27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Střízlivý pohled na těžbu lithia z Cínovce

Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo 2. října s firmou European Metals memorandum o těžbě lithia. To vzbudilo zájem politiků a veřejnosti. Začaly se šířit různé nepodložené zvěsti o tom, že pod Cínovcem leží lithiový poklad, naše gigantické národní bohatství, které ministr prodal do ciziny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 11.10.2017 9:35

Soudím, že dopadneme jako v té pohádce:

medvěd dostane chrást a kořínky.

I. Mertl 11.10.2017 9:32

Reálný pohled na nereálný projekt

Ale to by se z toho nesmělo dělat politikum! Bič na ty druhé - "vy jste to zvorali! Ne vy!" Taky by se těmi lihiovými úvahami museli zabývat skuteční politici, spolu s odborníky. Ty (snad) mají ti Australané, kteří zatím ze sta procent nesou náklady průzkumu. Tak počkejme, co průzkum přinese, jak vyjde ekonomika projektu. Kdyby, dosti nepravděpodobnou náhodou, vyšla pozitivně, snad se věci ujme rozumnější vláda než je ta dnešní a s Australany podepíše rozumnou smlouvu. Sen o tom, že ty "bilióny" nám pořídí nějaký domácí Stehlík, Česká pošta nebo Diamo je stejně dětinský jako spory našich dnešních jakopolitiků.

Takže zatím je nechme se kočkovat, holub na střeše je nejspíš jen vrabec a kdoví, zda není chcíplý.

P. Maleček 11.10.2017 5:38

Výnosnost lithia z Cínovce je chiméra, živená hnus-politiky.

Autor dí pravdu. A to ještě nezabrousil do problematiky vlastní těžby, tedy hornické problematiky. Ložisko má podobu obří jitrnice, ke všemu zčásti přesahující do Německa.

Byť prý bude ložisko těženo i hrubě zpracováváno pod zemí, se zakládáním hlušiny (horniny zbavené lithia) zpět do vytěžených komor, je možno jej vytěžit sotva z poloviny a to v čase spíš stovek než desítek let. To nemluvě o problematice důlních vod a ovlivnění povrchu hlubinnou těžbou.

Osobně v ekonomickou efektivitu nevěřím (z povrchových hald ano) a když tak, pak s nesmírně dlouhou návraností, vyžadující vysoké ceny lithia po dobu víc jak sto let. A to dnes nikdo garntovat nemůže.

A k tomu co je okolo lithia aktuálně za politickou divočinu? Jen snaha očernit volební soupeře. Pravdou je, že socanům, spíš státo-sosanůn věřit dobrý úmysl, zvláště pod kuratelou Altnerových 300 milionů a toho co vyvedli se soláry, může leda blázen. Ale ale to co vyvádí Babiš s komouši je odpudivý socialistický hnus, odkrývající jejich společnou odporně totalitní podstatu.

J. Hejna 11.10.2017 7:01

Výnosnost lithia ....

Takže vám, pane Malečku, jde o Babiše, nikoli o lithium, že.

M. Prokop 11.10.2017 9:02

Re: Výnosnost lithia ....

A kdo jiný než Bureš (a komunisti) spustil ten nesmyslný povyk?

P. Maleček 11.10.2017 9:37

Re: Výnosnost lithia ....

No ono to jsou spojené nádoby - stát a Babiš. Bez letitého dojení státu by byl Babiš sotva regionálním překupníkem hnojiv, či uzenářem.

A představa že stát v rukou Babiše těží a zpracovává lithium? Co čekat než to, že ten státní výnos z většiny zmizne v Babišově kapse. Však nejspíš proto, kromě tedy pomluv volebních konkurentů, Babiš tak ječí.

Představa, že ty jím naivně očekávané miliardy z lithia mu někdo vyfoukne, mu musí trhat vnitřnosti.

T. Kočí 11.10.2017 11:51

Re: Výnosnost lithia ....

velmi realistické

V. Novák 11.10.2017 9:17

Výnosnost lithia z Cínovce je chiméra, živená hnus-politiky.

Proč ta silná slova?

Proti americké předvolební (a v případě Trumpa i povolební) kampani je to slabý čajíček z třikrát vylouhovaného sáčku.

A to jsou přece USA etalon demokracie pro celý sbvět...

J. Pospíšil 11.10.2017 3:53

Tak nevím,

je to obhajoba toho memoranda.

Ale argumenty v článku obsažené jsou spíše dokladem toho, že podepisovat takové memorandum bylo zcela mimo potřebu státu, zcela mimo zdravý rozum a zcela mimo toho, proč máme ministry.

Ale jako závažnější se mi jeví to, že autor se vůbec nevyrovnal s tím, že příští vláda může celý projekt zastavit a pak bude memorandum velkou hrozbou a argumentem v případném arbitrážním řízení o porušení ochrany investic.

Stačí si jen vzpomenout na případ Diag Human. Tam to také bylo celé o příslibu ministra, který ten ministr vůbec nemusel dávat.

Čím dál víc si myslím, že toto memorandování je prostě další metodou, jak pusti žilou státem a že si to končící ministři ČSSD mezi sebou prozrazují jako metodu, jak se zajistit na dobu neministrování. Tehdy to byl, jestli si vzpomínám správně, ministr David, taky vypadal že do pěti počítat neumí a vlastně chtěl, dle svých vyjádření, jenom prospět.

M. Prokop 11.10.2017 9:04

Re: Tak nevím,

Memorandování je zajisté pitomost, ale autor píše o něčem jiném, také zajímavém.

Diag Human nebyl problém příslibu, ale pomluvení jedné firmy u firmy druhé. Možná i pravdivé pomluvení, ale zbytečné.

J. Chaloupka 11.10.2017 9:37

Ale autor dopisu si dále žije poklidně...

.

P. Harabaska 11.10.2017 10:09

Re: Tak nevím,

Nicméně je zajímavé, že p. Kalousek má dům na levém břehu řeky Lužnice a tehdejší majitel Diag Human p. Šťáva má zámek naproti na břehu pravém. Zajímavé také je, že v době, kdy česká policie nemohla doručit vyzvání p. Šťávovi k podání vysvětlení, byli spolu pp. Kalousek a Šťáva viděni, ani večeřeli v bechyňské restauraci hotelu Panská. Nicméně to pomluvení bylo opravdu pravdivé a opravdu zbytečné.

J. Berger 11.10.2017 10:39

Re: Tak nevím,

ale pokud se pamatuji, tak p. Šťáva byl postižem zatykačem ve všech státech kromě našeho. Za této situace ministr zdravotnictví prohlásil, že nejde o důvěryhodnou firmu (to bych asi řekl taky). Nechápu, proč mu tedy soud přiřknul, že bylo neprávem poškozeno jméno firmy (je příznačné, že p. Šťáva je přítelem p.Kalouska).

P. Harabaska 11.10.2017 10:16

Re: Tak nevím,

Dotyčné memorandum se anglicky nazývá Memorandum of understanding (MOU), tedy Prohlášení o porozumění. Právně opravdu závazné není, jde pouze o závazek vyplývající v rovině etické. Je pouhou náhodou, že v roce 1998 jsem byl za svého tehdejšího zaměstnavatele, velkou českou strojírenskou firmu, přítomen v australském Perthu podpisu obdobného memoranda předpokládajícího účast našeho podniku na výstavbě australského metalurgického kombinátu. Výstavba se neuskutečnila, memorandum pozbylo jakékoli platnosti bez jakýchkoli důsledků pro kohokoli.

T. Čech 11.10.2017 0:15

Chiméry frčí...

Tak pro začátek si k chimérám řekněme, že žádný z "renomovaných" ekonomů nereagoval adekvátně na blud, že Diamo nemá zájem. Diamo není akciovkou vlastněnou státem, ale státním podnikem. Tedy pojem "Diamo nemá zájem" je totálním blábolem srovnatelným s tím, že by státní organizace SŽDC zastavila dopravu na trati Praha - Berlín (samozřejmě jen po státní hranici) s tím, že nemá zájem. Státní podnik pouze vykonává rozhodnutí vlády, resp. státu.

To vůbec nevylučuje účast soukromého sektoru (nákupem služeb, podílem na výnosech, jakkoli), ale k tomu závěru - až jako Svobodní budete vládnout, nejprve zrušte státní podnik v dané oblasti zkušený a pak teprve řešte dál. Mít na něco státní podnik a nevyužívat ho, to je poněkud drahý luxus.

P.S. Já třeba bych začal tím, že bych zredukoval dotování elektromobilů a cena lithia by se dostala na reálnou úroveň. Já ale, samozřejmě, vládnout nebudu.

V. Šťastný 11.10.2017 6:35

Re: Chiméry frčí...

Diamo především nevlastní těžební ani zpracovatelskou technologii pro tuto těžbu. Diamo je jen podnik, který řídí zánik uranových dolů, je to spíš papírový čert než těžební firma. Pokud by stát Diamo pověřil těžbou lithia, veškeré náklady a rizika by byly na jeho bedrech.

Zrušení dotací a nákupních pobídek na elektromobily by byl správný krok. Ukázkovým příkladem, kam takováto politika vede, je Norsko. Ale to by si politici nenakradli, takže budeme jako blbci opakovat chyby jiných.

http://www.autoforum.cz/zajimavosti/norska-elektricka-pohadka-nabira-horke-konce-takhle-to-opravdu-nepujde/

P. Zinga 11.10.2017 7:44

Re: Chiméry frčí...

Pane Čechu, však oni se "podnikatelé" postarají, aby osel se*oucí zlaťáky, nepošel. Viz masivní angažovanost elektrárenských společností v tzv. obnovitelné energii a na ni navazující elektromobil. Poslanecké kapsy se plní...

V. Šťastný 11.10.2017 12:20

Re: Chiméry frčí...

Masívní angažovanost elektrárenských společností? U nás je to jen ČEZ a tem musí nějaké OZE provozovat, protože určitý podíl OZE na jeho portfoliu mu přikazuje zákon.

P. Zinga 11.10.2017 18:00

Re: Chiméry frčí...

Pane Šťastný, já viděl i jiné, např. EON.