26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Řekne-li se Luther

Výraz náboženská reformace u nás evokuje Jana Husa. Ale ve světě připomíná hlavně Martina Luthera. Je tomu 500 let, kdy na vrata kostela ve Wittenbergu přibil svých 95 tezí, aby rozhýbal debatu v církvi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 2.11.2017 17:59

Sice ne o Lutherovi, ale.. fuj !

Islamizace učebnic v rumunských středních školách - http://jdem.cz/djxjx9

J. Kanioková 2.11.2017 17:33

Lutherovo kritické myšlení pomohlo

vydláždit cestu k osvícení a moderní společnosti. Katolická církev ztratila politický vliv. Spolu s právním státem a vznikem základního školství je zásadním vysvětlením mnoha úspěchů Evropy.

J. Kanioková 2.11.2017 17:24

ze Švédska

Sonesson: IS může být nejen poražen vojensky. Rovněž ideologický boj o islám je nutný. - https://twitter.com/GPledare/status/926011845579862016

Islám také potřebuje Luthera - http://www.gp.se/ledare/islam-beh%C3%B6ver-ocks%C3%A5-en-luther-1.4788756

R. Tesařík 2.11.2017 16:57

Re: Primární příčina náboženských válek v Evropě

popleto..ruka trhu..jau.

A. Alda 2.11.2017 16:37

Co to povídáte?

V Anglii bylo luteránství přísně postihováno. Teprve když se král proti vůli církve rozvedl a založil si k tomu vlastní anglikánskou církev, začal luterány trochu akceptovat. Ale dodnes tam luteráni žádný vliv nemají. I když současná dynastie pochází z luteránské oblasti Německa, před nástupem na anglický trůn se král Jiří musel stát nejprve anglikánem a evangelické konfese se musel zřeknout.

M. Pivoda 2.11.2017 16:35

Primární příčina náboženských válek v Evropě

Petráček: "... Je tomu 500 let, kdy na vrata kostela ve Wittenbergu přibil svých 95 tezí, aby rozhýbal debatu v církvi. Nakonec rozhýbal mnohem víc. Nejenom protestantskou reformaci, ale i zápas o svobodu vyznání, náboženské války ... "

Náboženské války primárně vyvolala Neviditelná ruka trhu (prodej odpustků), když začala působit v ideologicky silně založené organizaci, jakou je římskoko-katolická církev.

A. Alda 2.11.2017 16:34

Jako obvykle.

Pan Petráček vůbec neví, o čem to vlastně píše. Nejen že nečetl nic od Lutherových odpůrců, on nečetl nic ani od Luthera samotného. Ani těch 95 thesí (které vůbec neměly být revolučním manifestem, ale jen zveřejněním předmětu připravované diskuse na universitě, jak to tehdy bylo obvyklé).

R. Morava 2.11.2017 15:29

Re: Ono je to hlavně o adaptaci, decentralizaci a demokracii

Křesťanské rodiny měly většinou víc dětí o které se staraly. Pokud Vám připadá normální, že se populace Evropy snižuje, děti se nerodí a místo toho se razí dopředu homosexualismus, dobrá. To by ještě nevadilo ale ty jsou nahrazovány cizinci. Pokud se už děti rodí tak má sourozenec jiného tatínka. Vícepočetné rodiny nejsou dnes odpovědní křesťané, ale nepracující rodiny přisáté na sociálkách. Takže se dnes nestabilní rodiny spoléhající na podporu státu - takové dospělé děti.

Křesťanství důrazem na svědomí a lásku k bližnímu omezuje okrádání a šmelinaření spoluobčanů. Pokud Vám připadá normální třeba mezinárodní obchod s komoditami a spekulace s nimi...

No a to co dělají ultralevicoví aktivisté s multikulturalismem, a okrádáním bohatších spoluobčanů to už je hodně přes čáru. To že je současný papež rovněž levicový aktivista kterému nevadí rozlézání islámu po Evropě je jiná věc. Křesťanství přeci má podporovat především samo sebe. Pokud by bylo sebevražedné, nepřežilo by 2000 let.

R. Langer 2.11.2017 13:50

Re: Ono je to hlavně o adaptaci, decentralizaci a demokracii

Ubývající křesťané na vývoj Evropy fakt vliv nemají.

R. Morava 2.11.2017 13:18

Ono je to hlavně o adaptaci, decentralizaci a demokracii

Nemám rád některé přihlouplé vývody z původních dobrých závěrů Darwina, ale tady to o adaptaci platí.

Hezky problém reformace a církví popsal tento týden pan Drápal tady na NP. Jinak ale, katolická církev měla ve 14 a 15 století vážné problémy, které způsobily vznik protestanství. Důvodem bylo především nepochopení Kristova, "na minci je císař, dejte daně císaři" oddělení církve od moci a zkostnatělost která z toho ale vyplývá.

Anglie byla postavena na Magně Chartě, která vyplývala ze starokeltských a starogermánských tradic demokracie. Takže protestanství a kultury které je propagovaly se vzájemně ovlivňovaly. Jih Evropy byl od zase Antiky silně centralistický a proto mu ćentralistické katolictví vyhovovalo.

Za minulých papežů církev znovupochopila že má lidstvo centralizovat ve víře a ne řízení společnosti. Naopak protestanské státy a církve částečně zapomněly na Boha a věnují se aktivistickým hnutím bez modlitby, tím pádem jim ubývá prosperita a přesvědčivost. Všem církvím pak ubývají členové a podle toho to s Evropou dopadá.

P. Vaňura 2.11.2017 10:34

Křížové výpravy byly OBRANNÉ, měly zastavit muslimskou

agresi. V tomto uspěly někde částečně, jinde dočasně. Ale agresivní islám je nepřítelem i dnes a bude jím patrně vždycky!

O. Prokop 2.11.2017 9:56

Nic proti jiným naboženstvím- i křesťanským

ale podíl reformace nejenom Luthera, ale i po něm dalších - např. v Anglii měl velký podíl na rozvoji kapitalismu a vzniku tržního hospodářství, tedy jinak řečeno pokroku. I v současné době spíše prosperují státy s protestantskou vírou...

P. Dvořák 2.11.2017 3:39

A proč by ne?

Zkusím si představit, že by sunnitská Saúdská Arábie vydala známku s obrázkem Alího, světce šíitů. Za 600 až 700 let, o které má islám zpoždění.

Ale vzhledem k dnešní době, která je doslova nabušena informacemi, bych to spíš nazval retardací ve smyslu mozkové nedostatečnosti.

M. Jandáková 2.11.2017 0:47

.

..., do té doby - fik fik. )