20.4.2019 | Svátek má MarcelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Proč zůstáváme chudými příbuznými?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 120, poslední: 12.10. 2017 20:30, přehled diskusí

Re: pane Kratochvíle:
Autor: M. Sedláček Datum: 9.10.2017 15:34

V tomto máte pravdu.

Rusko kvalitu koupí. A Čína totéž.:
Autor: P. Urban Datum: 9.10.2017 15:27

To je pravda. A nejen Rusko a Čína.

Teď je jen otázka, kde je ta kvalita, která se jinde, než u nás nekoupí.

Jsou české firmy, které to dokázaly. Ale ty nepotřebují dostat Českou republiku mimo "blahobytné země", protože prodávají i tam.

A ty, které to nedokázaly, budou srovnatelnou kvalitou a cenou (abychom tedy dohnali ten Západ) těžko konkurovat zavedeným značkám. I v Rusku a v Číně.

pane Kratochvíle:
Autor: M. Šejna Datum: 9.10.2017 15:08

jestli máte vy "holou zadnici", hledejte problém sám u sebe a nikoli ve statistikách a v eurounijních porovnáních. Já jsem (a pak Hašek nejspíš také) se svou životní úrovní spokojený.

Re: Chudými příbuznými zůstáváme i po téměř 30letch.:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 15:01

Není to mnohdy o příjmech!

V mém případě právě o "způsobu života". Nehodlám být číslem v nějaké statistice, kterou zavedl nějaký jouda z brusele a soc MarksováMarxováLeninováEngelsová. Nakonec to skončí tak, že budeme dohánět ty "vyspělé" i v počtu měst, která jsou již "Schweinefleisch frei". Na dlouhou debatu.

pane Kratochvíle:
Autor: M. Šejna Datum: 9.10.2017 14:58

Já opravdu vetšinu roku sedím doma na zadnici, narozdíl od Vás, Vy světoběžníku. Ale každý rok jezdím na dovolenou do Itálie a opravdu mě to uspokojuje, narozdíl od Vás.

Pokud Vás to neuspokojuje, jezděte trávit dovolenou na Ukrajinu nebo do Běloruska. Tam budete za boháče a nebudete se mi plést do toho, že já jsem spokojený v Itálii.

asi tak, pane Urbane:
Autor: M. Šejna Datum: 9.10.2017 14:54

taky žasnu nad tím, kolik Čechů bydlí, nakupuje potraviny a oblečení na na Západě. To pak chápu, že jim ty v Česku vydělané peníze nestačí.

:-D

Však mi také jedna známá, která bydlí v Anglii říkala, že za cenu domu 7+1, který jsem si postavil kousek od Prahy, by kousek od Londýna nekoupila ani garsonku.

Re: Není problém vyrobit, problém je prodat:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 14:53

Žádný strom neroste do nebe.

Doufám, že se rychle dožiji toho, že belgická a holandská rajčata se budou sypat do škarpy. Aspoň od července do srpna.

Nemám nic proti sicilským olivám, ale Bonduele nám sem snad bude strkat mrkev. Už vlastně je. Dobře nám tak. A už přestaňme brečet a dotace jim omlaťme o pusinky!

Domací vlastníci:
Autor: P. Urban Datum: 9.10.2017 14:50

by se možná dali obnovit. Ale co potom s nimi? Kam budou vyvážet a kdo by to dotoval?

Re: Kde jsou ty možnosti?:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 14:48

Tak třeba Rusko kvalitu koupí. A platí zlatem. Čína totéž.

Vyspělou ekonomikou myslíte třeba Španělsko? Itálie také, dle Vás, bude rozhodně "o krok před námi" v té vyspělosti, když dokáže nacpat rajčata v srpnu do Prahy a celoročně fazole do Kolína.

Nesouhlas celkový.

Pokud jde o kvalitu státních institucí, železnic a silnic,:
Autor: P. Urban Datum: 9.10.2017 14:44

souhlasím. Ale ta se asi odvíjet od vlastnictví kapitálu nebude.

To s tou střední vrstvou je sice pravda, ale argumentace pana Šejny stojí na tom, že životní úroveň střední vrstvy je Západu bližší, než odpovídá srovnání příjmů v eurech. A je fakt, že životní úroveň neurčují jen příjmy, ale také ceny.

Re: Perfektně vystižená:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 14:42

Nikoliv tak perfektně, paní Těhanová.

Domnívám se, že jsme byli civilizovaný stát (kolega z DDR si opakovaně povzdechl, nebylo všechno špatně). Faktem je, že tesconováci nemohli tolik listovat v nějakém katalogu. A Stasi nebyl spolek myslivců.

Abychom si rozuměli, užívám si zmizení husákismu, stále, v obchodech moc ne, luft je tak nějak čerstvější, ale to Havlovo - oni žijí v králíkárnách, mě absolutně nesedí.

Mám sousedy, dost jich je - oni chtějí jen bezzstarostnost, dovolenou u moře, auto ....... a to všechno mají, i docela tloustnou podle ukazatelů ......... a ti nejvíc ječí o tom našem zaostávání za Evropou! O chudnutí. Ostatně nejlepší je , když voliči socialistů tloustnou, ale už tak hlasitě neječí, když jejich syn ze svého platu neuživí manželku s děckem a nezaplatí jednopokojový byt.

Nějaké "dohánění" jen kalí vodu. V současném socčurbesu lidskoprávařů bruseleČSSD.

To je pravda:
Autor: P. Urban Datum: 9.10.2017 14:37

ale to byly rozvojové země, které mohly budovat svůj průmysl podle dosažených úspěchů. Tuhle fázi si české země odbyly už za c.k. monarchie. Začátkem devadesátých let jsme tak měli na krku velké exportní podniky, kterým zmizel východní trh a náhrada chyběla. Takový problém Japonsko a Korea nikdy řešit nemusely. (Čína jisté podobné problémy má.)

Velký "kus práce" udělalo polistopadové hochštaplerství. Někdy ještě horší, než za komunismu. Ale třeba ing. Soudka, který privatizoval plzeňskou Škodovku, považuji za schopného odborníka (opravte mě, jestli se mýlím). Ani on ale neuspěl. Kde byly tenkrát ty lokomotivy od Siemensu, které bychom naházeli do Vltavy? A stačilo by to?

Re: Chudými příbuznými zůstáváme i po téměř 30letch.:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 9.10.2017 14:31

Jasná argumentace Vaše i pana Šejny je trochu mimo i když chápu, že můžete mít příjmy blížící se těm Německým. Přesto se životní úroveň se posuzuje také od toho jak fungují státní instituce a také ne podle toho, jestli je zde pár zbohatlíků, ale od toho jakou má životní úroveň střední vrstva. A i ti zbohatlíci jsou jistě nadšeni, že svými Mercedesy musí jezdit po zničených silnicích, nedokončených dálnicích, po železnici, která většinou jezdí rychlostí z 19.stol.,atd. To je opravdu úžasné.

Re: chudými příbuznými nezůstáváme:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 14:28

Dnes vidíme něco jasněji, než v roce 1946 Japonsko - dohánět koho a v čem???? Mein Gott!

Příklad demonstrační:

Dle místních vzdělanců "hloupí Rusáci" totiž tak nějak "brusele ukazatele úrovně" dohánět nemusejí/nechtějí/místy se posmívají. Protože v mnohém by "spadli dolů" a museli by "prodat sami sebe". Za dotace na mrkev!!! To by snad potom i kupovali od Finů bruselbřízu do kamen/vodku by jim organizovala Jourová! Zkráceno, zjednodušeno.

pane Šejno:
Autor: P. Urban Datum: 9.10.2017 14:27

uvědomte si, že většina Čechů sice vydělává v České republice, ale jídlo, šaty, bydlení atd. atd. si kupují na Západě.

Nevím, jak to dělají. Ale nějak to zvládnout musí, když, jak vidíme v podobných diskusích, je parita kupní síly zcela nedůležitá.

Kde jsou ty možnosti?:
Autor: P. Urban Datum: 9.10.2017 14:22

Na Blízkém Východě? V Africe? Nechci tyhle trhy podceňovat, ale vyspělé ekonomiky nám nenahradí.

V Rusku? Totéž, byť potenciální možnosti jsou větší.

V Číně? Tam asi zas tak velké pozice nemáme.

Pozice na trhu je, aspoň v krátkodobém a střednědobém horizontu, skutečně důležitější, než cokoli jiného. Jenže globální značky mají takto rozparcelovanou celou zeměkouli. Ty doby, kdy Baťa mohl dělat velké obchody tam, kde předtím všichni chodili bosí, jsou dávno pryč.

pane Šejna,:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 9.10.2017 14:20

parita kupní síly platí pouze na území našeho státu, ale za hranicemi jsme na té třetině platů. A vzhledem otevřeným hranicím, tak to je dost velký problém, který nemůže nikoho uspokojit. Pro Vás možná ne, když sedíte doma na zadku. Tak seďte dál a nepleťte se do toho.

Re: Chudými příbuznými zůstáváme i po téměř 30letch.:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 14:19

Zde jasná argumentace pana Šejny.

Mnozí míchají hrušky s jablkama. Pan Šejna nikoliv.

Ostatně za sebe mohu říci, že moje "pocitová úroveň nákupního života" již německé dosáhla. Obecně životní rovněž, i když máme jinou tlačenku než tam!!! Pravdou zůstává, že nejsem v žádném případě čekatelem na sny "důstojného stáří", jak tady buší do hlav lidu nějaká sešlost jménem ČSSD. Spolehnout se ve stáří na Dienstbiera, tě noha!

V tom to asi bude.

Re: Typický fanatický pohled na věc, za vším je socík:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 9.10.2017 14:11

To neplatí o všech. Byli zde i tací, kteří měli zájem o prosperitu republiky. Pravičáci dovedou jenom kádrovat, tak mi vysvětlete v čem jsou lepší než byli komunisti. Kdyby pravice byla lepší než fanatičtí komunisti, tak by snažila komunistické odborníky získat, aby pracovali ve prospěch státu. Tak jako to udělali v USA a SSSR po válce s nacistickými odborníky na raketovou a atomovou techniku. Nikomu to nevadilo jen čecháčci budou stále vykřikovat o převlékání kabátů.

Re: Bohatství je tam kde se obchoduje, ne kde se jen vyrábí.:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 14:10

Jakou jinou podporu (místnímu kapitálu) vidíte, krom snížení daní? Jen teď rozeznat ten místní kapitál od neziskovky sídlící v Praze.

Domnívám se nejvyšší podporou kapitálu je zrušení/omezení daně ze mzdy a ev. platbě sociálna/penze/atd. jen sama sobě. Možná pět- deset procent druhým!! A do penze dostat svoje peníze zpět!

Je vyzkoušeno, pokud to zaměstanec dostane zpět/pozná/pracuje a firma vzkvétá, tak klidně kývne i na neplacenou dovolenou, aby konkurenci vypálil rybník!! Žádné čtrnáctihodinové šichty, jen pojede k moři za ušetřené a nedostane za opalování ani floka.

Jen mě napadlo, že regulátoři stejných hodnot/přístupů v brusele by z toho dostali psotníček!! První by byl studentík Sobotka.

Není problém vyrobit, problém je prodat:
Autor: M. Starý Datum: 9.10.2017 14:08

Od konce 80. let celosvětově převádá nabídka nad poptávkou. Střední a východní Evropa byly poslední volné trhy a ty už Západ ovládl.

Re: V blahobytných zemích žádná robotizace nebude.:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 14:01

To si pište, že vzdělanost není dána počtem studujících. Jak nám namlouvají krasohledi.

Úměra mezi počtem "vysokoškoláků" a mezi jejich dlouhodobými, měřitelnými výsledky může, a již má, zápornou charakteristiku.

Re: Každý může pomoci vymanit se z toho otroctví:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 9.10.2017 13:43

Argument je na webu ministerstva financí, kam jsem dal link, hloupý hulváte.

Re: Papouškování nesmyslů:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.10.2017 13:38

Už někdy v polovině 90. let bylo ve výrobním podniku potřeba nějakých 10% cifršpiónů - kvůli mzdám, fakturám, účetnictví. Počítám, že dnes jsme nejmíň na 15%. Takže z těch "vašich" 20% THP moc "koncepčních vývojářů" nebude.

Re: je nutné být u toho, kde se dělají kšefty...:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.10.2017 13:31

Otázka ovšem zní, moc-li eurozóna kšefty dělat umožní. Zrovna onehdy ve Francii předepsali, že kamióny u nich dělat kšefty nesmějí, leda za předepsanou cenu, a to není kšeft, to je zaměstnání.

A to v eurozóně ani nejsme.

Re: Typický socialistický pohled na věc.:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.10.2017 13:24

Já jsem si jeden schoval, heč. Ale se neodvažuju to číst, já bych se určitě rozčílil.

Pane Podracký,:
Autor: Š. Hašek Datum: 9.10.2017 13:24

poslední odstavec, nevím jak bychom se měli rozejít s Evropou - pokud se ovšem hnutím zemských desek najednou neoctneme u Japonska.

Rozejít se s bruselí možno, ani to nebude bolet, bude zakrátko takových starostí vygenerovaných právě bruselí, že to tak strašné nebude. Až i u nás bude Marksová rozdávat deky Afričanům ............

Spíš tady v Česku bude pak nechutné to "hledání viníků" toho všeho. Myslím, že úplně nevinen bude Kalousek a Jourová.

Re: Bohatství je tam kde se obchoduje, ne kde se jen vyrábí.:
Autor: P. Maleček Datum: 9.10.2017 13:23

Zde odborně, ale polopaticky vysvětleno ekonomem Kohoutem -

http://ceskapozice.lidovky.cz/vyssi-vykonnost-nemusi-mit-vzdy-za-nasledek-vyssi-prijmy-pnr-/tema.aspx?c=A171006_014114_pozice-tema_lube

Re: Je to popis:
Autor: Z. Lapil Datum: 9.10.2017 13:21

Díky za uklidnění. Byl jsem se podívat na potok, co máme za chalupou. Sice jsem si musel vzít pláštěnku a dvě holínky, ale stav vody je podnormální. Můžu klidně spát, povodeň nehrozí.

Re: Bohatství je tam kde se obchoduje, ne kde se jen vyrábí.:
Autor: V. Podracký Datum: 9.10.2017 13:16

Právě o tom píši. Důležité je vlastnictví investic a vlastnictví trhů, čili obchod. Proč východní Německo dopadlo tak, že je vylidněné a chudé není jen díky pomoci ze západu a rovným důchodům? My bychom v takovém vazalském postavení dopadli ještě hůř. Nám by nikdo důchody neplatil a nedoplácel by stále na komunikační sítě. Je to proto, že východní Německo ztratilo investice a trhy. Všechno po pádu komunismu obsadili západní Němci. V Německu to možná takové napětí nevyvolává, protže je to jeden národ.