26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ÚVAHA: Na polích nejen flanderských…

Když bylo mému otci (ročník 1921) sedmnáct roků, poslali jej jeho rodiče na cestu do Francie. Byla to dlouhá pětitýdenní cesta. Pas máme dodnes v našich rodinných análech uschovaný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 14.11.2017 11:06

Re: Národní státy opravdu nejsou příčinou,

Pokud by to tak pravidelně bylo, nespomalovali by v extenzivitě i ti největší a neměli by s vývojetěžkou hlavu dokonce renomovaní experti.:

http://www.freeglobe.cz/Articles/25274-svetova-ekonomika-na-kraji-propasti-nejvetsi-bublina-historie-praskne-v-roce-2017.aspx

http://www.kurzy.cz/tema/4315350.html

T. Kočí 14.11.2017 11:00

dobrý článek

Nejsmutnější na tom, že obě války nic nevyřešily, spíš naopak.

Jak pravil jeden lidožroutský náčelník: proč tolik lidí zabili,když je nesnědí.

A. Alda 14.11.2017 11:00

Národní státy jsou naopak nadějí na mír.

Pokud má každý národ svůj stát a pokud v žádném státě nežije cizí národ (nikoli jedinci, ale jako homogenní národní skupina na národnostně vymezitelném teritoriu), není důvod k válce. Mnohonárodní státy vyvolávají války, aby do své říše včlenily další národ. Mononacionální státy vyvolávají války, aby k sobě připojili území sousedů, obývané jejich národem. Pokud ale národní stát zahrnuje celé území národem obývané a nezahrnuje žádné území obývané národem sousedícím, důvod k válce není. Takový stát si totiž nepotřebuje způsobovat komplikace tím, že by ovládl území jiného národa s jiným jazykem.

T. Kočí 14.11.2017 10:54

jen nepatrný přípodotek

moskvič 413 nebyl, snad 412.

S. Netzer 14.11.2017 10:49

Re: Paní se mýlí

Už zase útočíš, šmejde?

S. Netzer 14.11.2017 10:48

Re: Paní se mýlí

Paní a Vy se mýlíte i v tom, že "ten nápad" pochází od politologů nebo dokonce od západoevropských států.

Nacionalismus má negativní obsah, patriotismus pozitivní.

M. Valenta 14.11.2017 10:15

Národní státy opravdu nejsou příčinou,

Příčinou současné mizérie jsou státy hrající si na národní státy, s vystresovaným obyvatelstvem, jemuž politikové neustále dokola otloukají o hlavu: "jsme malí, nic neovlivníme, všichni nás chtějí napálit," a místo opravdových vzorů mají sportovce. ČAU.

R. Langer 14.11.2017 10:05

Re: Paní se mýlí

Pátá kolona nemyslí... ;-)

V. Povolný 14.11.2017 9:56

Re: Paní se mýlí

Paní se nemýlí. Teze, že příčinou všeho špatného jsou národní státy nevymyslela autorka článku. Ten nápad pochází od západoevropských států a je taky hlavním motorem snah o vytvoření noveho euroobčana, nezakotveného v zádném národním státě. Je to sociální experiment s nepředvídatelnymi důsledky - snad se jim to nepovede.

Jinak, nacionalismus nemusí mít vždycky jen pejorativní obsah. U nás se dříve říkalo vlastenectví, což je v podstatě totéž a nic špatného to nebylo. Nebo snad myslíte, že ano?

J. Chaloupka 14.11.2017 9:45

Škoda, že podobné zájezdy nepodnikají

tzv. migranti, zejména z Afriky, aby viděli, že to, jak žijeme, nebylo zadarmo.

S. Netzer 14.11.2017 9:42

Re: Smutná úvaha, i když pravdivá

Za kolik miliónů mrtvých je zodpovědný "nějaký ten enviromentalismus"?

On "nějaký ten enviromentalismus" už někdy hnal lidi do války?

S. Netzer 14.11.2017 9:26

Re: Paní se mýlí

It ́s your choice, "echt liberále".

P. Rada 14.11.2017 9:22

Re:

Je rozhodně dobře, že takováto mementa si kultura ponechává jako výstrahu dalším generacím.

Ta dnešní generace nic takového nezažila a to, že se v Evropě už víc jak půlstoletí prakticky neválčilo a zejména se vznikem EU (která má sice ještě daleko k ideálu) především pokleslo zbývající vnitřní válečné napětí, leckdo žel pozapomíná.

M. Prokop 14.11.2017 9:11

Re: Smutná úvaha, i když pravdivá

Někdo přehání nacionalismus, někdo nějaký ten enviromentalismus. Nutno se straniti všech bláznů.

M. Prokop 14.11.2017 9:10

Re: Paní se mýlí

Pryč s nacionalismem, staňme se obětmi internacionalismu. :-P

P. Rada 14.11.2017 9:06

Re: dobyvatelé - do čela?

Nikoliv vojevůdci ale spíše převaděči všech nárdností toho o posílání na smrt dnes vědí nejvíce. Zejména pak ti kteří migranty neúrodou, válkami či jen propagandou k cestě podněcují, nalodují na jakákoliv plavidla, cpou do kamionů...

Takto "vydělané" peníze pak tolerujeme i my spolu s neobvykle bohatými dotyčnými kteří k nám přicházejí také, ale už bezpečně letecky a navíc přímo do honosných residencí které jim zde někteří s těch co přečkali strstiplnější cestu staví, jako bídně placení dělníci.

Mocensky posedlé, jejich majetky a peníze přeci "v dobré víře" tolerujeme jak projev globalizace a bez ohledu na národnosti - resp mrtvé v pozadí, kteří nejsou na prvý pohled vidět tak jak padnoucí oblek či cifra na účtu.

Dobyvatelé totiž dnes už mnohdy přicházejí podstatně sofistikovaněji - i když právě jaksi v "čele".

P. Hlosta 14.11.2017 8:55

Re: Smutná úvaha, i když pravdivá

Toš to máte pravdu! ;-)

Jsem patriot a nemám v úmyslu se toho vzdát. Tradice, kultura, soukromý majetek a ne v poslední řadě rodina a rod, jsou pro mně svaté. Rozhodně ale nepodléhám mamonu, tomu božstvu spotřeby! Chamtivost, závist, to jsou nebezpečí pro patriotismus. Nebezpečí vnější i vnitřní!

B. Carina 14.11.2017 8:52

Paní Kozumplíková,

památník a hřbitov u Verdunu jsem navštívil koncem devadesátých let. To pole křížů na mě zapůsobilo, ale co mě opravdu "dostalo do kolen", byl hrob neznámých vojínů, kteří byli hlínou zapsány ve svých zákopech.

Dělostřelecké bombardování bylo tak intenzivní, že samotná hlína, kterou šrapnely vyvrhovaly do okolí po dopadu stačila k tomu, aby nebohé může za živa pohřbyla v zákopech. Dodnes jsou vidět špičky jejich bajonetů.

J. Lukavsky 14.11.2017 8:45

dobyvatelé - do čela!

"Chtěli to kdysi v 19. a 20. století ambiciózní jedinci, kteří byli přesvědčeni, že jejich ambice nemá žádná omezení." Řekl bych, že jádro pudla bylo (a pořád je) v tom, že ti ambiciózní jedinci své spoluobčany do bitvy a na smrt posílají. Sami zůstanou v bezpečném krytu a pokud možno dosti daleko. Kdyby, jako dříve své vojáky do útoku museli vést tak by ty války skončily dosti rychle. Ono posílat na smrt druhé je tak snadné.

S. Netzer 14.11.2017 7:22

Paní se mýlí

Příčinou všech válečných hrůz nejsou národní státy, nýbrž nacionalismus.

P. Rada 14.11.2017 7:07

Re: Smutná úvaha, i když pravdivá

Symbol kříže jsme před časem už zlikvidovali především sami a to v době, kdy nám křestanské hodnoty jako desatero přestali imponoat (nepokradeš...), kdy jsme přestali být "bohabojní" a začali žít daleko víc expanzivně a na úkor jak přírodního okolí - tak vzdáleně civilizačního, ze kterého jsme začali vítat příchod pracovních sil jen aby jsme se nenadřeli a neumazali.

Sebevědomě jsme ten trend odevzdání se strojům, odloučení od půdy i rodin v pracovních rytmech, začali nazývat vymožeostmi technické civilizace a namísto jednotící víry v boha jsme uvěřili neomezenosti technického pokroku i zásob domácích surovin, zatímco mnohé naše tělesné schránky chátrali a dál strádají civilizačními neduhy.

Tak se také stalo, že naše četnost začala všeobecně a nepřímo úměrně konzumu klesat a tím víc bylo potřeba pracovních sil k udržení neudržitelného extenzivního růstu. Zároven poklesla i morálka většiny které v rozparcelovaném světě mocných, kde 8 jedinců vlastní polovinu světového surovinového bohatství, už relativně nic nepatří. Tak proč by půdu co přímo neživí (80% té naší je obhospodařováno v nájmech) hájil a dokonce s nasazením života když mohou jít se svou kreditní kartou i jinam, kde se sice také necítím Doma ale dá se ještě pohodlně přežívat.... a "po nás potopa".

M. Krátký 14.11.2017 3:45

Smutná úvaha, i když pravdivá

ale valem se blíží doba, kdy budou naše kříže zlikvidovány a zaměněny za islámské znaky a my budeme na to vyjeveně zírat. Probuďme se co nejdříve a úplně !!!

P. Rada 14.11.2017 1:25

Příčiny válek?

Byly pravidelně v lidské chtivosti po bohatství s míst kde ale žili poněkud jinak uskupení obyvatelé a které přitom přinášelo naději na o tolik snadnější zbohatnutí, že se za to riziko ztrát v konfliktu jevilo přijatelné. Nejmarkantnější a nejzvrácenější projev mívala běžná sociální agresivita u mocensky posedlých - za které ale šli do vlastního boje často už jiní. (https://www.youtube.com/watch?v=PpMJkaf117g)

Dodnes jsou nejmilitantnější a nejtotalitnější státy ukotveny v místech s relativně snadno dostupným/koncentrovatelným přírodním bohatstvím at už je to ropa, plyn nerostné suroviny či jen velmi úrodná země. Běžný agrární stát ale obvykle hranicemi limitovala jen dopravní obslužnost - nikoliv primárně národnost.

Nevím proto, kteří politologové se údajně snaží vnutit lidem představu, že příčinou válek jsou národní státy. Vždyt lidé sami pravidelně neumí říci jak by měl vypadat příslušník jejich národa. Mnozí si národnost např. pletou se stejnou jazykovou znalostí a přitom se zapomíná, že podstatné může být jen to, jak se kdo kým cítí a ke komu se tedy chce přidat.

Lidská chtivost a zároven nechut měnit zaběhané rituály ale nemá jen své extrémní až patologické mocenské projevy - je to vlastnost obecná, v adekvátní míře dokonce kýžená a proto i všeobecně propagandou potenciálně zneužitelná. Prostí lidé se přitom propagandě brání dost neradi. Navozuje to totiž nutnost kriticky myslet a to je stojí spoustu energie které nemívají nazbyt. "Myšlení bolí". Netvrdil bych to pokud bych nezažil dlouhá desetiletí mezi prostým lidem ČSSR kdy jsme si byli daleko více rovni a kdy to po uvolnění občas a zejména zvenku vypadalo (jak trefně zpíval Kryl), že nejenže rádi líbáme cizí ruce ale ..."ne nejsme na kolenou - ryjeme držkou v zemi" - a přesto jsme rádi se svou situací neválčili.