26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Hydra

Nemyslím si, že politici prosazují opak předvolebních slibů jenom proto, že jsou obzvlášť šílení a obzvlášť posedlí mocí. Když se s nimi bavíte, vypadají totiž jako lidi z masa a kostí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 12.1.2018 19:30

"Bojoval" proti LS maximálně, největší sviňárny šly

od ústavních soudců a pravdoláskovníků, "elit". Ti proti němu štvali denně a naprosto drsně. Odvolávali se na "většinu české společnosti"

The Times o pokrytectví EU při rozšiřování - https://www.klaus.cz/clanky/1332

Václav Klaus jednak slíbil, že když bude posledním člověkem v Evropě, na kom ratifikace stojí, Lisabonskou smlouvu ratifikuje. Tento slib dodržel. Ústavní soud však neotálel a v rozporu s praxí oznámil ve svém nálezu, že prezident ratifikaci stejně brzdit nemůže, přestože se ho na to nikdo neptal.

P. Vaňura 12.1.2018 10:36

Svou zradu ODS včera dokonala podporou Drahoše!

P. Lenc 12.1.2018 10:53

Re: Svou zradu ODS včera dokonala podporou Drahoše!

Pane Vaňuro, včera jsem sledoval televizi i rádio nad svůj obvyklý denní průměr, ale o podpoře Drahoše ODS, tak to je pro mně novinka.Že část ODS podporuje Topolánka, zatím co Fiala ne, tak to mně známo je.Ale Drahoš?

T. Hraj 12.1.2018 8:57

zaprvé podpis, zadruhé vzkaz

Souhlasím s autorem a jeho rozborem, který jednání M.T. vysvětluje a snad i omlouvá. Přesto, Topolánkova tehdejší věta "Radost z toho nemám, ale podepsat se to musí" je neskutečným výrokem s potenciálem na přední místa v Top 10 Nadčasových Hlášek Politiků, který jeho autorovi v očích veřejnosti musí spolehlivě zajistit nehynoucí ztrátu kredibility bez možnosti odvolání a případného vysvětlení, že věci jsou složitější.

Politická komunikace s veřejností je o zestručnění nosných myšlenek o sloganech, o těch hláškách. Nepodepsat možná bylo obtížné, ale nálepku na tom podpisu měl M.T. zanechat jinou.

J. Schwarz 12.1.2018 8:38

Na knížku se

už těším. A mimochodem, ÚV KSSS taky vypadal jednotně a neprůstřelně než se nakonec rozložil sám. EU je společným projektem velkokapitálu, korporací a "progresivní levice", kdy se obě složky snaží o přeměnu společenského řádu na feudalismus v moderním hávu. A tady je v čele KLDR, tam už dědičného vůdce mají a teď je potřeba aby svět uznal dědičná práva ns šéfování světu dnešním majitelům a dědicům obchodních a průmyslových impérií.

A. Alda 12.1.2018 9:32

Ano.

Je to přesně tak, jak jste napsal.

J. Mrázek 12.1.2018 8:00

Šílené ! Rozpustit,vypustit, zrušit...

...jakýmkoli způsobem...

J. Svoboda 12.1.2018 5:55

Odpustil?

Vy jste nikomu nic neodpustil, vy se chováte, jako Zeman. Vy měníte názor, jak se vám to hodí. Protože názor údajně nemění jen blbec. Což je u vás i u Zemana jen lživý bonmot, mlha, přechytrčování.

J. Horálek 12.1.2018 5:00

A co z toho plyne?

Ano, je to brilantní analýza problému. Chybí mi však v článku řešení. Tím řešením by dle mého mělo být: Opustit EU.

J. Svoboda 12.1.2018 5:56

Re: A co z toho plyne?

Však píše, že až bude chytřejší, tak se k tomu ještě vrátí....

Pěkný den.

M. Jandáková 12.1.2018 1:38

*

..."avšak kritizujme ho s vědomím toho, že čelil soupeři, kterého porazit nemohl." ...

.

Kde neni soupere, neni porazky. Vsechno to konfrontovani je spatne proto, ze je nadbytecne. Kde jsou ty dialogy?

M. Jandáková 12.1.2018 3:04

Re: *

"Rekni, kde ty zeny jsou"...

J. Pospíšil 12.1.2018 1:02

Tak takhle to nebylo.

Osud Lisabonské smlouvy ležel v rukách Senátu. ODS měla dost senátorů na to ji zamítnout. Měla na to i usnesení svého kongresu. Její osud by byl v případě zamítnutí stejný jako osud evropské ústavy. O takových smlouvách nerozhodují vlády. Rada EU je připravuje, ale schválení a ratifikace je v rukách parlamentů (referend) v členských zemích.

Jenže pak se do toho zapojil Mirek Topolánek a několik jeho nohsledů a začali osobně přesvědčovat, slibovat, lámat a vyhrožovat. Nakonec se jim podařilo získat pro souhlas s Lisabonskou smlouvou dostatek hlasů.

Já neříkám, že by si Brusel nakonec svou neprosadil, neříkám ani, že by vláda Mirka Topolánka nebyla vyměněna. To schválení oběma komorami, kde ve Sněmovně hlasovala ODS proti a v Senátu, kde byla ODS působením Topolánka naprosto nejednotná, což schválení umožnilo, bylo přece už v době druhé Topolánkovy vlády po vyslovení nedůvěry a to hlasování přežila ta vláda o pár dní.

Pak přišly dvě žaloby k Ústavnímu soudu, obě zamítnuté, výhrada prezidenta Klause, že EU schválí pro Českou republiku stejnou doložku, jakou měli GB a Polsko, to mu bylo nakonec přislíbeno a prezident smlouvu ratifikoval. A další vlády a následující prezident vyhlásily, že ČR na dodatku už netrvá a tak si komise EU, která tuto doložku připravovala, oddychla, hodila ji do koše a jelo se dál.

Při schvalování po vyjednání smluv nemá vláda žádnou schvalovací pravomoc. To přesvědčování senátorů pro příjetí byla osobní iniciativa Mirka Topolánka, jako předsedy vlády vládnoucí v demisi a jako předsedy ODS. Kdyby to nedělal, mohl konstatovat, že to senát, že ta smlouva nebyla nic moc (sám ji kdysi říkal shit) a že zástupci lidu ji poslali do koše. Stejně byly dny jeho vládnutí spočítány. No a s tím se vypořádat dnes jednou větou, že prostě udělal chybu, je prostě ostudné.

P. Dvořák 12.1.2018 1:54

Re: Tak takhle to nebylo.

No sice "To přesvědčování senátorů pro příjetí byla osobní iniciativa Mirka Topolánka, jako předsedy vlády vládnoucí v demisi a jako předsedy ODS." ALE . . .

. . . dnes si nechal narůst fousiska, tak je to přece někdo úúúúúúplně jiný.

T. Hraj 12.1.2018 9:28

Re: Tak takhle to nebylo.

To jsou sice všechno velmi důležité nuance, ale volba v druhém kole bude stejně nakonec jednoduchá: Zeman vs. Topolánek řečený Napravený nebo Zeman vs. Drahoš řečený Eurovzorný.

P. Dvořák 12.1.2018 9:32

Re: Tak takhle to nebylo.

Volba by byla jednoduchá, kdyby Zeman už dnes nebyl nerudný a náladový stařec. To bych Topola nevolil ani za čepici chroustů.

Ale takhle . . . opravdu nevím.

P. Lenc 12.1.2018 10:22

Re: Tak takhle to nebylo.

Petře, my toho Topola volíme.Včera jsem si vyslechl kandidáty a ta volba je naprosto jasná.

J. Kanioková 12.1.2018 17:23

Dobře, zvolíte ho..

Budete mu ale schopný věřit ? V dalších rizikových okamžicích ?

Já NE !

P. Maleček 12.1.2018 0:56

.... tři dva jedna pal

Tohle vyřeší jen v Bruselu odpálená střední atomovka.

I. Koreň 12.1.2018 0:52

Dotaz: Jsou na tom Češi hůř než ostatní?

To, co píšete, vypadá strašidelně. Popisujete situaci, kdy čeští ministři a europoslanci nevědí, o čem hlasují, a když hlasují proti, jsou kritizováni. Takže se radši neozývají, aby neměli problémy..

Je ale celkem jasné, že když někdo chce odporovat nějakým návrhům nebo navrhovat alternativy bez detailního pochopení rozsáhlé agendy, koleduje si o ztrátu tváře.

Chtěl bych se zeptat: Jsou na tom tak špatně všichni v EP a Radě ministrů, nebo jsou na tom Češi z nějakého důvodu hůř než ostatni?

Ś. Svobodová 12.1.2018 11:39

Re: Dotaz: Jsou na tom Češi hůř než ostatní?

...podle toho, co vychází za legislativní zmetky a podrazy jsou na tom podobně i ostatní.

Z. Lapil 12.1.2018 12:01

Re: Dotaz: Jsou na tom Češi hůř než ostatní?

To je přesně ono: problém pochopení rozsáhlé agendy. Aneb čistě technicky: příliš složitý systém je neřiditelný. Za sebe mám dojem, že EU je příliš složitá.

Rád hraju společenské hry a koukám na fotbal, hokej... A jezdím autem. Všimněte se, jak málo opravdových pravidel stačí v Člověče, nezlob se nebo v canastě. Nebo na silnici - nežeň se jak blázen, jeď vpravo, nepleť se ostatním do cesty a na červenou zastav, toť zhruba vše; omezená rychlost, to je administrativa, bez té se dá docela dobře žít.

Jasně - EU není desková hra, ale "hrají" ji politici čili lidé, kteří nemají na její zvládnutí roky a roky studia. Proto - jak píše pan Pánek - je úředníci a evropští "šéfpolitici" zcela jednoduše převálcují tak, že národní nebo dokonce osobní názor absolutně nemá šanci být vzat na vědomí.

I. Koreň 12.1.2018 19:12

Re: Dotaz: Jsou na tom Češi hůř než ostatní?

Pracuju ve společnosti, která vyrábí opravdu složité výrobky - počítačové procesory. Jeden člověk nemá šanci ani za sto let pochopit do detailu, jak fungují. Navíc se pořád vylepšují a jsou čím dál složitější.

Taková složitost se dá zvládnout jen spoluprací, dělbou práce. Díky je možné, že i noví zaměstnanci můžou během několika měsíců přinášet něco užitečného a nepropadnou depresím z toho, jak je všechno nepochopitelně složité a proč to nikdo nechce dělat jednoduše.

Váš příklad to dobře vystihuje - člověku, který umí řídit auto, prips

I. Koreň 12.1.2018 19:28

Re: Dotaz: Jsou na tom Češi hůř než ostatní?

připadají předpisy jednoduché, a přece vydají silniční pravidla na knížku.

EU má ambici přiblížit k sobě fungování 27 zemí, každá z nich funguje podle tisíců zákonů na desetitisících stran. Proto má EP 751 poslanců a ne 28. Proto musejí spolupracovat ve výborech, frakcích a národních zastoupeních, i s ministerstvy a parlamenty svých zemí, a vybrat si nějakou specializaci, ve které můžou něco pozitivního přinést.

Osamělí géniové, jakých je česká politika plná, nemají v takovém prostředí šanci.

Z. Lapil 12.1.2018 22:39

Re: Dotaz: Jsou na tom Češi hůř než ostatní?

Pro řízení auta máme předpisy technologické - ty jsem vypsal. Ostatní jsou předpisy administrativní, ten o maximální povolené rychlosti mezi všemi, ale taky parkování, čára plná, dvojitá, děravá, parkování podél, kolmo, na chodníku a to je to, co dělá zákony tlustými.

Nechce se mi ale souhlasit s vaším modelem "spolupracujícího" parlamentu. U počítačových procesorů je nepochybně nějaký šéfprojektant, který tahá za nitky a má pod sebou specialisty na jednotlivé trpaslíky nebo co v tom procesoru vlastně pracuje. Každý poslanec by měl být takovým šéfprojektantem a ano - mít k ruce jednotlivé výbory a ministry, aby dostal podklady pro jakž takž kvalifikované rozhodnoutí, jak hlasovat. Tím podkladem pochopitelně většinou je "zástupce výboru mi poradil.

Tak, jak to píšete, tomu rozumím spíš tak, že je jeden malý parlament na zdravotnictví, jeden na dopravu... Což nejspíš nemyslíte.

C. Horák 12.1.2018 0:41

Brilantní

Díky.