19.1.2019 | Svátek má Doubravka



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Střet civilizací



Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 66, poslední: 15.4.2018 22:25, přehled diskusí

Re: autor:
Autor: M. Prokop Datum: 15.4.2018 22:25

Není sám.

Ale v něčem pravdu má.

Západ ztratil obranyschopnost.

autor:
Autor: M. Baloun Datum: 15.4.2018 22:00

buď Fukuyamu nepochopil nebo ani nečtl

Re: Upřesnění pro Karla Janyšku:
Autor: M. Pivoda Datum: 15.4.2018 21:17

A kde ten proces abstrakce probíhá? No přece vždy v lidském mozku!

Re: Upřesnění pro Karla Janyšku:
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 20:53

Neměl pravdu. Spontánní řády jsou věcí zvládnutí funkcí abstrakce, ne logiky. Byl to jen konstruktivistický racionalsita, jako například Albert Einstein... Dzp.

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?:
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 20:51

Není moje. Jen ji ovládám. Ona lidský svět popisuje, nic nenavrhuje. Ví, že to nejde. Jen vyzývá k respektu k principům, které jsou nezměnitelné a které samozřejmě dopodrobna vysvětluje. Vystěluje jedinou možnost axistence lidstva odjakživa, jeho spontánní řád... Dzp.

Upřesnění pro Karla Janyšku:
Autor: M. Pivoda Datum: 15.4.2018 20:21

Veškerá věda je produktem lidské (nedokonalé) činnosti. Umělá inteligence (programy strojového učení) ještě není v tak pokročilé fázi vývoje. Takže zatím vědu na této zemi tvoří jen lidé.

Kompozitivní teorie je také produktem lidské činnosti, nevisí někde ve vesmíru nezávisle na člověkovi.

Osobní poznámka: Já jsem před třiceti lety spolupracoval s matematikem doc. Václavem Polákem a ten tvrdil, že je vždy třeba studovat (symbolickou) logiku i s logikem (tzn. člověkem, který tu logiku ve své hlavě vyprodukoval). Jeho početnější oponenti (v podstatě IT specialisté) ale naopak věřili, že logika existuje nezávisle na člověkovi (protože IT specialisté nestudovali humanitní obory a lidské psychice proto nerozuměli). S vědcem Polákem to proto nemohlo v Česku dopadnout dobře, protože, jak říká lidová moudrost: "mnoho psů znamená zajícovu smrt".

Re: Proč náboženství?:
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 18:56

Je to tak.

Veškerá věda je sluhou právě kompozitivní teorie. Tedy celostního vědeckého pohledu na všechno. Takže více, než z ní nikdo vědět ani nemůže. Je stále aktualizovaná a doplňovaná. Není to vědní obor, je to strom lidského vědění a jednotlivé obory jsou její fiktivní větve, které propojuje... Dzp.

Proč náboženství?:
Autor: M. Pivoda Datum: 15.4.2018 17:32

Kdyby kompozitní teorie byl vědecký poznatek, pak by nemohl končit náboženským nebo politickým provoláním Janyšky, že "lidstvo nikdy nebude vědět více".

Náboženské přesvědčení Karla Janyšky:
Autor: M. Pivoda Datum: 15.4.2018 16:01

"... každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp."

Re: Trump-Macron-May,:
Autor: I. Mertl Datum: 15.4.2018 14:41

Lépe binární vidění než slepota.

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?:
Autor: J. Vlček Datum: 15.4.2018 10:24

Pane Janyško, je od vás chvályhodné, že jste zde nastínil obsah té t.zv. kompozitivní teorie, že jste naznačil nutnost se touto teorií řídit, ale již v tomto bodě je možno shledat nereálnost tohoto požadavku. Kolik myslíte, že bude jedinců, kteří si tuto teorii prostudují, vezmou ji za svou a budou se jí řídit? A jak timto svým počínáním ovlivní celkové dění a vývoj lidské společnosti?

Nebo je vše dílem spontánnosti řádu lidské interakce a člověk na to nemá vlastně žádný vliv? K čemu potom slouží takováto teorie, co z ní vyplývá pro reálné konání lidí v současnosti? Co byste z této teorie kupříkladu vyčetl pro řešení současné krize společnosti, týkající se nekontrolované masové imigrace lidí do Evropy? To vše také vyřeší spontánní řád společnosti bez přičinění a konání člověka samotného?

Pokud má mít takováto teorie smysl a pro člověka nějaký význam, měla by umět člověka vést a nabízet řešení takovýchto svízelných situací. Pokud tak nečiní, pak je to teorie pro teorii.

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?:
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 8:51

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?:
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 8:51

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?:
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 8:51

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Re: Skvělý rozhovor - :
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 8:48

Není náboženstvím. Je to suma vědeckých, a jen a přísně vědeckých, informací navzájem provázaných a neodporujích si, získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd... dzp.

Re: Samozřejmě, že nejde pouze o střet civilizací.:
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 8:45

Jde v první řadě o neuvěřitelné nevzdělaní miliard lidí, včetně vás. Co je to kompozitivní teorie ? Dzp.

Re: Skvělý rozhovor - :
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 8:43

No, vidíte, že se shodneme. Nevím, tak nevíme. Jen věříte. To je málo, to je kničemu. Někteří věří, že jedna a jedna jsou tři a mají ve škole samé pětky... Dzp.

Re: :
Autor: K. Janyška Datum: 15.4.2018 8:41

Ne, je jím obchod a jen obchod a jeho důsledky.

A na zametání civilizace pod koberec a jejich tzv. problémů lidi nemají. Ona ovládá nás, ne my ji. Zejména nás však ovládá spontánní řád lidského světa, o kterém lidé nemají ani páru... Dzp.

:
Autor: M. Pechr Datum: 15.4.2018 2:46

...to zní poněkud černobíle...

...takto podané... ...nemoudře...neúplně...nabubřele...nevýstižně...zjednodušeně... ...povýšenecky... ...skoro jakoby autor výroku nic o Skutečnosti nepochopil...čemuž bych nerad věřil...

Re: Trump-Macron-May,:
Autor: M. Prokop Datum: 15.4.2018 0:38

Binární vidění.

:
Autor: I. Spálený Datum: 15.4.2018 0:15

Co lidi vidět nechtějí, to nevidí. Motorem globalizace byl stále zrychlující se nárůst počtu obyvatel světa. Systém dává, pak si bere se ziskem zpět a přesto mnohem více zůstává, protože počet dotčených uvnitř země v čase narůstá a přečíslí tak všechna vnější negativa. To už po roce 1970 přestává platit. Zem se zalidňuje a tím se další nárůst populace zdražuje. Dochází k poklesu na hodnoty začátku 20. století. Z desítek procent růstu jsou jednotlivá procenta. Zisk už nepřevýší tak snadno možné ztráty a je nutné pečlivěji plánovat. Civilizační problémy jsou najednou více vidět a s nimi i všechny ostatní. Jejich zametání pod koberec už fungovat nebude.

Re: Trump-Macron-May,:
Autor: S. Donát Datum: 15.4.2018 0:09

Koukám, že to máte často jednoduché :)

Re: "Konflikty plodí multikulturalismus,:
Autor: Z. Rychlý Datum: 14.4.2018 23:59

.. novodobý socialistický internacionalismus ...

To jakože bába Merlová vymyslela multikulturalismus jako teorii spiknutí proti nám normálním, a zavádí ji do praxe?? Tyhle spiklenecké teorie.

Multikulti vznikl jako socialistický pokus o odstranění řevnivosti a soutěžení mezi národy. Je to myšlenka blbá, je to blbá reakce, ale takový je celý ten multikulti. To je jeho pozadí, na tom je multikulti postavený. Je to škodlivá myšlenka, s tím souhlasím, je to dobrotrusný pokus o nastolení ráje na zemi, který jako vždy skončí krachem. Tady mi nepodsouvejte nějaké myšlénky o NEškodlivosti multikulti. Jádro našeho sporu je o příčinách a následcích. Tak jako Marx reagoval na tehdejší způsob rozdělování bohatství vytvořením marxistického pohledu na svět průmyslové revoluce, čehož se chopili dobrotrusové a rozvrátili svět, tak zrovna tak vznikají různé teorie reagující na bipolární a soutěživý svět s nebezpečím vzniku konfliktů. Jedni hlásají multikulti, jiní vynalézají politkorektnost jako nástroj k odstranění rozporů, kterých je svět plný, jiní by rádi odstranili kapitalismus jako viníka všech válek, atd, atd. Jsou to idealistické dobrotrusné reakce na projevy současného světa. Reakce, které jsou utopické a budou tudíž zneužity. V tom je škodlivost těchto teorií - nemožnost uvést je do života vede k totalitě, k násilnému prosazování, neúspěchy vedou k hledání viníků nejprve vnitřních a posléze vnějších. Tak tomu zatím bylo v dějinách lidstva vždy. Já nevěřím na nějaký Bildenberk, kde se nějaká parta vymýšlí ad hoc teorie jak rozvrátit svět. Svět je z principu rozporuplný a někteří se snaží ho vylepšit, což jest jednání iracionelní a nevede k dobrým koncům. Vznešené myšlenky byly vždy zneužity a v praxi vzniká nefunkční paskvil, který by fungoval jen pokud by v něm nefigurovali obyčejní LIDÉ, kteří všechno těm gigantům (co to myslí dobře) po..smolí. Socialismus, EU, politkorektnost, multikulti - hloupé reakce na složitý svět, který si běží podle svého, a o kterém víme prd.

Samozřejmě, že nejde pouze o střet civilizací.:
Autor: L. David Datum: 14.4.2018 22:13

Momentálně jde především v Evropě o střet pozdní (dnes již úpadkové) evropské civilizace s ANTICIVILIZACÍ !

Nemám z toho radost, ale ten střet se satanským islámem a jeho muslimskými nositeli si lze těžko vysvětlit jinak, než jako trest, za zpupný hedonismus evropských národů tzv, Západu.

Pohodlí a zase jen pohodlí, jakožto smysl a cíl života současných zpohodlněných Evropanů, zajišťované všemi prostředky, jakožto i vražděním dětí v lůně matek, zákonitě přitahuje sice barbarskou, avšak v idei silnější ANTICIVILIZACI k tomu, aby postupně zvítězila nad úpadkovou evropskou civilizací.

Západoevropské země, skrz naskrz prohnojené muslimy, již dnes nemají šanci nad tímto pronárodem zvitězit a ze svých zemí jej vypudit ! ! !

Re: K migraci islámu::
Autor: P. Grigar Datum: 14.4.2018 21:54

..a toho se právě obávám v souvislosti s konstituováním unijních bezpečnostních složek či armády. Kdo dokáže odolat pokušení rekrutace mladých, z našeho hlediska nevzdělaných a hlavně bojovných mužů, pro které je služba se zbraní vrcholem prestiže, viz.turecká armáda v současnosti. Jejich "rozhledy" jim umožní bez výčitek svědomí splnit každý rozkaz zaměřený proti domácímu obyvatelstvu. Janičáři na druhou...

Re: Trump-Macron-May,:
Autor: M. Mařák Datum: 14.4.2018 21:48

Trojice dobra proti zlu. Tak je to jednoduché.

Re: Skvělý rozhovor - :
Autor: P. Grigar Datum: 14.4.2018 21:44

..kompostovka je totéž co jakékoli jiné náboženství. Nejste zasvěcený, zbývá vám pouze naslouchat slovům velekněze Janyšky, věřit a neklást otázky. Víra ve spontánní řád.. i když je to vlastně protimluv. Ale velekněz nám to ruče vysvětlí ...

Re: Skvělý rozhovor - :
Autor: P. Grigar Datum: 14.4.2018 21:38

..jděte do háje s vyvracením něčeho, co nikdo nedokázal potvrdit.Jak chcete prokázat neexistenci jako takovou?

Re: Skvělý rozhovor - :
Autor: K. Janyška Datum: 14.4.2018 21:11

Neignoroval Boha, jako vědec však nemohl potvrdit, že existuje a jeho existenci se mu nepodařilo ani vyvrátit. Tak neutrálně věda funguje. Pokud jinak, není vědou... Dzp.

Re: Skvělý rozhovor - :
Autor: K. Janyška Datum: 14.4.2018 21:09

Není žádný příklad uvedení kompozitivné teorie v praxi. Je to jen a jen vědecký popis lidského života a lidského světa samotného. Takového, jaký je. Je to popis, ne návrh nebo výmysl. Lidi to jen nevědí a melou pátépřesdeváté. A jsou jich miliardy... Dzp.