18.12.2018 | Svátek má MiloslavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Není nad volební urnu a plentuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 20.1.2018 14:36, přehled diskusí

Volby jsou nehorazným plýtváním papírem.:
Autor: J. Vintr Datum: 14.1.2018 11:08

Vzhledem k tomu, že ve volbách jde v podstatě o houby a jde jen o takovou hru, která má občanům poskytnout iluzi, že o něčem rozhodují, tak by určitě bylo lepší zvolit nějakou jednodušší a levnější metodu, která by stejně dobře splnila daný účel.

Re: Volby jsou nehorazným plýtváním papírem.:
Autor: J. Jurax Datum: 15.1.2018 1:44

Jojo, kdyby volby skutečně mohly něco změnit, tak by je ti naposled demokraticky zvolení už dávno zrušili ... :-)

Já mám obavy jedině z hackerů..:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.1.2018 18:33

že by kdosi cosi na něčí přání či za prachy..

A jen ještě - připadá mi to jako další krok k naprosté lenosti. Kdysi museli lidi svou odpovědnost projevit i bojem za svou vlast. Dneska už málokdo tu odpovědnost ctí. Připadá mi to všechno jako postupné kroky, které odnaučují lidi vnímat své povinnosti, odpovědnost, jako různé podpory atd..

Re: Já mám obavy jedině z hackerů..:
Autor: J. Lepka Datum: 13.1.2018 20:11

Odpovědnost za vlast u nás úspěšně zlikvidovali bolševici svou příchylností k Sovětskému svazu a papouškováním zhůvěřilostí jeho vůdců.

To není až tolik o bolševicích,:
Autor: J. Kanioková Datum: 14.1.2018 12:01

jako o výchově doma. Rodiče.

Re: Já mám obavy jedině z hackerů..:
Autor: J. Jurax Datum: 15.1.2018 1:47

No a teď nám cpou do hlavy úchylnost k EU a papouškují zhůvěřilosti jeho vůdců.

Mimoto k odpovědnosti za vlast se vychovává hlavně doma, v rodině.

S tou tajností jděte k šípku.:
Autor: I. Novák 763 Datum: 13.1.2018 13:18

Ukažte mi rodinu, kde ani jeden člen nevolí podle pokynu jiného politicky aktivního, který je mnohdy vůbec donutí k volbám jít s lístkem podle jeho výběru. A oni jdou jen pro klid v rodině. Zda tam bude Petr nebo Pavel je jim fuk.

Jaká je asi volební tajnost v okrsku s dvěma stovkami voličů, když jich k volbám přijde polovina z nich, komise pochází ze stejné komunity a všichni znají názory každého? Obávám se, že všichni tihle ortodoxní teoretici jsou poněkud odtrženi od skutečného života.

Re: S tou tajností jděte k šípku.:
Autor: J. Lepka Datum: 13.1.2018 20:12

Tuplem když veřejné mínění ovlivňuje dění v místní putyce a tamtéž stále puštěna TV Nova.

Re: S tou tajností jděte k šípku.:
Autor: I. Vermis Datum: 14.1.2018 18:57

Viděl jste film Ene bene?

Re: S tou tajností jděte k šípku.:
Autor: Z. Lapil Datum: 14.1.2018 20:14

Zde :-). U prezidentů zatím shoda, u stran obvykle nikoliv. V obci sice "sdružení hospoda" už mnoho let avizuje oponentní kandidátku, ale skutek zatím utek.

Ze vsi s necelými 150 voliči vím, jaká je zábava tipovat, kteří dva volili Okamuru a kteří tři komunisty (a nebyli to nakonec Vonáskovi? Tam to má starej taky pěkně pod kontrolou), ale, marná sláva, tajné to je. Myslet si můžete cokoliv, ale kolem a kolem - myslíte, že skutečnost tří odevzdaných hlasů pro komunisty, když už jsem si je vzal do klávesnice, změní něčí názor na starýho Vonáskova?

Šidítka:
Autor: F. Navr8til Datum: 13.1.2018 13:03

Dovedl bych si představit, že by za plentou byla klávesnice, na které vy volič vyťukal číslo příslušné strany nebo kandidáta. Ovšem elektronické volby bez návštěv volební místnosti a identifikace voliče mají několik nevýhod. První je, že nejsou tajné a druhá, že nelze zajistit, aby měl jeden volič jeden hlas. Představte si domácnost, kde je politicky aktivní dědeček, který to odkliká za babičku, dceru, zetě a dospělého vnuka, kterým jsou volby šumafuk.

Elektronické volby by možná přitáhly mladší ročníky,:
Autor: J. Lepka Datum: 13.1.2018 10:13

ale programové nevoliče (a remcaly)to stejně nepřesvědčí, na co by nadávali? Nehledě na velmi pravděpodobnou možnost falšování a kupčení s hlasy.

Vidím jediné pozitivum, dodalo by to novou náplň termínu lobbista.

Jen plentu a lístek!!!:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.1.2018 9:30

Elegance sama, sečte se v místnosti, jeden kouká druhému přes rameno ...... . Tedy stále se domnívám. Taky tam jsou mouchy, samozřejmě.

Začínám čuchat, že internetanketa jest sen! Hádejme koho? Naše hlasy budou putovat prostorem ......... Zaletí, nedoletí? Kam který!

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: Z. Lapil Datum: 13.1.2018 12:49

Je to tak. V elektronice si dovedu představit, že Putin hackne výsledky severně od Labe, Trump východně od Vltavy a EU ten zbytek (nebo to přinejmenším bude někdo tvrdit), ale jak ovlivnit potištěný papír?

I kdyby ve volebních místnostech na voliče bafaly nahatý ženský, tak to leda zvýší návštěvnost.

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: I. Vermis Datum: 14.1.2018 19:00

No, ale není to zvýšení návštěvnosti jedním z "nápadů" soudruha prezidenta Zemana? Dokonce až formou uzákonění povinnosti? Ty nahatý ženský by byly, ehm, tak nějak ... "demokratičtější" metodou!

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: Z. Lapil Datum: 14.1.2018 20:00

Zvýšení návštěvnosti u voleb by bylo samozřejmě fajn, i když - aspoň podle mě - nejvýš někam k 80%, protože pak to smrdí dějinnými převraty a ty já nerad.

Na povinnost samozřejmě bacha. Povinnost nevymahatelná je pro legraci králíkům, a jak chcete vymáhat účast u něčeho, u čeho se při pokusu o stíhání neúčasti obratem dozvíte "Ony byly volby? Kdy? Kde?". Nakonec byste skončil tím, že by volební lístky roznášela nadnárodní firma s devaterým prověřením a dávala je proti podpisu.

Což jsem začal jako vtip, ale bojím, bojím.

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: J. Vintr Datum: 14.1.2018 11:11

Vaše hlasy stejně letí prostorem, protože data se posílají a v konečných výsledcích sčítají elektronicky. Takže si nedělejte iluze, že papír něco zachrání.

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.1.2018 11:45

Já vím.

Ale včera jsem viděl lidi, místní. A šli jsme do cukrárny, tam byla zas kantorka z první třídy - zkuste tohle zažít u počitadla! A vůbec. Zůstávám zastáncem papírků za plentou do bedny, jako za starýho France ( zde toho prvního, z Vídně).

:)))))))))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 14.1.2018 12:30

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: J. Jurax Datum: 15.1.2018 1:52

Jistě. Ale není u každého hlasu IP adresa nebo telefonní číslo. Kdo by chtěl, tak dohledá. Málokdo si na volby pořídí nový mobil s předplacenou simkou a po volbách ho pro sichr rozmlátí kladivem.

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: I. Schlägel Datum: 15.1.2018 13:30

Papír je pojistka. Dá se ručně přepočítat.

Re: Jen plentu a lístek!!!:
Autor: K. Loucký Datum: 20.1.2018 14:36

Každá volební komise si samozřejmě své výsledky, poté co proletetěly prostorem, může zase na dálku zkontrolovat (a už jen ze zvědavosti to většinou udělá). Takže ten solidní papírový základ, který se navíc zapečetěný ještě povinně archivuje, není následným elektronickým přenosem nijak ovlivněn.

volby Gore vs Bush, jr.:
Autor: T. Kohout Datum: 13.1.2018 7:59

V USA elektronický způsob hlasování má šokující chybovost, jak se zjistilo při přepočítávání hlasů ve volbách Gore vs Bush. Jistou útěchou bylo, že prý chyby šly na obě strany. Je-li však rozdíl mezi kandidáty v měřítku 100 hlasů, tak by věru bylo dobré, mít to spočítané přesně. Ruční přepočítávání nakonec bylo zastaveno a presidentem se stal Bush, jr (tj volby na Floridě, jde o volitele).