!). Ale když hrozila Vídni turecká smrt, přišel na pomoc Polák, Litevec, Madar, Čech a Moravan - nikoliv Rus ! A i to víme všichni !

P. Portwyn 28.5.2018 14:05

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

Pane Rehulko, podstatné je naprosto nepravdivé tvrzení, že rakouské mocnářství bylo hrází proti Rusku. To je flagrantní lež.

To, zda Rusové pomohli obležené Vídni, nebo zda Vídeň pomohla Rusům proti Mongolům, to opravdu nesouvisí.

P. Portwyn 28.5.2018 14:09

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

Dodatek - Rusové nepomohli Vídni... no nepomohli. Ostatně Španělé taky ne, ani Angličané, Švédové či Dánové. Já vím, já vím. To je přece něco jiného :o)

Mimochodem kdyby mi někdo před 10 lety řekl, že se budu zastávat Rusů, myslel bych si, že se zbláznil. Ale lež zůstane lží a manipulace manipulací, ať jde z kterékoli světové strany.

J. Kanioková 28.5.2018 16:34

1***

P. Portwyn 28.5.2018 14:15

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

S tím, zda...

V. Novák 28.5.2018 15:27

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

No, víte, pane Rehulko, on Rus měl v r. 1683 drobátko jiné starosti. Petrovi, který byl rok před tím korunován, bylo 11 a do carování se mu pletla sestra Sofie, jakož i střelci. V roce korunovace mu povtaždili půl rodiny a on přežil se štěstím. Rusko bylo zatlačeno (těmi vašimi Poláky a Litevci) daleko na východ, až za Smolensk, takže se zprávy o nějakém obléhání nějaké Vídně dostaly do Moskvy nejspíš dávno poté, co skončilo.

Do boků s Tureckem se Petr pustil jakmile dospěl a začal stavět lodě. Ne že by mu někdo z Evropy v tom pomáhal, krom dobře zaplacených odborníků.

Ostatně - pomohl někdo v Evropy Rusku, když Krymští Tataři pod rodem Girejů terorizovali celý ruský jih, odvlékali obyvatele do otroctvé a stali se hlavními dodavateli otroků Osmanům z východu? Když vytáli až k Moskvě a vypálili ji? Kulový! Poláci s Litevci si akorát s chutí ukousli za Smuty velké západní oblasti a vlezli až do Kremlu. "Narodnoje opolčenije" je muselo vyhánět.

M. Drašner 28.5.2018 17:58

Re: "Hráz proti ruské rozpínavosti" :oD

inu, máte to trochu pomýlené pod vlivem ruské historické propagandy. Imperiální Rusové totiž nerozlišují mezi Rusí Kyjevskou (nyní většinově Bělorusko a Ukrajina s výběžkem k Novgorodu) a tím, co si zpočátku za pomoci Zlaté hordy dobyla moskevská knížátka. Skoro celé původní území Kyjevské Rusi bránila (a ubránila) litevsko-ruská vojska, která na 300 let vytvořila Velkoknížectví litevské. Až od 15. stol. začala Moskva po likvidaci Novgorodu expandovat na západ, na pzemí, které Moskvanům nikdy nepatřilo.