26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

OSOBNOST: Výjimečný muž v české politice

Než jsem začal psát tuto glosu, přečetl jsem si řadu textů o Tomáši Ježkovi a všichni, kteří na něj vzpomínali, o něm hovořili s neskrývanou úctou, včetně těch, s kterými se profesně i lidsky rozešel, jako byl například Václav Klaus, s kterým se znal od dětských let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 7.12.2017 15:26

Čest jeho památce.. Budu kamenován, ale on byl dobrý

Čest jeho památce.. Budu kamenován, ale on byl dobrý ekonom, který nás celkem úspěšně převedl z toho komunistického " švajneraje " do tržního hospodářství. Lidé zapomínají, že kuponovka dala šanci cca 8 000 000 našich občanů investovat do koupi našich firem, které komunisti v roce 1948 jejich majitelům prostě sprostě ukradli. To, že se našli " chytří " čecháčci typu Koženého a ty naše hloupé ovce trochu okradli - za to Tomáš Ježek nemohl ( ale i tak lidé dostali za tisícovku cca 10 000 Kč ).. Tak asi tak.

M. Prokop 7.12.2017 16:59

Re: Čest jeho památce.. Budu kamenován, ale on byl dobrý

Souhlas.

M. Pivoda 7.12.2017 17:51

Pro Jaroslava Fridricha

Fridrich: "To, že se našli " chytří " čecháčci typu Koženého a ty naše hloupé ovce trochu okradli - za to Tomáš Ježek nemohl ..."

Možná za to Ježek skutečně nemohl. Ale k té trapné situaci nemuselo vůbec dojít, pokud by se akcie českých podniků bývaly byly přidělily českým občanům přímo - rozlosováním. Tzn. kdyby tam nebyly bývaly ty mezilehlé kupony.

Česká kuponová privatizace se nestala českou "školou investování" pro české občany, přestože to tehdy hlásal ekonom Václav Klaus. Ale určitou školou to skutečně bylo. Takže je s podivem, že mýtus úspěšné české privatizace dosud zde přežívá. V tom je Česko asi unikátní.

P. Rudolf 7.12.2017 17:52

Re: Čest jeho památce.. Budu kamenován, ale on byl dobrý

Kuponovka byl totální úlet amatérů, kteří ji připravovali. Navíc odmítli rady zkušených západních ekonomů, kteří varovali před tím, že bez dalšího zákonného a institucionálního zajištění (vznik relativně seriózních fondů, jejich právní statut "správců majetků", trestní odpovědnost manažerů podniků za úmyslně špatné ohodnocení firem, vznik burzy, a další a další věci).

Ježek se sice později snažil očistit a od zpackané kuponovky distancovat, bohužel je ale nutno konstatovat, že na jejím tragickém provedení má i on svůj významný podíl viny.

V. Heidlerová 7.12.2017 18:28

Re: Čest jeho památce.. Budu kamenován, ale on byl dobrý

Já se k Vašemu výborně vyjádřenému příspěvku souhlasně připojuji. Kupónová privatizace byla pro uvážlivé a přemýšlející občany přínosem, pro šmejdy se stala výnosným byznysem a pro hloupé a po informacích nepátrající osoby ztrátou a zklamáním. Za to však pan Ježek nemohl. Byl to vzácný a lidský politik, o němž je opravdu možno říci "Cest jeho památce".

Š. Hašek 7.12.2017 20:16

Re: Čest jeho památce.. Budu kamenován, ale on byl dobrý

Kožený, s dovolením, nebyl šmejd.

Deset táců od něho dostali všichni. Jen ti, co potom ovšem nepokračovali v jasné ruletě. Ruleta, jak známo, není inkaso úroků.

Problém je v tom, že v revoluční době mnozí věřili penězům více než rozumu. Nelze dospělému bránit.

Já nedal ani floka Koženému a s kuponovou privatizací jsem dávno srovnán. Jak duševně tak finančně. Stálo mě to dva tisíce ............. . Zkráceno.

To zas je jenerálů po válce .......... .

V. Heidlerová 8.12.2017 8:42

Re: Čest jeho památce.. Budu kamenován, ale on byl dobrý

Ani já jsem nedopadla s kupónovou privatizací špatně. Nejvíc mne štvou ti "znalci", kteří ji hanobí, označují jako podvod nebo nesmysl, ale přitom u nás nebyl nikdo, kdo by měl nějaký plán, vizi, postup co dělat po pádu toho skutečně zlodějského systému-komunismu. Když někdo soptí nad těmi, kdo vymysleli kupónovku, tak jim kladu otázku, co by oni v té době obrovské proměny udělali oni sami, jak by to řešili... Nikdy jsem nedostala kloudnou odpověď, jakož dodnes nevím, jak by jenerálové po válce řešili situaci po září 1938, kdyby byli v kůži dr. Edvarda Beneše. Jen urážek plno, smysluplný nápad žádný. A tak je to ve všem. Remcáme, ale o nápravu se nijak nepčičiníme a jak tuponi volíme tzv. "spasitele" - slibovače a vizionáře pod vlivem, kteří nikdy nesplní, co nablekotali tupému davu. Nazdar.

M. Pivoda 7.12.2017 12:01

Současné bludy dalšího českého privatizátora

Viz (29. září 2017) křiklavý příklad akademické hlouposti:

https://www.youtube.com/watch?v=LSc4XUTuo5s

Autor někdejší české kuponové privatizace arogantně hlásá bludy o neexistenci umělé inteligence svým studentům ekonomie na VŠE i v roce 2017. Ha.

M. Prokop 7.12.2017 14:18

Re: Současné bludy dalšího českého privatizátora

A na genyjuse Pivodu sere (P)pes. Smutný to osud.

J. Kanioková 7.12.2017 23:02

:)))))))))

J. Plíva 7.12.2017 11:31

Jsem Tomáši Ježkovi vděčný,

že přeložil Hayeka. Vzpomínám, jak sám četl v rozhlase na pokračování Cestu do otroctví. Ovlivnilo mně to hodně.

M. Pivoda 7.12.2017 11:28

Diskuze odjinud

Tento text vyšel před dvěma dny také na Aktualne.cz, zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=30503

Dovolím si proto zde zopakovat dva své diskusní příspěvky, prezentované poprvé na aktualne.cz.

1. Nadpis "Výjimečný muž v české politice ..." by bylo možno změnit na "Výjimečná setrvačnost českých bludů".

2. Hvížďala: "... v čem udělali on a ostatní jeho kolegové-ekonomové na počátku transformace chybu: tehdy totiž nepochopili, že Hayek hovořil o neviditelné ruce trhu v právním státě, který u nás neexistoval ..."

Metaforu "Neviditelné ruky trhu" použil Adam Smith ve své práci Bohatství národů (před více než dvěmi stoletími) jen třikrát. Schopnost vytvářet novou hodnotu (v dnešní technologické a silně konkurenční době) je důležitější faktor než byla Neviditelná ruka trhu v době Adama Smith, kdy se převážně jen obchodovalo s komoditami. K tomuto poznatku ale nedohlédl ani jinak poctivý Tomáš Ježek. Přitom ale již v roce 1990 vyšla kniha M.E. Portera: Konkurenční přednost národů. Tuto epochální knihu čeští transformační ekonomové nutně zanedbali. Bohužel.

A. Alda 7.12.2017 10:56

Tož já jsem se s ním také občas setkal

a myslím si, že to byl trouba.

L. Němec 7.12.2017 15:57

Re: Tož já jsem se s ním také občas setkal

Myslíte zajisté okrajově zmiňovaného Klause. Ano, to byl a je trouba.

M. Prokop 7.12.2017 17:00

Re: Tož já jsem se s ním také občas setkal

Jen troubové využívají nekrologu k "vandrování" do někoho jiného. V Lidovkách Macháček a Pithart, zde Hvížďala a vy.

L. Němec 8.12.2017 6:48

Re: Tož já jsem se s ním také občas setkal

Kolik vám to nese měsíčně, pane Prokope ? Já že bych si chtěl u IVK taky něco přivydělat .

J. Kanioková 7.12.2017 23:03

Podle sebe soudím tebe ???

T. Hraj 7.12.2017 10:20

hrách na stěnu

Opět je to na stole: privatizace a kapitalismus bez právního státu byl omyl. Nebyl. Mnohokrát bylo vysvětleno, že nebylo možné si vzít nějaký oddechový čas na "tvoření zákonů" (tj. mít ještě pár let komunistické plánované hospodářství).

Transformace probíhala od začátku a ve všech sférách. Bylo to bezprecedenní v moderních dějinách. Nebylo od koho kopírovat. Nedopadlo to vůbec špatně (byly mnohé černé scénáře). Po bitvě je samozřejmě snadno být generálem.

M. Prokop 7.12.2017 11:26

Re: hrách na stěnu

Na Hvížďalu moc komplikované.

L. Němec 8.12.2017 6:53

Re: hrách na stěnu

Na Prokopa moc jednoduché. Hvížďala tu v nekrologu zavzpomíná na kolegu, a Vy , Prokop,zde v diskuzi o Tomáši Ježkovi píšete nadávky. Tak kdo je potom hovado, milý Prokope Jakle. A nereagujte ani jako Kanioková.

V. Kříž 7.12.2017 9:17

byl to asi hodný člověk...

...jako by to bylo dnes si ovšem pamatuji, jak pan Ježek nějaké ženské z FNM vzal na 14 dní na zámek, myslím Sychrov, a tam dřeli všichni jak koně a znalecky ocenili ty majetky za stovky miliard korun. A že ten FNM nechal rozkrást majetky KSČM, svazáků, Pionýra, Svazarmu a bůh ví, kolik takových organisací bylo je taky fakt. To moje nadšení nad ním trochu zchlazuje...

M. Prokop 7.12.2017 9:05

Zajímavé, jak P&L využije i nekrolog

k útokům na Klause.

Š. Hašek 7.12.2017 9:17

Re: Zajímavé, jak P&L využije i nekrolog

Přesné.

Škoda! Ježek byl hlava ekonomická, Klaus byl hlava ekonomická i politická. Proč jen ten Ježek začal do Klause již před časem tak šít?? Jako kdyby nestačilo, jak jim oběma házelo soc. okolí klacky pod nohy, zejména vlastně za socústupky, které byly logicky nutné v době transformace. Co jenom soc. okolí! Krasohledi z komunistické Charty!

M. Valenta 7.12.2017 9:31

Re: Zajímavé, jak P&L využije i nekrolog

Vy už i pouhé konstatování považujete za útok na...ani nemusím jmenovat, že.

M. Prokop 7.12.2017 11:28

Re: Zajímavé, jak P&L využije i nekrolog

Když vám to není blbé ....

D. Polanský 7.12.2017 8:12

Obrovský omyl, že na privatizaci

se nemohl podílet cizí kapitál. U nás kapitál nebyl, tak se rozdávalo grátis přes tzv. privatizační projekty, z nichž se téměř nic nezrealizovalo. Často se jenom tunelovalo. A privatizační projekty posuzoval i pan Ježek... Pan Ježek byl až po válce generál, viz např. výrok o V. Klausovi. Takových generálů je a bude.

I. Schlägel 7.12.2017 9:17

Re: Obrovský omyl, že na privatizaci

Mohl se podílet a podílel se. Mnohdy přes obrovský řev, že vyprodáváme rodinné stříbro. O řadu firem neměl zahraniční kapitál zájem, tak že dostal přednost český nekapitál. Často se tunelovalo. Nebyl důvod netunelovat při stavu zdejší morálky, na které bolševici desítky led usilovně pracovali, až konečně vytvořili "nového člověka". Pan Ježek posuzoval projekty. Možná je měl posuzovat soudruh Štěpán. Také jsme neměli tak rychle privatizovat a dopřát tehdejším ředitelům státních podniků, nomenklaturním kádrům, více času, aby z jim svěřených státních podniků mohli odvádět zisk do svých čerstvých soukromých s.r.o. Jak se Vám líbí v pozici generála po bitvě?

Š. Hašek 7.12.2017 9:23

Re: Obrovský omyl, že na privatizaci

Ale podílel. Pokud si vzpomenete, tak důležitým momentem těch let byl problém "kolik nechat doma a kolik prodat (peníze na prkno) ven".

Nakonec se to logicky diverzifikovalo, já bych udělat tak nějak totéž. A Ježek byl nedílnou součástí tehdejší diskuse.

Souhlas s tím, že Ježek začal "rejt", nemusel. Mlčeti zlato. Ale všimněme si jak rejou různí i dnes, takový zhlouplý dobrý textař (politický nýmand) Horáček dal též Klausovi za "4". Zoufalec, mimo thema.