10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč zůstáváme chudými příbuznými?

Vznik a důvod přetrvávání naší relativní chudoby oproti západním sousedům je důležité pochopit, abychom se správně rozhodovali v dalším vztahu k EU, k přijetí eura či vstupu to „tvrdého jádra“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Těhanová 9.10.2017 10:10

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

A vy jste ověřitelně aspirantem na titul " užitečný idiot". Děsí mě, že je vás opravdu hodně plus k tomu ti, co je nic kolem politiky nezajímá a jsou snadno manipulovatelní a na průšvih je zaděláno.

J. Pražák 9.10.2017 10:10

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

Jste tak zaslepený EUrofil, který parazituje na dotačním byznysu, nebo skutečně neumíte základní početní úkony?

Buď si můžete nasčítat jednotlivé sloupečky "čistých pozic" za všechny roky členství v EU a nebrat pouze nejpříznivější rok 2015 v tom vašem odkazu, nebo si vemte data z odkazu, který jsem bral já:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3%A1_unie#Ekonomika

Pak napište ještě jednou reparát.

J. Šimek 9.10.2017 10:06

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

Kalkulačka je na nic, když jste vylhal vstupní ůdaje pro výpočet, viz můj odkaz :o)

J. Šimek 9.10.2017 10:05

Re: Když psal

To popisujete optimalizaci alá Bureš a ne vlastnictví trhu :o)

M. Těhanová 9.10.2017 10:03

Re: Typický socialistický pohled na věc.

A vy o nějakých víte? Stačili ba rozumní lidé, nesvazovaní levičáckou a zelenou ideologií. A možnost evidentně neschopné odvolat.

J. Pražák 9.10.2017 10:02

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

Vemte si laskavě kalkulačku a vydělte si čísla sám. jestli to tedy není nad vaše duševní schopnosti. Pomahačům bruselské EUrodiktatury a zlodějíčkům EUrodotací to samozřejmě vychází příznivěji....

M. Těhanová 9.10.2017 9:55

Perfektně vystižená

podstata našeho problému, vzniklého naším návratem mezi civilizované státy.

Málokdo si ale uvědomuje, že nejvíc problémů nám způsobili socdem jejich investičními pobídkami a hlavně prodejem všech bank za hubičku do ciziny i když předtím byli tvrdě proti jejich privatizaci.

Byli bychom trochu déle chudí ( což jsme stejně, až na pár výjimek), ale aspoň část zisků by zůstávala tady. A s tím už by se dalo pracovat. Takhle je to jen beznaděj.

M. Valenta 9.10.2017 9:44

Typický socialistický pohled na věc.

Od většiny negativních aspektů popisovaných v článku se země může ochránit sama a to tím, že si zvolí do čela schopné lidi s vizí.

A k tomu poklesu porodnosti. Jde o přirozený vývoj. Nebo si snad opravdu myslíte, že tu budeme vegetovat ve třech vrstvách na sobě?

J. Šimek 9.10.2017 9:43

Re: Je to popis

Ten konec je vtipnej, máme jich momentálně asi 8, ti nás vydrancujou a zase potáhnou :o)

J. Šimek 9.10.2017 9:40

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

Já žádnou iracionální víru nemám, to jste si čistokrevně vymyslel.

Navíc vaše dotazy nic nemění na tom, že základ autorova příspěvku je vylhaný.

Z. Rychlý 9.10.2017 9:30

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

Podíval jsem se: děsivá čísla, která nikterak nesnižují principy uvedené výše v komentáři. A zamyslete se nad tím grafem geometricky vzrůstající příspěvky od EU. To je výsledek čeho? Kdo to financuje? Jak dlouho to bude EU tolerovat, Co je to za úspěšnost různých kohezních fondů, když naše závislost na EU roste, místo aby klesala?

A abych to dorazil: jsou ty letošní Eura stejně hodnotná, jako Eura z roku 2004?

Nemusíte odpovídat, protože vaše iracionální VÍRA v dobro EU je jistě neotřesitelná.

Z. Rychlý 9.10.2017 9:20

Je to popis

situace zvané: "Takhle to na světě chodí od nepaměti". Já bych do tohoto principu konzervativně moc nešťoural. Hlavní je nechat lidem volnost v tom, aby se mohli se svou situací sami co nelépe popasovat. Ve smyslu - máš možnosti dané tvou životní situací, tak se s tím poper, jak umíš.

Jakmile se začne nějaké skupině velice pomáhat (především na úkor jiné skupiny), pak je zaděláno na průšvih. Dobro mají konat dobročinné organizace a charita. Z darů jednotlivců.

Také jste mě nepřesvědčil, že pro zachování bohatství je nutné plodit další a další potomky. Nedostatek pracovních sil je termín s mnoha náhledy. Někde je pracovních sil nadbytek. Problém je spíš ve struktuře možných zaměstnanců. Zlehčuji: slyšel jste o nějakém úřadu s razítkem, že by si stěžoval na nedostatek zájemců ? Nebo máte pocit, že země trpí nedostatkem finančních poradců?

Podle mě by hodně problémů vyřešilo zjednodušení podnikání a daní. To by přitáhlo občany se zájmem o podnikání, aby zde bydleli; nikoli připrchlíky, kteří sice zvednou počet rezidentů, ale jen zatíží sociální systémy a po vydrancování odtáhnou jinam.

J. Schwarz 9.10.2017 9:18

Re: Když psal

Opět jeden "znalec" typu pana "jsme západ" 066 Šimka! Autor přece nedělí lidi na "dobré a zlé", ale na vlastníky trhů a subdodavatele - dělení skoro očividné. Krásným a dokumentovaným příkladem je odchod SANOFI ze Slovenska. Tamní pobočka SANOFI / slovenská firma převzatá koncernem / vyrábějící generika se "přestala vyplácet" a tak se jí koncern rozhodl zbavit. Nabídl kupci, že bude odebírat dva roky produkci za stejných podmínek jako předtím / garance výroby /. Prodej se zdařil, ale pobočka pod SANOFI vykazovala výkon 170 milionů EUR a zisk kolem 80 milionů, po prodeji / stejný sortiment i objem výroby / výkon 80 milionů a zisk 5 milionů. Ergo kladívko, většina zisku se realizovala v prodeji a marketingu, přesně jak píše autor článku.

J. Šimek 9.10.2017 9:18

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2016/cista-pozice-ceske-republiky-vuci-rozpoc-23947

Takže ověřitelně lžete.

J. Lukavsky 9.10.2017 9:11

Re: Nám nepuselo být pomáháno.

a mohli jsme dneska vyrábět naše skvělé Škoda 105 a dodávat je do Afriky, SSSR, Latinské Ameriky.... a ruce by nám utrhali, obzvláště kdybychom moc netrvali na placení že? Místo toho jsme zaprodali naše rodinné stříbro Teutonům s rohama na piklhaubnách. To taková Poldovka ta měla kliku, přešla do zlatých českých ručiček! No o té kvalitě našeho zbrojního průmyslu: na vojně jsme museli střílet z pistole a skoro nikdo s tím netrefil ani terč. Měla ale jednu nespornou výhodu, když došly patrony tak se dobře dala používat jako kyj! Jistěže jsme měli dobré výrobky, ale jak sám přiznával s. Štrougal, konkurenceschopných bylo asi 2%.

J.L.

J. Dona 9.10.2017 9:07

Re: Když psal

Budu hádat. Je to Putin?

J. Pražák 9.10.2017 9:03

Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví

1. nekupovat "značkové zboží". Jen snob vyžaduje na triku Adidas - koupí předraženou "značku" a ještě dělá zdarma nosiče reklamy.

2. Tzv. "Dotace": Za necelých 9 let jsme do EU odvedli 301 miliard Kč a získali 551 miliard Kč. To odpovídá 8 Kč na osobu a den. Když přičteme ještě spoustu neužitečné administrativní práce, která je ale placená samostatně, tak reálný přínos na každého občana a den od EU je cca 6 Kč. V dalších letech bude „dotací“ ještě méně. Za to musíme přijímat spoustu zbytečných a obtížných nařízení, hrozí nám kvůli odmítnutým "kvotám na přijetí "uprchlíků" ",...

Dotace se nakonec použijí ke spolufinancování rozhleden v údolích a předražených cyklostezek, tedy pokud se ty peníze ještě dříve nerozkradou, jak nám to ukázali někteří naši poslanci a zastupitelé, kteří jsou za to již stíháni (Rath(ČSSD), Novák (ODS), Borka (KSČM), Novotný (ČSSD), Kušnýř ...).

Při započtení celkové doby členství v EU vychází přijaté hrubé dotace na cca 13 Kč na osobu a den. Když se tato suma očistí od zbytečné úřednické práce s žádostmi, vyhodnocováním, vydržováním dobře placených EUroúředníků,...., tak to vyjde v záporných hodnotách. Tedy dotujeme my "čerpání dotací".

J. Šimek 9.10.2017 8:54

Re: V blahobytných zemích žádná robotizace nebude.

Autor jasně píše, že vzdělání je degradováno počtem studujících tak, že produkuje ty z citace.

J. Schwarz 9.10.2017 8:50

Re: V blahobytných zemích žádná robotizace nebude.

Obdivuji vás, jak dokážete v čemkoli něco "pochopit" opravdu zvláštním způsobem. Autor přece nepíše že "podstatě techniky není třeba rozumnět" všeobecně, ale že to nepotřebuje každý uživatel - a ten tomu taky nerozumí! Kolik uživatelů mobilních telefonů "rozumí" tomu, na jakých principech tato technika funguje? A rozumíte tomu vy, když jse "západ" a rozumíte všemu? Pokud ano, pak jak vám tato znalost pomáhá při posílání SMSsek nebo kontrole mailů?

I. Mertl 9.10.2017 8:46

Re: Nám nepuselo být pomáháno.

Vás, pane Kotasi, je vždy potěšením číst - i dnes, několikrát. Připomíná mi to mládí, kdy jsme podobnými nesmysly byli dennodenně masírováni. "Tradiční trhy zbrojovek" snad ano ("země osvobozeneckého hnutí"), ale zbytek je jen čirý blábol provomájového řečníka. Čest Vaší práci, ale to už je opravdu pryč. Pryč!

J. Schwarz 9.10.2017 8:38

Tohle

je jeden z nejlepších článků, které jsem dosud na "Psu" četl. Díky, autore!

J. Šimek 9.10.2017 8:32

V blahobytných zemích žádná robotizace nebude.

Podle článku "podstatě techniky není potřeba rozumět". Takže roboty tam nemá šanci nikdo vymyslet.

Nebo se autor sám usvědčil z blábolení ...

J. Šimek 9.10.2017 8:27

Re: Nám nepuselo být pomáháno.

V roce 89 jsem dělal v Závodech průmyslové automatizace. Zdánlivá špička, ovšem plán se plnil výrobou na sklad, sortiment byl neprodejný u nás i na západě. Pokud by včas nedorazil zahraniční investor, bylo by 2000 lidí na dlažbě, protože schopní se rozprchli a ostatní neměli šanci něco konkurenceschopného vymyslet ani vyrobit. Vyrábět kvalitu na soustruzích se štítkem z WW2 se dalo dost obtížně :o)

O. Uživatel 9.10.2017 8:07

Uživatel požádal o vymazání
P. Zinga 9.10.2017 7:58

Protože jsme pitomci.

Protože podporujeme cizí kapitál, který výnosy tahá domů-viz. např. UBER. A protože naši miliardáři radši investují v zahraničí a tam i deponují své "vydělané" peníze. Samozřejmě, čest výjímkám (VW-Babiš).

P. Rudolf 9.10.2017 7:55

Re: Dnes nesouhlas s autorem článku. On říká " Proč

A hlavně hledání viníků svých vlastních chyb, především mimo naše hranice. TO ONI!

Jinak podepisuji.

P. Rudolf 9.10.2017 7:49

Když psal

Karel Marx svůj "Kapitál", tak dělil lidi na zlé, hamižné kapitalisty a hodné, pracovité proletáře. Ve své době to alespoň nepostrádalo zajímavost a u chudých vrstev jistou atraktivitu. Tenhle ekšpert přichází s novým rozdělením společnosti, tentokrát na zlý, dekadentní Západ a hodný, pracovitý Východ.

Kdo se toho tehdy chytil a jak to pro nás dopadlo víme bohužel až moc dobře. Kdo si myslíte, že stojí za dveřmi tentokrát?

A. Bocek 9.10.2017 6:50

Jen s tou kukuřicí, řepkou a pšenicí je to jinak.

Tyto se pomocí dotaci ( za naše daně) vypěstují, zpracují na MEŘO, biolíh a siláž a přidají se do nafty, benzínu a na výrobu kWh, kde ničí motory a deformují energetický trh. Jednostranná výroba těchto komodit chemicky ničí půdu, je energeticky ztrátová, a odvádí naše zemědělce od kvality a bohatosti sortimentu. Potom chybí české brambory, zelenina, ovoce, mléčné výrobky.... Zdevastovaná půda se pak lépe prodává často do zahraničních rukou.

J. Fridrich 9.10.2017 6:01

Dnes nesouhlas s autorem článku. On říká " Proč

Dnes nesouhlas s autorem článku. On říká " Proč zůstáváme chudými příbuznými?" A jsme jimi opravdu, nebo jen standartně po čecháčkovsku pobrbláváme ? Ona úroveň života v různých zemích není jen o tom kolik lidé ve svých zemích vydělají peněz...Nedávno jsem napsal :

" Nikdy se v této zemi nežilo tak dobře, jak nyní ( před lidmi neříkat – je to tajné ). Patříme ale k nejvíce nadávajícím národům na světě – a lidé z jiných zemí nás moc nechápou a diví se tomu. V krásných pořadech z exotických a nejméně vyspělých - čili nejchudších zemí světa je zajímavé, že při rozhovorech s jejich obyvateli oni říkají, že jsou št’astní a mají svou zemi rádi.

Pokud by byli naši předkové podobní skeptici, jak naši " mimozemšt’ani ", tak bychom se my ani nenarodili.

Je pravda, že jsme mohli být za těch 24 roků dál, mohli jsme mít lepší vlády, ale tento národ si lepší nezaslouží. Ta malost, závistivost, připosranost prostě tady v lidech je.

V. Kotas 9.10.2017 5:14

Nám nepuselo být pomáháno.

Stačilo, kdyby se po sametu dobrovolně nerozdaly tradiční trhy našich zbrojovek, strojírenských podniků, úspěšně nezlikvidovalo zemědělství. Strategické suroviny ( uhlí, voda, atd. )zůstaly ve vlastnictví státu a stát vedli národohospodáři a ne ekonómové teoretici. V privatizaci nebyl útěk před právníky.