26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Zlatý kapitalismus!

Lidem často vadí, že někteří podnikatelé dostávají mnohamilionové dotace z peněz, které stát sebral daňovým poplatníkům, například také zaměstnancům (a nebere jim málo). „Podnikatelé dostávají dotace v desítkách milionů... zrůdný kapitalismus!“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 20.3.2018 9:10

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 19.3.2018 21:08

Re: Článek je naprosto

Stručně řečeno - Vás pohled je dost originální; obávám se, že jej nemohu sdílet.

O. Uživatel 19.3.2018 15:52

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 19.3.2018 11:38

Re: Článek je naprosto

Ehm - nevím, zda Vás správně chápu ... co je to vlastně "skutečně svobodný trh"?

Totiž zcela neregulovaný trh bude umožňovat dětskou práci (dětem lze platit míň), pracovní dobu 12 hodin (skýtá to konkurenční výhodu), minimální možné mzdy a ignorování bezpečnosti práce (rovněž konkurenční výhoda), monopolizaci a všeliké obchodní praktiky i nevábné (trh je přece svobodný) a tak dál a podobně.

Z. Lapil 19.3.2018 8:38

Re: Upřesnění pro Z. Lapila

Ad 1: Do nejistých podniků dávám peníze, o které si můžu dovolit přijít. Mimochodem - ony ty státy pomalu krachují.

Ad 2: No právě. Dokonce do té míry, že stát ty soukromé školy nepovoluje, protože je těch státních dostatek.

Ad 3: On i ten hlas ve volbách je VELMI nejistou investicí do politika. Vlastně spíš jistou, ale z toho blbého konce.

Někdy o víkendu jsem vymyslel, že lidstvo je fundamentálně neschopné řídit samo sebe, stejně jako jednotlivec nedokáže vědomě řídit provoz (enzymy, hormony...) svého těla. Takže se snažím řídit své činy tak, aby byly k mému prospěchu a neubližovaly okolí, ale představu, že přijde nějaký génius a bude dobře... Já ji vlastně nikdy neopustil, poněvadž jsem ji nikdy neměl.

M. Pivoda 19.3.2018 8:19

Upřesnění pro Z. Lapila

1. Podnikatel podstupuje kalkulované riziko. Řekněme šance na úspěch je 2:3. Nikoliv 1:50. To je z hlediska jednotlivce hazard. Mimochodem šanci na výhru 1.50 máte ve Sportce.

2. Školy soukromé jsou povolovány státem. Takže vlivu státu neutečete. Šanci na nove uspořádání společnosti mají první osadníci Marsu. Přihlaste u Elona Muska.

3. Doporučení pro české Pepíky: Volte do státních orgánů více inteligentní občany-politiky. Svobodní mezi ně určitě nepatří. Jsou to velmi naivní lidé pro 21. století.

O. Uživatel 19.3.2018 7:37

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 19.3.2018 7:03

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 19.3.2018 6:44

Uživatel požádal o vymazání
J. Pleva 18.3.2018 22:01

Re: Probůh, pane Plevo,

Jojo, to je tady denní chleba. Levice je prakticky všechno kromě asi 20% voličů. A vždycky dokážou přijít s něčím ještě neuvěřitelnějším než o den dřív. Zastávání se zločinců je na denním pořádku, systematicky. Teď zrovna odmítlo město vydat policii seznam bydlících migrantů na ubytovně, kde spáchali hromadné znásilnění. Aby je chránili. Blázinec? Příliš slabé slovo.

Z. Lapil 18.3.2018 21:41

Re: Tři komentáře pro Z. Lapila

Ad 1: KAŽDÝ projekt s sebou nese riziko. Riziko krachu nese KAŽDÝ podnikatel. Proto existují mimo jiné akciové společnosti (prodejem akcií získám peníze od lidí, kteří si vsadí na PŘÍPADNÝ zisk, aniž by riskovali osobní krach)

Ad 2: Státem řízené školství je totálně neřiditelné. Jistou šanci na změny dávají školy soukromé.

Ad 3: Nebudu hájit konkrétně Svobodné, nicméně mám za to, že čím míň stát každému jednotlivci kecá do života, tím lépe, aneb jistě víte, proč mnozí nemají rádi tchyně: ten průšvih se jmenuje nevyžádané rady.

J. Kanioková 18.3.2018 21:20

Probůh, pane Plevo,

ta švédská levice je ještě blbější než ta naše -

Levice v Riksdagu: Těžcí zločinci jsou také lidé a vláda příliš investuje do "represe" na zranitelných předměstích. Právě to tvrdí poslankyně ze strany levice, Emma Wallrupová.

https://samnytt.se/vansterpartist-i-riksdagen-en-tungt-kriminell-kan-vara-valdigt-harmonisk/

J. Kanioková 18.3.2018 21:15

Je mi moc smutno za Švédskem,

i když nad naší současnou situací taky nejásám..

Žena odešla z "nebezpečného" Švédska do "bezpečného" Maďarska a mnoho ji následuje - https://voiceofeurope.com/2018/03/woman-moves-from-dangerous-sweden-to-safe-hungary-and-many-follow-her/#.Wq5KSdYynSw.twitter

Muslimské bratrstvo se snaží ovlivnit švédskou společnost - https://samnytt.se/msb-muslimska-brodraskapet-forsoker-paverka-det-svenska-samhallet/

R. Langer 18.3.2018 21:03

Re: Kapitalismus

Ano, například čínský komunismus se tak označuje. Zcela chybně, pochopitelně.

J. Jurax 18.3.2018 20:59

Re: Dotace na inovativní pečení toustového chleba

To nesporně.

Jenže ti rozhodující a zkoumající soulad jsou jenom lidé, jež lze správně motivovat a ovlivnit.

I don Corleone říkal "Musíme je přesvědčovat" ...

R. Langer 18.3.2018 20:58

Re: Máte pravdu. To je podstata.

Pěkně lžeš, eurobolševiku.

J. Jurax 18.3.2018 20:55

Re:

Jojo, budete se dohadovat, to dohadování se bude šířit, bude třeba mu dát nějaký rámec - a už se Vám začne rýsovat zárodečná státní struktura. A za nějaké to stoletíčko budete rebelovat proti státu ... :-)

A mimoto - příroda se bojí prázdnoty. Takže kde není stát, vykrystalizuje se jiná mocenská struktura - klanová, náboženská a jiná, v rozvratu se prosadivší - a bude na hony vzdálená demokracii, protože ta v rozvratu nefunguje, bude diktátorská s právem silnějšího. A až po konsolidaci poměrů začnou demokraté volat po demokracii - najdou-li se nějací - a třeba se k ní za pár století zase doberou ...

J. Jurax 18.3.2018 20:47

Re: Článek je naprosto

Článek zajisté pochopitelný je, nicméně pochopení neznamená souhlas.

Jde spíš o to, kolik a jakého státu - a o tom je politika už od vzniku státu jako takového. Naprostá absence státu je jen pošetilý sen anarchistů.

Mimoto čistý, nijak neregulovaný kapitalismus vygeneroval takové neblahé jevy jako komunistický manifest se všemi jeho následky. Sami kapitalisté přišli na to, že je třeba regulace, zákonů a mantinelů, neboť je to levnější než represivní síly ku potlačení rebelií těch, jimž se v původním, neregulovaném kapitalismu tolik nedařilo. Jde jen o míru té regulace - a to je výsostně politické téma poslední zhruba dvě století. Koneckonců Vámi citovaný výrok páně Rothbardův to jen potvrzuje.

J. Jurax 18.3.2018 20:33

Re: Stát

Poněkud extrémní názor. Naprostá absence státu je pro pracující, poctivé, rozumné lidi nebezpečím ještě větším.

Jde spíš o to, kolik a jakého státu - a o tom je politika už od vzniku státu jako takového.

M. Pivoda 18.3.2018 19:56

Ještě doplním pro Z. Lapila

https://www.technologyreview.com/s/608324/china-plans-to-use-artificial-intelligence-to-gain-global-economic-dominance-by-2030/?utm

China Plans to Use Artificial Intelligence to Gain Global Economic Dominance by 2030.

The country’s government has announced a scheme to surpass Western nations and shape the future of AI. --- July 21, 2017

M. Pivoda 18.3.2018 19:50

Tři komentáře pro Z. Lapila

Tři komentáře:

1. ITER představuje sice jenom 28 miliard EUR, ale nese s sebou riziko, že nemusí být nikdy použit. Tzn., že vložené prostředky do tohoto projektu se nikdy nevrátí. Proč? |Protože během tak dlouhé doby, v dnešní technologicky intenzivní době, se mohou objevit konkurenční technologie, které technologii ITER učiní zastaralou ještě před dokončením. Takové riziko nemůže podstoupit žádný soukromý podnikatel.

2. Dnes žijeme v technologické době, která je tempem vývoje nesrovnatelná s vámi oblíbeným kapitalismem 19. století. Budeme žít v budoucnosti, nikoliv minulosti!!! České školy by měly zvýšit podíl výuky o budoucích inovacích, nikoliv o nevratné historii. (Například tento projekt byl českými učiteli zabit: https://sites.google.com/site/inovacnigramotnost/)

3. Jindřich Pilc a jeho Svobodní fakticky chtějí uvrhnout Česko do nesvobody, protože jsou zcela mimo mísu. Je třeba porozumět složitostem dnešní doby a neomezovat se jen na vykřikovaní jednoduchých politických hesel.

J. Jurax 18.3.2018 19:49

Ehm

poněkud zjednodušující a teoretický pohled na kapitalismus - strom života je košatější. Řekl bych takový aktivisticky agitační.

"Peníze na svobodném trhu za něco dát můžete a nemusíte, je to vaše svobodná volba." - no, aniž bych chtěl zacházet do podrobností, tohle je silně zjednodušeno. Nezřídka trh v kapitalismu není až tak svobodný (proč jsou antimonopolní zákony svobodu podníkání zajisté omezující), nezřídka peníze i na svobodném trhu dát prostě musím.

A ovšem ano - dotace obecně jsou protikapitalistické a jsou zlo.

Z. Lapil 18.3.2018 19:20

Re: Země je kulatá, socialismus jsme vykopli na východ

Že ne? On zákon neplatí pro všechny?

Z. Lapil 18.3.2018 19:18

Re: Pro Z. Lapila

Příklad a záměr ukázat kontrast jsem pochopil. Jen nesouhlasím s tím, že stát je ten, kdo má financovat technologie. Financoval snad stát vynález parního stroje? Spalovacího motoru? "Štěpným" reaktorem si nejsem jist (tam se určitě spousta výzkumu svezla s bombou), ale proč by najednou nějaký motor na slučování atomových jader "musel" financovat stát? Mimochodem - 18 miliard Eur za 30 let, to je nějakých 600 miliónů ročně. Ne že by to nebyly peníze, ale že by se na to muselo skládat víc států? Vždyť to je 15 miliard Kč, takové peníze vydělá (vydělá!) Babiš za dva roky a zároveň je to desetina jeho ročního obratu. Celková částka je lehce nad cenu dvou Temelínů.

Bez velké filosofie: kapitalismus je soukromotržní systém, v socialismu vše (včetně investic) platí stát. Kapitalismus během 19. století postavil základy průmyslové společnosti tak pevné, že spolehlivě nesou i nadstavbu informatiky. Co udělal socialismus během 20. století snad nemusím popisovat. Z 21. století dávám jako příklad Venezuelu a Zimbabwe a skrze naprosto aktuální znárodnění v Jižní Africe (stát) říkám Bůh buď jižní Africe (části Afriky) milostiv.

Neboli já už jsem si vybral.

J. Václavíková 18.3.2018 18:36

Re: Článek je naprosto

Fajn. Sem s jiným příkladem státu bez regulací a přerozdělování!

Š. Hašek 18.3.2018 18:25

Re: Článek je naprosto

Mein lieber Gott!!!!!!!!!!!!!!

Mluvit o Súdánu! No nic. Já bych rád, aby se opět dalo něco více místa zákazníkovi/výrobci/obchodníkovi v tom dementním štrasbrusele. Jako bylo vždycky. Před směrnicemi štrasRVHP. Zkr.

M. Pivoda 18.3.2018 18:19

Pro Z. Lapila

To mé přirovnání projektů výše v diskuzi bylo pouze ilustrativní. Šlo mi o záměrné dosažení kontrastu mezi pro společnost nezbytnými technologickými projekty (internet a jaderná fúze) a pro společnost postradatelnými projekty, jako byl například projekt Čapí hnízdo.

1. Internet vznikl z amerických státních peněz. Takový projekt by soukromník určitě nebyl schopen zafinancovat. Rizikový kapitál se zaměřuje na projekty s návratností 2 - 7 let. Pro projekty nad tento časový horizont je zde právě stát. Stát je také pro ty projekty, kde šance na úspěch se pohybují v jednotkách procent, tzn. jsou pro soukromou firmu nepřiměřeně rizikové.

2. Jaderná fúze byla před lety řešitelný projekt jen pro sdružení několika států. Vznikl projekt ITER na jihu Francie s průměrem reaktoru 4 metry a dobou realizace cca 30 let. (Celkový rozpočet projektu ITER je 18 mld. €, z čehož okolo poloviny uhradí Evropská unie a zbytek ostatní účastnické státy: USA, Rusko, Čína, Japonsko, Jižní Korea a Indie).

Mezitím ale do dnešního dne, zejména v důsledku exponenciálního vývoje informačních technologií, se objevila technologická možnost postavit i menší reaktory pro jadernou fúzi. A tyto projekty jsou již finančně, rizikově i technologicky dostupné i pro soukromé firmy. Tak tomu ale nebylo v době vzniku velkého projektu ITER. Jenže ten vznikl proto, protože jaderná fúze je pro společnost velmi důležitá.

Potřebnost projektu jaderné fúze není srovnatelné s projekty jako je například české Čapí hnízdo. Odůvodnit by se to dalo pouze cílenou podporou začínajícím firmám, nikoliv dotací velké stávající firmě. --- Doufám, že teď je to jasné. I v době kapitalismu potřebujeme státem financované nebo dotované projekty.

J. Pleva 18.3.2018 17:52

Stát

je největší nebezpečí pro pracující, poctivé, rozumné lidi. Vysává a rozhazuje na svoje zparchantělé ideologické cíle, a to čím dál víc, nakonec nestačí už ani 100% příjmů těch vysávaných. Toto faktum se musí stále opakovat, lidé na to zapomínají a nechávají se indoktrinovat.

J. Pleva 18.3.2018 17:48

Vysvětlení?

A nějaké vysvětlení by nebylo? Vy jste asi ten kdo to kradené od státu dostává...

V. Braun 18.3.2018 17:28

Re: Dotace na inovativní pečení toustového chleba

Tak minimálně někdo musel tu žádost posoudit a o udělení dotace rozhodnout. Předpokládám, že se zkoumal i soulad se zaměřením programu, tedy s inovacemi.