26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Právo být (ne)věřící

Český druhoinstanční soud aktuálně zamítl odvolání somálské dívky, která se žalobou domáhala omluvy a šedesáti tisíc korun od střední zdravotnické školy za údajný zákaz nošení tzv. hidžábu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 27.9.2017 12:40

Re: K tomu závěru,

Hm, on hlavně skoro nikdo není ateista, jenom holt věří na jiné blbosti než křesťani. :-)

R. Langer 27.9.2017 12:35

Re: Není to málo?

No, pokud to ti věřící odevzdávají dobrovolně, nechal bych je při tom. Pokud by ale chtěli něco po ostatních, začal bych být ostražitý. Mimochodem církevní restituce u mě docela rozezněly varovné zvony...

R. Langer 27.9.2017 12:32

Re: Pokud by lidé byli tolerantní

Ale to nejsou. Věřící jsou ze své podstaty prostě nuceni svou víru šířit a vnucovat ostatním. Oni jsou přece jediní, kteří ví, jak je to správně. A když to víte - nejste povinen tu PRAVDU předat ostatním? Takže na nějakou toleranci v souvislosti s vírou rovnou zapomeňte. ;-)

J. Řezák 27.9.2017 12:00

Re: Ústava ČR

Je mi líto, jsem ateista. Až se bojím, že mě Pán Bůh potrestá (jak řekl J. Cimrman). Asi se nedomluvíme.

M. Prokop 27.9.2017 11:59

Pokud by lidé byli tolerantní

(a to VŠECHNY zúčastněné strany), nebylo by třeba řešit podobné záležitosti soudně.

Z. Lapil 27.9.2017 11:55

Re:

Obávám se, že jedinou funkční definici duševní zdravosti lze odvodit od toho, zda člověk je či není léčen na psychiatrii. To by pak měl pan předřečník pravdu, protože: je-li na nervy ateista půjde nejspíš k psychiatrovi. Je-li na nervy věřící, půjde do zpovědnice, případně použije její alternativu odpovídající příslušné víře.

Z. Lapil 27.9.2017 11:42

Re:

Podle počtu googlereferencí v češtině "bůh neexistuje" s pravděpodobností 25% (32000/152000 odkazů). Proto pochopitelně "bůh existuje" s pravděpodobností 25%.

Z. Lapil 27.9.2017 11:37

Re: školní uniforma by to vyřešila

Uniforma pro smazání sociálních rozdílů? Byl jste na vojně?

P. Juránek 27.9.2017 11:29

Není to málo?

... dokud nebude hodnověrně prokázána boží existence, popř. existence

posmrtného života, mělo by se na ty, kdo organizují veřejné projevy náboženství nahlížet jako na propagatory hnutí potlačující lidská práva a svobody a na ty, kdo od věřících přijímají peníze jako na podvodníky ve zločinném spolčení.

J. Hruška 27.9.2017 11:28

Re: Ústava ČR

Pane Řezáku, pokud vědecky dokážete neexistenci NE EXISTENCI Boha, pak pro materialistické bláboly není ve školách místo.?? Přidám pěkný citát: "Kdyby Bůh nebyl, nemohli (nebo nemuseli) bychom si ho vymyslet". Víte, kdo a kdy to prohlásil.

Výuka náboženství, alespoň "úvod do křesťanství" patří do základního vzdělání, neboť křesťanství spolu s židovstvím je základem a pramenem celé evropské kultury, vzdělanosti, práva, svobody, pokroku, vědeckého poznání, materiálního bohatství atd. Materialistická výuka dějepisu mění osnovy rok od roku, což vede pouze ke zmatkům v dětských hlavách, potažmo v hlavách "ústavních činitelů. Zdař Bůh, Josef.

A. Alda 27.9.2017 11:00

To je výstižné a plně postačující.

Souhlasím s Vámi. Zkuste to jako návrh poslat ted před volbami (po nich už to nebude mít smysl) všem kandidujícím politickým stranám.

R. Gramblička 27.9.2017 10:49

Re:

zajímalo by mně, když už jste to načal, zda jsou k dispozici statistiky a studie srovnávající duševní zdraví nábožensky věřících a ateistů. Aby jsme to vaše tvrzení mohli něčím podložit.

R. Gramblička 27.9.2017 10:46

Re: K tomu závěru,

Ne není. Stejně jako vypnutá telka není druhem televizní programové nabídky nebo prázdný talíř není druhem jídla, není ateizmus druhem iracionální náboženské víry - kde nic není, ani smrt nebere. Jo a nepleťte si náboženskou víru s vírou obecnou (že vaše dítě úspěšně dostuduje, že vyhráte ve sportce, nebo že bude o víkendu hezky)

J. Řezák 27.9.2017 10:30

Ústava ČR

V ústavě stojí (pokud to cituji přesně), že vzdělávání probíhá v duchu vědeckých poznatků. Pokud vědecky dokážeme existenci boží, pak to patří do škol i s hadry na hlavě. Pokud ne, pak samozřejmě pro náboženské bláboly není ve školách místo. To nevylučuje výuku o náboženství (nikoliv výuku náboženství) v hodinách dějepisu, jinak bychom nemohli mluvit o křižáckých výpravách či Husovi apod.

M. Hanko 27.9.2017 10:29

Re: K tomu závěru,

Tak ono jde asi o to, že náboženství je mnohem víc, než jen názor. Ateismus je opravdu pouhý názor (Bůh neexistuje), zatímco náboženství, zvlášť je-li bráno vážně, je celý způsob života. Křesťan svého boha uctívá, miluje ho, snaží se žít tak, jak věří, že by to jeho bůh chtěl, doufá, že ho jednou spasí, účastní se pravidelných uctívacích rituálů svého božstva - a navíc jeho víra často ovlivňuje jeho jiná, politická, morální či dokonce přírodovědná přesvědčení (názor na potraty, eutanázii, evoluci, atd.)

Čili já bych ateismus a náboženství až tak nesrovnával. Je to opravdu něco hodně jiného.

J. Řezák 27.9.2017 10:22

Navrhuji krátký zákon o cizincích.

Mohl by mít jen 3 paragrafy:

§1: nikdo vás sem nezval

§2: když už jste tady, nebudeme vás vyhazovat, ale buzdete se chovat, jako my, protože tohle je NAŠE zem

§3: jestli se vám předchozí paragraf nelíbí, tak táhněte, odkud jste přišli.

V arabském překladu by to měli dostávat všichni čmoudi hned na hranicích a měli by z toho být přezkušováni cizineckou policií.

J. Řezák 27.9.2017 10:19

Re: AAAA

Každý si může dělat, co se mu zlíbí. Ale jen do chvíle, kidy to začne vadit většině. A, pokud jde o ten křížek, to je malý šperk. Zatímco smradlavý hadr na hlavě nějaké pomatené puberťačky šperkem rozhodně není. Jinak samozřejmě nechť vzděláváme všechny bez rozdílu barvy pohlaví a pleti.

T. Hraj 27.9.2017 10:19

Francie pouze švejkuje.

Francouzská cesta není dobrá. Řeší dílčí důsledek místo příčiny. Navíc s vyničkou vylévá mnoho různých dětí. Vágní výrazy navíc uvalují a soudy břemeno rozhodovat co je a co není "okázalé", "na veřejnosti" a podobně. Dočkáme si jistě různých výroků v podoných případech a naopak.

Před vznikem velikých muslimských komunit jsme tyto věci řešit v podstatě nemuseli. Ne proto, že bychom byli bezmezně liberální a tolerantní co do odívání na veřejnosti (např. nudista na Champs-Élysées by byl jistě rychle zadržen policií), ale proto, že jsme byli ve shodě, kde jsou hranice a co náš oděv vyjadřuje.

Muslimský oděv také cosi vyjadřuje. Takže neřešme oděv, ale zastavme to, co ztělesňuje, islám.

P. Smatlak 27.9.2017 10:10

AAAA

To v té Rrancii se nesmějí nosit ani křížky?A jinak ,pokud by to byla diskriminace,myslím tím šátky muslimáků ve škole,tak potom bych mohl do divadla ve slipech,nebo běhat po ulici nahý.Ano je to trochu s nadsázkou ale je to pravda.Pravidla musí býti jinak by si každý dělal ce se mu zlíbí a co on sám uznává.A když se to dá do zákonů tak už je to přečin proti normálu a zákonu.Tam kde zákony a pravidla neplatí to podle toho také vypadá.

J. Novotny 27.9.2017 9:59

Re: K tomu závěru,

Ateismus je víra v neexistenci Boha. Vzhledem k tomu, že tuto neexistenci nemůžete prokázat, tak jde o víru.

To, co definujete, tedy absenci všeho, je Nihilismus.

J. Novotny 27.9.2017 9:57

Re:

Ta evoluční výhodnost je zjevná. Odosobnění, potlačení ega, to vše je v krizových situacích výhodné, až dominantní. Z ateistů zase mají živnost armády psychoanalytiků a psychiatrů. Vhodná víra by je určitě vyšla levněji.

R. Gramblička 27.9.2017 9:48

Re:

ano, až to vypadá, že náchylnost věřit v nadpřirozeno je evolučně výhodná

R. Gramblička 27.9.2017 9:46

Re: K tomu závěru,

cit:"Zpět do Česka. V nadsázce na úplný závěr komentáře konstatuji, že dokud nebude hodnověrně prokázána boží existence, popř. existence posmrtného života, měl by být přístup náboženství do veřejných škol v Česku podroben vysoce bedlivé kontrole. A to spravedlivě napříč všemi náboženstvími"

necpe. Náboženství, stejně jako ostatní ideologie ovlivňující myšlení a chování lidí by měli být vždy pod bedlivým dohledem, nakolik nám bohaté zkušenosti z historie dost jasně říkají, že všechny mívají zhoubné následky. Nejčastěji v podobě tisíců mrtvol

PS: Ateizmus = absence náboženské víry, čili sám o sobě nemůže být chápán jako víra. Byl by to logický nonsens

J. Novotny 27.9.2017 9:45

Re:

Troufám si dokonce tvrdit, že kdyby Bůh neexistoval, tak by si ho lidi museli vymyslet.

J. Novotny 27.9.2017 9:40

Re:

S tou kontrolou boha rozhodně nejsme ve sporu. Myslím, že by autor mohl začít s kontrolou na Arcibiskupském gymnáziu v Praze. Jestli tam mají ten správný názor.

Co se týče kontroly ve školách, nevím, asi by bylo dobré rozvíjet myšlení a porozumění s cílem, aby si ten človíček dokázal utvořit vlastní názor. Nejsem si jist, jak to jde dohromady s kontrolou všeho.

R. Gramblička 27.9.2017 9:37

Re:

CHACHACHÁÁÁ

vy srandisto jeden

na základě toho, co lze nalézt na netu lze soudit i v existenci, lochnesky, ufounů, čarodějnic, démonů a dalších pohádkových bytostí

P. Remeš 27.9.2017 9:25

Rozhodně ale jakékoliv důkazy u Boží existenci (či neexistenci) nesouvisejí s tím, co má být ve škole bedlivě kontrolováno ...

J. Novotny 27.9.2017 9:23

Re: Dívčí šátek býval i v našich školách běžný.

spíše než mravní aspekt jde o nutnost. Na jednoho úspěšného týpka se 4-mi manželkami připadají 3 neúspěšní sexuálně frustrovaní mladíci, takže bez potřebného zahalení a doprovodu by byla dívka do hodiny hromadně znásilněna.

U nás to zatím není nutné.

J. Novotny 27.9.2017 9:18

Re:

Bůh zcela objektivně existuje, hoďte si to heslo do Googlu a uvidíte, kolik tam je referencí.

A. Alda 27.9.2017 9:18

Dívčí šátek býval i v našich školách běžný.

Ovšem šátek evropský, uvázaný buď po slovansku pod bradou či po německu v zátylku. Chlapci ale nikdy pokrývku hlavy ve škole (a v každé jiné budově) mít nesměli, neb to bylo považováno za hrubou neslušnost. Kdy přesně ty holky přestaly ve škole šátky nosit, to ani nevím. Mám matný dojem, že když jsem chodil do první až třetí třídy, ještě se to vyskytovala. Spolužačka Emilie ho snad nosila ještě i ve čtvrté třídě. Je to ale hodně, hodně dávno.

Hidžáb není žádný náboženský symbol. Je to záležitost mravnostní, protože muslimové považují odkryté vlasy žena za nemravné, neboť sváději muže k pohledům a hříšným myšlenkám. Jen když se jim to hodí, začnou to vydávat za náboženský symbol - ovšem lživě. Ale v koránu mají napsáno, že nemuslimům smějí směle lhát, to co...

Žádné pokrývky hlavy by se ale ve škole nosit neměly, a to nejen u chlapců, ale ani u děvčat, a to z důvodů hygienických. Zakrytý skalp totiž zakrývá i to, že se někdo nemyje, nebo že má vši.