17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Zda chceme na hlavní kolejŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 12.9.2017 23:26, přehled diskusí

Re: Euro -záhuba:
Autor: Z. Rychlý Datum: 12.9.2017 23:26

Rámcově máte pravdu, jen s vysvětlením německého úspěchu jste neurčitý. Německo má z Eura velký prospěch. Tak jako na jedné straně ekonomicky nevývozní země trpí tím, že nemohou devalvovat svou měnu (protože mají tu společnou) a zlevnit tak svůj export, tak na druhé straně ekonomicky veleúspěšné Německo s dokonalými exportními výrobky by s vlastní měnou bylo nuceno svou měnu revalvovat - ale NEMUSÍ !! A vyváží jako vzteklé, a má z toho benefit na úkor těch slabších.

Vícerychlostní Evropa znamená, :
Autor: Z. Rychlý Datum: 12.9.2017 23:16

že někdo se do (_:_) dostane podstatně rychleji. Věřte mi, já o rychlosti opravdu něco vím!!!

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: Z. Rychlý Datum: 12.9.2017 23:12

Samozřejmě je toto jádro pudla. Německo Euro neopustí a Řekové už vůbec ne. Takže ta agónie bude ještě dlouho trvat.

Domnívám se, že zatroubení k rozpadu Eurounie bude krach některé z italských bank. Možná španělské. A domino začne klapat.

Nedozírné následky,:
Autor: J. Farda Datum: 12.9.2017 20:35

pokud nevstoupíme do tzv. tvrdého jádra EU, nás neminou! Kdy a kde já jen už tuhle mantru o nedozírných následcích slyšel ... neříkalo se tomu za normalizace po internacionální pomoci vstupců pěti bratrských stran? :-)

Euro -záhuba:
Autor: M. Kalivoda Datum: 12.9.2017 18:07

Ta věc je poměrně jednoduchá, pominme-li přechytré vykladače a vysvětlovače ekonomiky. Všechny ekonomicky schopné země, které euro nepřijaly, mají velmi dobré, stabilní výsledky, lepší, nežli euro - státy. A nenechat se klamat Německem - tak slavné to není, jen se to hezky prodává. Žije především z náskoku minulých let a mazané hospodářské politiky - viz české montovny apod.

Celý ostatní euro - zbytek EU lape více méně po dechu - viz Itálie, Francie, Španělsko atd.

Děkuji za potěšující zprávu, ale ...:
Autor: M. Pivoda Datum: 12.9.2017 17:44

Ale zapomněl jste uvést, kolik % z HDP tvoří ty konkurenceschopné české výrobky.

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: M. Prokop Datum: 12.9.2017 17:17

Singer neagitoval pro přijetí, spíš naopak.

Re: Podle mne by to nejlepší bylo z vlaku rychle vystoupit !:
Autor: M. Prokop Datum: 12.9.2017 17:16

Ano, ale ...

Pak by bylo třeba, aby zde byli podnikaví občané, nebojící se v ekonomice riskovat a makající ve svých firmách, ať už jako majitelé nebo jako zaměstnanci. A minimální stát, který by jim v tom nepřekážel (pomáhal, to raději ne).

Pokud něco takového vidíte, tak ano, rychle ven.

Pokud ne, bude nutno vyčkat na rozpad, nejlépe na té "vedlejší koleji".

Re: pane Švejnochu:
Autor: J. Svoboda Datum: 12.9.2017 16:28

Pane Šejno, reagovat obsáhleji na váš příspěvek, je nošením dříví do lesa. Myslím, že je nejvyšší čas, abyste se podíval do zrcadla a pravděpodobně tam nalezl SPOKOJENÉHO frustráta. Frustráta, který je spokojen s každou kravinou, kterou vymyslí ti nahoře, např. Babiš, nebo ti v Bruselu.

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: J. Svoboda Datum: 12.9.2017 16:12

Euro je POLITICKÝ konstrukt, který má v EU zelenou, takže válku musí vyhrát, ať to stojí co chce. Z toho vyplývá, že sestavování jakéhokoliv nevylhaného seznamu by z pohledu eurohujerů bylo kontraproduktivní. Daňových poplatníků, zatím hloupých je v Evropě zatím (bohužel) pořád dost. Jedinou podstatnou výhodu Eura vidím v tom, že když Sobotka nebude moc zlobit, mohl by se uplacírovat v nějakém teplém důlku v bruselu

Re: Potenciál čeho v české montovně?:
Autor: M. Krátký Datum: 12.9.2017 15:56

S tou montovnou bych to nepřeháněl. V ČR se vyrábí spousta technologicky náročných výrobků - znám velmi dobře dost výrobců obráběcích strojů, které jsou svojí úrovní ve světové extra třídě ( i když přiznávám, že jejich řídící systémy nejsou českého původu - ale to nemá skoro nikdo ve světě - a tak se vesměs montují řídící systémy několika málo osvědčených světových firem - ale ceny těchto systémů netvoří ani zlomek ceny celého stroje ) - a dále se ta extra třída týká celé řady tradičních vysoce kvalitních výrobků, turbíny všeho druhu, lisy, lokomotivy atd, atp - hezký den

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: M. Valenta Datum: 12.9.2017 15:38

Příště si při tom sepisování nevýhod vezměte kabát. Bude se Vám možná hodit i později.

Podle mne by to nejlepší bylo z vlaku rychle vystoupit !:
Autor: L. David Datum: 12.9.2017 15:00

A jde celá zpupná Brusel tam kam patří (do Pihele) dříve, než nás zcela zahubí ! ! !

Euro nebrat:
Autor: R. Morava Datum: 12.9.2017 14:47

Tak keců a filozofických článků pro i proti EURu je plno. Tento je dost důvěryhodný. I kdyby nebyl, strom se pozná po ovoci.

Itálie skutečně před přijetím EURa pravidelně devalvovala a dnes je na tom s konkurencí špatně. Nevím o kolik byl díky devalvaci levnější Fiat, jehož cena je dána materiálem i subdodavateli, ale myslím že by levnější a prodávanější. Eurozona je zadlužená víc než my. Kdybychom byli Německem, je možná fér ostatním pomoct a zachránit. Ale proč má chudší stát zachraňovat třeba Francii, kteří se na nás dívají přes prsty?

Pokud nám bude EU nutit migranty, gendrové kvóty, řepku a kvůli pokutám už to nezvládneme, budeme muset odejít (i jim chci dát zatím šanci) Pak by bylo EURo velkou přítěží, protože nám to nechají vyžrat. Takže pro dnes nic nepodepisujte! Žádné další Lisabonské, Pařížské, lidskoprávní dohody, žádné EURo, nic jim nepodepisujte, minimálně než se dá Evropa troche dopořádku. Zatím doporučuji jemnou zpátečku, žadnou vysokorychlostní EU do radioaktivního jádra.

Re: Tendenční předvolební článek:
Autor: P. Götze Datum: 12.9.2017 14:32

Na to se da rici jedine. hluboce se mylite. Ale na to mate pravo.

Re: Potenciál čeho v české montovně?:
Autor: P. Götze Datum: 12.9.2017 14:31

Jiste, ale to meritko nevymyslel autor clanku. Bohuzel se toto meritko pouziva v mezinarodnich srovnanich, takze nic jineho cloveku nezbyva.

Re: :
Autor: R. Langer Datum: 12.9.2017 14:18

Bude se NÁS někdo ptát?

Re: pane Langře:
Autor: R. Langer Datum: 12.9.2017 14:17

Vy už byste to určitě nějak při vašich zkušenostech dokonale zorganizoval...

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: R. Langer Datum: 12.9.2017 14:04

Jo, to vám říkají soudruzi z Brusele?

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: J. Ráž Datum: 12.9.2017 13:23

Na netu jsou k dohledání články napsané německými ekonomy, jaké obrovské výhody přináší Euro německé ekonomice už jenom tím, že neexistuje mechanismus, který by nutil Německo k revalvaci své měny, což by zdražilo export a naopak brání, aby státy, které mají ekonomické problémy svoji měnu devalvovali a tím podpořili vlastní export a reálně snížili zadluženost

Obrovsky nevyrovnaná bilance německého zahraničního obchodu se státy eurozóny vyhovuje Německu a devastuje ekonomiky států se zápornou obchodní bilancí. Euro v současnosti brání bankrotu států, jako je Řecko, Itálie, či Francie, ale snižuje zásadním způsobem jejich hospodářskou konkurenceschopnost a naopak zvyšuje jejich závislost na Německu, což bude to mít pro tyto státy v budoucnu fatální politické i ekonomické důsledky.

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: A. Reček Datum: 12.9.2017 13:18

No soudruhu vy jste hlava!

Re: Ale jděte, milý pane Šejno:
Autor: P. Švejnoch Datum: 12.9.2017 13:01

takže když jste neuspěl s "frustrátem", pokoušíte se implikovat, že jsem jakýsi "životní ztroskotanec" - a má nespokojenost s politickou situací je toho důsledkem... :-) Skutečnost je ovšem taková, že se mi teď, řekněme ve třetí čvrtině mého produktivního věku, daří relativně (tedy ve srovnání s ...) dobře - NAVZDORY všem výše zmíněným negativům.

Nebo si snad myslíte, že s politickou situací (se všemi jejími souvislostmi a následky) může být nespokojený jen člověk, kterému se nedaří v osobním životě? Skutečně? Taková myšlenka mi ovšem přijde poněkud hloupá až legrační. Ostatně jako mnoho jiných Vašich tezí... :-)

Zpět qjecy: Už jste vymyslel nějaký "oslí (zde doslova) můstek" mezi obsahem článku a Vaší "dolarovou ekspertýzou"? ;-)

pane Langře:
Autor: M. Šejna Datum: 12.9.2017 12:54

proč bych měl kandidovat na politickou funkci? Vy si myslíte, že každý, kdo se má finančně a majetkově dobře, je tak praštěnej, aby se angažoval v politice? A kdo by pak za mě pracoval v mém byznysu?

Re: Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: R. Langer Datum: 12.9.2017 12:48

Výhody by z toho nebyly prakticky žádné, a výsledkem by byla (BUDE) devastace úspěšných ekonomik sanováním těch neúspěšných, které z principu úspěšné takto nikdy být nemohou, a proto je to pouze nekonečné házení peněz do černé díry bez jakéhokoliv účinku.

Re: pochopte, pane Švejnochu:
Autor: R. Langer Datum: 12.9.2017 12:42

Já se vám divím, pane Šejno, že když se vám tak daří a jste tak úspěšný a evidentně všemu rozumíte, proč nekandidujete na nějakou politickou funkci. Při vašem rozhledu by to pro vás musela být procházka růžovou zahradou. Představte si, jak byste mohl své moudro prodat třeba jako pan prezident. Nebo jako ministr financí. Ó, to by byly pro český národ zlaté časy... :-)

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: J. Ráž Datum: 12.9.2017 12:25

Vzhledem k tomu, že vedení a vlivní politici Evropské unie nás denně svými rozhodnutími přesvědčují o tom, že je nereformovatelná a že se tedy nedá předpokládat, že EU bude v budoucnu přinášet pro naše děti a vnoučata něco pozitivního , jsem téhož názoru.

pochopte, pane Švejnochu:
Autor: M. Šejna Datum: 12.9.2017 12:20

pochopte, pane Švejnochu, že pokud se vám v životě nedaří, nemůže za to ani česká vláda, ani EU. Ale zanadávat si na to můžete dosyta. Jen nezapomeňte, že se vám tím vaše životní situace o moc nezlepší.

:-P

Euro? Proč bychom ho měli mít?:
Autor: J. Ráž Datum: 12.9.2017 12:18

Pokusil jsem se napsat, jen tak pro sebe, seznam výhod, které by nám přineslo přijetí eura. Výsledkem byly jen relativní maličkosti, jako zjednodušení plateb v zahraničním obchodě, odstranění kurzovních rizik, zlevnění turistiky a snížení administrativy pro ČNB. Když jsem začal sestavovat seznam nevýhod, tak po chvíli jsem toho nechal, jak mne otřásla zimnice.

Pochopil jsem, proč nikdo z těch, kdo tak vehementně prosazují přijetí eura si nedal práci, aby racionálně sestavil objektivní seznam výhod a nevýhod stavu, do kterého se dostaneme, když euro přijmeme a když si ponecháme národní měnu. A tento seznam předložil veřejnosti k seriózní diskuzi.

Argumenty, které selektivně předkládají zastánci i odmítači přijetí eura, mají mnohdy racionální jádro, ale většinou jsou to jen proklamativní kecy. Jak se liší svou vypovídající schopností neobjektivní argumenty pro nepřijetí od Šichtářové a Kohouta od neobjektivních argumentů pro přijetí od Niedermayera nebo Singera, když každý mele stále dokola jen to své.

Mimochodem: Podle průzkumu zveřejněného koncem srpna, je pro přijetí Eura 21% obyvatel, pro nepřijetí 72% a 7% neví.

Re: pane Švejnochu:
Autor: J. Ráž Datum: 12.9.2017 11:59

Donutil jste mne se zamyslet, co by měla dělat EU jinak, aby výsledek byl ještě horší, než jsou výsledky politiky EU dnes. Jak v ekonomické a sociální, tak zahraničně politické i obranné...na nic, co by způsobilo ještě horší stav než je teď jsem nepřišel. Stejně tak jsem nepřišel na nic, co dělá EU dobře. To je opravdový důvod k frustraci.

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.:
Autor: A. Alda Datum: 12.9.2017 11:34

Čím dřív z EU vypadneme, tím lépe pro naše děti a vnoučata.