26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Co řada našich poslanců neví

Ještě před parlamentními volbami se bude Parlament ČR zabývat ratifikací Pařížské dohody. Podle výsledků z prvního čtení je zřejmé, že většina českých poslanců věří, že schvalují projekt prospěšný Česku i celému světu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šimek 4.9.2017 21:06

Re: Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

A ta fundovanost pisatele?

J. Zeman 4.9.2017 21:03

Re: kontrolní otázka pro pana Zemana

Jinak bych chtěl dodat, že nepopírám "izolační" funkci atmosféry, to, co popírám, je, že by zvýšení obsahu CO2 v atmosféře mělo na tuto "izolační" funkci vliv takový, že by způsobilo run-out zvýšování průměrné LTT. Hlavním tzv. skleníkovým plynem je totiž vodní pára. Její vlastnost je nicméně taková, že protože voda má velmi vysoké skupenské teplo a pára je podstatně lehčí než vzduch (0.8 denzity suchého vzduchu) stoupá poměrně rychle v atmosféře nahoru a s tím rychle odvádí ono velké skupenské teplo z povrchu Země a ve chvíli kdy tato pára zkondenzuje a předá tak toto teplo do vyšších vrstev troposféry, vytvoří zároveň oblačnost, která další přísun slunečního záření na povrch Země velmi účinně blokuje. Voda, která se vypařuje z povrchu, zejména vodní plochy oceánu, která je díky zvlnění navíc podstatně větší, než jeho geografická rozloha, se z něj vypařuje tím více, čím vyšší je teplota rozhraní této vody se vzduchem - tato závislost množství výparu na teplotě je navíc spolu s mraky vytvořeným zastíněním exponenciální, takže takto vzniká velmi silná záporná zpětná vazba regulující povrchovou teplotu Země. Průměrná teplota vody v oceánu je řádově 5°C, takže do Hansenovy halucinace vypaření oceánů po vzoru Venuše zbývá tyto oceány ohřát o více než 90!°C (-a stát by se to mohlo pouze velkým zvýšením TSI, skleníkový efekt sám o sobě by na to nikdy nestačil i kdyby naše atmosféra bylo čisté CO2), do té doby bude ona záporná zpětná vazba koloběhu vody - a s ním jednosměrné odstraňování tepla z povrchu Země stále fungovat. Nehrozí aktuálně ani opak (doba ledová) - díky poměrně příznivému souběhu period Milankovičových cyklů nejméně příštích 30 tisíc let - a tudíž klima není problémem, kterému by lidstvo mělo přikládat jakýkoli závažný význam - máme myslím mnohem aktuálnější a palčivější problémy než zvyšování nebo snižování průměrné teploty povrchu Země o řádově 1°C, které stejně nemůžeme nijak ovlivnit, protože je naprosto převážně způsobeno astronomickými faktory. ;)

P. Han 4.9.2017 21:03

Re: Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

Tak když neznáte nic jiného než Sputnik, je to pro vás dost těžké.

J. Šimek 4.9.2017 20:58

Re: Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

Z vaší odpovědi jsem vyčetl jen to, že jste sprostej hulvát :o)

J. Šimek 4.9.2017 20:50

Re: Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

Lopírovat grafy a cizí zdroje dokáže každej trouba, na tu fundovanost jsem se ptal.

M. Prokop 4.9.2017 20:36

Re: Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

Už jste zase něco nepochopil?

F. Houžňák 4.9.2017 20:05

To ale zjevně nebyli rodilí mluvčí, nebo si to pamatujete

špatně, musí to být "Only a dead communist is a good communist", to "The good red is a dead one" by snad šlo, i když já bych tam dal "A good red", ovšem nejsem native speaker.

J. Zeman 4.9.2017 20:02

Re: Korelace neimplikuje kauzalitu

Na to jste si pane Šejna částečně odpověděl i sám -na Měsíci není atmosféra ani žádný oceán (90% tepla vznikající absorbcí slunečního záření na Zemi vzniká v oceánu - i díky jeho extrémně nízkému albedu) tj. Měsíc má vyšší albedo než povrch Země a zároveň žádnou "izolaci".

Jinak mé statě nejsou odnikud okopírované, a rozhodně ne onen příspěvek, protože to, co v něm tvrdím, je založeno na mé vlastní replikaci zcela určitých vědeckých výsledků (faktor 1 a 3), tj. vysoce podrobné replikaci nekeplerovského chování zemské orbity z dat systému Horizons resp. výpočtu, jaký je vliv proměnlivé délky anomalistického roku a proměnlivé průměrné vzdálenosti Země od Slunce na meziroční změny celkové tepelné bilance Země stejně jako podrobná replikace výsledků výzkumu spektrálních dat z družice SORCE, která nejen změřila podstatně jiný střed emisního spektra Slunce, než se dosud myslelo (489nm namísto 502nm -asronauti měli pravdu: je modré ne zelené), což má samo o sobě zásadní význam nejen pro klimatologii ale i astrofyziku, ale zjistila i to, že Slunce v době slunečních minim vyzařuje podstatně více ve viditelném a podstatně méně v IR a UV spektru než ve slunečním maximu a obráceně, což v důsledku vede k absorbci větší části slunečního záření podstatně hlouběji v oceánu než v době maxima, jakkoli průměrné TSI se víceméně nemění, a byla tak nejen konečně rozřešena záhada (ne)korelace TSI s LTT, ale bylo možno i na velice podrobném 1° grid modelu oslunění zeměkoule konečně spočítat jaká je magnituda změny tepelné bilance Země v souvislosti se změnami SSI v rámci slunečních cyklů a vyšlo řádově stejné číslo jako je předpokládaný efekt údajného AGE. ;) - A ačkoli existuje práce již z r. 2013 (napsaná renomovanými solárními vědci pod vedením I. Ermoli), která významné změny SSI v rámci slunečního cyklu poprvé implikovala, data ze SORCE aplikovaná v grid modelu oslunění povrchu Země zatím pokud vím nikde publikována nebyla, takže jaksi není ani odkud kopírovat. :)

P. Vaňura 4.9.2017 19:50

Víte, já to přesně nevím, ale text jem přezal z jednoho

plakátu, který byl na fotografii z protikomunistické demonstarace v USA, tam ovšem stálo "The food red is a dead one." Ale viděl jsem také "Only the good communist is a dead communist."

P. Han 4.9.2017 19:43

Re: Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

Je to slušně ozdrojované, dokonce i přímo u některých grafů je uveden zdroj. Sputnik jsem tam neviděl. Vy ale nejspíš nevládnete ani němčinou, natož angličtinou, takže můžete jen blbě kecat.

P.S. Zdroje jsou uvedeny na konci článku, to je hodně hluboko pod náhledy grafů, které jsou hned pod nadpisem. Věřím, že dál jste se nedostal.

L. Novák 4.9.2017 18:53

Re: Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

Běž do pudele, blbečku!

L. Novák 4.9.2017 18:53

Re: nejen v Hornbachu

No, Šejna demagog ČSSD jako vždy. Jak to, že žárovky v obchodě měly najednou omezený příkon a ty, co mají vyšší účinnost (vyšší teplotu vlákna s vyšším příkonem) už v obchodě nekoupíte ani dnes? Šejno, vy se jednou prolžete na úřad prezidenta Kocourkova, podobně, jako Zeman...

P. Zinga 4.9.2017 18:52

Re: kontrolní otázka pro pana Zemana

Atmosféra je i bez skleníkových plynů akumulačním prostředím. Dalším akumulátorem Země jsou jeho oceány. Dalším důvodem je rozdílnost dnů Země a Měsíce: zatímco noční strana Země nestačí za noc vychladnout, noc Měsíce, jehož den trvá 29,5 zemských dní, je značně delší. Bylo by zajímavé znát teplotu míst noční strany Měsíce v závislosti na délce doby bez slunečního záření.

Toto samozřejmě nejsou všechny důvody chladu Měsíce.

J. Jurax 4.9.2017 18:50

Re: Hollywood a fantasy filmy

Ovšem i za to zamrznutí Země jistě mohlo globální oteplování ...

J. Jurax 4.9.2017 18:48

Re: Až doteď jsem byl přesvědčen

Ale zbytku budou ty svině vládnout. Jim se to vyplatí.

J. Šimek 4.9.2017 18:47

Kremlůík píše pod jménem Zinga, nebo to je jen další

klimatický amatér, který kopíruje grafy ze Sputniku?

J. Jurax 4.9.2017 18:45

Re: Nový Kremlík se starou písničkou

Cože v tom Egyptě pochopili?

J. Jurax 4.9.2017 18:44

Re: Nový Kremlík se starou písničkou

No vidíte, a v roce 2011 vyly v Římě záplavy http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1237088-rim-pripomina-benatky-zaplavy-si-vyzadaly-prvni-obet

A na jižní Moravě v roce 2008 taky http://zip.er.cz/10823

A že ten déšť někdy přijde ... ale na jižní Moravě nebo v Římě bych i tehdy s tímhle moudrem moc do hospody nelezl.

J. Jurax 4.9.2017 18:36

Re: Korelace neimplikuje kauzalitu

Přečtěte si to znovu, pomalu a pozorně.

Funkce atmosféry je zajisté důležitá, ale její vliv je zjednodušeně řečeno KONSTANTNÍ neboli neměnnnnný :-)

J. Pražák 4.9.2017 18:31

Re: pane Pražáku

Asi jste byl dlouho mimo ČR, možná na Marsu. LEDky před pár lety byly 3w, tedy nahrazovaly 25 W žárovku a stály řádově stokoruny. Normální 150-200 W jimi těžko nahradíte dnes. Náhrada v tomto výkonu stojí také stokoruny, takže návratnost je skoro v nekonečnu. Nevyplatí se to a spektum také není ideální. Spektrum klasické žárovky je daleko vhodnější pro oči, modré "usporky" ničily oči. Nevím čím jste zvyklý svítit doma, my 100,150 a 200 w klasickými. A tu rtuť ze životního prostředí nedostane nikdo - vlastně ano : i vaše děti, až projde jejich tělem....

J. Jurax 4.9.2017 18:30

Re: kontrolní otázka pro pana Zemana

Ano ... Vy jste z fyziky nematuroval nejspíš ... pročtěte si ještě jednou text páně Zemanův a zamyslet se.

J. Jurax 4.9.2017 18:23

Re: Považujete nebezpečí emisí CO2 za natolik vysoké,

Odpověď nebude ...

V očích zelených cvoků je CO2 ďábel, kdežto JE jest přímo ztělesněním Lucifera.

J. Jurax 4.9.2017 18:17

Re: Včera jsem byl na výstavě aut

No jo, zelení jsou zemští škůdci. A ještě navíc jsou melounovití - zelená slupka a rudé jádro.

V nepřehumanizovaných dobách vplétali zemské škůdce do kol vztyčených na rozcestích ku výstraze sprostnému lidu, že takhle ne.

Klimaalarmisty je nutno bít a ne podléhat jejich bludnému učení ...

S. Kneifl 4.9.2017 18:07

Re: dobře, pane Kneifle

viz druhé vlákno

M. Šejna 4.9.2017 17:48

Re: Korelace neimplikuje kauzalitu

To je tedy opravdu záhadou, jak je možné, že pevné látky na povrchu Měsíce nezahřívají Měsíc stejně, jako ty samé pevné látky na Zemi. Jak je možné, že povrch Měsíce má průměrnou teplotu -23°C, zatímco povrch Země +15°C.

Že by pan Zeman zapomněl na funkci atmosfery, o které se vůbec ve svých z Googlu okopírovaných statích nezmiňuje?

M. Prokop 4.9.2017 17:46

"....že to takhle dál nejde."

Jakle?

M. Šejna 4.9.2017 17:42

kontrolní otázka pro pana Zemana

jaká je průměrná teplota na povrchu Měsíce? Jaká je průměrná teplota na povrchu Země?

Kontrolní odpověď: na Měsíci je to okolo -23°C, zatímco na Zemi okolo +15°C. Přitom obě tělesa jsou stejně vzdálená od Slunce.

Kdyby náhodou pan Zeman netušil, kde se vzal ten rozdíl v průměrné teplotě Země a Měsíce, tak mu doporučuji nastudovat si něco o vlastnostech atmosfery a v ní obsažených skleníkových plynech.

J. Zeman 4.9.2017 17:41

Re: Korelace neimplikuje kauzalitu

Ve příspěvku jsem shrnul faktory, které jsou pro klimatologii významné. Možná tomu nerozumíte, ale body 1-3 úplně zahrnují faktor celkového albeda, resp. jak jeho zásadní závislost na aktuálním emisním spektru Slunce v interakci s absorbčními spektry materiálů na povrchu Země, zejm. vody (která má ze všech obvyklých materiálů na povrchu Země nejextrémnější absobční spektrum a i jiné velmi extrémní optické vlastnosti, které hrají rovněž významnou roli -zejm. reflektivita a lom, a absorbuje cca 90% veškerého slunečního záření, které se na povrchu Země změní v ono teplo obecně - skupenské i specifické) tak jeho závislost na aspektu pevniny vs. oceánu -který podotýkám má díky hloubce a zvlnění celkové albedo nižší než černé uhlí :) v interakci s měnící se vzdáleností Země od Slunce (intenzita oslunění klesá s čtvercem vzdálenosti). Magnituda změn faktorů 1 a 3 je v řádu změn absorbce záření a zpětné emise jak IR záření tak přímo skupenského tepla do atmosféry v obou případech celé waty na průměrný metr čtvereční zemského povrchu -srovnatelná s údajným skleníkovým efektem CO2 i po údajné amplifikaci vodními parami a obvykle jej i významně převyšuje. Faktor 2 se projevuje jen v dlouhodobém horizontu celé periody precese slunovratu (jedná se o kombinaci dvou Milankovičových cyklů - sklonu a precese aspektu Zemské osy vůči periheliu, zatímco ten třetí, elipticita orbity je součástí faktoru 1)

Magnituda intenzity korpuskulárního "záření" Slunce pronikajícího do spodní troposféry a na povrch Země resp. absorbovatelné teplo z něj je v porovnání s magnitudou absorbovatelného elektromagnetického záření Slunce dopadajícího na zemský povrch víceméně nulová a co se týče změn teploty spodní troposféry nemá na ni podstatný vliv. :)

Drtivá většina tepla vznikajícího absorbcí elektromagnetického záření Slunce vzniká v oceánu a v pevných a kapalných látkách na povrchu pevniny, spodní troposféra v tom díky své nízké hustotě hraje minimální roli a tím méně marginální CO2 v ní.

M. Šejna 4.9.2017 17:37

nejen v Hornbachu

ale i v ostatních hobby-marketech a e-shopech se světly po celé Evropě si nejspíš blbě přečetli směrnici. Jen pan Kneifl si ji přečetl správně. Měli by ho ve všech těch prodejnách zaměstnat jako experta na to, co oni smějí a co nesmějí prodávat.

M. Šejna 4.9.2017 17:34

dobře, pane Kneifle

a k čemu jsou panu Spencerovi teploty ve střední troposfeře? K čemu jsou tyto teploty Vám? Vy se ve střední troposfeře vyskytujete? Pokud ano, jak tam dneska bylo?

Jak se projeví teploty střední troposfery na tání ledovců? Jak se projeví na současné teplotě tady u nás dole na zemi?

Zkuste radši řešit společně se Spencerem, jaká je předpověď vývoje teplot na povrchu planety a nikoli 10 až 20 kilometrů nad našimi hlavami.