22.10.2018 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PSI: Není špic jako špicŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 58, poslední: 14.11.2017 23:34, přehled diskusí

držím palce...:
Autor: Z. Jitur Datum: 14.11.2017 10:42

...k podařenému odchovu ježečka. Také jsem takhle kdysi jednoho odchovala, měl kolem 190 g, bodliny skoro ještě měkké, na sobě fůru klíšťat a blechy padaly při česání do připraveného umyvadla s vodou. Vypuštěn byl také kolem května u mé kolegyně v okolí Ohrobce. Tak doufám, že tam potomci žijí dodnes. A pravdou je, že ježek je chráněný a jako takový smí být "chován" právě a pouze po tu dobu, kdy ho člověk zachraňuje, jinak patří do přírody. Druzí dva ježci, které jsem později také donesla domů, takové štěstí neměli - jeden zemřel do druhého dne ráno; druhý asi po třech dnech, ještě jsem ho stihla odnést na veterinu, kde mi už jen mohli říct, že je v agonii a že nejspíš už byl nemocný, když jsem ho našla - jen se před případnými predátory snaží do poslední chvíle "tvářit" jako zdravý, proto jsem na něm nic zvláštního nepozorovala...

Re: držím palce...:
Autor: A. Rgova Datum: 14.11.2017 14:03

snad se zadaří, baští, vyměšuje, snaží se opustit bydlo, vypadá životaschopně. Ono těch 310g snad není až tak málo. Dala jsem mu do bydla trochu ořechovýho listí a doufám, že to případný blechy vyžene, prohlídnu ho řádně až dnes. Chtěla jsem, aby si nejdřív všiml bohatýho stolu.

Mayo, prosím, ještě dotaz.:
Autor: A. Lex Datum: 13.11.2017 20:26

napadlo mě. Šiperka patří také mezi špice?

Re: Mayo, prosím, ještě dotaz.:
Autor: Z. Maya Datum: 13.11.2017 21:46

Šiperka je oficiálně zařazená mezi ovčáky a prý má společný předky s belgickým grénem, tudíž nejspíš jen klame špicím tělem :D

Re: Mayo, prosím, ještě dotaz.:
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 22:16

No tak to si připadám, že jsem se nachomýtla ke schůzce dvou špiónů - ničemu nerozumím. Slovo šiperka jsem ještě nikdy neslyšela a líbí se mi, začnu hledat.

Re: Mayo, prosím, ještě dotaz.:
Autor: A. Lex Datum: 13.11.2017 23:15

Děkuji za odpověď!

Milá Mayo,:
Autor: A. Lex Datum: 13.11.2017 20:12

omlouvám se za pozdní diskusní příspěvek. Děkuji moc za to, že jsi mi udělala "pořádek" ve špicech a poutavě napsala vyčerpávající informace. Je to zajímavé. S knírači mají podobný historický start, také v Německu a také pracovali těžce u formanských vozů. Jenom těch velikostních rázů a barev nemáme tolik jako špicové. A barva špice? Tak mě se hrozně líbí na fotce - Špicí smečka - vícebarevný jedinec. Je někde uprostřed fotky, má hnědou hlavu, bílý široký pruh přes tělo :-). Trošku jako panda velká v hnědé formě.

Dosti velkého špice:
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 19:48

jsem viděla v Anglii v Uptonu (Norfolk), když jsme si půjčovali loď:

1url.cz/KtSX6

Patřil k loděnici a když jsem se s ním chtěla družit, majitelé mi řekli, že na to není, že hlídá lodě - samostatný, velice spokojený pes. A jak píšu u fotky, bylo to prý nějaké speciální holandské plemeno k tomuto účelu.

Re: Dosti velkého špice:
Autor: Z. Maya Datum: 13.11.2017 19:52

To je keeshond (u nás vlčí špic). Anglické linie jsou založený na holandský a slovo keeshond je z holandštiny, v Holandsku hlídal lodě a proto se mu tam taky říkalo bárkový pes.

Re: Dosti velkého špice:
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 20:19

Přesně!! Barge dog, už se mi to vybavilo. Díky za připomenutí.

OT zase mám doma ježka, 310g.:
Autor: A. Rgova Datum: 13.11.2017 17:38

Zřejmě jsem posedlá. Ježkosbíráním. Potkali jsme se včera. Sednul si mi za paty, když jsem čekala na psy až dočuchaj pesemes. Snažila jsem sama sebe přesvědčit, že je normální večer potkat ježka, že je velkej dost, že ještě není úplná zima. Pak semi na oblečení začal usazovat sníh. Vzala jsem ho na byt a stravu. Ježek co jsme o potkala v podobným čase loni v neděli v poledne, žil ještě začátkem července u našich v dílně. Koncem května jsem ho přivezla k našim, že ho večer vypustím na kopec. Z přepravní bedýnky mi v dílně zdrhl a ubytoval se za skříněma a policema. Veliké poučení pro příště. Nebylo možný ho najít. Zvažovali jsme stěhování, ale v policích a na poncích jsou haldy těžkého nářadí, bála jsem se, aby na něho něco nespadlo. Tak jsme ho dál krmili, napájeli a měnili trochu marně kočkolit v záchůdku. Někdy jsme nechávali dlouho do noci nebo časně zrána otevřeno by odešel. To pak jídlo nedostal. Sousedovic kočičstvo sice pravidelně zakrmuju, ale i tak by mu stejně nic nezůstalo. Možn i ven chodil a pak se zase vracel, protože nijak zásadní Taky jsme se ho pokoušeli ulovit při nočních přepadech. Občas se povedlo při tichém posezení a rychlém rozsvícení zahlédnout kus ježka. Úspěšný lov proběhl až začátkem července. To mamka získala pomyslnou trofej úspěšného trpělivého lovce a hned ho bez pardonů odeslala do zahrady.

Re: OT zase mám doma ježka, 310g.:
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 19:35

Držím s ježkem palce pěsti, ať vám to vyjde. Třicet deka je dost málo, takový ještě ani funět pořádně neumí.

A toho loňského ježka - proč jste ho vlastně vykvindovali? Nadělá bordel? Aspoň měl u vás možnost se pořádně vypást :-)

Re: OT zase mám doma ježka, 310g.:
Autor: A. Rgova Datum: 13.11.2017 20:30

šak je to potvůrka chráněná a držet ho v domě, když měl skoro kilečko se ani nemá, má jít do světa a trousit geny, by jich bylo víc. A od května už zvládá se živit sám. Tenhle ježich měl holt jiný představy. Čistnotnej nijak moc není žádnej, ale tohohle jsem podezřívala, že ja je otevřeno tak chodí se venčit ven, nijek zvlášt nenadělal a když jo tak asi ne u pelechu, žádnývelký zápachy se nekonaly a uklid se dal zvládnout.

Re: OT zase mám doma ježka, 310g.:
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 22:15

Třeba měl v plánu si tam vodit baby ("Hele, mám barák") :-) No jo, ale v přírodě baráky nerostou, holt se musel lovit jinak. Díky za podrobnost o poměrné pořádkumilovnosti, jsou to zajímavé detaily.

Re: OT zase mám doma ježka, 310g.:
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 22:25

... ne "se musel", ale *musel*, jako ty baby musel lovit jinak. Na šarm, funění a tak.

Po tomhle článku :
Autor: A. Rgova Datum: 13.11.2017 16:53

uznávám, že jsou špici špicoví. Vážně úžasný fotky.

Vždycky mě ten hustej kožíšek odrazoval, měla jsem představu, že je nutný vyčesávat. A taky ten rozlobenej štěkot jednoho bílýho středního špice ze sousedství. Býval někdy posazen ke kolíku s řetízkem na zahradu a to ho asi štvalo. S mýma psama nebylo možný se s ním potkat, chtěl je zblajznout nehledě na početní přesilu.

Budu na ně teď koukat jinýma očima :o)

Re: Po tomhle článku :
Autor: M. Baty Datum: 13.11.2017 18:10

Špicové jsou špicoví. Před pár desítkami let na Fryšavě ani nemuseli mít PSVB. Jeden místní střední bílý špic byl v práci od rána do noci, probíhal dědinu po krajnici od rána do večera sem, tam. Každého zaregistroval, okecal, vyprovodil až k cíli, pokud to bylo mimo hlavní tah, tak se vrátil, odklud odbočil a pokračoval v obhlídce. Neobešel se bez něho ani poslední, ani první autobus, v liché týdny, kdy večerní devítka nejela, byl už asi doma v pelechu, v sudé patroloval, dokud nezjistil, kdo odjíždí. Měli jsme pocit, že chodí někam hlásit, že ti Brňáci byli zase na faře a že tentokrát si vezli domů kus štrúdlu.

Re: Po tomhle článku :
Autor: A. Lex Datum: 13.11.2017 20:18

Baty, liché a sudé týdny. Nestřídal on se špic ve špicování třeba s nějakou kočkou, kterou jste vy nezaregistrovali, neb se umí dělat neviditelnými. A ta špicovala místo něj a také podávala hlásání.

Re: Po tomhle článku :
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 20:21

Kočky bývají na tyhle pochůzky taky experti, vnímají topografii města nebo obce úplně jinak.

Re: Po tomhle článku :
Autor: A. Rgova Datum: 13.11.2017 20:32

Výbornej borec. A taky fajn, že ho místní nechali strážit a kibicovat.

Re: Po tomhle článku :
Autor: Z. Lika Datum: 13.11.2017 19:31

To jsou moc pěkné historky! :-)

nádherné...:
Autor: Z. Jitur Datum: 13.11.2017 16:29

...fotky, nádherných psíků!

Ti jsou krásní!:
Autor: T. Zana Datum: 13.11.2017 13:47

Pro špice mám slabost, jsou milí, hraví a hodní na děti - prostě jak píšeš :-)

Já se coby puberťák kamarádila se středním bílým, byl skvělý a nezapomenutelný.

Bezvadný článek a skvělé fotky.

Skvěle:
Autor: L. Bláža Datum: 13.11.2017 13:35

popsáno!

Já měla tu výhodu, že díky coursingu jsem se mohla osobně seznámit s mnoha psími plemeny, které jsem dříve ani neznala. A to byla dobrá škola.

Já je vlastně všechny znám osobně :))) jak praví klasik z filmu :))

Mayo, přesně::
Autor: Z. Miki Datum: 13.11.2017 12:40

"Jé babiččin Zuzík" byla moje první myšlenka po rozkliknutí článku :-)

Babička měla malého bílého. Zdědila ho po své přítelkyni - bývalé cirkusačce. Uměl prý spoustu triků, ale u nás se s ním necvičilo, tak je všechny radostně zapomněl :-).

Mně se líbí ten velký černý (jak taky jinak, že)

Dík za krásný článek.

Milá Mayo:
Autor: D. Ruščáková Datum: 13.11.2017 12:14

klobouk dolů před takhle důkladným popisem zajímavého plemene - či spíš příbuzných plemen všelijakých špiců! Znám i ty anglické varianty. Ale všechno jen z obrázků - jinak mě špici prostě minuli. Přitom o nich občas uvažuju (díky Maw)

Mě se nejvíc líbila ta věta, že se špic umí zabavit sám, protože pán mu přece při práce balonek házet nemohl - všichni moji vlčouni se snažili přesvědčit neznalé návštěvníky, že se tyto akce určitě kombinovat dají:)) Například Kazan s Daníkem si dokonce vypracovali systém zvaný únos a výkupné - nejdřív řemeslníkům ukradli nějaké nářadí a pak ho vraceli jen za hod míčku nebo plyšové kachny... A to jsem všem, kdo u nás měli venku pracovat důtklivě říkala: nic jim neházejte! Ani jednou! Nebo nepřestanete... no, nikdo doopravdy nevěřil:))

Re: Milá Mayo:
Autor: Z. Maya Datum: 13.11.2017 12:58

No to je právě ten rozdíl, špice by ani nenapadlo krást nářadí. :-) A kvůli míčku už vůbec ne. Jako to zná taky hodně majitelů špiců, přijde návštěva a Hele jee pes a míček, vezme míček, hodí a Přineees a pes se znechuceně podívá Když sis ho tam hodil, tak si ho přines sám a začne se drbat za uchem. :D Špicové fakt nejsou aportéři a do tlamy chtějí akorát jídlo.

Lapiňák rád nosí v tlamě věci, i kovový a nosí i jen tak z radosti, že třeba přijdu domů (u špice věc nevídaná), ale přímo aport taky moc nemusí. A nářadí by ukradl za účelem rozebrání na molekuly. To bráchova bordera, to je až otravný, jak se pořád vnucuje s míčkem, to jsou fakt magoři.

Re: Milá Mayo:
Autor: D. Ruščáková Datum: 13.11.2017 13:05

No, ovčouni jsou magoři jen o fous menší:)) Někdy mě představa neaportovacího a nelovícího pejska moc láká!

Re: Milá Mayo:
Autor: Z. Yga Datum: 13.11.2017 13:25

Toužila jsem celý život po aportovacích psech ... už mne to přešlo (:o)))). Zkrátka, jak už to tak bývá, každý chce to, co nemá a u sousedů tráva zelenější ...

:
Autor: Z. Maw Datum: 13.11.2017 14:15

presne jak maya pise. Vokoun sice micky nosil rad - ale tak parkrat a dost. mel vzdy hrznou radost, kdyz pro nej bezel a nosil ho i zpatky, ale akt treba 5x za den, pak by ho to prestalo bavit a uz by znova nesel pro micek. Ani se moc moji netehali/netahaji.

u spice mi spis prijde tezsi, pokud si s jim chci hrat, ho rozehrat nebo k ty hre prose nejak "dovest". fakt sim staci byt se smeckou a obcas si zastekat