20.6.2019 | Svátek má KvětaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: 200 let od narození Marxe...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 85, poslední: 8.5. 2018 8:19, přehled diskusí

Re: Marxismus je jedním z důkazů nedokonalosti a hlouposti :
Autor: L. Novák 475 Datum: 8.5.2018 8:19

(Euro)socialismus. :-) Dav vždycky půjde za tím, kdo slíbí pečené holuby zadarmo do huby. Je to přirozené chování v boji neschopných o přežití... že je to cesta do pekel pochopí až později, mnozí nikdy.

Dobře napsáno. :
Autor: L. Novák 475 Datum: 8.5.2018 8:14

Na (ne)vědeckost marxismu a celé komunistické ideologie nakonec doplatili komunisti tím, že se jim jejich nesmyslný systém poté, co ztratil podporu Ruska (SSSR) v hrubém násilí, zhroutil pod rukama. Není konkurenceschopný ve svobodné soutěži.

I já, stejně :):
Autor: J. Kanioková Datum: 7.5.2018 22:47

Marxismus je jedním z důkazů nedokonalosti a hlouposti :
Autor: L. David Datum: 7.5.2018 22:27

člověka.

Pokud kdokoliv vymyslí jakoukoliv zpupnou a scestnou ideologii, vždy se najde dostatek debilů, kteří se jí chytnou a začnou ji uvádět v život.

A to i přes miliony mrtvol!

Komunismus, nacismus, islám, bruselismus......co přijde dalšího?

Re: ale fix, :
Autor: J. Krásenský Datum: 7.5.2018 19:59

Děkuji za osvětu a odkazy. Pročtu.

Re: Marx, jenž utvrzoval:
Autor: J. Krásenský Datum: 7.5.2018 19:57

Přesně tak, pane Bystrianský. Děkuji.

Marx, jenž utvrzoval:
Autor: D. Bystriansky Datum: 7.5.2018 19:24

dělníky v nenávisti k práci, protože práce svobodného člověka zotročuje, nestál na straně proletariátu. Marxův zeť /Paul Lafargue/ dokonce napsal své "nejslavnější" dílo Právo na lenost, kdy průmyslová revoluce počala vstřebávat nezaměstnaný proletariát a pracovní a mzdové podmínky zejména kvalifikované vrstvy dělníků se začaly zlepšovat.

Kladný vliv na morálku a étos práce prosazovalo především křesťanství, v čele se Sociální encyklikou Papeže Lva XIII. Rerum novarum. Marxistům na Západě prostě "ujel vlak". Kapitalismus 19. století končil a s ním i důvody k revoluci.

Leninova revoluce v Rusku a Hitlerova v Německu byla jiná krvavá story, ale obě čerpající z Marxe.

(r)evoluce?:
Autor: V. Lunák Datum: 7.5.2018 19:23

Zatímco z pohledu širších společenských vztahů a způsobu uvažování je jistě VK zastáncem evoluce, vztaženo k historii ČR, pokud jde o ryze ekonomické vztahy, bez pochyby byl zastáncem revoluce, jak v rozhovoru před pár lety jasně vyložil hlavní ideolog kupónové privatizace Tříska. Z tohoto důvodu je autorova pozice v textu dosti nedůvěryhodná.

Proč by měli ekonomové dílčí změny označovat jako marginální? Slova dílčí a marginální mají nemarginálně odlišný význam. Chtělo se napsat parciální?

Re: Ekonomické nesmysly:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 19:09

Musíte zešjmoína za F.A.Hayekem. Ten ty jeho nesmysly rozebral do šroubku. Až k lidské mysli... Dzp.

Já chci sochu Hitlera !!! A to nacisty přímo nenávidím. :
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 19:08

Marx byl jeho inspirací, tak co... Dzp.

Re: Kritika Marxova vlivu:
Autor: P. Aron Datum: 7.5.2018 18:22

No koukám, že díky Junckerovi nám marxisté zase zvedají hlavu. Zbavili jsme se ruského socialismu a máme ho tu ve verzi Bruselské.

Re: Pane Klaus, odejděte konečně již z veřejného života:
Autor: P. Aron Datum: 7.5.2018 18:20

Já rozhodně o názory pana Klause stojím a vesměs s nimi souhlasím. Nesnáším lidi, kteří mluví mým jménem a jménem všech.

Re: K pravdě lze nejlépe dospět sporem...:
Autor: P. Aron Datum: 7.5.2018 18:18

Ten článek není na internetu dostupný. Tady je jiný text trochu delší, ale také zajímavý :

https://www.mises.cz/database/literatura/10.pdf

Re: Filip na Klausuv Hrad!:
Autor: P. Lenc Datum: 7.5.2018 17:51

Vy jste asi něčím těžkým trefený, že Rychetský.

Re: Filip na Klausuv Hrad!:
Autor: P. Rychetsky Datum: 7.5.2018 17:25

Mne se take povetsinou libi, kdyz rejpe do EU-bolseviku, ti si to bohate zaslouzi. Bohuzel to ale Klaus nedela s tim, ze by mel pocestne umysly tu EU vylepsit, nybrz se veze v hlavnim proudu ruznych prorusackych anti-EU skodicu. To je jeden z hlavnich ujetych a nelogickych zkratu soucasne mezinarodni politicke sceny - EU ne a proto Putin ano. Proc ma byt volba mezi neomarxisty a necim tak prisernym jako ruska kagebacka diktatura?

Re: nojo, fakt dobrý.:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 7.5.2018 16:57

"Sám jsem se od něho mnoho naučil."

Napoleon je mrtev, Marx je mrtev, Lenin je mrtev, Stalin je mrtev a ani já se necítím být zcela zdráv.

Re: nojo:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 7.5.2018 16:52

"Sám jsem se od něho mnoho naučil."

Napoleon je mrtev, Marx je mrtev, Lenin je mrtev, Stalin je mrtev a ani já se necítím být zcela zdráv.

Re: No, je to tak::
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 7.5.2018 16:43

Marx, hvězda VIP anket.

Ekonomické nesmysly:
Autor: Z. Frys Datum: 7.5.2018 15:12

K. Marxe vyvrátil už zakladatel rakouské ekonomické školy Carl Menger, a především brněnský rodák Eugen Böhm-Bawerk (Karl Marx and the close of his system).

https://mises.org/library/karl-marx-and-close-his-system

Marxismus více než cokoliv jiného připomíná náboženské sektářství. Dovolím si ocitovat mého nejoblíbenějšího libertariána M. Rothbarda: "Ovšem podstata marxismu jakožto náboženského kultu je hlubší, než by bláhovosti a vytáčky marxistů nebo kryptická a často nesrozumitelná povaha Marxových spisů napovídaly. Proto předmětem tohoto článku je, že onen hlavní cíl – komunismus – je ateizovanou verzí určitého typu náboženské eschatologie; že údajně nevyhnutelný postup historie je ateizovanou formou téhož náboženského zákona historického vývoje; a že údajně centrální problém kapitalismu jak si ho povšiml Marx – „humanista“, problém „odcizení,“ je jen ateistickou verzí téhož náboženského metafyzického smutku nad celým stvořeným vesmírem." http://www.bastiat.kvalitne.cz/Rothbard_Marx.htm

Karl Marx, mizerný ekonom a druhořadý filozof, byl líný, nemytý, špínou zapáchající a práce se šítící celoživotní somrák. Takový pravý prototyp socialisty. A co přinesl socialismus? Jen násilí, násilí a násilí. A bídu.

ale fix, :
Autor: J. Kanioková Datum: 7.5.2018 15:07

zánik Západu - https://sux.cz/2f7c

Re: :
Autor: J. Kanioková Datum: 7.5.2018 15:02

SPOLEČNOST: Spengler předpověděl zánik Západu -

Francis Parker Yockey pohledem dneška, část 1 - https://deliandiver.org/2017/09/francis-parker-yockey-pohledem-dneska-cast-1.html

Nesnášenlivost svodody slova - https://sux.cz/3e99

V Česku chít objektivní pohled na cokoliv? Fantazie!:
Autor: F. Vízek Datum: 7.5.2018 14:50

Karel Marx zemřel více než 30 let před vznikem Sovětského svazu a těžko mohl ovlivnit jeho vývoj a situaci v jeho satelitech.Na přelomu století byl ve Velké Británii vyhodnocen Karle Marx jako FILOZOF TISÍCILETÍ.

V Česku, kde je obvyklé pravidelně střídat volání AŤ ŽIJE a HRR NA NĚJ, bourat a znovu stavět a znovu bourat pomníky, přejmenovávat jako na běžícím pásu ulice a náměstí...,bude asi málo chuti objektivně hodnotit osobnosti i události té které doby. Týká see to nejen německého filozofa a ekonoma Karla Marxe.

Jisté ale je, že přispěl k tomu, že se PROBUDILA dělnická třída, že její staletý boj přinesl ovoce, které sklízíme dosud: osmihodinová pracovní doba, zákaz dětské práce, ochrana a bezpečnost při práci, placená dovolená, placená nemocenská...

Nic z toho by jen tak nespadlo do klína. Bylo potřeba krve, potu, boje. A Karel Marx nástup pokrokového řádu - kapitalismu - vítal a svým učením ho kultivoval.

No, je to tak::
Autor: F. Vízek Datum: 7.5.2018 14:34

Na přelomu století byl ve Velké Británii vyhodnocen Karle Marx jako FILOZOF TISÍCILETÍ.

V Česku, kde je obvyklé pravidelně střídat volání AŤ ŽIJE a HRR NA NĚJ a znovu AŤ ŽIJE, bourat a znovu stavět a znovu bourat pomníky,

přejmenovávat jako na běžícím pásu ulice a náměstí...,

bude asi málo chuti objektivně hodnotit osobnosti i události té které doby.

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 14:31

Doufejmě všichni, že jednou učitelé budou. Situace dnes nepoučeného lidstva kompozitivní teorií se tak rapidně zlepší. O tom není pochyb. Až rozdíl mezi tím, jak lidský svět funguje ve skutečnosti a mezi tím co si lidé o tom myslí naroste do kritických rozměrů. Snad tu hroznou srážku přežijeme... Dzp.

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 14:30

Zejména se však zabývá řídící strukturou, a jiná není možná a nikdy nebyla, spontánním řádem civilizovaných a celého lidského světa. To je podstata a jediná možnost přežití lidstva a nelze ji zorganizovat. Je také jedinou možností, jak mohou jednotlivci a jejich organizace, sledovat nekonečný počet cílů a účelů svých jednání tak, aby nenaráželi do ostatních. Souběžně tato struktura vyvinula skrze interakci jednotlivců pravidla chování, která se stala obsahem souběžně se vyvíjející lidské mysli. Tedy spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět, řídí nás, ne my jeho. Kdykoliv se pokusíme to zvrátit, a nepůjde to nikdy, přivoláme si na sebe katastrofu.

Tedy důvod existence kompozitivní teorie je, aby lidstvo vyvedla z toho strašného omylu, Myslí si, že je už tak chytré, že si může dělat co chce a že může řídit lidský svět. Nejde to a nikdy to nepůjde.

Lidská mysl je totiž vnitřní součástí tohoto supermechanismu, je složena z jeho pravidel chování a nemá žádnou možnost se dostat mimo něho a organizovat ho. Strašných příkladů takovéto nemožnosti je dost a dost, zejména v novodobých dějinách - SSSR a jeho světová socialistická soustava. Lidé však nevědí proč to dělají a nevědí ani proč jich u toho vždy tolik zahyne. Věčným pokusům zorganizovat nezorganizovatelné, tedy spontánní řád světa, tedy lidský svět sám, říkáme socialismus. Má nespočet podob. V poslední době například zejména rudočernými socialisty řízenou Evropskou unii.

Kompozitivní teorie, tato nejsložiitější vědecká materie ze všech, nám odpověď dává, a stále přesněji. Jeji výuka však není možná, neboť náboženské a politické předsudky tomu zatím brání a nejsou tedy ani učitelé, kteří by tuto složitou koncepci zvládali. Kandidát na post prezidenta České republiky, bývalý předseda Akademie věd Drahoš, je toho důkazem. Ani slovem se o tomto neodstranitelném fenoménu vesmíru a tedy i lidského světa nezmínil.

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 14:30

V první řadě berou vědci do úvahy, samozřejmě za využití všech poznatků věd přírodních to, odkud se člověk biologicky vzal a jaké jsou jeho první jakési předlidské, pololidské a časem už lidské kroky na Zemi a jeho chování, které si už dovedeme představit a které umíme uchopit inteligenčním instrumentáriem našich myslí. Lidé svoji pouť vesmírem a po zemském povrchu začali ve smečkách a kmenech o velikosti zhruba 50 jedinců a žili v kmenové společnosti se vším všudy, drženi pohromadě altruismem a pudem sebezáchovy, tedy neosobními, genetickými a doslova přírodními principy, shodnými s ostatními druhy.

Kompozitivní teorie se však nezabývá genetickými a biologickými základy lidstva, ty si kdykoliv vypůjčí od věd přírodních, lépe řečeno, zahrne je v případě potřeby a jejich trvalé platnosti do výkladu, nýbrž kulturní evolucí a spontánnímí, tedy neosobními silami, které ji vyprovokovaly a vyprodukovaly. Zabývá se vznikem inteligence, rozumu, mentální výbavou člověka a zejména mezemi a mantinely, které nám souběžná souhra spontánních sil, které nás stvořily a dále nekonečně dotvářejí stran obsahu a výbavy našich myslí, doslova diktuje a klade.

Zabývá se tedy zejména objevem obchodu, coby základním hybatelem kulturního vývoje, neboť to on a důsledky z něho přinesl civilizaci, tedy přeměnu divocha v civilizovaného člověka a tento proces vyšší a vyšší subjektivizace a individializace jednotlivců probíhá stálem a je nekonečný.

K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 14:29

TEDY KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Vědecká kompozitivní teorie, tedy suma informací získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd, navzájem provázaných a neodporujících si, viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, je vždy nejvyšším, stále vědou aktualizovaným, věděním lidstva a přináší právě taková vysvětlení. Vždyť zkoumá a předkládá informace o samotné podstatě lidského světa a jediné možnosti lidstva existovat a jde do takové hloubky, že vysvětluje až samotnou lidskou mysl. Je to tedy vysvětlení lidské mysli jejím prostřednictvím.

Samozřejmě, výhradně bez pověr a mýtů a žádné náboženské nebo okultní předsudky nejsou povoleny. Jinak by přístup k tomuto zkoumání nebyl čistě vědecký a nebyl by prost jakýchkoliv zavádějících pseudovědeckých praktik, tedy by nebyl seriózní.

Co tedy relevatní společenští vědci zkoumají, když mají tak vysokou ambici lidstvu předložit hluboké a důkazy podložené vědecké informace, které, jak se ukázalo, zcela mění dosavadní představy lidí o svém původu a principech, které nám, lidstvu, umožňují být. Samozřejmě, imkdyž to nebylo původním záměrem, bylo to vědeckým postupem odhaleno a prokázáno. Okřídlené rčení, lidé si myslí o světě něco jiného, než by si měli myslet, tady dostává skutečně reálný a realistický průkaz.

Re: To jako myslíte,:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 14:28

Právě obráceně... Dzp.

Re: nojo:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 14:27

Pak jste marxán, tedy irelevantně vzdělaný trouba... Dzp.

Re: Klaus je politik, ne ekonom :-P:
Autor: K. Janyška Datum: 7.5.2018 14:27

Je to i to. A skvělým. Bohužel, se zaměřením na Rusko. Ale ekonomie hranic nezná... Dzp.