9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

ANALÝZA: Trvale neudržitelná ochrana přírody

Ministerstvo životního prostředí bylo zřízeno 19. prosince 1989 zákonem ČNR č. 173/1989 Sb. k 1. lednu 1990, jako ústřední orgán státní správy a orgán vrchního dozoru ve věcech životního prostředí, a současný ministr Mgr. Richard Brabec je sedmnáctý v pořadí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 23.3.2018 9:28

Re: Kůrovec ve srovnání s poznáním o bílých krvinkách.

Popletené? Nebo jste spíše nečetl pozorně?

Opakuji: ..."Pokud do systému nezasáhl monokulturním a stejnověkým pěstováním

maximalizace výnosů příliš chtivý člověk, tak se kůrovec choval jak bílá

krvinka v jeho organismu/ekosystému."

Kůrovec v jen dřevoprodukčním monokulturním stejnověkém lese je skutečně pravidelně škůdce. Podobně by jste ale ani Vy nepotřeboval bílé krvinky - ba by vás mohli alergicky ohrožovat - pokud by jste se nalézal jen na umělé výživě do žil v naprosto sterilním prostředí dokonale vyčištěném i v trávicím systému. O jaký život by se v takovém sterilním případě asi jedalo?

J. Horáček 23.3.2018 9:25

Re: Jen omyly autora?

Tak znovu a polopaticky, teď už to třeba dáte:

> Před ještě dvěma stoletími .... lidé většinu lesních porostů v českém dolíku vykáceli ... Lesnictví totiž začalo vznikat až později - za doby Marie terezie.<

P. Rada 23.3.2018 9:12

Re: Jen omyly autora?

Všeho? Podívejme se tedy alespon na některá fakta. S obrázků Mikoláše Alše (1852 až 1913) můžem dodnes vidět vykreslenou horu Říp ale TRAVNATOU!

Marie Terezie ..."arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou (1741–1780) a českou (1743–1780),"

Rozvoj sklářeství a hutnictví se totiž neobešel bez dřevěného uhlí a u nás nastal hlavně v 16 a 17 stolrtí. Na plyn se přeško až ve století dvacítém a nástup hnědého uhlí začal vytlačovat to dřevěné až zhruba po roce 1880. Před děma stoletími mi přitom vychází široké období kolem 1820.

Dávám Vám ale zapravdu, že vnímání času je ošidné téma a děkuji za reakci která to dokládá.

F. Navrátil 23.3.2018 9:07

Vývoj lidstva měl končit u neandrtálců

Zelení nedají pokoj a nepřestanou, dokud se jim nepodaří zbavit Zemi plísně zvané lidstvo. Konání zelených by se dalo shrnou slovy klasika: Vraždit lidi můžeš, ale nesmíš přitom šlápnout na sysla!

M. Valenta 23.3.2018 9:07

Jen další v řadě co si myslí,

že člověk zrežíruje úplně všechno.

M. Drašner 23.3.2018 9:00

Re: Kůrovec ve srovnání s poznáním o bílých krvinkách.

Oba autoři zapomínají, že tohle je opravdu multifaktoriální systém: Rovnice nezní Stromy + kůrovec = Zkáza, ale (Jednodruhový) Les + kůrovec - (např. chemií vyhubení) mravenci, krajníci (a další druhym, živící se kůrovci) - Zkáza. A zjednodušování nepomůže.

J. Karlík 23.3.2018 8:31

Re: Kůrovec ve srovnání s poznáním o bílých krvinkách.

No-go zóny.

J. Karlík 23.3.2018 8:29

Re: Kůrovec ve srovnání s poznáním o bílých krvinkách.

Mate to nějak propletené, kurovec není žádný doktor ani bílá krvinka, je to škůdce. Nemnozí se ve zdravém lese, ale většinou po vichřicích na padlých stromech. Proto po vichřici, při které padla stará Šumava v r. 1870 bylo první starostí lesáků toto dřevo zpracovat. Dnes se zelení magori radují ze zkázy Šumavy. O les se musí starat lesníci. Ochrana přírody v pojetí tkz. ochránců přírody je to samé, jako ochrana lidských prav v pojetí lidskoprávníků. Výsledkem jsou no_ho zóny v dříve civilizovaných městech a bezzásahové zóny na Šumavě.

J. Horáček 23.3.2018 8:08

Re: Jen omyly autora?

>Před ještě dvěma stoletími lidé v souvislosti s rozvoje sklářství a hutnictví většinu lesních porostů v českém dolíku vykáceli a holý byl v té době i kopec Říp. Lesnictví totiž začalo vznikat až později - za doby Marie terezie<

Nějaké zvláštní vnímání času, historie, faktů ...., všeho?

P. Rada 23.3.2018 7:35

Re: Kůrovec ve srovnání s poznáním o bílých krvinkách.

Pane Kotas kůrovec je tu spolu se smrkem prokazatelně zhruba 65 milionů let a za tu donu se nejen vzájemě nevyhubili ale naučili se soužití. Pokud do systému nezasáhl monokulturním a stejnověkým pěstováním maximalizace výnosů příliš chtivý člověk, tak se kůrovec choval jak bílá krvinka v jeho organismu/ekosystému. Množil se návalově zejména tam, kde začlo být něco pokažené aby to urychleně ve prospěch systému převedl na znovuvyužitelný půdní formu a celek také proto mohl vykazovat vitalitu.

Pokud se bílé krvinky namnoží - mohou i Vám zachránit život. Pokud se ale v organismu dokonce přemnoží - např při alergické reakci - mohou jej dokonce zabít. Je sice doposud nedořešenou otázkou jak a proč alergie zvláště v posledních desetiletích gradují ale jednou s nejpravděpodobnějších odpovědí je, že jejich podstatou je nerovnováha imunitního systému, kterou si lidé navozují odtržením od přirozeného života více navázaného na biologii okolí.

P. Rada 23.3.2018 7:20

Jen omyly autora?

Omylem je např jeho tvrzení: ..."Středoevropské lesnictví je trvale udržitelným využíváním lesů, což

dokládá už několik století trvající stabilita a zachovalost lesních

společenstev" ...

Před ještě dvěma stoletími lidé v souvislosti s rozvoje sklářství a hutnictví většinu lesních porostů v českém dolíku vykáceli a holý byl v té době i kopec Říp. Lesnictví totiž začalo vznikat až později - za doby Marie terezie... - jako reakce tehdejšího panstva na neudržitelnost přístupu. Pbdobně začala všude na světě vznikat ministerstva s tématem ochrany životního prostředí prostě proto, že spontálně krajinu před lidskou expanzivitou ochránit nelze.

Příznačným omylem autora je: ...."Bezzásahovost nemá ve většině případů opodstatnění"... Dokladem toho jsou lesy v oblastech kam člověkještě nevstoupil. Pravdou ale je, že takových je už relativně málo a s těmito místy autor nesrovnává. Nespecifikováním pojmu bezzásahovost se také dopouští manipulace protože na řadě chráněných území jsou cíleně specifikovány dovolené ba nutné činnosti jejich údržby - např na Šumavě se právě nyní i v prvých zonách rozvíjí velkoplošný projet revitalizace rašeliništ (http://www.npsumava.cz/cz/1502/1638/clanek/) s požadavkem nárůstu akumulace vody a takto by se dalo pokračovat. Pokud autor zná tyto a podobné skutečnosti - proč se článkem snaží klamat veřejnost?

V. Kotas 23.3.2018 6:51

Re: Ano, kůrovec je ve srovnání s militantními " ochránci

A zatím stále beztrestně !

J. Fridrich 23.3.2018 6:25

Ano, kůrovec je ve srovnání s militantními " ochránci

Ano, kůrovec je ve srovnání s militantními " ochránci přírody " neškodný brouček.. Tito " ochránci " už napáchali na světě i u nás velké škody..

V. Kotas 23.3.2018 6:06

Re: Ona v tom Šumava není sama

K tomu lze připočíst i snahu, udělat ze Šumavy lunapark.

P. Čížek 23.3.2018 0:49

Ona v tom Šumava není sama

Úplně stejně ničivě se projevuje kšeft, vydávající se za boj proti suchu i na podzemní vodě.