21.9.2018 | Svátek má MatoušDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Past složitostiŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 20, poslední: 3.10.2017 22:11, přehled diskusí

Re: Hezká hra s čísly:
Autor: J. Jurax Datum: 3.10.2017 22:11

Pardon, omyl, tohle patří jinam - sypu si hlavu popelem ... :-)

Hezká hra s čísly:
Autor: J. Jurax Datum: 3.10.2017 22:10

Tady je vidět, že skrze numera vytržená ze souvislostí a naroubovaná na souvislosti jiné lze dokázat cokoliv i jeho opak ... :-)

Re: Doba polyhistorů opravdu pominula... :
Autor: V. Klepetko Datum: 3.10.2017 19:56

P.S. No a jasně že je z článku vidět, že "past složitosti" nám častěji nastraží vlastní mozek než příroda nebo logika:-)

Re: Doba polyhistorů opravdu pominula... :
Autor: V. Klepetko Datum: 3.10.2017 19:45

Pane Švejnochu, již delší dobu mám temné podezření, že jste lingvista :-)). Kdybyste byl matematik tak Vam řeknu, že složitost světa je zabudovaná do samotných základů logiky, pomoci které se snažíme svět uchopit. Kompaktifikace světa pomocí stále přesnějších a elegantnějšich modelů naráží na své přirozené limity: některá tvrzení nelze v ani vyvrátit uvnitř jazyka, na kterém jsou formulovány - musíte použít metajazyk. Někdy mám ze zdejších psí diskusí obdobný pocit:-).

Článek mě inspiroval k jednomu nápadu: co kdybychom zkusili aplikovat na okolo volební situaci Bellmanovu optimalizaci? Vyšli bychom z nějakého optimálního budoucího stavu a pak zpětně, krok po kroku, volili optimální rozhodnutí - až k volební urně...

Re: Aneb, jak pravil otec:
Autor: M. Koutný Datum: 3.10.2017 19:04

prů...švih nastává, když jedinec, který si neuvědomuje, že nedokáže přesně odhadnout všechny důsledky, rozhoduje ve věcech,které ovlivní životy milionů liídí.

Re: Realita vůbec není tak složitá, jak se Vám zdá.:
Autor: J. Fridrich Datum: 3.10.2017 15:10

Teorie her je disciplína aplikované matematiky, která analyzuje konfliktní rozhodovací situace, které mohou nastat kdekoliv, kde dochází ke střetu zájmů. Snaží tyto konfliktní situace nejen analyzovat, ale i nalézt co nejlepší strategie pro účastníky takových konfliktů. O teorii her se mluví od roku 1944, kdy vyšlo základní dílo Theory of Games and Economic Behavior Johna von Neumanna a Oskara Morgensterna. Od té doby je teorie her rozsáhle využívána v řadě oborů. Přínos pana Nashe je, že v roce 1951 formuloval Nashovu rovnováhy, tj. takovou situace, kdy žádný z hráčů nemůže jednostrannou změnou zvolené strategie vylepšit svoji situaci a současně dokázal, že každá konečná hra má alespoň jedno takové řešení. Jde o zobecnění Cournotovy rovnováhy z roku 1838, která nastává tehdy, když dvě firmy dosahují nejvyššího zisku s ohledem na zvolený objem výroby konkurenta.

Pokud jde o diferenciální rovnice tak jde o disciplinu, která má svůj původ v pracích Newtona a Leibnize. Již v 19. byly diferenciální rovnice rozsáhle používány v popisu fyzikálních a technických problémů a později k tomu přistoupily i další přírodovědně discipliny.

Problémy s exaktní řešitelností některých diferenciálních rovnic byly překonány s rozvojem aproximačních metod, které se po vynálezu počítačů ukázaly jako vysoce efektivní. V současné době se situace obrátila a matematiky navrhovaná "exaktní" řešení se úspěšně prověřují pomocí počítačů.

Bez použití diferenciálních rovnic by nevzniklo ani jedno složitější technické dílo. Horší je to v ekonomii, kde časté pokusy s využitím diferenciálních rovnic a diferenčních modelů byly sice efektní, ale nikoliv efektivní. Klasickým příkladem je tzv. Teorie katastrof, což je disciplina zkoumající stabilitu matematických objektů, která byla později mechanicky přenesena na objekty ekonomické.

Složitosti? Nenechte se odradit.:
Autor: M. Mikulec Datum: 3.10.2017 14:56

Aby nad námi měly instituce navrch, všechno úmyslně zkomplikují. Nezvládají mnohdy ani to, co by jim samotným mělo usnadnit práci, tedy výpočetní techniku.

Pro mne je medicína příkladem, jak se z jednoduchých věcí dělají složité. Někdy si myslím, že lékaři žijí v domnění, že máme dvě trávicí soustavy- jednu pro jídlo, druhou pro jejich medikamenty. Důsledkem toho je, že často ignorují, že vše, co sníme, se dostává do krevního oběhu. Nejenom požitý alkohol.:-) Takto podceňovat fakt, že zdraví a kvalita jídla jsou spojené nádoby, je až neuvěřitelné.

Re: Aneb, jak pravil otec:
Autor: M. Mikulec Datum: 3.10.2017 14:48

Dobře. Mnoho lidí ale úmyslně zamotá příčinu s důsledkem. Politici jsou v tom mistři.

Realita vůbec není tak složitá, jak se Vám zdá.:
Autor: A. Alda Datum: 3.10.2017 14:02

Vše je řízeno matematicky několika fysikálními zákony. Pár rovnic to vše docela dobře popisuje a vysvětluje.

Re: Aneb, jak pravil otec:
Autor: P. Švejnoch Datum: 3.10.2017 11:14

Je to tak, mohu posloužit čerstvým příkladem:

Včera jsem zhlédl Krimi na Primě, s redaktorkou Barborou Holou. A táži se své ženy: "Nejmenovala se ta Holá dřív nějak jinak?" Moje žena vece, že ano, že se redaktorka dříve jmenovala Kozáková. Ale že se jí na to klidně můžu za dva měsíce zeptat znovu...

Z toho plyne, že už jednou jsem zaregistroval, že u zmíněné redaktorky došlo k nějaké změně, na tu jsem se dotázal, dostalo se mi vysvětlení - a to jsem vzápětí úspěšně zapomněl. Zřejmě proto, abych neshromažďoval informace, které jsou mi lutr k ... ničemu. :-)

Re: Doba polyhistorů opravdu pominula... :
Autor: P. Švejnoch Datum: 3.10.2017 11:06

Jo, jo - taky jsem se u "polyglota" pozastavil. :-)

Ostatně, užití "polyglota" mě jen utvrdilo v názoru získaném v předešlých dvou odstavcích, že autor se úplně neorientuje v současném světě (nebo přinejmenším není schopen se s jeho domnělou složitostí vyrovnat), a tak podsouvá svou deficienci či handicap i všem ostatním - čímž navazuji na Váš příspěvek z 8:52 "... nejsme všichni úplně blbí...". ;-)

Re: Aneb, jak pravil otec:
Autor: P. Princ Datum: 3.10.2017 11:00

Mozek zdravého člověka automaticky filtruje, třídí, hierarchizuje, ukládá/neukládá vnější podněty a informace. Populárně o tom píše dr. František Koukolík.

Re: Aneb, jak pravil otec:
Autor: P. Lenc Datum: 3.10.2017 10:41

No mám pane Princi obavu, že mozky těch sebezáchovných mechanismů má hodně lidských bytostí opravdu poskrovnu.

Re: Aneb, jak pravil otec:
Autor: P. Princ Datum: 3.10.2017 10:27

No, jsem tady už bezmála 70 let, a nevšiml jsem si, že by mně do příčin zaplétala nějaká pohádková bytost. Pokud jde o složitost světa (o té je článek), lidský mozek má (sebezáchovné) mechanismy, které se s ní dokážou vypořádat.

Re: Aneb, jak pravil otec:
Autor: P. Lenc Datum: 3.10.2017 10:10

Tento román neznám, ale tato myšlenka je naprosto vystihující skutečnost.Dík pane Rameši za zveřejnění.

Aneb, jak pravil otec:
Autor: B. Rameš Datum: 3.10.2017 9:10

autora tohoto webu ve svém románu Srpnovští páni (volně): "Ďábel nás zaplétá do příčin a my musíme rozhodovat ve věcech, jejichž důsledky nedokážeme odhadnout, znovu a znovu, ad nauseam usque".

Re: Doba polyhistorů opravdu pominula... :
Autor: V. Klepetko Datum: 3.10.2017 8:53

"dříme v každém z nás"

Re: Doba polyhistorů opravdu pominula... :
Autor: V. Klepetko Datum: 3.10.2017 8:52

Jsem jen prostý volič-inžernýr:-). Ale autor se myli, úplně blbý nejsme, a tu vzrůstající složitost a komlexicitu světa si umíme kompaktifikovat stejně dobře, jako příroda ty nadbytečné dimenze v teorii strun:-))

Ten Leonardo držíme v každém z nás. Mimochodem, vůbec nevím, zda polyhistor Leonardo da Vinci ovládal jazyk vzdělanců své doby - latinu. Své texty psal flotentskou hovorovou obecnou řečí a vlastně stvořil "italštinu". Polyglot to, myslím, nebyl.

Re: Doba polyhistorů opravdu pominula... :
Autor: J. Brunner Datum: 3.10.2017 0:45

Tak nevím, buď jste polyhistor, nebo jen polyglotujete:-))

Doba polyhistorů opravdu pominula... :
Autor: V. Klepetko Datum: 3.10.2017 0:32

Článek je toho důkazem. Naštěstí polyglotů máme stále dost:-))