15.7.2018 | Svátek má JindřichDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MÉDIA: Klimatická lekce podle Ivana HoffmanaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 38, poslední: 1.10.2017 11:37, přehled diskusí

A tatínku, pan Hoffman je lidovec?:
Autor: P. Klíma Datum: 1.10.2017 11:37

Ne. Pan Hoffman je b.bec.

Re: V podstatě souhlas, až na použití pojmů:
Autor: L. Vrána Datum: 30.9.2017 0:18

Pokud se ovšem všichni zasebevraždíme, tak produkce CO2 a CH4 na Zemi výrazně poklesne.To by se jistým kruhům určitě líbilo.

Zasolování je určitě průšvih. Ještě, že ty zelený mozky si toho zatím nevšímají. Není to jediný ale limit života na Zemi.

Re: Chybí snad autorovi soudnost? :
Autor: P. Novotný Datum: 29.9.2017 14:35

Tak milý Rado,

já jsem předně vůbec nepsal, že narůstá plocha ledovců, ale hmota. A ta závisí i na výšce, víme? Dále jsem nepsal o Antarktidě, ale Arktidě! Dále, koho máte na mysli tím "jiný geolog"? To zavání "jedna paní povídala". No a nakonec: geologické disciplíny vůbec nevyhodnocují vývoj klimatu, naopak klimatici, aspoň ti seriozní, se snaží do svých prací zapracovat poznatky z geologických věd. Což je celkem rozumné a logické - v dávné minulosti nikdo z nás nebyl, ale geologické vědy se snaží! porozumnět tomu, co tenkrát asi! probíhalo. A nakonec trochu osobní otázku: celkem by mě zajímalo, čím jste se živil (živíte) Vy, když se stavíte jako odborník přes přírodní jevy (soudím dle diskusních příspěvků).

Děkuji za odpověď, Lupen

Re: V podstatě souhlas, až na použití pojmů:
Autor: J. Lukavsky Datum: 29.9.2017 11:23

No také se nám ztrácí nějaká voda do vesmíru. Kolik ale nevím. Jasný průšvih ale je, že světový oceán se zákonitě zasoluje a za ......... let to bude jedno Mrtvé moře. A copak? Neměli bychom se hromadně zasebevraždit?

J.L

Re: Příroda:
Autor: P. Rada Datum: 29.9.2017 8:45

Jen jsem zapoměl pane Papež dodat, že lidský pojem pitomec je příznačný pro druh žijící vůči okolí na dluh a navíc ve finančním bublinovém systému odtrženém od jakéhololiv reálného krytí. Ta příroda které se toto konání nedotkne se bude dál řídit jak píšete sama sebou - ale docela možná právě už bez těch kteří častování svých druhů skrze pitomce přisvojili až se v něm sami jaksi utopili. Růst hladin oceánů je toho mementem.

https://video.aktualne.cz/dvtv/evropa-zije-na-ukor-ostatnich-ale-zkuste-lidem-rict-ze-se-ma/r~4b89bc628ef311e7b1a4002590604f2e/?redirected=1506

Re: Příroda:
Autor: P. Rada Datum: 29.9.2017 8:36

Nejspíše se žel velice mýlíte. Předně se mýlíte asi proto, že nerozlišujete živou a neživou přírodu. Souhlasím ale, že v té neživé části a hlavně pod zemskou kůrou, je skutečně zatím ovlivněno málo co - na rozdíl od Vás se tím ale neutěšuji - aní tímto vzdáleným neargumentuji . Zadruhé se mýlíte proto, že nereflektujete fakt vysoké provázanosti přírodních prvků v našem blízkém okolí. Všechny základní biogenní prvky v přírodě jsou přitom už dnes v anomálně odlišném stavu za celé dlouhé geoepochy a to vše už vyvolává nestabilitu planetárních mezí: ..... http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

K tomu evidentně změněnému. Aktivního dusíku je po spuštění průmyslové syntézy močoviny v biosféře zhruba dvojnásobek za celou geohistorii a kdekterý oceán i proto už zrácí rybolovnou úživnost. Džin s uhelných ložisek v podobě CO2 se pod zem už sotva vrátí - už totiž existují bakterie i houby které dřevní a další organickou hmotu znovu recyklují. V atmosféře proto za pouhé století posílil vliv uhlíku o 40% a džin roztáčí tak stále ničivější hurikány. Právě tomuto se ale autor hloupě vysmívá ačkoliv škody už dnes enormě rostou a porostou hlavně do budoucna posíleny růstem hladin oceánů.:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2233093-jak-silny-muze-byt-hurikan-zmena-klimatu-posouva-hranici-vzhuru

Naopak fosforu jakožto zásadně nedostatkového biogenního prvku v těžitelných ložiscích ubývá, ta největší v Maroku už skoupila Čína: .... http://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

Re: Chybí snad autorovi soudnost? :
Autor: P. Rada Datum: 29.9.2017 7:45

Pane Novotný řaga geologických disciplín nemusí vývoj klimatu vůbec vyhodnocovat a tak se divím, že se tímto obecně oháníte. Jiný geolog s daleko větším rozhledem a zájmem k tomu uvádí něco jiného daleko příznačnějšímu i tomu, proč někteří lidé rádi "strkají hlavu do písku".:

https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

Nárůst plochy ledu v Arktidě odborníci nepozorují: .... http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

Nárůst vysokohorských ledovců Gronska a Antarktidy mívá více příčin týká se přeci různé geografie ale tou společnou bývá celoroční teplota pod bodem mrazu a větší přísun vody vzdušnou vlhkostí.

Jako pokus o zajímavý obrat v názorech si někdy doma otevřte mrazák a pozorujte jak se bude v čase vyvíjet jeho zalednění.

Re: Chybí snad panu i Drábkovi soudnost? :
Autor: P. Rada Datum: 29.9.2017 7:34

Pane Karlr Drábku pro mě pojem "soudnost" přímo souvisí s možností něco posuzovat, poměřovat, hodnotit a to co moná nezávisle a tedy kontrolovatekně. To autor neudělal a Vy mu toto nevytýkáte i když o tom zřejmě víte - jste přeci i autoem publikací na toto téma. Zde se ale kdo ví proč sdělení dat rovněž vyhybáte.

Ta škála vývoje globální teploty je vždy s principu přístupu o shlazeném průměru za dlouhé časové období a na co možná největším území či zprůměrováním více druhú paleoklimatických dat. Skokovost jste si s neznalosti vymyslel - že?

Druhý obrázek říká, že v celém období trvajícím 10tis let se celoplanetární průměr teplot nedostal s tolerance +- 0.5C kdežto dnes už s této tolerance během pouhého století vybočil a gradien změny dál narůstá. Proč toto a hrozící důsledky které jsou znát už i na vyhodnocení sucha jak zemědělci tak lesníky nechcete vidět Vy? Přitomani autor dokonce tvrdí, že změny teploty jsou něměřitelné - ale taková hloupost Vám nevadí. Jste u mě proto pokrytec.

Re: Chybí snad autorovi soudnost? :
Autor: P. Rada Datum: 29.9.2017 7:19

Pane P.H. "zdrojů" podle kterýchlze usuzovat na vývoj je pochopitelně daleko více a některé připomenu. Tu předpověd co se asi s klimatem stane přitom už před zhruba stoletím provedl ručním výpočten Svante Arrhenius. ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Svante_Arrhenius .... a i vzhledem k dnešním metodám se pozoruhodně trefil. Od té doby se ví více a více jen jde na druhé straně o "Nepříjemnou pravdu" a tak emotivně narůstají i reakce opačné. Viz tvrzrení autora a i Vaše pochabnosti.

Vždyt výpočty lze dělat také naopak - a zpětně porovnávat s poměrně přesně známou skutečností. V některých případech se dokonce lze víceméně vyhnout používání statistiky - např při vyhodnocemí místní míry oteplení podle naměřenégo gradientu teplit ve vrtech. Toto vše si autor odpustil a jak vidím i Vy.

Re: Chybí snad autorovi soudnost? :
Autor: P. Novotný Datum: 29.9.2017 0:37

pane Rada,

jako geolog Vás mohu ujistit, že Vaše příspěvky ohledně "ovlivnění klimatu člověkem" jsou absolutně mimo mísu. Autor celkem trefně pojmenoval a zdůvodnil to šílenství okolo oteplování planety. Takový jednoduchý příklad (doufám, že i pro Vás): víte, proč v juře rostly přesličky a plavuně do cca 30 m? Díky CO2 v atmosféře. A živočichové tam také radostně vegetovali (viz zkameněliny). Takže co je špatného na vyšší koncentraci tohoto plynu v atmosféře? A jak vysvětlíte, že v době globálního oteplování narůstá množství ledu v Arktidě a na Grónsku? Podklady si jistě najdete, na to jste machr! Nějak to neštymuje s kecama alarmistů, co? Jo a za chvíli asi budete muset obhajovat globální ochlazení, jak to tak vypadá. Jsem zvědavý, kde vyšťouráte odkazy - to bude zajímavý obrat v názorech. Už se těším.

Mějte se krásně, Lupen

Re: V podstatě souhlas, až na použití pojmů:
Autor: L. Vrána Datum: 28.9.2017 23:40

To je zajímavý problém s tou vodou.Voda prosycuje údajně astenosféru a je obsažena i v litosférických deskách. Má zcela jistě velký význam pro chod deskové tektoniky : snižuje viskozitu a tření mezi horninami. Pokud zaniká ročně cca 15 km3 hornin při subdukcích, tak se stejně tak i hornina na povrch vynořuje a s nějakým koloběhem vody a jeho případnými disturbancemi v horninách se musí počítat.

Re: Chybí snad panu Radovi soudnost? :
Autor: K. Drábek Datum: 28.9.2017 23:24

První obrázek má skokovou časovou škálu, je tedy silně zavádějící. Druhý dokazuje, že po malé době ledové se oteplilo, což nikdo nepopírá.

Příroda:
Autor: P. Papež Datum: 28.9.2017 23:04

Příroda se řídila a nadále bude řídit sama sebou a na pitomce, kteří vytahali obrovské sumy peněz na něco, co neexistuje, zvysoka kašle.

Re: Chybí snad autorovi soudnost? :
Autor: P. Han Datum: 28.9.2017 22:59

A ten růst teploty Země také udáváte v protikladu ke všem zdravým planetám? Pokud chcete tvrdit, že se nebude oteplovat a zase ochlazovat, měl byste si najít jiné zdroje, než počítačovou extrapolaci. Každý statistik vám řekne, že INTERPOLOVAT uvnitř nějakého intervalu je celkem jednoduché a přesné, ale EXTRAPOLOVAT je spíš zbožné přání. Záleží na tom, jaký úsek si vyberete a "natáhnete ho" do budoucnosti. Ani klouzavý průměr s tím moc nezmůže.

Re: Takových zrůd, jako jsou zelení, byly i v minulosti:
Autor: P. Rada Datum: 28.9.2017 22:39

Pane Vanuro o zrůdách, vytrhávání srdce zaživa, upalování novorozenat... hovoříte zřejmě rád a často.

Připadá mi to proto k Vám příznačné.

Nedávno jste při diskusi k populačnímu vývoji tak tvrdil, že jadernou celosvětovou válku by jistě přežilo alespon 10% obyvatelstva, tak proč ji nerisknout - to by nebyla katastrofa - naopak vše by se rychle vyřešilo ... - že?!

Chybí snad autorovi soudnost? :
Autor: P. Rada Datum: 28.9.2017 22:29

Pokud by ji měl, posuzoval by podle nějakých poměřitelných parametrů/kriterií - třeba podle míry změny globální teplotní odchylky v čase. Viz např: ..... https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png ..... http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

K poměřování jevu něčím ověřitelným ale v celém jeho článku nedošlo. Naopak typickým argumentem se pro autora stalo vágní tvrzení: ......."Ke změnám klimatu docházelo, dochází a docházet bude. Bude se ochlazovat a zase oteplovat,"...

Tak mi napadá příměr jak by se asi pan Zdeněk Lanz cítil kdyby mu jeho osobní teplota v protikladu ke všem zdravým lidem v okolí začla vytrvale růst např tempem 0.15C/ denně. (GW dnes dosahuje podobné strmosti za desetiletí). Při eplotě cca 38C kdy se už začíná vytrvale a vyčerpán potit a potit více a více.... by konečně navštívil lékaře a ten mu vágně odvětil v souladu s jeho vlastním přístupem slovy:

..." pane Lanzi nic si s toho nedělejte, to se stává stávalo a stávat asi bude"...

Namísto aby nějak ověřil pravdivost tvrzení, teplotu mu alespon momentálně změřil, pokusil najít příčinu vleklého a pro postiženého fatálně rizikového vývoje - či ho dokonce začít léčit!

Re: Možná:
Autor: Š. Hašek Datum: 28.9.2017 20:08

A nebyli Zelení, ti by totiž to Grónsko zachránili!

Re: Možná:
Autor: Z. Trunecek Datum: 28.9.2017 19:08

Vždyť je to jen pár století pře Kolumbem, co Vikingové používali Gronsko jako pěstírnu obilí pro zásobování svých cest do Ameriky. Už sám název tohoto ostrova (Groonland = zelená země) o lecčems napovídá, určitě to není barva ledovců.

Takových zrůd, jako jsou zelení, byly i v minulosti:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.9.2017 18:11

tisíce, jenže se tehdy prohlašovali za ty jediné pravé, kteří znají vůli bohů. A každá katastrofa byla pro ně příležitostí, jak zvětšit svou moc. Aby vycházelo slunce, musela se lidem vytrhávat srdce za živa, aby odtáhla nepřátelská vojska, upalovala se novorozeňata atd, atd. Moc kněží se odvíjela od zhovadilostí, k jakým dokázali lidi přinutit...

Re: Dobré, dík.:
Autor: T. Hraj Datum: 28.9.2017 11:52

Pan Rada spíše kritizuje plundrování zdrojů. A jakkoli hovoří často o celé zeměkouli, mysím, že netlačí na nějaká globální "řešení" typu pařížské emoční dohody.

Re: Příroda je jako spirála vracející se stále k ose života:
Autor: M. Mikulec Datum: 28.9.2017 10:58

Přesně, pane Vejre. Jenomže naše doba je plná vlivných lidí, co jsou posedlí ziskem a snahou všechno zpeněžit: i ptačí zpěv. Obalamucený dav k tomu má posloužit.

Re: KLaus má pravdu,:
Autor: M. Mikulec Datum: 28.9.2017 10:57

Klaus měl vždycky pravdu. Teď mu se skřípěním zubů dávají za pravdu i někteří staří eurohujeři. Mladí do reality ještě nedorostli, neumějí vyhodnocovat a nemohou porovnávat ty dvě podobné totality. Pan Jakl někde použil slovo "nový sovětský evropský lid", který chce Evropská unie vyrobit: to je přesné.:-)

Možná:
Autor: Š. Hašek Datum: 28.9.2017 9:50

by se mělo ve školách zdůraznit (více), že před pouhými cca dvanácti tisíci lety byl ledovec až po Krkonoše. A taky v Berninském průsmyku sahal až nad jezero Le Prese. Dnes na Alp Grüm. Holt směrnice a tabulky stejně nebudou fungovat. Mám takový dojem, že nebyly komíny, automobily, človíčků bylo málo, ....... . Ale to Bursík se svojí Katkou stejně nepochopí.

Já taky toho hodně nechápu, ale od politiků, kteří se diví, že meruněk je letos jinak než vloni (a už plakátujou s miliardama na "podporu" mokra/sucha/tepla/zimy/venkova/stáří, ....) - bych si za ty těžké miliardy nenechal řídit ani svojí chalupu, natož Zemi!

Otázečka: Umíte si představit, co by se dělo, kdyby přišla taková zima, jako v minulém století v roce 1929?? Ani nepomyslet, těch plánů na záchranu Vesmíru!! Ministerstvo života by nabobtnalo na trojnásobek!!! Zkráceno.

Re: Pan Hoffman je levičák:
Autor: P. Hlosta Datum: 28.9.2017 9:31

Vydělávat, či spíše parazitovat s pomocí centrálního dirigování všeho, s alibistickým anonymismem, je znak levicového pojetí života. Vždyť i Marx o sobě na konci svého života prohlásil, že není marxista oproti těm co to o sobě tvrdili. Zvláštní znak, marxisty počínaje a současnými levicovými konče, je to, že se schovávají názorem za nějakou významnou osobu, nejlépe historickou a tváří se, že nic nedělají pro sebe, ale pro druhé.

Já se nikdy nestyděl za to, že vydělávám na sebe, pro sebe a ne pro jiné, ač ti mi z toho vždy utrhli co šlo. Ale já se cítím pravičákem. ;-))

Příroda je jako spirála vracející se stále k ose života:
Autor: F. Vejr Datum: 28.9.2017 9:24

Ano, přitom by stačilo tak málo, jen se seznámit se všemi přírodními zákony, a tak se dozvědět, že ty člověk (Hoffman a spol.) nikdy nepředělá. Potom by ale toto téma musel opustit a živit se poctivě a své koktavé projevy směřovat na jiná témata.

Re: V podstatě souhlas, až na použití pojmů:
Autor: P. Hlosta Datum: 28.9.2017 9:22

Omlouvám se za to závěrečné slovo, ale rozčílil jste mně neobvykle. To mně sice neomlouvá, leč vysvětluje.

Re: V podstatě souhlas, až na použití pojmů:
Autor: P. Hlosta Datum: 28.9.2017 9:20

Kvantový fyzik astronom není samozřejmě bádač, co za velký prachy vytváří dojem. To jen vy jste o tom přesvědčený, protože z běžné fyziky jste měl za čtyři o matice nemluvě. Potřeba lidstva v poznání zákonitostí je průběžná v historii a nikdy neklesající na vaši úroveň. Nebýt lidí bádajících za prachy, či zadarmo, nebyl byste samozřejmě u internetu, ale v doupěti jeskyně, nebo spíše na stromě, BLBE!

Pan Hoffman je levičák:
Autor: M. Prokop Datum: 28.9.2017 9:19

a tím je řečeno vše. Těm se z principu líbí, když se státy a nadstáty pokoušejí řídit neřiditelné.

A u něj je to pravděpodobně z přesvědčení. Horší jsou ti, kdo to dělají či podporují z vyčůranosti, aby na tom vydělávali.

KLaus má pravdu,:
Autor: M. Malovec Datum: 28.9.2017 9:14

pne Kolomane, protože je vzdělaný a inteligentní. Navzdory všem tupcům, kteří jej zesměšňují nebo se snaží urazit, ale urazit jej svou hloupostí nemohou.

Bravo!:
Autor: I. Schlägel Datum: 28.9.2017 9:06

Zachránce planety ovšem nepřesvědčíte. Tak to chodí.