16.7.2018 | Svátek má LubošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Nejistá náplň evropských hodnotŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 12.8.2017 6:46, přehled diskusí

Děkuji. Konečně někdo zvedl tohle téma:
Autor: Z. Velínský Datum: 12.8.2017 0:20

Vždy, když čtu vášnivé militantní diskuse o obraně naší kultury, napadne mě právě tohle. Lidé mají silná slova, ale nikdo si neuvědomuje, že když se má bojovat a bránit, je to válka. A že když je to válka, tak jde o život. Že když jde o život, musíme si nejdříve uvědomit - za co půjdeme umírat, a jestli nám to za to stojí. Pokud to nevíme, jsou všechny ty silné řeči jenom prázdné mlácení slámy. Ukázalo by se to při první příležitosti, kdy by se objevilo konkrétní nebezpečí smrti, konkrétně mě. O tom málokdo uvažuje.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 11.8.2017 23:16

Pane Anděli, jsem na netu až nyní. Tak jen - k tomu, co jste napsal : hodnota není vlastnost. Spíš onen ideální stav, ke kterému aproximujeme - dobrovolně nutně, ) sebeukázněností, svobodně zvolenou.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 11.8.2017 23:23

Život je totiž, ve svém celku, směřováním. "Hodnota", kterou tu chceme po-jmenovat, je vlastně náhradou B.oha.

:
Autor: V. Klíma Datum: 11.8.2017 18:17

Jsou-li zakladnimi evropskymi hodnotami respekt, tolerance a diverzita, pak je naplnuje jen mala cast imigrantu.

Aneb soudruzi neomarxiste si opet nabehli na vidle sveho blouzeni.

:
Autor: V. Klíma Datum: 11.8.2017 18:24

Jinak kazdemu je dnes uz doufam jasne, ze cilem techto hodnot neni lepsi spolecnost, ale "rozredeni" zapadni kultury a spolecnosti a v konecnem dusledku jeji zniceni.

V ocich nyni vladnoucich marxistu se totiz provinila tim nejhorsim hrichem - vynalezem kapitalismu.

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 20:59

"Jsou-li zakladnimi evropskymi hodnotami respekt, tolerance a diverzita," ... pak je ŽÁDNÝ muslimský připrchlík nenaplňuje.

Mimoto souhlasím s panem Drápalem - tohle nejsou žádné základní hodnoty, natož evropské.

Nicméně praví-li pan Drápal, že ony hodnoty jsou právní stát, tj. rovnost občanů před zákonem a praktická vymahatelnost práva, a dále svoboda slova, pak po mém soudu ještě opomněl demokracii jako způsob vlády, soukromé vlastnictví a kapitalismus jako hospodářský systém.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 11.8.2017 17:39

Pane Drápale, dokud nejsou všichni "Evropané" doma, nejsou dovyprofilovány evropské hodnoty. Myslí(m) to ážnĕ. Bohu "podvolená" příchozí kultura nemůže za to, že individualizovaní starousedlívi nevzpomenou na stejné Desatero. Zůstala-li nám jako jediná společná hodnota tolerance, pak se Mu odevzdá(vá)me.

Evropské hodnoty:
Autor: P. Klíma Datum: 11.8.2017 15:05

Touha po poznání a podpora vzdělávání.

Kultura - hudba, divadlo, malířství, sochařství.

Tradice.

Úcta k rodině a ženě - matce.

Re: Evropské hodnoty:
Autor: P. Rudolf Datum: 11.8.2017 16:57

To ovšem vůbec nejsou hodnoty jen evropské, ale lidské. Jsou zakořeněny ve všech kulturách, jen v každé mají mnoho jiných odstínů.

Muži jsou nadřazeni ženám, protože Bůh dal jedněm:
Autor: P. Vaňura Datum: 11.8.2017 19:39

přednost před druhými. ...A máte li pochybnosti !!!! o jejich poslušnosti, ... a bijte je! Ten vykřičník na konci je i v originálu, tu pochybost jsem zdůraznil já.

Může jednou hádat, odkud jsem předchozí text opsal!

Re: Muži jsou nadřazeni ženám, protože Bůh dal jedněm:
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 21:08

Že by z návodu pro dozorce v Mauthausenu?

Re: Muži jsou nadřazeni ženám, protože Bůh dal jedněm:
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 21:08

Nebo že by z Koránu?

Ano, pestrost mám rád.:
Autor: I. Schlägel Datum: 11.8.2017 13:41

Optimálně v podobě standardního města, ve kterém se nachází pro "zpestření" nějaká ta vyloučená lokalita. K tomu totiž multikulturalismus až na výjimky směřuje. Nepochybným zpestřením byly nedávné mnohatisícové demonstrace "začleněných" Turků na podporu nové, demokratické, tolerantní hlavy Turecka.

Pamatujete na slavný "EIn Kessel Buntes"?:
Autor: P. Zinga Datum: 11.8.2017 13:08

Teď ho Němci mají, akorát bez těch nohatých, jako stroj přesných tanečnic?

Ein Kesel Buntes = Kotel pestrého

"Respekt, tolerance, diversira":
Autor: P. Rudolf Datum: 11.8.2017 12:55

jsou v podstatě moderním doplněním onoho "volnost, rovnost, bratrství", neb to už ve "zmenšujícím se" globalizovaném světě nestačí. Prostě skladba obyvatel jednotlivých zemí (a celých kontinentů) se výrazně změní ve prospěch její pestrosti. Může se to někomu líbit, nebo nemusí. To je ale tak všechno, co s tím může udělat, neb tento vývoj je nezastavitelný. Obdobné vlastnosti v přístupu ke svému okolí ovšem musíme požadovat i od těch, kteří přichází. Jinak tady nemají co dělat. Rozdíly přesto vždy budou. Pokud ovšem natalita původních obyvatel bude podstatně menší, než těch příchozích, je změna přímo naprogramována.

Maďarsko, Rumunsko i Bulharsko jsem v sedmdesátých letech projel takřka křížem krážem. V Maďarsku to ještě šlo, ale zaotalost a zašlost center v různých městech v ostatních dvou zemích byla do nebe volající. Neexistovaly obchody s době adekvátním zbožím, vše zašlé a zdevastované, nové stavby téměř vždy naprosto ničily atmosféru místa, genius loci byl většinou nula (pokud si ho člověk ve své hlavě nevytvořil sám). A o tom, že by se tam dalo slušně najíst či příjemně posedět v nějaké restauraci či kavárně, mohl člověk rovnou zapomenout. Šeď, bída, ale pro středoevropana jistě plné jinakosti.

Za rasisty či xenofoby jsou označováni pouze jedinci, kteří jimi opravdu jsou, či se tak nezpochybnitelně chovají.

Re: "Respekt, tolerance, diversira":
Autor: J. Anděl Datum: 11.8.2017 16:06

Píšete, že diverzita je prostě nevyhnutelný důsledek globalizace. Myslím, že "hodnota" nemůže být "nevyhnutelným důsledkem". Ona hodnota musí být výsledkem svobodné volby. Jinak by také hodnotou mohla být třeba tsunami.

Re: "Respekt, tolerance, diversira":
Autor: P. Rudolf Datum: 11.8.2017 16:53

Diverzita, vzniklá v důsledku migrace, je věc samozřejmá a nelze ji zabránit. Zkuste se přeptat, co si o ni myslí třeba takoví američtí indiáni. Myslíte, že si svou zem představovali tak, jak ji k obrazu svému upravil Evropani či později Afričani či Asiaté a další? Vaše jakási úvaha nad "hodnotou" a možnosti její svobodné volby tváří v tvář přirozeně vznikající diverzitě je mi nečitelná a oni indiáni by nad tím asi jen kroutili hlavou.

:
Autor: M. Jandáková Datum: 11.8.2017 17:02

Opravdu. "Svoboda je poznaná nutnost".

.

Chovat se svobodně neznamená dělat si (!), co chci, ale vyzrále vyHodnocovat status quo.

Re: :
Autor: J. Anděl Datum: 11.8.2017 18:11

Já bych to dal někam mezi. Svobodně dělat, co chci, po vyzrálém vyhodnocení statusu quo.

Ovšem to je svoboda vnitřní. Takto svobodný člověk může být i ve vězení nebo v totalitní diktatuře. Svoboda vnější spočívá spíš v minimalizaci omezení (a související represe) v chování jen na ty, které brání ve stejně svobodném chování druhých. Tedy že se například neřeší, co si člověk myslí, co dělá v soukromí sám nebo s jinými lidmi, účastnícími se dobrovolně, čemu věří, s kým se stýká, koho v soukromé firmě zaměstná, co jí a pije nebo vdechuje (neomezuje-li opět jiné), na co se dívá, co si obléká, co tvoří, maluje, zpívá, píše atd. Má svobodnou možnost tu činnost zvolit, nemá na ní právo (ostatní nemají povinnost mu s tím pomáhat, třeba dotací).

Tato svoboda nikdy nebude absolutní, jsou kulturní vlivy, nějaký konsensus, přesto celkem ve srovnání rozeznáte svobodnější společnost od méně svobodné a můžete říct, zda svobody přibývá nebo ubývá v čase.

Pozor, totality (náboženské či jinak ideologické) obvykle ukrajují ze svobody vnější a argumentují tím, že zralý člověk přece vystačí s tou vnitřní. Obvykle se hájí vyššími zájmy. Boha, lidu, společnosti atp.

Re: "Respekt, tolerance, diversira":
Autor: J. Anděl Datum: 11.8.2017 17:15

Tak si to zjednodušíme. Pan Drápal píše článek o tom, že by ho zajímalo, jaké jsou ty evropské hodnoty a co za hodnoty jsou respekt, tolerance, diverzita (jaký mají obsah). Osobně chápu pojem hodnoty jako nějaký ideál. Čest. Pravda. Láska. Rovnost. Svornost. Bratrství. Případně i ten respekt nebo tolerance.

Všechno jsou vlastnosti, které si můžete zvolit (dobrovolně), nebo je odmítnout.

Ale jak si zvolíte vlastnost diverzity? Ano, Evropa je pestrá a bude čím dál tím pestřejší. Ale nerozumím tomu, jak to může být hodnota ve smyslu ideální vlastnosti, když neexistuje volba? Když nemohu uhnout, lze o mně říct, že jsem čestný? Když mi dá někdo drogu pravdy, lze o mně říct, že jsem pravdivý? Nemohu být prece jiný. Stejně tak američtí indiáni neměli na výběr. Diverzita je důsledek, ale ne hodnota.

Pokud pod pojmem hodnota chápete něco jiného, nebo pokud vůbec nepíšete o hodnotách a já to omylem smíchal, protože o hodnotách je článek, pak se omlouvám a chápu, že vám má úvaha připadá nečitelná.

:
Autor: V. Klíma Datum: 11.8.2017 18:30

Odpovim vasi vlastni logikou: v kulturne heterogennim prostredi vzdy nakonec prevladne kultura, ktera ma nejvic sily a nejvic vule zit. To je proste prirozeny proces.

Jde o to, ze neomarxiste zapadu tu silu a vuli zit zamerne berou a misto ni pestuji pocit viny a vlastni slabosti.

To je koren, ktery je treba preseknout! Nevratime-li se k sebevedomi a tvrde praci, nemame sanci obstat.

Re: "Respekt, tolerance, diversira":
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 21:11

Ano, američtí Indiáni nebezpečí nevítané masové imigrace hrubě podcenili.

A blbá Evropa - ne celá, zůstaly ostrůvky rozumu - činí stejnou chybu jak to Indiáni.

Ale ne, nepodcenili, ale protože to nebyli "Indiáni",:
Autor: F. Houžňák Datum: 11.8.2017 22:34

nýbrž jednotlivé kmeny, mezi sebou válčící a se vzájemně podle možností vyhlazující, tak to mocensky nezvládli. My Evropané jsme byli organizovanější a schopnější. Ale Indiáni se snažili, přepadávali a vraždili bílé "civilisty", jak se dneska říká, s gustem a ostošest, vyvražďovali celé rodiny a vesnice. Zkuste někdy obětovat něco peněz (předpokládám, že anglicky čtete víceméně plynule, pokud ne, je to dobrá příležitost se to naučit) a pokupte si pár knížek, které vznikly v té době, líčící poměry mezi Indiány a bílými. Nejsou to romány, ale autentické příběhy, napsané současníky z té doby, kteří to prožili. Nastartujte Amazon a hledejte Empire of the Summer Moon, a "Captured Indians", tam na vás vykoukne několik knížek.

Re: Ale ne, nepodcenili, ale protože to nebyli "Indiáni",:
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 23:13

No, víte, to co jsem napsal byl vtip, nadsázka, ironie ... nicméně Vám děkuji za snahu poučit ... :-)

No, jistě, to se tady tak píše, nejste první,:
Autor: F. Houžňák Datum: 12.8.2017 6:46

kdo tenhle ocouraný bonmot použil, ale přečtěte si to. Je to poučné.

Bože, to jsou nesmysly !:
Autor: J. Kanioková Datum: 11.8.2017 22:56

My nejsme v roli a postavení amer. indiánů a máme právo náš osud ovlivňovat.

"Vaše jakási úvaha nad "hodnotou" a možnosti její svobodné volby tváří v tvář přirozeně vznikající diverzitě je mi nečitelná", tenhle blbý argument si vetkněte do drdolu !

Nezpochybnitelnými "evropskými" hodnotami:
Autor: A. Alda Datum: 11.8.2017 12:12

jsou válečnictví, dobyvačnost, pracovitost, šetrnost a opilství. Tyto hodnoty jsou v Evropě všudepřítomny po celou dobu psané historie.

Za křižáckých výprav se pak všeobecně po Evropě rozšířila též "rytířskost", tedy galantnost, schovívavost a snaha o rovný boj (či jak se dnes říká o fair play).

Po náboženských válkách se rozšířila jako téměř všeobecná eurovlastnost též tolerantnost, náboženská snášenlivost, a vlastenectví.

Re: Nezpochybnitelnými "evropskými" hodnotami:
Autor: J. Jurax Datum: 11.8.2017 21:37

No, válečnictví a dobyvačnost jsou hodnotami všech velkých kultur, které přežily nebo odkaz kterých přežil. Pracovitost a šetrnost přinejmenším na vzestupném oblouku křivky vývoje taky.

A náboženská snášenlivost rozhodně nebyla všeobecnou eurovlastností ani po náboženských válkách. Toleranční patent u nás vydal až Josef II. v roce 1781 - a ten rozhodně nenastoloval náboženskou svobodu - a protižidovské pogromy patřily ke koloritu východní části Evropy hluboko do 20. století a protižidovských nálad není ušetřena Evropa - i západní - dodnes.

A tolerantnost jako všeobecná eurovlastnost - Vy vtipkujete? Tolerujeme jakékoliv názory, pokud ovšem jsou totožné s našimi názory - zářným příkladem je dnes věrchuška EU.

Evropské hodnoty? :
Autor: J. Ráž Datum: 11.8.2017 11:09

To, co považuje za své hodnoty a prosazuje v praxi západoevropská Nová levice (feminismus, homosexualismus, multikulturalismus) nejsou evropské hodnoty stejně, jako evropskou hodnotou není marxismus.Je to jen další pokus o ideologické znásilnění Evropy zdivočelými levičáky.

:
Autor: J. Zaoralek Datum: 11.8.2017 10:58

Díky za článek, souhlasím jako obvykle. S tim respektem je to fakt úlet. Člověk může respektovat někoho nebo něco, k čemu má urcity pozitivní vztah nebo čemu třeba rozumí. Tzn. mohu respektovat cizí názor i když s ním nesouhlasím, ovšem jen v případě, ze alespoň z části chápu důvody, které oponenta vedou k jeho zastavani. Je to vlastně část respektu. Nelze respektovat názor, naprosto nesmyslný, jen kvůli tomu, ze je jiný. Nechci to pausalizovat, jen mi někdy přijde, ze se dnes na školách sice učí projevovat vlastní názor, ale více se cení originalita názoru, než jeho ukotvení v pravdě. Snad to u nás ještě není tak špatný. :)